متوسط سرمایه گذاری

گزارش جذب سرمایه ۱۳ تا ۱۹ آذر؛ قوی بیت کوین ۱۶۵ میلیون دلاری

وارد آخرین ماه سال ۲۰۲۳ شده‌ایم و این مسئله مصادف شده است با پایانی بر گزارش‌های هفتگی جذب سرمایه. قصد داریم از این به بعد این گزارش را به‌صورت ماهانه یا گاه‌نامه منتشر کنیم. در اولین هفته از ماه دسامبر، شاهد یک جذب سرمایه نسبتا بزرگ بوده‌ایم که البته اسمی از سرمایه‌گذارانش فاش نشده است. مبلغ این سرمایه‌گذاری ۱۶۵ میلیون دلار و مربوط به پروژه Swan Bitcoin بوده است. اگر می‌خواهید با این پروژه و سایر پروژه‌های موفق به جذب سرمایه در هفته اخیر آشنا شوید، مطالعه آنچه در ادامه این مطلب از میهن بلاکچین نوشته‌ایم، کمک زیادی به شما می‌کند.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

توجه داشته باشید که سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگ یا جذب سرمایه سنگین، ضامن موفقیت یک پروژه نیست و تعداد کمی از پروژه‌هایی که در گزارش می‌بینید، به موفقیت می‌رسند و برای سرمایه‌گذاران سودآور هستند.

گزارش جذب سرمایه پروژه‌های کریپتویی (۱۳ تا ۱۹ آذر)

جذب سرمایه دسامبر

همیشه در مورد جذب سرمایه، آمارهای مختلفی وجود دارد و در برخی از منابع ممکن است نام برخی از پروژه‌ها قید شود یا از قلم بیفتد. به همین خاطر هیچ‌گاه نمی‌توان عدد دقیق پروژه‌ها را بررسی کرد. با این‌همه اگر آمار جذب سرمایه‌ها را از وب‌سایت کریپتو فاندریزینگ دنبال کنیم، تعداد پروژه‌های هفته اخیر ۲۱ عدد است و اگر به کریپتورنک مراجعه کنیم، این عدد به ۲۶ تغییر می‌کند. برویم سراغ پروژه‌ها و ببینیم این هفته سرمایه‌گذاران سر کیسه را برای کدام پروژه‌ها شل کرده‌اند و کدام پروژه‌ها دل VCها را برده‌اند!

۱. سوان بیت کوین (Swan Bitcoin)؛ ۱۶۵ میلیون دلار

حوزه فعالیت شرکت Swan Bitcoin‌ امور مالی متمرکز است. این شرکت تمرکزش را بر سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت روی بیت کوین از طریق یک پلتفرم کاربرپسند گذاشته است. در حقیقت این وب‌سایت برنامه‌هایی را ارائه می‌کند که به‌کمک آنها خرید و فروش و مدیریت بیت کوین برای کاربران ساده‌تر می‌شود. از جمله آپشن‌هایی که این پروژه به کاربران ارائه می‌کند، خرید خودکار بیت کوین است.  پیش‌تر این پروژه ۶ میلیون دلار دیگر در نوامبر ۲۰۲۱ جذب کرده بود و اکنون با ۱۶۵ میلیون دلار جذب سرمایه اخیر، در مجموع ۱۷۱ میلیون دلار سرمایه جذب کرده است. این پروژه فعلا توکن ندارد.

۲. بابیلون (Babylon)؛ ۱۸ میلیون دلار

اختلاف پروژه اول و دوم این فهرست بسیار فاحش است. بابیلون توانست رتبه دوم را به‌نام خود ثبت کند. این پروژه در حوزه زیرساخت فعالیت دارد و در حقیقت با استیکینگ سروکار دارد. نوآوری بابیلون در خلق یک پروتکل استیکینگ بیت کوین است که امنیت گواه اثبات سهام و برنامه‌های غیرمتمرکز را بالا می‌برد. این بدعت به هولدرهای بیت کوین اجازه استیک کردن و کسب درآمد می‌دهد و همین مسئله جذاب به‌نظر می‌رسد. بابلیون پیش‌تر هم ۸ میلیون دلار سرمایه جذب کرده بود و اکنون با احتساب این ۱۸ میلیون دلار جذب سرمایه اخیر، روی‌هم‌رفته ۲۶ میلیون دلار جمع‌آوری کرده است. از جمله سرمایه‌گذاران این دوره می‌توان به نام‌های مطرحی همچون Polychain Capital ،Hack VC ،Polygon Ventures و OKX Ventures اشاره کرد. این پروژه هنوز توکنی ندارد.

۳- کوان پلتفرم (QANplatform)؛ ۱۵ میلیون دلار

کوان پلتفرم با توکن QANX به‌عنوان یک پلتفرم لایه یک در حوزه زیرساخت فعالیت می‌کند. این پروژه یک بلاکچین ترکیبی است که راهکارهای غیرمتمرکز متنوعی را پیش پای توسعه‌دهندگان می‌گذارد؛ از جمله اسمارت کانترکت‌ها، برنامه‌های غیرمتمرکز، دیفای، توکن‌های بی‌همتا و غیره. این پلتفرم از فناوری‌های پرکاربردی مثل پلتفرم‌های ابری و زبان‌های برنامه‌نویسی کمک گرفته است تا سریع‌تر مورد پذیرش قرار بگیرد. این را هم باید اضافه کرد که با ماشین مجازی اتریوم سازگار است و به جز این ۱۵ میلیون دلار جذب سرمایه، پیش‌تر مبلغی را جمع‌آوری نکرده است. QANX نام رمزارز بومی این پلتفرم است.

۴- موکاورس (Mocaverse)؛ ۱۱.۸۸ میلیون دلار

پروژه NFT این هفته، موکاورس نام دارد که یک متاورس مخصوص بازی است و نکته مهمش این است که محصولی است از انیموکا برندز معروف. در این متاورس شخصیت‌های منحصربه‌فردی به نام موکا وجود دارند که کاربران می‌توانند آنها را جمع‌آوری کرده و با آنها بازی کنند و آنها را در غالب NFT معامله کنند. مشارکت در چالش‌های متاورس موکا، شخصی‌سازی‌ موکاها و همکاری با تیم توسعه از طریق مشارکت در حاکمیت پروژه، از جمله کارهای دیگری است که کاربران می‌توانند نسبت به انجام آنها اقدام کنند. این پروژه اکنون ۱۱.۸۸ میلیون دلار سرمایه جذب کرده است و پیش‌تر در ماه سپتامبر ۲۰۲۳ نیز ۲۰ میلیون دلار دیگر تامین کرده بود. در این جذب سرمایه نام‌ VCهایی نظیر Block.one ،OKX Ventures و Polygon Ventures به چشم می‌خورد.

۵- شدو (Shadow)؛ ۹ میلیون دلار

اگر به داده‌های آنچین علاقه دارید، شدو می‌تواند پروژه‌ای جذاب باشد. این نام یک استارتاپ کریپتویی است که کارش جمع‌آوری داده‌هاست. البته تا دلتان بخواهد پلتفرم‌های آنچین داریم و شدو تمرکزش را بر روی کاهش زمان و هزینه ایندکس کردن داده‌های آنچین پیشرفته گذاشته است. جذب سرمایه ۹ میلیون دلاری این پروژه در دسامبر ۲۰۲۳ به رهبری پارادایم اتفاق افتاد. از میان سایر VCهایی که در این جذب سرمایه شرکت کرده‌اند، می‌توان به Electric Capital ،Ethereum Foundation ،Uniswap Labs ،Coinbase Ventures و Flashbots اشاره کرد. 

۶. سایر پروژه‌ها

در جدول زیر نگاهی به سایر پروژه‌هایی انداخته‌ایم که موفق به جذب سرمایه شده‌اند. مجموع رقم جمع‌آوری‌شده در پروژه‌هایی که مبلغ جذب سرمایه آنها اعلام شده است، کمتر از ۳۸ میلیون دلار است.

پروژهسرمایه جذب‌شدهحوزه فعالیتراندسرمایه‌گذار
Ten (ex Obscuro)۷.۵ میلیون دلارزیرساختUnknownMagnus Capital, DWF Labs, KuCoin Labs
Sona۶.۹ میلیون دلارخدمات بلاکچینیSeedPolychain Capital, Haun Ventures, Rogue Capital
Sindri۵ میلیون دلارزیرساختSeed mapCoinFund
Curvance۳.۶ میلیون دلاردیفایSeedSandeep Nailwal, Wormhole, Alchemix, Frax, Offchain Labs
Poglin۳ میلیون دلاربازیSeedAnimoca Brands, Infinity Ventures Crypto, FBG Capital, Big Time Games
Endless Clouds (Treeverse)۲.۵ میلیون دلاربازیUnknownAnimoca Brands, GameFi Ventures, SkyVision Capital, Gabby Dizon
Versatus Labs (ex VRRB Labs)۲.۳ میلیون دلارزیرساختSeedNGC Ventures, Republic, Hyperithm
Jellyverse۲ میلیون دلاردیفایSeed
FLOKI۱.۲۵ میلیون دلارمیم کوینStrategicDWF Labs
Candlestick۱.۲ میلیون دلارخدمات بلاکچینPre-seedBoost VC, Alliance DAO, OrangeDAO, WAGMI Ventures
SYMMIO۱.۱ میلیون دلاردیفایUnknownGmoney, Selini, MS2 Capital
Theta Token۱ میلیون دلارزیرساختUnknownDWF Labs
LandX۹۱۵ هزار دلاردیفایPrivate Token Sale
Thena۶۰۰ هزار دلاردیفایStrategicOrbs
InspectTBDخدمات بلاکچینStrategicMerit Circle, Beam
Pyth NetworkTBDخدمات بلاکچینStrategicMulticoin Capital, Delphi Digital, CMT Digital, Distributed Global, Wintermut
CarvTBDخدمات بلاکچینStrategicHashKey Capital
MAP ProtocolTBDزیرساختStrategicDWF Labs, Waterdrip Capital
StarryNiftTBDخدمات بلاکچینUnknownOKX Ventures
CyberTitansTBDبازیM&AElixir
RhinestoneTBDخدمات بلاکچینPre-Seed1kx, Lattice, Safe, eartcore Capital

جمع‌بندی

در هفته‌ای که گذشت، سرمایه‌گذاران فعال بودند و در حوزه‌های مختلفی همچون بازی، دیفای، خدمات، زیرساخت و NFT سرمایه‌گذاری کردند. در میان پروژه‌های این هفته، Swan Bitcoin با جذب مبلغ ۱۶۵ میلیون دلار توانست در رتبه نخست قرار بگیرد و پروژه بعدی با اختلاف فاحشی، موفق به جمع‌آوری ۱۸ میلیون دلار شد. Polygon Ventures و OKX Ventures در جذب سرمایه دو پروژه از ۵ مورد اول شرکت کرده‌اند. مجموع مبلغ جمع‌آوری‌شده در هفته اخیر، حدود ۲۵۵ میلیون دلار بوده است که نسبت به هفته پیش (۶ تا ۱۲ آذر)، کاهش داشته است. آیا با پروژه‌هایی که در این گزارش‌ نام بردیم، آشنایی داشتید؟ کدام‌یکی به نظرتان جذاب آمد و حاضرید در موردش تحقیق کنید؟

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ
کدام پروژه‌‌ها در هفته گذشته بیشترین جذب سرمایه را داشتند؟

سه پروژه سوان بیت کوین، بابیلون و کوان پلتفرم به‌ترتیب ۱۶۵، ۱۸ و ۱۵ میلیون دلار سرمایه جذب کردند.

در هفته اخیر، کدام شرکت‌های بزرگ اقدام به سرمایه‌گذاری کرده‌اند؟

نام‌هایی نظیر پالیگان ونچرز، او‌کی‌ایکس ونچرز، DWF Labs، پالی‌چین کپیتال، پارادایم و کوین بیس ونچرز در هفته‌ای که گذشت، روی پروژه‌های مختلفی سرمایه‌گذاری کردند.

منبع
میهن بلاکچین

انسیه آرزومندی

من قراره خودم رو توی چندتا جمله معرفی کنم؛ واقعا اگه می‌گفتن دل و روده‌ی اتریوم رو بریز بیرون، برام راحت‌تر بود. من خیلی اتفاقی وارد ارزهای دیجیتال شدم؛ به معنای واقعی کلمه اتفاقی. یعنی یکی از دوستام من رو به زور هل داد توی این حوزه و وقتی چشم باز کردم دیدم عاشقش شدم. دست تقدیر من رو کشوند سمت میهن بلاکچین و حالا اینجام. من انسیه هستم و مثل فامیلیم آرزومندم که بتونم هر چیزی رو که خودم ازش سر در آوردم، برای شما هم بنویسم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا