اخبار عمومی

کاهش سرمایه‌گذاری VCها در صنعت کریپتو در ماه ژوئن؛ علت چیست؟

بر اساس داده‌های مربوط به شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر (venture capital) در ماه ژوئن (خرداد و تیر)، میزان سرمایه ورودی به این شرکت‌ها با ریزشی ۲۹.۷۳٪ همراه شده و به ۷۷۹.۳۲ میلیون دلار رسیده است.

به گزارش کوین تلگراف،‌ در حالی که فدرال رزرو آمریکا افزایش نرخ بهره را در ماه ژوئن متوقف کرد، وضعیت اقتصاد کلان با توجه به بی‌اعتمادی به وضعیت ژئوپلتیک و تلاش‌های مستمر برای مهار تورم در سراسر جهان بدون تغییر باقی مانده است. همانطور که داده‌ها نشان می‌دهد، سرمایه‌گذاران در ماه ژوئن تصمیم گرفته‌اند بیشتر به سراغ دارایی‌هایی با ریسک کمتر بروند و این اتفاق روند رو به رشد سه ماهه قبل سرمایه‌گذاری در شرکت‌های VC را متوقف کرده است.

افت اخیر در میزان سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر لزوما نشانه بدی نیست. روند کلی بازار در سال ۲۰۲۳ همچنان مثبت است و اخیرا نیز اتفاقات خوبی از جمله درخواست شرکت‌های بزرگی مثل بلک راک، ون‌اک، ویزدم تری و فیدیلیتی برای راه‌اندازی ETF بیت کوین و پیروزی قانونی ریپل در پرونده با کمیسیون بورس رخ داده که احساسات کلی را مثبت کرده است.

یکی از دلایل دیرتر واکنش نشان دادن سطح سرمایه‌گذاری خطرپذیر به اتفاقات مثبت بازار، محتاط عمل کردن شرکت‌های سرمایه‌گذاری در شرایطی است که عدم اطمینان بر اقتصاد جهانی حاکم شده است. بنابراین ممکن است در ادامه با تداوم اتفاقات خوب در بازار، شاهد رشد دوباره این دسته از سرمایه‌گذاری‌ها باشیم.

پروژه‌های زیرساختی بلاکچین همچنان هدف اول سرمایه‌گذاران خطرپذیر است

بررسی جزییات تخصیص سرمایه سرمایه‌گذاران خطرپذیر در ماه ژوئن نشان می‌دهد هدف اول این سرمایه‌گذاران، پروژه‌های زیرساختی بلاکچین بوده است. در ماه ژوئن، پروژه‌های زیرساختی بلاکچین در مجموع طی ۲۰ قرارداد، ۴۹۳ میلیون دلار جذب کردند. دیفای نیز با ۲۰ قرارداد موفق به جمع‌آوری ۱۴۴ میلیون دلار سرمایه شد.

با کمال تعجب، پروژه‌های مربوط به حوزه وب ۳ در ماه ژوئن محبوبیت کمتری داشتند و با ۱۸ قرارداد، نزدیک به ۱۰۷ میلیون دلار جذب کردند. امور مالی متمرکز یا CeFi و توکن‌های NFT نیز به ترتیب ۳۲ و ۲ میلیون دلار از پول سرمایه‌گذاران خطرپذیر را به خود اختصاص دادند.

جزییات تخصیص سرمایه سرمایه‌گذاران خطرپذیر در ماه ژوئن - منبع: Cointelegraph
جزییات تخصیص سرمایه سرمایه‌گذاران خطرپذیر در ماه ژوئن – منبع: Cointelegraph

بزرگترین قراردادی که توسط سرمایه‌گذاران خطرپذیر در ماه ژوئن انجام شده است، تخصیص ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه توسط شرکت سرمایه‌گذاری ای‌بی‌او دیجیتال (ABO Digital) است. دومین قرارداد بزرگ، تخصیص ۴۳ میلیون دلار به پروژه جنسین (Gensyn) است که به رهبری شرکت سرمایه‌گذاری a16z Crypto و مشارکت شرکت‌های مختلفی از جمله کوین فاند (CoinFund) و کنونیکال کریپتو (Canonical Crypto) انجام شده است. جنسین یک پروژه بلاکچینی مبتنی بر هوش مصنوعی است که برای ارتباط افرادی که به قدرت محاسباتی نیاز دارند، تلاش می‌کند.

شرکت میثیکال گیمز (Mythical Games) نیز در ماه ژوئن در سری C تامین سرمایه خود به رهبری شرکت اسکیتیل دیجیتال (Scytale Digital) موفق به جمع‌آوری ۳۷ میلیون دلار شد. میثیکال گیمز از این وجوه برای راه‌اندازی یک بازار جدید و سایر نوآوری‌های درآمدزا استفاده خواهد کرد. در همین حال، پلتفرم بیت پاندا پرو (Bitpanda Pro) نیز نام تجاری خود را به وان تریدینگ (One Trading) تغییر داد و در سری A تامین سرمایه خود به رهبری شرکت والار ونچرز (Valar Ventures) ۳۳ میلیون دلار جمع‌آوری کرد. این سرمایه، به بهبود دسترسی این پلتفرم به تریدرها و موسسات در سراسر اروپا اختصاص داده خواهد شد.

میزان سرمایه‌گذاری‌های شرکت‌های خطرپذیر در فضای بلاکچین در ماه‌های مارس، آوریل و می افزایش یافت اما این روند رو به رشد در ماه ژوئن به دلیل بی‌اعتمادی به شرایط اقتصادی در بازار متوقف شد. با این حال، روند کلی همچنان مثبت است و تغییرات در یک ماه ممکن است این روند را تغییر ندهد. علاوه بر این، درخواست شرکت‌های مختلف برای راه‌اندازی ETF اسپات بیت کوین و نتیجه پرونده ریپل و کمیسیون بورس هنوز تاثیر زیادی بر بازار نگذاشته است، بنابراین، جولای و آگوست، ماه‌های مهمی برای تعیین اینکه از بین شرایط کلی اقتصاد کلان و اتفاقات بازار رمزارزها کدامیک تاثیر بیشتری بر سرمایه‌گذاران خطرپذیر دارند خواهند بود.

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا