متوسط مقالات عمومی

آیا وام دهی جمعی منجر به رشد بازار‌های نوظهور خواهد شد؟

وام دهی جمعی (crowdlending) روشی محبوب است که کارآفرینان و سرمایه گذاری ایمن را به هم مرتبط می‌کند. این روش به بسیاری از کسب و کار‌های نوظهور که دارای ایده‌هایی عالی و نوین هستند کمک می‌کند که سرمایه گذاران مورد نیاز خود را بیابند؛ این روش مخصوصا برای کشور‌های در حال توسعه بسیار مفید است. ایده وام دهی جمعی و وام دهی همتا به همتا با کمک بلاک چین می‌تواند بسیاری از کسب و کار‌ها را متحول کند. در این نوشتار به بررسی دقیق‌تر وام دهی جمعی می‌پردازیم و در مورد موقعیت‌هایی که این روش جدید برای کسب و کار‌های سراسر جهان فراهم می‌کند، صحبت خواهیم کرد.

برای مطالعه بیشتر درباره ماهیت بلاک چین، اینجا کلیک کنید.

وام دهی جمعی چیست؟

وام دهی جمعی وام دهی همتا به همتا سرمایه گذاری بیت کوین بلاک چین کراودلندینگ بیت کوین ارز دیجیتال

وام دهی جمعی که وام دهی همتا به همتا نیز نامیده می‌شود، به کارآفرینان کمک می‌کند که سرمایه گذار مناسب برای ایده‌های خود پیدا کنند. این نوع وام دهی، سرمایه گذاران را به کسب و کار‌ها مرتبط می‌کند.

در گذشته، کارآفرینان برای عملی کردن ایده‌های خود به پس انداز خود، اعضای خانواده و دوستان متکی بودند و گاهی می‌توانستند بانک‌ها را هم راضی کنند که به آنها وام بدهند. موفقیت کارآفرینان در گذشته تنها به سلامت بازار بستگی داشت و اگر این بازار سالم نمی‌بود، هرگز ایده‌های این کارآفرینان جامه عمل نمی‌پوشید.

بعد از بحران سال ۲۰۰۸، بانک‌ها دیگر چندان رغبتی به پرداخت وام نداشتند و در این میان کسب و کار‌های با پتانسیل بالا متحمل ضرر شدند. دیری نپایید که کارآفرینان برای این مشکل چاره‌اندیشی کردند و روش‌های دیگری را به کار گرفتند.

امروزه اینترنت زندگی و ارتباطات ما را کاملا تغییر داده است. اینترنت امور مالی را نیز تحت تاثیر خود قرار داده است. در سال ۲۰۰۵ بود که اولین شرکت وام دهی همتا به همتا در انگلستان ظاهر شد، تعداد زیادی از این گونه پلتفرم‌ها بعد از بحران ۲۰۰۸ در ایالات متحده ظاهر شدند. امروزه وام دهی جمعی انقلابی به پا کرده است و کسب و کار‌های نوظهور بسیار کم از وام دهی سنتی استفاده می‌کنند.

وام دهی جمعی یا وام دهی همتا به همتا تهدیدی بزرگ برای بانکداری سنتی محسوب می‌شود. هزینه راه‌اندازی یک پلتفرم همتا به همتا بسیار کمتر از هزینه راه‌اندازی بانک‌های سنتی است و طبیعتا این پلتفرم‌ها می‌توانند نرخ سود جذاب‌تری را برای وام دهندگان ارائه دهند.

این پلتفرم‌های جدید که از حضور متخصصان ماهر و آشنا به فنون روز سود می‌برند، به هیچ وجه قابل مقایسه با سیستم‌های قدیمی و فرسوده بانکداری سنتی نیستند.

وام دهی در بستر بلاک چین

وام دهی جمعی وام دهی همتا به همتا سرمایه گذاری بیت کوین بلاک چین کراودلندینگ بیت کوین ارز دیجیتال

بحران مالی سال ۲۰۰۸ تاثیراتی بسیار عمیق بر جای گذاشت و مردم تا حدود زیادی اعتماد خود را به سیستم‌های بانکی از دست دادند. این واقعه منجر به تولد بیت کوین و بلاک چین شد که یک فناوری انقلابی است و سیستم مالی جهان را تماما تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. امروزه دیگر مردم از فساد و بی ثباتی خسته شده‌اند و به سیستم‌هایی غیرمتمرکز و با شفافیت بالا گرایش دارند. این سیستم‌ها سرانجام روش مبادله کالا و خدمات را در سراسر جهان تغییر خواهند داد.

از طریق وام دهی همتا به همتا و بلاک چینی، سرمایه گذاران می‌توانند پروژه‌هایی را که به آنها اعتماد دارند، انتخاب نمایند و در این میان به واسطه‌های شخص ثالث متکی نباشند. این پلتفرم‌های وام دهی جمعی بسیار کاربر پسند هستند و فرآیند وام دهی را تسهیل می‌کنند. این پلتفرم‌ها به کمک بلاک چین به کاهش ریسک و افزایش سرعت می‌پردازند و تهدیدی برای بانکداری سنتی به حساب می‌آیند.

وام دهی جمعی در بازار‌های نوظهور

یکی از تفاوت‌های برجسته وام دهی همتا به همتا با بانک‌های سنتی در این است که این سیستم جدید تاثیر عظیمی بر بازار‌های نوظهور دارد. وام دهی جمعی از جهان مرتبط و مدرن استفاده کامل می‌کند و سرمایه گذاران و کارآفرینان جوان و با استعداد را به همدیگر متصل می‌کند.

امروزه کارآفرینان جوان از اندونزی گرفته تا نیجریه و غنا می‌توانند برای عملی کردن ایده‌های خود وجه و سرمایه دریافت کنند و این گامی بزرگ در جهت پیشرفت دموکراسی و انسانیت است.

امروزه سرمایه گذاران به کسب و کار‌های نوظهور و بازار‌های پیشگام جهانی دسترسی دارند؛ این در حالی است که در گذشته چنین ارتباطاتی میسر نبود. در گذشته، رشد بسیاری از کسب و کار‌ها توسط سیستم‌های وام دهی سنتی محدود می‌شد و طبیعتا نبود پول و بودجه برای این کسب و کار‌ها به معنی عملی نشدن ایده‌هایی بود که در سر می‌پروراندند.

اما امروزه وام دهی جمعی سرمایه عظیمی را به کشور‌های مختلف جهان سرازیر کرده است و این به نفع جوانان خلاق در شرکت‌های در حال توسعه است و پتانسیل عظیمی را برای بازار‌های نوظهور فراهم می‌کند.

وام دهی همتا به همتا برای سرمایه گذاران هم مفید است و باعث می‌شود که آنها سود خوبی را از سرمایه گذاری‌های خود کسب کنند. این روش وام دهی باعث ایجاد یک سیستم مالی عادلانه و شفاف می‌شود که برای همگان مفید است.

پلتفرم‌های Raise و Uangteman

وام دهی جمعی وام دهی همتا به همتا سرمایه گذاری بیت کوین بلاک چین کراودلندینگ بیت کوین ارز دیجیتال

هدف پلتفرم Raise ایجاد موقعیت‌های بهتر برای بازار‌های نوظهور در سراسر جهان است. به این خاطر است که این پلتفرم مشارکت با Uangteman را با آغوش باز پذیرفته است. uangteman یک سرویس فراهم کننده وام‌های کوچک است که واقع در اندونزی است.

این پلتفرم یک سازمان خلاق فین‌تک (fintech) است که می‌تواند در فضای مالی اندونزی غوغا کند. در حالی که اندونزی یکی از ده اقتصاد برتر جهان است، بسیاری از مردم آن زیر خط فقر زندگی می‌کنند و این نشان می‌دهد که این بخش از جامعه اندونزی در این میان توسط سیستم بانکی سنتی نادیده گرفته شده است.

تجربه نشان داده که سیستم‌های سنتی شرایط را برای شرکت‌های جدید و خلاق دشوار کرده‌اند و این بازار‌های نوظهور اکثرا در اثر فقدان اعتبار و نرخ سود بالا خفه شده‌اند. اینک وضعیت جهان در حال تغییر است. Uangteman قصد دارد که یک پلتفرم وام دهی همتا به همتا ایجاد کند و از اساس رشد اقتصادی ایجاد کند. این شرکت می‌خواهد حوزه تاثیر‌گذاری خود را به جنوب شرقی آسیا از جمله فیلیپین گسترش دهد.

اگر نام این شرکت را به فارسی ترجمه کنیم چیزی مانند پول‌دوستان به دست می‌آید و این نشان می‌دهد که این شرکت می‌خواهد پلتفرمی ایمن و مسئول برای وام دهی جمعی ایجاد کند و نقش خود را در انقلاب مالی جهان به خوبی ایفا کند. نظر شما چیست؟ آیا پلتفرم‌های وام دهی همتا به همتا ما را از دردسر گرفتن وام‌های بانکی و کاغذ بازی و تشریفات موجود رها خواهند کرد؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
hackernoon

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا