رمزارز در ایران

عضو کمیسیون انرژی مجلس: عرضه برق «تجدید ناپذیر» به استخراج رمز ارز ممنوع شود

مالک شریعتی نیاسر نماینده مجلس و عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به ساماندهی رمز ارزها اعلام کرد باید عرضه برق به استخراج رمز ارز‌ها ممنوع شود و فقط از منابع تجدیدپذیر صورت گیرد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، این نماینده مجلس با اشاره به سامان‌دهی استخراج رمزارزها، منابع تجدید پذیر را جایگزین برق مصرفی کنونی مزارع استخراج دانست.

شریعتی نیاسر نماینده مجلس به قانون برنامه ششم توسعه (۱۳۹۵_ ۱۴۰۰) مبنی بر استفاده ۲۰٪ برق دستگاه های اجرایی از محل انرژی های تجدیدپذیر اشاره کرد و گفت: این مصوبه اجرایی نشده بنابراین مجلس با یک تغییر کوچک تلاش می کنیم اجرایی شود. طبق این تغییر دستگاه ها دو سال مهلت دارند شدت مصرف خود را کاهش دهند.

شریعتی نیاسر با اشاره به ساماندهی رمز ارز گفت:

باید عرضه برق به استخراج رمز ارز‌ها ممنوع شده و فقط از برق تجدیدپذیر‌ها صورت گیرد. الگوی مصرف برق خانگی در هر شهرستان برابر با سطحی از مصرف است که ۷۵٪ مشترکان خانگی آن شهرستان در دوره مشابه سال قبل کمتر از آن مصرف کرده‌اند، بهای برق مشترکان صنعتی براساس متوسط نرخ قرارداد‌های تبدیل انرژی (ECA) با توجه به سوخت مصرف نیروگاه‌ها و هزینه ترانزیت تعیین و دریافت می‌شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از انحصاری بودن صادرات برق توسط وزارت نیرو، ادامه داد طبق این طرح تلاش می‌شود تولید کنندگان برق از انرژی‌های تجدید پذیر با الزام به تامین داخل مازاد برق خود را بتوانند صادر کنند.

آیا می‌توان برای استخراج رمز ارزها از انرژی خورشیدی استفاده کرد؟

بر اساس گزارش ایسنا بسیاری از افراد سراسر جهان از صفحات خورشیدی استفاده می‌کنند و از این پنل‌ها می‌توان برای استخراج رمزارز نیز استفاده کرد. صفحات خورشیدی در یک روز معمولی حدود ۵.۵ کیلووات ساعت بر متر مربع انرژی تولید می‌کنند. استخراج رمزارز نیازمند حداقل ۴۵۰ تا ۵۰۰ وات انرژی در هر دستگاه است و اگر از چندین  واحد پردازش گرافیکی استفاده شود میزان انرژی مورد نیاز به ۹۰۰ تا ۱۵۰۰ وات می‌رسد. این بدان معناست که برای فعال نگه داشتن سیستم مورد نیاز به سه تا شش متر مربع صفحه خورشیدی نیاز است.

با این حال این مقدار تنها برای فعالیت سیستم‌ها کافی است و انرژی برای زمان ابری بودن هوا یا شب ذخیره نخواهد شد در نتیجه برای حفظ عملکرد سیستم‌ها و ذخیره انرژی باید از شش تا ۱۲ متر مربع صفحه خورشیدی برای هر دستگاه استفاده کرد.

استفاده از انرژی خورشیدی نه تنها باعث سود بردن از نور خورشید می‌شود بلکه راهی برای کاهش اثرات مخرب زیست‌محیطی استخراج رمزارز نیز هست. استفاده از انرژی خورشیدی به کاهش تقاضای سوخت‌های فسیلی و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و اثر کربن کمک می‌کند. تغییر منبع انرژی از سوخت‌های فسیلی به انرژی‌های پایدار، انتشار گازهای گلخانه‌ای را به اندازه کاشت ۲۰۰ درخت در سال کاهش می‌دهد.

استفاده از انرژی خورشیدی راهی عالی برای افزایش سوددهی و کاهش استفاده از سوخت‌های فسیلی است.

پرداخت مطالبات فعالین این حوزه با استخراج رمز ارزها

کمانی رییس سازمان انرژی‌های تجدید پذیر  که در ششمین نمایشگاه کنفرانس بین المللی و سومین جایزه ملی انرژی‌های تجدیدپذیر سخن می‌گفت، تلاش برای اجرایی شدن بند “ی” تبصره ۱۵ و نیز تسهیل صادرات برق تجدیدپذیرها را از جمله راهکارهای وزارت نیرو برای پرداخت مطالبات فعالین صنعت برق دانست و افزود: همچنین اختصاص بخشی از برق منابع تولید تجدیدپذیر به رمزارزها نیز از راهکارهای دیگر برای پرداخت مطالبات است. این مقام مسئول همچنین گفت: درحال رایزنی با شورای اقتصاد برای اجرایی شدن ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید هستیم تا بتوان موانع سرمایه گذاری در این بخش کاسته شود. او با بیان اینکه قیمت تمام شده تولید برق در تجدید پذیرها به هیچ وجه بالا نیست، افزود:

آخرین قیمت برق تجدید پذیر ۸۰۰ تومان بوده در حالی که اگر قیمت واقعی گاز محاسبه شود برق تولیدی از انرژی فسیلی ۲ هزار تومان است.

تاکنون ۹.۵ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در کشور نصب شده است که یک درصد ظرفیت تولید انرژی کشور است، در حالی که در دنیا ۳۰٪ از انرژی مورد نیاز خود را از منبع تجدیدپذیرها تامین می کنند.

او ادامه داد: در سال های اخیر کشورهای پیشرو در این حوزه سال‌های ۲۰۳۰ و  ۲۰۴۰ را سال پایان استفاده از انرژی‌های فسیلی اعلام کرده اند و این امر نشان می‌دهد که ما کار زیادی در این حوزه برای انجام دادن داریم، هر چند که کسانی بودند که از سال‌های قبل در این زمینه اقدام کرده اند.

کمانی با تاکید بر اینکه ایران در زمینه توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر عقب ماندگی دارد، یادآور شد: از سوی دیگر مجموعه های فعال در این حوزه مطالباتی از ساتبا دارند که باید به آنها رسیدگی شود.

رییس سازمان ساتبا برنامه اصلی این سازمان را احداث ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در مدت ۴ سال نام برد و خاطر نشان کرد: با انتشار فراخوانی در این زمینه درخواست احداث ۴۰ هزار مگاوات برای ما ارسال شد که در حال مذاکره و عقد قرارداد هستیم.

منبع
yjctahlilbazaar

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا