مبتدی مقالات

هکر‌های رمز ارزها دیگر نمی‌توانند اقدامات خود را پنهان نگه دارند!

وجوه مربوط به کیف پول‌های هک صرافی‌های ارز دیجیتال بیتفینکس (Bitfinex) و کوکوین (Kucoin) این اواخر به حرکت درآمده است. با توجه به اینکه بات‌های (bot) وال این تراکنش‌ها را توییت می‌کنند و صرافی‌ها نیز با مقامات حکومتی همکاری دارند، امروزه هکر‌های ناشناس جایی برای پنهان شدن در فضای شفاف بلاک چین ندارند.

هکر‌های ارز دیجیتال به نگهداری کوین‌ها می‌پردازند

ارز دیجیتال

صرافی بیتفینکس در سال ۲۰۱۶ قربانی هک شد و مقدار بیت کوین‌هایی که از آن صرافی دزدیده شد، به قیمت امروز بالای یک میلیارد دلار است. در چهارم آگوست امسال، صرافی مذکور یک جایزه ۴۰۰ میلیون دلاری را برای افرادی که از هکر‌ها سرنخ بدهند و منجر به پیدا شدن آنها شوند، تعیین کرده است. بیتفینکس ابراز داشته که اگر همکاری شود و وجوه پیدا شود، هکر‌ها را تحویل قانون نمی‌دهد. بیتفینکس حتی این جایزه را برای خود هکر‌ها هم تعیین کرده است و اگر این هکر‌ها خود وجوه را برگردانند، تبرئه خواهند شد و جایزه را نیز دریافت خواهند کرد.

اما به نظر می‌رسد که هکر‌ها زیاد به این کار علاقه نداشته باشند زیرا در ۱۶ آگوست، حدود ۵ میلیون دلار بیت کوین را به کیف پول جدیدی انتقال دادند. همچنان که مدیر عامل بایننس (Binance) هم ابراز داشته، این هکر‌ها به  نگهداری کوین‌ها می‌پردازند و امروز می‌بینیم که این هکر‌ها بعد از چهار سال هنوز کوین‌های خود را نقد نکرده‌اند.

CryptoBull که یکی از هواداران رمز ارزها است ابراز داشته که این هکر‌ها احتمالا برای فروش کوین‌های خود اقدام به انتقال آنها کرده‌اند و این هکر‌ها می‌خواهند بیت کوین‌های دزدیده شده را کم‌کم و در اندازه خرد نقد کنند تا اثری از خود برجای نگذارند. این در حالی است که صرافی کوکوین نیز در ۲۶ سپتامبر امسال هک شد و مقدار ۱۵۰ میلیون دلار ارز رمزنگاری شده از این صرافی به سرقت رفت.

هکر یا هولدر بیت کوین؟

دلیل نگهداری دارایی‌های دیجیتال توسط هکرها کاملا مشخص نیست. ممکن است هکر‌ها در جستجوی روشی برای فروش ارز دیجیتال سرقت شده باشند. به نظر می‌رسد که بخشی از مشکل هکر‌ها توجه‌ای باشد که به نسبت آنها جلب شده است. امروزه بات‌ها حرکات این هکر‌ها را گزارش می‌کنند و کیف پول‌های آنان به عنوان کیف پول‌های متخلف شناسایی شده‌اند و نقل و انتقالات این کیف پول‌ها مورد پیگیری قرار می‌گیرد.

پول‌شویی این بیت کوین‌های دزدیده شده برای هکر‌ها کار آسانی نیست. اگرچه هکر‌های کره شمالی در دزدیدن ارز دیجیتال مهارت خاصی دارند، اما نقد کردن این ارز‌ها و تبدیل آنها به یک ارز فیات قابل استفاده برای آنها دشوار است. کاری که این هکر‌ها می‌کنند، این است که وجوه دزدیده شده را در مقادیر کم انتقال می‌دهند و تراکنش‌های زیادی را در این مسیر انجام می‌دهند که این اگرچه دردسر‌هایی را برای مقامات ایجاد می‌کند، اما رد تراکنش‌ها را گم نمی‌کند.

مجرمانی که این صرافی‌های ارز دیجیتال را هک کرده‌اند، همگی مشکلات مشابهی دارند. هر آدرسی که به این ارز‌های دزدیده شده مرتبط باشد، لکه‌دار شناخته می‌شود و از جانب مقامات تعقیب می‌شود. صرافی‌های متمرکز نیز این آدرس‌ها را در لیست سیاه قرار می‌دهند. مدیر عامل کوکوین اخیرا ادعا کرده که مجرمان هک صرافی خود را شناسایی کرده و در حال گفتگو با مقامات است تا این مجرمان را به میز محاکمه بکشاند و وجوه دزدیده شده را برگرداند.

اقداماتی آزمایشی

هکر‌ها در حال مخلوط کردن پول‌های دزدیده شده هستند و اینکه آیا در نهایت این پول‌ها از فضای بلاک چین و ارز دیجیتال خارج می‌شود یا نه، هنوز مشخص نیست. Atomic Swap (یک قرارداد هوشمند است که امکان تبدیل یک ارز دیجیتال به دیگری را بدون حضور یک نهاد متمرکز فراهم کرده است) با یک کوین حریم خصوصی مانند مونرو (XMR) می‌تواند یک راه فرار باشد. مونرو اخیرا در ارتقایی وارد جهان مبادلات اتمی شده است و این باعث انجام مبادلات بین زنجیره‌ای می‌شود و بیت کوین پیش از این کاملا قابل ردیابی بود را کمتر قابل ردیابی می‌کند. البته هنوز نمی‌توان مونرو را بدون برانگیختن شک و شبهه فروخت.

با این حال، هکر‌های کوکوین میلیون‌ها دلار را به صورت توکن‌های ERC20 وارد صرافی‌های غیر متمرکز کرده‌اند. این نوع صرافی‌های ارز دیجیتال از الگوریتم‌های اجماع برای تایید تراکنش‌ها استفاده نمی‌کند و هکر‌ها می‌توانند تا حدود زیادی هویت خود را با استفاده از این صرافی‌ها ناشناخته باقی بگذارند.

با توجه به اینکه اقداماتی در این راستا صورت گرفته است و مثلا اروپا در حال مبارزه با خرید کوین‌های حریم خصوصی است و یا Uniswap برای اقدامات بد جلب توجه کرده است، معلوم نیست که این ترفند‌ها تا کی دوام می‌آورند. از طرف دیگر، صنعت ارز دیجیتال در حال تکامل و پیشرفت است و روز به روز راه‌حل‌های جدید‌تری مطرح می‌شود. نظر شما چیست؟ آیا  هکر‌های صرافی‌های مذکور، سرانجام وجوه را از فضای بلاک چین خارج خواهند کرد؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
beincrypto

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا