مبتدی مقالات عمومی

آیا ورود رمز ارز ها به فضای تبلیغات رسانه‌ای باعث پذیرش بیشتر آنها خواهد شد؟

این روزها سرمایه­ گذاران برای فرار از تورم، در جستجوی مکانی امن هستند. شرکت­‌های مدیریتی صندوق رمز ارز (Cryptocurrency) اخیرا اقدامات تبلیغاتی را شروع کرده­‌اند که به جا و به­ موقع است. در بحبوحه آشفته­ بازار جهانی در همه حوزه‌­ها، به نظر می­‌رسد که حوزه رمز ارز ها در سال ۲۰۲۰ به صورت مستقل میسر را طی  می‌کند. اپیدمی ویروس کرونا فشار اقتصادی زیادی را بر اقتصادهای دنیا وارد کرده است؛ کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا شاهد روی آوردن بانک‌­های مرکزی­‌شان به کاهش مداوم کمی به منظور تحریک اکوسیستم‌های مالیشان بوده‌­اند. برخی از تحلیل­گران بر این باورند که یکی از دلایل موفقیت نسبی بازار رمز ارز ها در مقایسه با رقبای مالی سنتی­، همین تحریک مداوم مالی است.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

افرادی مانند آنتونی پامپلیانو یکی از بنیان­گذاران Morgan Creek Digital و متی گرین­سپان موسس اکوانتوم اکونومیکس­ (Quantum Economics)، اخیرا در برخی از بولتن­‌های خبری، در این مورد با سرمایه­ گذاران صحبت کرده­‌اند. برخی از کمپا­نی‌­های سنتی که روی بیت­ کوین و دیگر رمز ارز ها به طور چشمگیری سرمایه­ گذاری کرده­‌اند، از طریق اقدامات ویژ­ه‌­ای روشنگری‌ها و ایده‌­هایشان را منعکس کرده‌­اند.

میکرو­استراتژی (MicroStrategy) که به­ عنوان بزرگ‌ترین بنگاه اطلاعاتی تجاری محسوب می‌­شود، هفته گذشته با سرمایه­ گذاری مستقیم ۲۵۰ میلیون دلاری در بیت ­کوین، تیتر اول روزنامه‌­ها شد. این شرکت با این سرمایه ­گذاری، این باورش را که ذخیره بیت­ کوین در مقایسه با دیگر دارایی­‌های مالی ارزشمند­تر است، به کرسی نشاند. این شرکت همچنین معتقد است که در دراز مدت بازدهی بیشتری نسبت به نگهداری ارزهای سنتی خواهد داشت.

نشانه بارز دیگر­ی که بیانگر اوج گرفتن گرایش و تمایل مثبت نسبت به حوزه رمز ارز هاست، رشد دارایی‌­های تحت اختیار مدیریت صندوق رمز ارز ها در سرمایه­ گذاری‌­های شرکت “گری  سکیل” است. با توجه به این حقیقت که این شرکت در تبلیغ خدمات و سرویس­‌هایش در تلویزیون رسمی ایالات متحده آمریکا بسیار فعال است، احتمال افزایش این دارایی­‌ها در طول چند ماه آینده بسیار است.

با توجه به این که اولین بار نیست که مدیران صندوق‌­ها و صرافی‌های رمز ارز ها در نمایندگی‌­ها و دفاتر رسانه­‌های سنتی تبلیغ کرده­‌اند، سود خالص حوزه رمز ارز ها نشان از تغییر گرایش و روی آوردن مردم به بازار کریپتو است.

تبلیغات برای سرمایه گذاری در رمز ارز ها

بیت کوین ارز دیجیتال رمز ارز تبلیغات تلویزیونی روزنامه

بنا به پژوهش و تحقیق CoinTelegraph در تاریخ دهم ماه اوت ۲۰۲۰، شروع تبلیغات تلویزیونی Grayscale می­‌تواند به عنوان کاتالیزوری برای این سرمایه­ گذاری­‌ها در حوزه کریپتو عمل کند. این تبلیغات را همانند تبلیغات شرکت مریل لینچ ( Merrill Lynch) در سال ۱۹۴۸ می‌دانند که بازار اوراق و سهام را به سرمایه­ گذاران معرفی کرد. شرکت Grayscale یک تیزر تبلیغاتی در توییتر عرضه کرد که نسخه کامل آن در کانال­‌های CNBC, MSNBC, Fox, Fox Business و دیگر کانال‌ها در حال پخش است.

همزمان با تبلیغات Grayscale در تلویزیون و کانال­‌های اجتماعی، تبلیغات جراید هم یکی از گزینه‌­ها بوده است. گلکسی دیجیتال (Galaxy Digital) که موسس آن یک میلیونر به نام مایک نووارگتس (Mike Novogratz) است، در تاریخ سیزدهم اوت در  ستون بزرگی از روزنامه تجاری مشهور “فاینانشال تایمز” که مقر آن در انگلستان است، تبلیغ کرد.

این انتشارات در سال ۲۰۱۹ بیش از یک میلیون مشترک داشت، با این تخمین که ۱۸ درصد از خوانندگان آن میلیونر هستند. این تبلیغ با برجسته کردن دورنمای اقتصادی و سیاسی – اجتماعی سخت امسال، زبانی تهییج کننده دارد که مردم را به سرمایه­ گذاری در بیت کوین تشویق می­‌کند.

آیا این تبلیغات باعث پذیرش رمز ارز می­‌شود؟

قبل از شروع اقدامات تبلیغاتی اخیر، حوزه رمز ارز دوره‎­ای از سرمایه ­گذاری نتیجه­ بخش و سودی چشمگیر را به خود دیده است. ولی باید منتظر ماند و دید که آیا این اقدامات برای ترغیب کردن کاربران جدید به این اکو­سیستم سودی خواهد داشت؟

CoinTelegraph جهت ارزیابی تاثیر احتمالی این مشوق­‌های بازاریابی به سراغ  جاشوا فرانک (Joshua Frank) یکی از بنیان‌گذاران و مدیر­عامل  پلتفرم جمع­ آوری داده‌­های کریپتو به نام The Tie رفته است. فرانک با دیدن این اقدامات تبلیغاتی، با این فرض که این یک جو برای راه­ اندازی فعالیت‌های این‌چنینی است، زیاد تعجب نکرد؛ البته این برآورد فرانک از روی کمپین جنجالی اخیر توکن HEX در انگلستان است. با وجود این، او پذیرفت که این تغییری تاکتیکی در صنعت رمز ارز هاست.

چند سال قبل هرگز تصور تبلیغات چاپی را برای رمز ارز ها نداشتم. به نظر من تعبیر طلای دیجیتال برای بیت­ کوین می­‌تواند دلیل انتخاب تبلیغ چاپی باشد تا نسل قدیمی و علاقه‌­مند به سرمایه­ گذاری در طلا را ترغیب کند که بیت­ کوین را به­ عنوان جایگزین دیجیتالی  طلا تلقی نماید.

فرانک معتقد است که احتمالا تبلیغات تلویزیونی Grayscale موثرتر از فعالیت‌های چاپی گلکسی دیجیتال باشد، هر چند ممکن است واکنش به ویدیوی تبلیغاتی شرکت Grayscale مطابق انتظار و خواسته آنان نباشد.

افراد تاثیر­گذار در رسانه‌­های اجتماعی شاید بیشترین نقش را ایفا کنند

بیت کوین ارز دیجیتال رمز ارز تبلیغات تلویزیونی روزنامه

برداشتی جالب از سخنان فرانک این است که افراد تاثیر­گذار در رسانه­‌های اجتماعی ممکن است مشوق بهتری برای بازار­یابی باشند. فرانک، دیو پورتنوی (Dave Portnoy) موسس بارستول اسپورتس (Barstool Sports) و دیدارش با برادران وینکلواس (Winklevoss) که در توییتر غوغایی به راه انداخته بود را به عنوان نمونه­‌ای بارز از تاثیری که اینفلوئنسرها می­‌توانند روی برخی از رمز ارز ها داشته باشند ذکر کرد. او گفت:

انجمن رابین هود را تبلیغات رسانه­‌ای و تلویزیونی ایجاد نکردند، بلکه این دیو پورتنوی و اینفلوئنسرهای تیک­ تاک (Tik­Tok) بودند که آنرا پدید آوردند. پورتنوی، بارستول و تیک ­تاک می‌­توانند موج جدیدی از کاربران را ترغیب و روانه بازار دارایی‌­های دیجیتالی نمایند.  اینفلوئنسرها و رسانه­‌های جمعی باعث ورود کاربران خُرد به بازار می­‌شوند و آنان نیز کاربران موسساتی را جذب می­‌کنند.

زمان رسانه­‌ای شدن حیاتی است

ملاحظه آخر این کمپین­‌های تبلیغاتی زمان­ بندی آنهاست. روی ­هم­ رفته بازار رمز ارز ها، در تضادی کامل با دیگر حوزه‌­های اقتصاد جهانی، فضایی فوق ­العاده مثبت را سپری کرده است.

گرین سپان موسس کوانتوم اکونومیکس در مصاحبه‌­ای با CoinTelegraph عنوان کرد که آهنگ بلیتز­کریگ باپ (Blitzkrieg Bop) با استقبال خوبی مواجه شد؛ اما با تبریک به Grayscale برای پایگاه کاربری در حال رشدش آن را خنثی نمود. با این حال، رویکرد اتخاذ شده به وسیله گلکسی دیجیتال را بسیار موثر دانست و افزود:

تبلیغات روزنامه و تلویزیون یک استاندارد صنعتی است. من معتقدم که دیدن این تبلیغات در رسانه­‌های جمعی لحظه‌­ای تاریخی و به نوعی شناخته شدن برای صنعت رمز ارز است. ولی اطمینان ندارم که این خوب است یا بد.

گرین سپان افکار فرانک در مورد HEX را بازگو کرد و تبلیغات در انگلستان را جنبه‌­ای منفی برای رمز ارز عنوان کرد. رسانه­‌ای شدن، حاکی از تغییر موقت و نوسان در چیزی است که  به عنوان لحظه سرنوشت‌ساز رمز ارز ها دیده می­‌شود. او این­چنین ادامه می­دهد:

با کاری که توکن HEX انجام داده، تبلیغ نتیجه عکس داده است. از نظر من،  حداقل در انگلستان مسولان مربوطه باید به خاطر این از کارشان اخراج شوند. برای من باورش سخت است که اکونومیست خواسته باشد تبلیغی را منتشر کند که نتیجه آن سود ۱۱۵۰۰ درصدی باشد.

روی ­هم­ رفته، تحلیلگران این کار گرین سپان را  دوست دارند؛ چرا که او یک گرایش و تمایل منفی نسبت به ماهیت تورمی ارزهای فیات را که اخیرا به طور مداوم هم در حال رشد بوده، برجسته کرده است. بنیانگذار کوانتوم اکونومیکس باور دارد که مردم خود به این درک و آگاهی می‌­رسند و تبلیغات باشد یا نباشد، با تمجید و تعریف از مزایای رمز ارز ها یکدیگر را ترغیب به درک اهمیت و ارزش آن می­‌نمایند.

قیمت رمز ارز ها خود گواه این است که مردم این پیام را بهتر و بهتر درک می‌­کنند. بیت­ کوین به عنوان شکلی از پول اختراع شد که هیچ نوع وابستگی به دولت‌ها و بانک‌های مرکزی ندارد و کاملا مستقل است. امیدوارم که راه ­حل­ و چاره ­اندیشی‌­ها برای رمز ارز ها به موقع در دسترس باشند.

منبع
cointelegraphcoindesk

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا