مبتدی مقالات عمومی

آیا پذیرش ارز دیجیتال توسط پی پال منجر به مقبولیت عام کریپتو خواهد شد؟

پی پال (PayPal) غول پرداختی‌های دیجیتال، این هفته اعلام کرد که در حال راه‌اندازی کیف پول ارز دیجیتال و سرویس‌های پرداخت کریپتو است. پی‌پال قصد دارد که انجام این امور را در آینده‌ای نزدیک برای Venmo نیز مهیا کند؛ Venmo شرکت تابعه Paypal است که در زمینه پرداختی‌های موبایلی فعالیت دارد. 

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

متخصصان تکنولوژی بلاک چین و حوزه کریپتو به این سوال جواب می‌دهند که آیا پذیرش رمزارزها توسط پی‌پال می‌تواند سبب مقبولیت عام حوزه کریپتو گردد یا خیر. با ما همراه باشید.

این مقاله در تاریخ ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ بروزرسانی شده است

چرا ورود پی پال به فضای ارز دیجیتال اهمیت دارد؟

پی پال ارز دیجیتال رمز ارز بیت کوین اتریوم بیتکوین کش

یکی از موضوعات  مورد بحث این روزهای جامعه کریپتو اعلام شرکت پی‌پال است مبنی بر این که مشتریان آن امکان خرید وفروش رمزارزها را خواهند داشت. این سرویس انتظار می‌رود که اوایل امسال (۲۰۲۱) به طور کامل رونمایی شود. همانطور که در بیانیه مطبوعاتی بیان شده، هدف شرکت Paypal مبنی بر “افزایش آگاهی و استفاده از رمزارزها” به نظر می‌رسد که گامی ضروری در رواج و عمومیت دادن به ارزهای دیجیتال باشد.

آگاهی و دانش جریان اصلی از حوزه کریپتو هنوز هم پایین است؛ طبق داده‌های دریافتی از مطالعه استاتیستا (Statista) استفاده از بیتکوین در کشورهایی که اقتصاد پیشرفته‌ای دارند، کمتر از ۱۰ درصد است و کمترین مورد استفاده در کشورهای سوئد، دانمارک و ژاپن است. در این میان، پیش بینی خوش بینانه برخی افراد مبنی بر افزایش این رقم به ۹۰ درصد از جمعیت ایالات متحده تا سال ۲۰۳۰ است.

پذیرش کریپتو توسط پی پال باعث توسعه هر چه بیشتر بیت کوین، اتریوم و دیگر ارز‌های دیجیتال خواهد شد. این غول پرداختی در گذشته مانع بزرگی برای پذیرش ارز‌های رمزنگاری شده بود؛ اما این اقدام اخیر Paypal باعث تسریع پذیرش رمز ارزها خواهد شد. این خبر برای اولین بار توسط رویترز (Reuters) گزارش داده شد و بعد از آن بود که پی‌پال نیز گزارشی با جزئیات بیشتر را منتشر کرد. این جزئیات به شرح زیر هستند:

  • بروکر Paxos در این فرآیند پذیرش کریپتو به پی پال کمک خواهد کرد و باعث تسهیل و تسریع فرآیند خواهد شد.
  • سرویس‌های جدید در ابتدا از بیت کوین، بیتکوین کش، اتریوم و لایت کوین پشتیبانی خواهند کرد.
  • کاربران Paypal در ایالات متحده اولین افرادی خواهند بود که به این سرویس‌ها دسترسی خواهند داشت. پی پال این سرویس‌ها را برای دارندگان اکانت Venmo در سال ۲۰۲۱ امکان‌پذیر خواهد کرد.
  • اداره خدمات مالی ایالت نیویورک (NYDFS) به پی‌پال مجوزی با عنوان بیت لایسنس (BitLicense) اعطا کرده است که طبق گفته آنان اولین مجوز در نوع خود است که برای خرید و فروش و فعالیت در حوزه ارزهای دیجیتال در نیویورک لازم و ضروری است؛ قانون‌گذاران قبلا هرگز چنین مجوزی برای فعالیت‌های کریپتویی به هیچ شرکتی نداده‌اند.

مدیر عامل شرکت پی‌پال گفت که گرایش و رفتن به اشکال دیجیتالی ارزها غیر قابل اجتناب است و این تغییر از لحاظ دسترسی و شمول مالی مزایای واضح و روشنی به ارمغان خواهد آورد؛ کارآیی، سرعت و انعطاف‌پذیری سیستم پرداخت‌ها و توانایی دولت‌ها برای پرداخت سریع و آنی منابع به شهروندان”. در اظهار نظری مشابه، ژوزف موسکات نخست وزیر قبلی کشور مالت، در سال ۲۰۱۸ در مجمع عمومی سازمان ملل گفت که رمز ارزها “آینده حتمی و قطعی پول” هستند. پی پال در صدد آن است که کار خود را در زمینه ارز دیجیتال بیشتر گسترش دهد. دن شولمن (Dan Schulman) مدیر عامل پی پال، در این باره گفت:

ما مشتاقیم که با بانک‌های مرکزی و قانون گذاران در سراسر جهان کار کنیم و به آنها پشتیبانی بدهیم؛ ما همچنین علاقه‌مندیم که مشارکت معنی‌داری در شکل دادن نقشی داشته باشیم که ارز‌های دیجیتال در آینده تجارت و امور مالی جهان بازی خواهند کرد.

تصویری بزرگ‌تر از این ماجرا

با توجه به این که کاربران فعال شرکت پی‌پال در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰، ۳۴۶ میلیون نفر گزارش شده است و بنا به آخرین گزارش سه ماهه شرکت، این رقم در سه ماهه سوم سال به ۳۶۱ میلیون نفر رسیده است، تصمیم به ارائه خدمات مربوط به رمز ارزها به مشتریان،  گامی مهم در جهت عمومیت دادن به حوزه کریپتو تلقی می‌گردد.

ورود پی پال به عرصه ارز‌های دیجیتال باعث می‌شود که شرکت‌های بزرگ دیگر نیز جدی‌تر به فضای کریپتو فکر کنند و در نهایت تعداد بیشتری از آنها وارد این فضا خواهند شد و این یعنی ورود سرمایه‌های زیادی به فضای بلاک چین و ارز دیجیتال.

این دقیقا مانند چیزی است که در سال ۲۰۲۰ دیدیم و شرکت MicroStrategy غول جمع‌آوری اطلاعات تجاری، تقریبا ۴۰۰۰۰ بیت کوین خریداری کرد.

سرویس‌های کیف پول کریپتویی Paypal موجی از خوشبینی را در فضای کریپتو به راه انداخته، که این منجر به فشار خرید برای دارایی‌های کریپتویی برجسته خواهد شد؛ در میان این هیاهو بود که بیتکوین به ۱۳۰۰۰ دلار و اتریوم نیز به نزدیک ۴۰۰ دلار رسید.

کارشناسان درباره اقدام Paypal چه می‌گویند؟

پی‌پال

تحلیلگران و مبتکران به بررسی داغ این اخبار کریپتویی پی‌پال پرداخته‌اند و بنابراین فضای اخیر خالی از تفسیر‌های برجسته نبوده است:

کریستینا دولان (Cristina Dolan)، موسس و مدیر عامل InsideChains  و نایب رییس MIT Enterprise Forum:

پذیرش ارزهای دیجیتال توسط پی‌پال خبری بسیار هیجان انگیز است که با ارائه یک راه حل آسان و یکپارچه برای ۳۴۶ میلیون کاربر فعال PayPal، به افزایش پذیرش رمز ارزها برای انتقال ارزش سنتی یا پرداخت‌ها کمک می‌کند. چالش برانگیزترین قسمت استفاده از ارزهای رمزنگاری شده برای پرداخت، مسیرهای ورود و خروج شبکه‌های بلاک چین است که از جفت ارزها برای پرداخت یا انتقال استفاده می‌کنند. کاهش این برخورد هنگام انجام تراکنش، سبب راحت‌تر شدن ادغام آن در موارد کاربردی انتقال ارزش می‌شود؛ بنابراین باعث ترس و وحشت کمتری می‌شود. این حتی ممکن است سرعت هزینه کریپتو و بیت کوین را در شبکه افزایش دهد، در حالی که قابلیت استفاده و ارزش آن را به عنوان ارز و نه فقط ذخیره ارزش، افزایش می‌دهد. پی پال بر پردازش پرداخت تسلط دارد؛ اما ادغام رمزارزها همچنین ممکن است مشتریان جدیدی را به خود جلب کند.

دومینیک شینر (Dominik Schiener)، موسس بنیاد آیوتا (IOTA):

از آنجایی که هیچ تغییری از طرف تاجران در تراکنش‌ها حاصل نشده است، فعلا این پذیرش از جانب کاربران خواهد بود. پی‌پال با افزودن رمز ارزها به عنوان گزینه‌ای برای کاربران، صحبت از آینده‌ای دارد که هر دو طرف تراکنش‌ها در کریپتو درگیر می‌شوند، که این برای پذیرش حوزه بسیار هیجان انگیز خواهد بود و این سرانجام به مقبولیت عام و روشی جدید برای پرداخت‌ها، نه تنها بین کاربران و بازرگانان، بلکه میان دستگاه‌ها و شهرهای هوشمند می‌انجامد. با پذیرش بیشتر کریپتو توسط پلتفرم‌های پرداخت، ما متوجه خواهیم شد که دانش و آگاهی در زمینه رمز ارزها به ارتباط و تعامل بیشتر با تکنولوژی اینترنت اشیا تبدیل می‌شود. سرانجام، با استفاده بیشتر شرکت‌ها از کریپتو برای کارهایی از قبیل پرداخت دستگاه به دستگاه و یا کاربرد روز افزون کریپتو بوسیله خودروهایمان برای پرداخت عوارض، شارژ و خدمات دیگر، ارزهای دیجیتال جزوی از زندگی روزمره ما خواهند شد. تراکنش‌های کریپتویی گزینه‌های بیشتری برای پرداخت‌های مستقیم و بدون واسطه ارائه می‌دهند؛ پرداخت‌هایی که دستگاه‌های ما تراکنش را از اول تا آخر کنترل می‌کنند و ما کارت‌هایمان را داخل کیف‌ پول‌ها نگه می‌داریم.

جی هاو (Jay Hao)، مدیر عامل صرافی OKEx :

پذیرش رمزارزها توسط پی‌پال و اقدام آن برای ارائه خدمات رمزارزها برای حوزه کریپتو فوق‌العاده نویدبخش و خوش‌بینانه است؛ هر چند به خودی خود به معنای مقبولیت عام و آنی رمز ارزها نخواهد بود. آن چه که ما شاهد آن هستیم، که تغییری اساسی و عظیم است، عادی شدن رمزارزهایی مانند بیت کوین و جلوه قانونی و رسمی یافتن توسط سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ است. Paypal ارائه این خدمات را به مشتریان ایالات متحده شروع خواهد کرد؛ اما با توجه به داشتن چیزی حدود ۳۵۰ میلیون کاربر فعال در سراسر جهان، این اقدام، گامی بزرگ در جهت آگاهی و پذیرش بیشتر است. البته این به معنی هجوم عموم مردم برای خرید بیت کوین نیست، اما با پذیرش تدریجی بیتکوین، مخصوصا با توجه به سابقه و پیشینه یک بحران اقتصادی که با کاهش قدرت خرید ارزهای فیات همراه است، طبیعتا شاهد ورود و حضور افراد و رقبای بیشتری به این بازار خواهیم بود. به نظر من بسیاری از شرکت‌های حوزه فن‌آوری و غول‌های پرداخت مانند پی پال متوجه واقعیت هستند و می‌دانند که یا باید پا به عرصه کریپتو بگذارند و یا توسط آن نابود می‌شوند. با شروع سال ۲۰۲۱، انتظار دارم روند پیش‌رو برای بیشتر شرکت‌ها مانند پی‌پال، شرکت‌های فینتک، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، کارگزارها و بانک‌ها به ارائه خدمات کریپتویی می‌انجامد؛ حال یا اقدام به خرید می‌کنند و یا خدمات نگهداری رمزارزها را ارائه می‌دهند. روی هم رفته، چشم‌انداز کریپتو خوش آتیه و امید بخش است، اما احتمالا لازم باشد مدتی صبر کنیم تا بتوانیم بگوییم که حوزه کریپتو مقبولیت عام یافته است.

جیمی سانگ (Jimmy Song)، مدرس برنامه‌نویسی بلاک چین:

تنها چیزی که سبب پذیرش بیت کوین می‌شود، سقوط ارزهای فیات است که فعلا هنوز چنین نشده است. اعلام و پذیرش رمزارزها توسط پی‌پال مسیر دیگری به مردم ارائه می‌دهد تا بتوانند بیت کوین را برای ذخیره ارزش و یا آلت کوین را برای قمار بخرند، همین است و بس.

متی گرین سپان (Mati Greenspan)، بنیانگذار اقتصاد کوانتوم:

بله. پذیرش رمزارزها توسط پی‌پال احتمالا نعمت و موهبتی بزرگ در جهت پذیرش کریپتو در پرداخت‌های روزمره در دنیای واقعی باشد. میلیون‌ها نفر که پرداخت با ارز دیجیتال را ترجیح می‌دهند، همواره به دنبال پیدا کردن فروشنده‌های جدیدی که رمزارزها را می‌پذیرند هستند. پی‌پال فعلا ۲۲ میلیون تاجر را به این لیست می‌افزاید و راه را برای بیش از ۳۰۰ میلیون مشتری فعال خود هموار می‌سازد. اثرات آنی آن احتمالا کم باشد؛ چرا که بستگی به این دارد که Paypal تا چه میزانی به مشتریان خود اجازه واریز و برداشت کریپتو را می‌دهد. هر چند که در بلندمدت کاربران مزایای گسترده استفاده از دارایی‌های دیجیتال را درک خواهند نمود و می‌دانند که آنان امکان انتقال ارزش بدون دخالت هیچ واسطه‌ای را دارند. بنابراین، از یک جهت، پی‌پال بذر نابودی خود را می‌کارد.

راجر ور (Roger Ver)، مدیر اجرایی Bitcoin.com:

البته که پذیرش رمزارزها توسط پی پال، پلتفرمی که بیش از ۳۰۰ میلیون کاربر فعال دارد، می‌تواند مقبولیت عام و پذیرش گسترده آن را تسریع بخشد. از چهار رمز ارزی که پی‌پال به پلتفرم خود افزوده است، بیشتر برای بیت کوین کش و لایت کوین خبر خوبی است؛ زیرا فعلا فقط این دو ارز برای پرداخت‌های درون زنجیره‌ای کاربد دارند.

چامات پالیهاپیتیا (Chamath Palihapitiya)، مدیر عامل Social Capital:

بعد از این اخبار، هر بانک برجسته‌ای به دنبال پشتیبانی از بیت کوین خواهد بود و این دیگر اختیاری نخواهد بود.

تایلر وینکلواس (Tyler Winklevoss)، مدیر عامل صرافی رمز ارز Gemini:

پی پال پُل مهمی بین دنیای واقعی و جهان کریپتو است و این واقعه باعث مهاجرت از امور مالی سنتی خواهد شد.

مایکل نووگراتز (Michael Novogratz)، مدیر عامل Galaxy Digital:

نووگراتز این خبر را بزرگ‌ترین خبر سال ۲۰۲۰ برای فضای کریپتو توصیف کرده و مدعی شده که همه بانک‌ها در آینده به سوی پشتیبانی از کریپتو خواهند رفت.

ملتم دمیرورز (Meltem Demirors) مدیر ارشد امنیتی CoinShares:

Venmo حدود ۳۰۰ میلیون کاربر فعال دارد که اکثر آنها جوانان نسل جدید هستند و می‌توانند جامعه‌ای هدف برای بیت کوین باشند. پی پال باعث ورود ارز‌های دیجیتال به فضای خرده فروشی خواهد شد؛ زیرا Paypal بزرگ‌ترین کانال ایالات متحده برای این منظور است.

جمع بندی

پی پال نیز مانند پلتفرم معاملاتی Robinhood اجازه واریز و برداشت رمز ارز کاربران را نخواهد داد. این با گفته مشهور جهان کریپتو که “نداشتن کلید‌های خصوصی به منزله نداشتن کریپتو است” جور در نمی‌آید. اما جالب است ببینیم که این شرکت بزرگ در آینده از این مدل متمرکز دور شود و به هر حال، ورود پی پال به این فضا عاملی برجسته برای پذیرش ارز‌های دیجیتال خواهد بود.

نظر شما چیست؟ این واقعه چه پیامد‌هایی خواهد داشت؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
blockonomi

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا