متوسط مقالات

کریپتو در سال ۲۰۳۰؛ چشم انداز رمز ارز ها پس از دو دهه فعالیت چگونه است؟!

اقتصاد رمز ارز (Cryptocurrency) جایی است که بیت کوین ساخته شده و فضای آن در ۱۰ سال به سرعت رشد کرده است. این فضا در حالی وارد دهه دوم می‌شود که اتریوم آماده هدایت آن به دنیایی پر از فعالیت‌های بی‌سابقه در حوزه رمز ارز هاست. حال سوال بسیار مهم این است: این تکاپوهای رمز ارز دقیقا به کجا می‌انجامد؟

البته حدس زدن اتفاقات فردای اقتصاد دیجیتال به اندازه کافی سخت است؛ چه برسد به سال‌ها بعد! اما برخی روندهای کلان حال حاضر می‌توانند سرنخی از آینده رمز ارز به ما بدهند. در پست امروز، قصد داریم برخی از این روندها را ترسیم کنیم تا هم از نظر تحلیلی و هم از نظر سرگرمی تصویری از اقتصاد دیجیتالی در سال ۲۰۳۰ را ارائه بدهیم.

اتریوم، یک رمز ارز بهینه شده در صحنه جهانی

رمز ارز اتریوم بلاک چین امور مالی غیرمتمرکز دی فای برنامه غیرمتمرکز nft defi dapp

در این سال ۲۰۳۰ فرضی، اتریوم ۲.۰ سال‌هاست که وجود دارد و به کاربران در سراسر جهان وعده اصلی اتریوم را می‌دهد: یک پلتفرم برتر برای اپلیکیشن‌های باز و پرداخت‌ها.

با وجود چالش‌های توسعه‌ای و امور مالی غیرمتمرکز، اتریوم این اطمینان را می‌دهد که این پروژه هنوز به عنوان برترین پلتفرم قراردادهای هوشمند اقتصاد دیجیتال به کار خود ادامه می‌دهد؛ حتی با وجود این که پروژه‌های قرارداد هوشمند نیز در مناطق متفاوت و با کاربردهای متفاوت وجود دارند. قابلیت همکاری اصلی‌ترین دلیل استفاده از اتریوم است. پروژه‌های دیگر از طریق زنجیره‌های جانبی (SideChain) به اتریوم متصل می‌شوند و اتریوم به عنوان مرکز این فعالیت‌ها عمل می‌کند.

در این مرحله پایه‌های اصلی مقیاس پذیری اتریوم، یعنی شاردینگ و زنجیره‌های جانبی لایه دوم، باعث می‌شود این پلتفرم به سادگی توان عملیاتی بالاتری از غول‌های صنعت پرداخت از جمله ویزا و مستر کارت ارائه دهد. همچنین این تکنولوژی در حال پیشرفت معاملات اتریوم را سریع‌تر و ارزان‌تر از گزینه‌های سنتی ممکن‌ می‌سازد.

پیوستن صرافی‌های غیرمتمرکز به جریان اصلی

پروژه‌های معاملات غیرمتمرکز مانند Uniswap در سال ۲۰۲۰ پیشرفت موفقیت آمیزی داشته‌اند و دلیل آن بر کسی پنهان نیست: کاربران دوست دارند شبانه‌روزی و بدون نیاز به اجازه و اعتماد، به دارایی‌های جدید دسترسی داشته باشند.

من شتاب‌گیری محبوبیت این پروتکل‌های معاملاتی را ادامه‌دار می‌دانم و دلیلش نیز ماهیت آزاد آنهاست.

به همین دلیل، یکی از واضح‌ترین پیش‌بینی‌ها برای سال ۲۰۳۰، این است که صرافی‌های غیرمتمرکز بیشتر وارد جامعه خواهند شد و پیچیدگی‌های ماهیت رمز ارز‌ی آن‌‌ها فراموش خواهد شد. بدون شک این راه‌حل‌ها از یک اکوسیستم در حال رشد، به الگوهای جدید اقتصاد جهانی تبدیل خواهند شد.

توکنیزه کردن بیت کوین در استاندارد ERC20 بسیار قابل توجه است

رمز ارز اتریوم بلاک چین امور مالی غیرمتمرکز دی فای برنامه غیرمتمرکز nft defi dapp

توکن سازی کردن بیت‌ کوین در قالب توکن‌های دارای استاندارد ERC20‌ اتریوم، امسال محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده است. این به دلیل بالا رفتن انتظارات برای استفاده مفید این توکن‌ها در امور مالی غیرمتمرکز (Defi) است.

با این حال، در زمان نگارش این پست ۶۸۵۰۰ بیت کوین در اتریوم توکن‌سازی شده است؛ معادل ۰.۳۲۶ درصد از مجموع ۲۱ میلیون بیت کوین موجود. پیش‌بینی من این است که با فرارسیدن سال ۲۰۳۰، بیش از ۳۳ درصد بیت کوین‌ها در اتریوم زندگی خواهند کرد؛ معادل چیزی بیش از ۶.۹ میلیون بیت کوین.

از این منظر، بعید نیست همین اتریوم به راه حل عملی برای گسترش بیت کوین تبدیل شود. این احتمال ممکن است برخی از صاحبان بیت کوین را به طور کوتاه مدت آزرده خاطر کند؛ اما حدس می‌زنم آیندگان کمتر به این مساله اهمیت بدهند، چرا که این رابطه در نهایت کارساز خواهد بود.

محبوبیت استیبل کوین‌ها

اکنون مارکت کپ استیبل کوین‌ها مجموعا بیش از ۱۷.۵ میلیارد دلار ارزش دارد. قطعا این سقف تا سال ۲۰۳۰ بیش از یک تریلیون دلار خواهد بود. استیبل کوین‌ها می‌توانند ذخیره شوند و در فرصت‌های دریافت کریپتو مثل تامین نقدینگی یا وام دهی استفاده شوند؛ چیزهایی که با ارزهای فیات قادر به انجامشان نیستیم.

به علاوه، استیبل‌ کوین‌ها رشد خواهند کرد و با بانک مرکزی ارز دیجیتال (CBDC) سازگار خواهند شد. با گذر زمان،‌ مرز بین توکن‌های فیات و بانک مرکزی ارز دیجیتال محو خواهد شد، مگر در مورد ارزهای غیرمتمرکز واقعی مانند استیبل کوین دای پلتفرم MakerDAO.

NFTها تبدیل به بازار چند میلیارد دلاری می‌شوند

رمز ارز اتریوم بلاک چین امور مالی غیرمتمرکز دی فای برنامه غیرمتمرکز nft defi dapp

توکن‌های غیر قابل تعویض یا NFT‌ها، یک کارکرد محبوب اتریوم است که می‌تواند منشا بی‌نظیری از دارایی‌های دیجیتال مانند آثار هنری، آثار دارای ارزش کلکسیونی، قطعات بازی، بلیت و غیره را فراهم کند.

علاوه بر این، از آنجا که این دارایی‌‌ها توکن‌های دیجیتال در اتریوم هستند، می‌توانند بدون هیچ محدودیتی برنامه‌نویسی شده و گسترش یابند.

در سال ۲۰۲۰، اقتصاد NFT به فروش مجموعا ۱۰۰ میلیون دلار رسید. در حالی که این دارایی‌ها راه را برای ایجاد انواع جدیدی از اقتصاد خلاق هموار می‌کنند، فروش نیز افزایش خواهد یافت. می‌توان منتظر میلیاردها دلار فروش توسط NFT‌ها تا سال ۲۰۳۰ بود.

سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (DAO) به قدرت‌های مهمی تبدیل می‌شوند

سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز یا DAOها، شاهد رشد مجدد در جامعه اتریوم در سال ۲۰۱۹ بودند و از آغاز سال ۲۰۲۰ شروع به شکوفایی کردند.

این سازمان‌های دیجیتال، دموکراتیک و بین المللی، الگوی جدیدی را برای سازماندهی جوامع به صورت آنلاین ارائه می‌دهند و ما در سال‌های آینده شاهد تعداد بیشتری از آنها – کوچک، متوسط و بزرگ – خواهیم بود.

سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز در همه جوانب وجود خواهد داشت؛ در سرمایه‌گذاری‌، ورزش، لابی‌کردن، اجتماع و غیره. اساسا هر نوع گروه قابل تصوری، احتمالا تا سال ۲۰۳۰ یا دقیقا به سازمان مستقل غیرمتمرکز تبدیل می‌شود، یا به چیزی شبیه به آن.

پول اجتماعی دیگر آزمایشی نیست

پول اجتماعی یا توکن شخصی، از بخش‌های جدیدی است که بر پایه اتریوم است. آن‌ها می‌توانند نماینده توافق‌نامه‌های تقسیم درآمد، ارزهای اجتماعی، ارزش برند شخصی و محتوا، یا هر چیزی دیگری باشند.

تا به حال بسیاری از توکن‌های شخصی دیده‌ شده است که از طریق پلتفرم‌های پول اجتماعی اوج گیری خود را آغاز کردند. مانند ALEX$ توکن الکس مسمجان (Alex Masmejean) کار آفرین پلتفرم رول (Roll). آمادگی این را داشته باشید که این روند سرمایه‌گذاری بر روی افراد به عنوان بخشی کارهای منظم در سال‌ ۲۰۳۰ به امری عادی و اصلی تبدیل شود.

امور مالی غیرمتمرکز (Defi) را «امور مالی» می‌نامند

دیفای

کاربران اتریوم امور مالی غیرمتمرکز را DeFi می‌نامند؛ چرا که کارکرد آن نسبت اقتصاد سنتی کاملا متفاوت و نوآورانه است. اما این تمایز با گذشت زمان کاهش می‌یابد. زیرا فرصت‌های کسب درآمد بومی رمز ارز در DeFi در حال رشد و جذب بسیاری از کاربران است، تا حدی که در آینده به عناصر اساسی و معمولی امور مالی شخصی تبدیل می‌شوند.

تا سال ۲۰۳۰، تعداد زیادی از کاربران، از مصرف‌کنندگان گرفته تا موسسات بزرگ، مدیریت بخش‌های مهم مالی خود را از طریق پلتفرم‌های DeFi انجام خواهند داد. تا آن زمان مشکلات UXی که اکنون بر این پلتفرم‌های نوپا سایه افکنده، به فراموشی سپرده خواهد شد.

حریم خصوصی رمز ارز به طور چشم‌گیری بهبود می‌یابد

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات اولیه بلاک چین‌ های معروف مانند بیت کوین و اتریوم، نبود راه‌حل‌های رضایت بخش برای حفظ حریم خصوصی است.

با این وجود، این مشکل قطعا در سال ۲۰۳۰ رفع گردیده است. در آن زمان، ابزارهای میکسر و پروژه‌ها‌ی مبتنی بر روش اثبات با دانش صفر (Zero Knowledge Proof) بر روی اتریوم و فراتر از آن بنا شده است؛ به این معنی که حریم خصوصی به صورت پیش‌فرض در این فضا وجود خواهد داشت، نه مثل الان که یک پدیده اختیاری است.

کاربران رمز ارز در ۲۰۳۰ به کاربران امروز نگاه می‌کنند و با نگاه به سطح حریم خصوصی آن‌ها در مقایسه با ما، شگفت‌زده می‌شوند.

نتیجه‌گیری

پروژه‌های برتر اقتصاد رمز ارز معاصر نویدهای باورنکردنی می‌دهند. با این حال همه دستاوردهایی که تا کنون به دست آمده، دلیلی بر خوش‌بینی و کمک به پیشرفت میلیاردها کاربر دارد.

البته در این مسیر فراز و نشیب‌های زیادی وجود دارد، همانطور که اقتصاد رمز ارز تحت تاثیر چرخه بازار قرار گرفته است؛ اما همه پیشرفت‌های اخیر درباره گسترش و اقتصاد غیرمتمرکز، مانند یک نقطه عطف است و رسیدن آن به جریان اصلی اجتناب ناپذیر است. حدس من این است که این هدف در دهه آینده به راحتی به دست خواهد آمد.

منبع
blockonomiuniswap

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا