مبتدی مقالات عمومی

با وجود پیچیدگی تراکنش ارزهای دیجیتال، آیا مردم از آن استفاده خواهند کرد؟

قبل از آنکه افراد زیادی از پلتفرم‌های ارائه سرویس در حوزه ارزهای دیجیتال خارج شوند، فاصله بین کاربران و توسعه‌دهندگان این پلتفرم‌ها باید از بین برود.

با ادامه افزایش قیمت بیت کوین، افراد بیشتری شروع به یادگیری و آموزش در خصوص نحوه ورود به بازار ارزهای دیجیتال می‌کنند. هرچند، نکات و مسائل موجود درباره مالکیت ارزهای دیجیتال (آدرس‌های پیچیده و طولانی، عبارت‌های ورود و خطرات امنیتی) هم‌چنان جزو موانع پذیرش ارزهای دیجیتال برای کاربران تازه‌وارد است. معمولا اینطور فرض می‌شود که برنامه‌نویسان و افراد حاضر در عرصه تکنولوژی سطح دانش و توانایی در خصوص نوآوری‌های فناوری دارند که افراد معمولی فاقد آن هستند.

مسیر توسعه ارزهای دیجیتال

نکات مهمی برای اجتناب از کلاهبرداری ارز دیجیتال و فیشینگ

طی نظرسنجی انجام‌شده، ۷۵ درصد پاسخ‌دهندگان گفته‌اند که به نظر آنها، تراکنش‌های ارزهای دیجیتال استرس‌زا هستند و پیچیدگی غیرضروری دارند. اکثر پاسخ‌دهندگان (۵۵ درصد) نیز گفته‌اند که در گذشته برای ارسال تراکنش‌های ارزهای دیجیتال به مشکل برخورده‌‌اند و ۱۸ درصد این افراد نیز بیان کرده‌اند که سرمایه خود را در این بین از دست داده‌اند و ۶ درصد این افراد نیز با حمله هکرها مواجه شده‌اند. این پیچیدگی‌ها، پیامدهای آسیب‌رسان حتی در بین افراد حرفه‌ای عرصه فناوری را به همراه دارند. یکی از برنامه‌نویسان بیان کرده است که ده‌ها هزار دلار خود را به دلیل مخدوش شدن کد QR خود از دست داده و پس‌انداز او برای همیشه از بین رفته است. مهندسان و توسعه‌دهندگان بسیار حرفه‌ای و شناخته‌شده نیز میلیون‌ها دلار به دلیل جایگذاری و جابه‌جایی اشتباه فایل‌ها، از دست دادن عبارت‌های ورود یا کپی کردن اشتباه آدرس ۳۴ حرفی خود از دست داده‌اند.

به منظور آنکه سیستم مالی و اقتصادی بهترین و کامل‌ترین عملکرد خود را داشته باشد، کاربران باید به موسسان آن سیستم یا پلتفرم اعتماد کامل داشته باشند. کلمه اعتبار (credit) از کلمه لاتین credere به معنای باور کردن گرفته شده است. معماران و موسسان هر اکوسیستم مالی، از بانکداران بانک مرکزی فرانکفورت تا توسعه‌دهندگان نرم‌افزار در سیلیکون ولی، باید به افرادی که سرمایه خود را در اختیار این اکوسیستم‌ها قرار می‌دهند، اطمینان کامل دهند. فقط با ایجاد یک محیط ایمن و جلب اعتماد تعداد کاربران بسیار زیاد است که فناوری بلاک چین خواهد توانست وعده‌های اولیه و اصلی خود را محقق سازد.

برای مثال، آدرس‌های کریپتو می‌توانند شامل توکن‌های غیرقابل تعویض و خودتصدی باشند که با هر توکن و بلاک چین دیگری تعامل برقرار کند. درخواست‌ها (Requests) که همان درخواست‌ پرداخت‌های غیرمتمرکز هستند، به صورت رمزگذاری‌شده و خصوصی بین دو طرف حاضر در تراکنش ایجاد می‌شوند و شامل متاداده‌هایی (Metadata) درباره تراکنش هستند.

تکنولوژی ارزهای دیجیتال

فناوری ارزهای دیجیتال

مردم اغلب فراموش می‌کنند که استادان دانشگاه‌ها از دهه ۱۹۷۰ از اینترنت برای ارسال ایمیل‌ها استفاده می‌کنند. اما سیستم‌های و پروتکل‌های اینترنت در آن زمان برای استفاده افراد معمولی بسیار پیچیده بودند. اینترنت یا World Wide Web که به صورت امروزی آن را می‌شناسیم، تا زمان پیدایش HTTP در دسترس نبود. فناوری بلاک چین امروزی نیز همانند اینترنت قبل از HTTP و استفاده مردم عادی است و به همان مقدار نیز هیجان‌انگیز است. در حال حاضر، فناوری بلاک چین باید پروتکل‌هایی طراحی کند که استفاده از آنها آسان باشد و بتواند همان اقدامی را انجام دهد که HTTP برای اینترنت دهه ۱۹۹۰ محقق ساخته بود. این اقدام چیزی نبود جز تجربه کاربری جذاب از طریق مرورگرها و در نهایت، پذیرش گسترده اینترنت.

هدف توسعه‌دهندگان باید این باشد که تجربه ارسال ارزهای دیجیتال را به سادگی ارسال ارزهای سنتی از طریق پی‌پال ممکن سازند. درک این موضوع سخت نیست که چرا افراد عادی با ارزهای دیجیتال به مشکل برمیخورند، زیرا سیستم کنونی بسیار سردرگم‌کننده است. اما فقط با ورود کاربران بیشتر به فناوری بلاک چین است که این عرصه می‌تواند اعتبار بیشتری کسب کند.

پتانسیل بلاک چین برای تبدیل شدن به روش اصلی تعامل مردم و کسب‌وکارها کاملا مشهود و مشخص است، اما زیرساخت‌ها و سیستم‌های موجود تا رسیدن به هدف، مسیر طولانی در پیش دارند. ۲۵ سال اخیر به ما نشان داده است که چگونه می‌توان ارزش و اطلاعات را به روشی به اشتراک گذاشت و انتقال داد. موضوعی که تا چند دهه قبل بسیار غیرقابل باور و غیرقابل درک بود. هرچند، جریان پویای انتقال اطلاعات و داده‌ها فقط زمانی به هدف و پتانسیل خود دست خواهد یافت که همه مردم بتوانند از آن استفاده کنند.

سیستم‌های نامگذاری کنونی بلاک چین برای استفاده افراد معمولی بسیار پیچیده است. افراد کمی می‌دانند و برایشان مهم است که نحوه استفاده آمازون و نتفلیکس از اینترنت چگونه است، اما این موضوع را می‌دانند که روش این پلتفرم‌ها کارآمد بوده است. این همان مسیر و سمت‌وسویی است که صنعت ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین باید در پیش بگیرد.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا