متوسط کریپتو پدیا

مقایسه ای جالب بین بلاکچین پروژه های پولکادوت (Polkadot) و کازمس (Cosmos)

ایجاد بلاک چین امری دشوار است. بسیاری از پروژه ها از بیت کوین فورک زدند و بلاک چین خود را بر مبنای بیت کوین بنا نهادند، اما این روش، رویکرد مناسبی برای ایجاد فناوری ای که دهه ها پایدار باشد نیست. بنابراین پروژه هایی نظیر پولکادوت (Polkadot) و کازمس (Cosmos) در صدد حل این مشکل می‌باشند. اکنون هرکسی می‌تواند با استفاده از این پلتفرم ها، بلاک چین خود را ایجاد کند.

پولکادوت (Polkadot)

شبکه پولکادوت یک بلاک چین گواه اثبات سهام با توکن DOT می‌باشد. ایده پولکادوت از شاردینگ اتریوم الهام گرفته است زیرا تیم این پروژه، همان تیم مسئول فناوری پریتی اتریوم است. پولکادوت یک شبکه بلاک چین است که به چندین بلاک چین دیگر امکان برقراری ارتباط با یکدیگر را می‌دهد. در ادامه به توضیح معماری پولکادوت می‌پردازیم.

پولکادوت دارای یک زنجیره واسطه (Relay Chain) به عنوان زنجیره اصلی می‌باشد که بر بستر آن، چندین پاراچین (زنجیره های موازی) به یکدیگر متصل خواهند شد (از آن ها میزبانی خواهد شد). این زنجیره ها را می‌توان در حوزه های مختلف به صورت تخصصی تبدیل کرد و تمام افراد می‌توانند یک پاراچین را بر بستر پاراچین دیگر ایجاد کند. این پاراچین ها از اجماع GRANDPA (مکانیزم پیش فرض اجماع پولکادوت) استفاده خواهند کرد. اما اگر هر زنجیره ای نظیر اتریوم بخواهد که از مکانیزم اجماع خود استفاده کند، می‌تواند با استفاده از بریج (Bridge) به پولکادوت متصل شود.

پاراچین های پولکادوت وضعیت محلی، اجماع، قوانین و تولیدکنندگان بلاک خود را دارد و زنجیره واسطه وضعیت جهانی باقی خواهد ماند که توسط تاییدکنندگان ایمن می‌شود.

قابلیت مشارکت و همکاری

قابلیت مشارکت و همکاری، ارزش اصلی این شبکه ها می‌باشد. این موضوع به معنای ارائه‌ مکانیزم ارتباطی بین زنجیره های خصوصی و عمومی مختلف است که ماشین ها و اجماع های مخصوص به خود را دارند. زنجیره واسطه پولکادوت مسئول پیام رسانی بین این شبکه ها می‌باشد. این زنجیره، دو نوع ارتباط را بین زنجیره ها امکان پذیر خواهد ساخت که عبارتند از:

۱- انتقال دارایی

۲- انتقال پیام دلخواه

این ارتباط از طریق زنجیره واسطه رخ خواهد داد، اما ایمن سازی این ارتباطات، چالشی بزرگ در زمینه فورک یا ساماندهی مجدد زنجیره می‌باشد. پولکادوت این مشکل را با ارائه مدل امنیت اشتراکی حل می‌کند.

امنیت

امنیت یکی از پیش نیازهای ضروری شبکه بلاک چین می‌باشد. بسیاری از شبکه های موفق نظیر بیت کوین و اتریوم، امنیت را خودشان راه اندازی یا به اصطلاح بوت استرپ می‌کنند. پولکادوت از مدل امنیت اشتراکی (یا امنیت استخری) بهره می‌برد، به طوری که برای هر پاراچین به محض ضمیمه شدن به زنجیره واسطه پولکادوت، امنیت را ارائه می‌دهد.

در پولکادوت، تاییدکنندگان مسئول تایید و ثبت و افزودن بلاک ها به زنجیره واسطه، تراکنش های پاراچین و تولید بلاک ها برای تاییدکنندگان است.

تعداد تاییدکنندگان هر پاراچین = کل تاییدکنندکان تقسیم بر کل پاراچین ها

داشتن امنیت یکپارچه، باعث می‌شود بلاک چین با امنیت زیاد (نظیر اتریوم) بتواند به بلاک چین با امنیت کم (نظیر اتریوم کلاسیک) اعتماد کند. برای حذف اقدامات مخرب (نظیر سانسور)، تاییدکنندگان به طور تصادفی به پاراچین های مختلف اختصاص می‌یابند. این امر به مشکل دسترسی به اطلاعات منجر می‌شود که طی آن، تاییدکنندگان برای تایید بلاک ها به اطلاعات پاراچین نیاز دارند. حل کردن این مشکل نیز چالش بزرگی به شمار می‌آید.

هر پاراچین باید چند تلفیق کننده (Collator) اجرا کند تا تراکنش های پاراچین مورد نظر را جمع آوری کند و برای تاییدکنندگان زنجیره واسطه، بلاک تولید کند. پولکادوت علاوه بر تاییدکنندگان و تلفیق کنندگان دارای ماهیگیر (Fisherman) نیز می‌باشد. این افراد، جایزه بگیرانی هستند که فعالیت های مخرب هر تاییدکننده را نظارت می‌کنند.

برای آنکه در پاراچین دارای جایگاهی شوید باید مقداری توکن DOT (توکن پولکادوت) قرض کنید. این امر، مانعی برای ورود به شبکه پولکادوت است.

پولکادوت قابلیت اجرای به روز رسانی بدون نیاز به فورک را دارد. دلیل این امر، ذخیره وب اسمبلی داخل زنجیره است. این موضوع، نودها را مجبور به استفاده از این وب اسمبلی در کلاینت نسخه قدیمی تر می‌کند. در نتیجه، به هماهنگی خارج از زنجیره نیازی نیست و این موضوع برای اهداف امنیتی بهتر است.

نظارت، مقیاس پذیری و سایر جوانب

در پولکادوت، توکن های DOT نقش مهمی را در نظارت ایفا می‌کنند. زنجیره واسطه تقریبا ظرفیت ۱۰ الی ۱۰۰۰ پاراچین را دارد. این ظرفیت ها به مزایده گذاشته می‌شود تا به بالاترین پیشنهاد واگذار شود. توکن های DOT باید در زمان مورد نظر، در سیستم گواه اثبات سهام پولکادوت مسدود شوند. پس از پایان یافتن رهن، توکن های DOT برگردانده می‌شوند.

پولکادوت علاوه بر رای گیری داخل زنجیره، دارای شورای ۲۴ نفری متشکل از تاییدکنندگان، اعضای تیم پاراچین و برنامه های غیر متمرکز است که نقش دارندگان DOT را ایفا می‌کنند. این اعضا از طریق رای گیری انتخاب خواهند شد و قدرت تغییر قوانین زنجیره واسطه نظیر زمان استخراج بلاک، پاداش استخراج بلاک و تعداد DOT های مورد نیاز برای میزبانی پاراچین را خواهند داشت، اما نمی‌توانند تا زمانی که مدت زمان رهن پاراچین تمام نشده است، آن را از شبکه بیرون کند.

از آنجایی که پولکادوت زنده و همزمان نیست و سیستم گواه اثبات سهام از زنجیره های موازی میزبانی می‌کند، به قابلیت های تراکنشی بیشتری نیاز است. سیستم های چندزنجیره ای باید به دو روش مقیاس پذیر شوند:

۱- مقیاس پذیری افقی: میزبانی از بلاک چین های بیشتر.

۲- مقیاس پذیری عمودی: امکان پذیر ساختن بلاک چین هایی با ویژگی های مقیاس پذیری بیشتر نظیر سرعت تراکنش.

پولکادوت آینده ای را متصور است که در آن چندین زنجیره واسطه (که هر کدام میزبان صدها پاراچین می‌باشد) به زنجیره واسطه اصلی متصل شده اند و ساختار درختی با پشتیبانی از سرعت تراکنش ۱۰۰۰ الی ۱۰۰۰۰ برابری در مقایسه با سیستم های فعلی را شکل می‌دهد.

فناوری، وضعیت فعلی و اکوسیستم

پولکادوت با استفاده از زیرلایه ها یا به اصطلاح سابستریت هایی ایجاد شده است که مجموعه ابزاری برای “ایجاد بلاک چین های شخصی” می‌باشد. با استفاده از این زیرلایه ها می‌توانید بلاک چین هایی ایجاد کنید که نیازی به میزبانی از جانب پولکادوت ندارد. این زیرلایه ها در هر گونه زبان برنامه نویسی نظیر C و‌ ++C و Rust که وب اسمبلی را کامپایل می‌کند پشتیبانی خواهد کرد و انعطاف پذیری بیشتری به توسعه دهندگان می‌دهد.

فعال شدن شبکه اصلی پولکادوت برای سه ماهه سوم ۲۰۱۹ برنامه ریزی شده است، هرچند شبکه آزمایشی آن اکنون فعال است. این پروژه هم چنین یک محصول اولیه به اسم شبکه کوزاما برای توسعه دهندگان عرضه کرده است تا این فناوری را آزمایش کنند و وجود هرگونه باگ را قبل از عرضه شبکه اصلی متوجه شوند.

تیم های مختلفی وجود دارند که در حال ایجاد پروژه های چندزنجیره ای، حافظه ذخیره سازی و سایر راهکارها بر بستر پولکادوت می‌باشند. هم چنین پولکادائو (PolkaDAO) نیز برای تامین بودجه تولیدکنندگان برای ایجاد پروژه های مختلف بر بستر پولکادوت وجود دارد.

کازمس (Cosmos)

پروژه کازمس چشم انداز اینترنت بلاک چین ها را دنبال می‌کند. کازمس برای ایجاد بلاک چین از رویکرد ماژولار استفاده می‌کند، به طوری که بلاک های پایه بلاک چین را به عنوان ماژول ها ارائه می‌دهد. سه نوع بلاک برای ایجاد بلاک چین وجود دارد: لایه کاربردی، پروتکل اجماع و شبکه همتا به همتا یا P2P. پروژه کازمس به دو بخش تقسیم می‌شود:

۱- هسته تندرمینت (Tendermint Core): بسته ای ترکیبی از پروتکل اجماع (گواه اثبات سهام تندرمینت) و شبکه همتا به همتا (پروتکل گاسیپ) است.

۲- کازمس: مسئول ایجاد بلاک های لایه کاربردی نظیر SDK (کیت توسعه) کازمس است.

معماری

کازمس از مدل قطب و اقماری بهره می‌برد. کازمس به اقمار، مناطق (Zones) می‌گوید. در این مدل، قطب مسئول ارتباطات بین بلاک چین ها و مناطق همان بلاک چین ها می‌باشند. در این مدل می‌تواند چند قطب وجود داشته باشد که هر قطب دارای چندین منطقه باشد.

هسته تندرمینت (که در این مقاله به آن تندرمینت می‌گوییم) یک موتور اجماع است که توسط تمام قطب ها و مناطق استفاده خواهد شد. به خاطر داشته باشید که این قطب ها نیز بلاک چین های مستقل هستند و قطب کازمس (قطبی که توسط تیم کازمس مدیریت می‌شود) بلاک چین کازمس می‌باشد. در این قطب ها و مناطق، فقط لایه کاربردی متفاوت خواهد بود که می‌تواند یک ماشین وضعیت (نظیر اتریوم) یا مجموعه داده های خروجی خرج نشده تراکنش (نظیر بیت کوین) یا زنجیره کاملا خصوصی باشد.

تندرمینت دارای رابط کاربری به اسم ABCI می باشد. ABCI یک پیاده سازی از پروتکل سوکت تندرمینت می‌باشد و در چندین زبان برنامه نویسی در دسترس است، یعنی آنکه می‌توانید برنامه ها را به هر زبان برنامه نویسی بنویسید و آن را به موتور اجماع تندرمینت متصل کنید.

ماژولار بودن کازمس امکان ایجاد بلاک چین های کاملا خصوصی را می‌دهد، اما در عین حال می‌تواند به قطب ها متصل شوند تا از بلاک چین های عمومی و خصوصی، توکن ارسال و دریافت کنند.

برای اتصال بلاک چین هایی نظیر اتریوم و بیت کوین، کازمس دارای مناطق پشتوانه (همانند بریج های پولکادوت) می‌باشد. کازمس، اترمینت را ایجاد کرده است که ماشین وضعیت اتریوم بر بستر تندرمینت می‌باشد.

قابلیت مشارکت و همکاری

کازمس از پروتکل IBC برای ایجاد ارتباط بین بلاک چین ها استفاده می‌کند تا توکن ها را بین بلاک چین های مختلف انتقال دهد. در آینده، ممکن است انتقال پیام دلخواه نیز امکان پذیر شود اما در حال حاضر برای انتقال توکن بهینه سازی شده است. پروتکل IBC با اجماع تندرمینت کار می‌کند و به عنوان پلاگین بیسکوین (Basecoin) پیاده سازی شده است. در پروتکل IBC، یک بلاک چین به عنوان کلاینت سبک برای بلاک چین دیگر کار می‌کند.

امنیت

از آنجایی که کازمس، مستقل بودن را در اولویت قرار می‌دهد، هر قطب و منطقه مسئول امنیت خود می‌باشد. برخلاف پولکادوت، کازمس از مدل امنیت اشتراکی استفاده نمی‌کند. هر قطب و منطقه به تاییدکننده خود نیاز دارد. هم چنین برای اتصال به قطب، به واریز ATOM (توکن کازمس) نیاز ندارید.

پروتکل IBC هم چنان در دست ساخت است. برای اتصال به قطب به هیچ مجوزی نیاز ندارید. از آنجایی که کازمس دارای مدل امنیت اشتراکی نمی‌باشد، باید به سایر مناطق اعتماد کنید، اما IBC این مشکل را اینگونه مطرح خواهد کرد که “آیا منطقه مورد نظر قابل اعتماد است یا خیر؟”

در حال حاضر ۲ قطب فعال است: قطب کازمس و قطب آیریس (Iris). از آنجایی که گواه اثبات سهام تندرمینت، بهبود یافته BFT است، هرکسی که یک سوم نودها را در اختیار داشته باشد می‌تواند باعث توقف عملکرد شبکه شود و با در اختیار داشتن دو سوم نودها می‌توان فورک زد یا شبکه را کنترل کرد. کازمس برخلاف پولکادوت، امنیت را در اولویت قرار می‌دهد.

نظارت، مقیاس پذیری و سایر جوانب

برخلاف پولکادوت، در کازمس هر بلاک چین مستقل است و نظارت مستقلی دارد. بنابراین، هنگامی که درباره نظارت کازمس صحبت می‌کنیم در واقع درباره نظارت قطب کازمس (بلاک چین کازمس) در حال صحبت هستیم. این نظارت از رای گیری بر اساس سهم بهره می‌برد، یعنی هرکسی می‌تواند پروپوزال متنی ثبت کند و سپس طی دوره دو هفته ای، تاییدکنندگان یا وکیل ها با استفاده از ۴ گزینه موجود رای می‌دهند. این ۴ گزینه عبارتند از: بله، خیر، خیر با حق وتو، رای ممتنع. پس از این دو هفته، رای ها شمارش می‌شوند تا مشخص شود که پروپوزال اجرا یا رد شود.

گواه اثبات سهام تندرمینت قطعیت آنی دارد و می‌تواند هزاران تراکنش در ثانیه را مدیریت کند. در حال حاضر کازمس بر روی ارائه پیاده سازی تندرمینت متمرکز است و مقیاس پذیری جزء اولویت های آن نیست.

رویکرد خودمختاری کازمس به شما کنترل و استقلال بیشتری می‌دهد، اما به بهای امنیت تمام می‌شود. هرچند بعضی از قطب ها ممکن است در آینده امنیت را ارائه دهند.

فناوری، وضعیت فعلی و اکوسیستم

کازمس فعال است و بسیاری از پروژه ها نظیر بایننس چین بر بستر آن ایجاد شده اند. کازمس کیت توسعه ای به اسم Cosmos-SDK ارائه می‌دهد که در حال حاضر فقط با زبان برنامه نویسی GO در دسترس می‌باشد. بنابراین در حال حاضر اگر می‌خواهید بلاک چین جدیدی بر بستر کازمس ایجاد کنید باید از GO استفاده کنید. اگر در زبان برنامه نویسی دیگری بلاک چین دارید می‌توانید از ABCI استفاده کنید و با استفاده از تندرمینت آن را اجرا کنید.

نتیجه گیری

به یاد داشته باشید که ایجاد، ایمن سازی و حفظ پروژه بلاک چین اصلا وظیفه ساده ای نیست. این پروژه ها از رویکردهای مختلف استفاده می‌کنند تا به توسعه دهندگان در زمینه ایجاد بلاک چین هایی با بازده بیشتر و کاربردهای نسل بعدی کمک کند.

در سال های ۱۹۹۹ و ۲۰۰۰ تب دات کام وجود داشت. در سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ همه به دنبال برنامه های موبایلی بودند. در سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ نیز همه در صدد ایجاد توکن بودند. در آینده ممکن است همه این موضوع را در نظر داشته باشند که بلاک چین خود را داشته باشند.

منبع
medium

نوشته های مشابه

3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا