ترید و تحلیل تکنیکال

افت قیمت بیت کوین مهم نیست!

قبل از شروع بررسی بازار ارزهای دیجیتال و قیمت بیت کوین ، باید اعتراف کنیم که امسال با وجود شروع درخشانی که داشت، بعد از ماه ژانویه (دی ماه ۹۶) سال خوبی برای مارکت نبود.

صرفنظر از افزایش های ناگهانی و کوتاه مدت قیمت ها، غالب روزهای سال ۲۰۱۸ در ریزش گذشت. از همان ابتدای سال، تحلیل گران و افراد تاثیر گذار این حوزه، غالبا نوید یک رشد چشمگیر تا پایان سال را می دادند و کاربران و علاقه مندان این حوزه نیز تا حدودی به این باور رسیده بودند که ماه نوامبر بازاری پویا و صعودی را مشاهده خواهند کرد.

تام لی خبر از بیت کوین ۲۵۰۰۰ دلاری و اتریوم بالای ۱۴۰۰ دلار داد. جان مکافی پیش بینی کرد بیت کوین تا پایان سال به ۲۰۰۰۰۰ دلار خواهد رسید که البته حرف خود را پس گرفت. مایک نوگراتز اعلام کرد بیت کوین به ۹۰۰۰ دلار خواهد رسید و… .

ماه نوامبر نیز سر رسید و روزهای پایانی خود را سپری می کند و البته توانست همه را شگفت زده کند، البته نه از جهت مثبت، بلکه کاملا نگران کننده و ترسناک!

از حدود یک ماه پیش که بیت کوین، حجیم ترین ارز این بازار، با قیمت ۶۴۰۰ دلار معامله می شد تا همین ۴ روز پیش تقریبا با نوسان کم حرکت می کرد و در همین حدود قیمتی قرار داشت. تا اینکه از ۱۴ نوامبر (۵روز پیش) شاهد یک ریزش شدید طی ۲۴ ساعت بود و به قیمت ۵۵۰۰ دلار رسید. همین مقدار هم کافی بود تا ترس بین جامعه کاربران ایجاد شود اما این افت متوقف نشد و تا همین امروز به قیمت ۴۶۰۰ دلار رسید.

چرا در سالی که گذشت هیچکدام از این اتفاقات نیفتاد؟

اما چه اتفاقی افتاده است؟ چرا در سالی که گذشت هیچکدام از این اتفاقات نیفتاد؟ بگذارید کمی از تحلیل های کوتاه مدت فاصله بگیریم و کلی تر به قضیه نگاه کنیم.

تا به حال از خود پرسیده اید چرا بیت کوین داشته باشم؟ بیت کوین به چه دردی می خورد؟ هدف واقعی من از تبدیل پول رایج به یک پول دیجیتالی چیست؟

اگر پاسخ قطعی این سوالات را با دلیل و منطق پیدا کرده اید، پس می توان حدس زد که شما با افت و خیز ناگهانی قیمت شوکه نشدید و دلایل محکمی برای تصمیم خود دارید. اما اگر دو دل و نگران هستید، پس نیاز به اطلاعات بیشتری خواهید داست. اجازه دهید از چند نگاه به این موضوع نگاه کنیم:

بیت کوین از سال ۲۰۰۹ با هدف برطرف کردن مشکلات و نقاط ضعفی که در نظام مالی موجود بود، کار خود را آغاز کرد. بحران مالی سال ۲۰۰۸ که دنیا را فرا گرفت، ارزهای جهانی بدون پشتوانه ای مانند دلار و سلطه کشورهایی خاص روی مبادلات ارزی و چندین مشکلات دیگر باعث شد تا ایده بیت کوین برای هر کسی که با آن آشنا شد جذاب باشد.

  • نتیجه: فراموش نکنیم که بیت کوین (و بعد از آن دیگر ارزهای دیجیتالی با کیفیتی که معرفی شدند) برای کمک به سیستم پولی دنیا ایجاد شده است و باید برای همه مردم دنیا کاربردی شوند.

پشتوانه بیت کوین میزان محبوبیت آن بین مردم و تقاضا برای استفاده از این ارز است و این موضوع درست برعکس ارزهای رایج مانند دلار و یورو و … است که حکومت ها کنترل کامل روی آنها دارند و اصطلاحا بدون پشتوانه چاپ می شوند.

  • نتیجه: فراموش نکنیم که از این نظر هم ارزهای دیجیتال عمر کوتاهی دارند و هنوز بسیاری از مردم با آنها آشنا نشده اند.

مهمترین قانون در اقتصاد برای ارزش گذاری یک ارز، میزان عرضه و تقاضا است. در نهایت قرار است ۲۱ میلیون بیت کوین در جهان موجود باشد، پس هرچه میزان تقاضا برای این ارز دیجیتال افزایش یابد، زمانیکه عرضه آن به یک حد ثابت برسد، ارزش آن بیشتر خواهد شد. در نتیجه با گذر زمان و شناخت بیشتر، این ارز کمیاب خواهد شد و با ارزش بسیار بالاتری مبادله خواهد شد.

  • نتیجه: اگر امروز بیت کوین دارید و فقط به چشم یک سهام پر سود به آن نگاه میکنید، فقط کافی است که صبور باشید!

اما آخرین مورد که قصد دارم از نگاه تکنولوژیک و تخصصی به بیت کوین نگاه کنم این است که فارغ از قیمت بیت کوین یا سود و زیان مالی، زیر ساخت این ارز تحولی انقلابی در دنیا ایجاد کرد. درست مانند اینترنت که در دهه ۹۰ میلادی همه چیز را برای میلیاردها انسان روی کره زمین عوض کرد، بلاکچین نیز مانند هوش مصنوعی و پرتاب موشک به فضا، اثر خود را روی بشریت خواهد گذاشت و باعث تغییر دنیا خواهد شد.

  • نتیجه: اگر با این نگاه به هر نحوی از جامعه بلاکچین هستید، در این رودخانه خروشان سهیم شده اید و اثرگذار بوده اید و سود و زیان مالی خیلی تاثیری روی طرز فکر شما و اثرگذاری شما نخواهد داشت.

نتیجه گیری نهایی

اگر بخواهم صحبت های خود را در چند خط پایانی جمع بندی کنم میتوانم بگویم که کمی از بالاتر به این پدیده نگاه کنید و درگیر حواشی روزمره آن نشوید. شما وارد یک جهان ناشناخته و جدید شده اید و باید منتظر بمانید تا بقیه نیز به شما بپیوندند. ترسی که این روزها وارد بازار شده قطعا برای افراد باهوش فرصتی برای سود کلان ایجاد خواهد کرد. به قول یک ضرب المثل معروف زمانیکه همه ترسیدند تو طمع کن و وقتی همه طمع می کنند تو یک ترسو باش!

شما چقدر با این نگرش موافق هستید؟ نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

7 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا