متوسط مقالات

سیستم‌های پرداخت غیرمتمرکز، در تلاش برای کنار زدن ویزا و مسترکارت!

تمام قول‌ها، وعده‌ها و وعیدهای کاربرد حوزه رقابتی بلاک چین و کارت‌های مورد استفاده امروزی آنقدر از اهمیت بالایی برخوردار شدند که در نهایت سرمایه بسیار بالایی به آن تخصیص داده شد. این امر برای همه مردم حتی برای آن دسته از افرادی که اطلاعات بسیار کمی در زمینه IT و صنعت همیشه در حال رشد بلاکچین دارند نیز آشکار است. پروژه‌های مختلف بلاک چین در زمینه‌ها و درجات مختلف به صورت مداوم در حال ارائه برنامه‌های کاربردی خود در هر یک از صنایعی هستند که شما قادر به تصور کردن آنها هستید. از زمینه‌های مربوط به آمار و احتمال گرفته تا ردیابی مسیر حرکت حیوانات خانگی که در راه رسیدن به مراکز پزشکی هستند و حتی حوزه رای دهی، همه زمینه‌های مربوط به بشریت در حال تغییر شکل دادن و حرکت به سمت بلاک چین هستند. فرایند راه یافتن سیستم‌ها و شبکه‌های غیر متمرکز بلاک چین به هر یک از زمینه‌های مختلف انسانی در نهایت برای راحتی و بهتر شدن روند زندگی کل بشریت است.

با این وجود، عظیم‌ترین دامنه وعده‌ها مربوط به کاربرد های بلاک چین مربوط به حوزه مالی می‌شود و این دقیقا همان زمینه‌ای است که در آن بلاک چین برتری داشته و از لحاظ توان کارایی، هزینه‌های به نسبت پایین و سرعت معاملات بیشتری دارد. رقبای رده اول این حوزه در حقیقت بازار اصلی معاملات مالی، ویزا و مستر کارت بودند. هیچ یک از مواضع مختلف این رقابت بزرگ حاضر به تکیه کردن بر وضعیت فعلی خود در راستای تبدیل شدن به زیرساخت‌های آتی عملیات مالی جهانی نیستند. این جنگ و جدل هم اکنون در حال ورود به مرحله بعدی رقابت است. بنا برهمین امر باید دید که حاضر به طرفداری از کدام یک از طرفین این رقابت هستیم.

کاربرد بلاکچین در زندگی انسان

بلاک چین

اعلامیه آغاز جنگ و جدل بر سر رسیدن به مقام سنگین کاربرد مالی در سال ۲۰۱۷ مطرح شد و این درست همزمان با برگزاری سخنرانی در TechCrunch Disrupt بود. در این مراسم یکی از بنیانگذاران اتریوم اظهار کرد که در طول مدت زمان دو سال، کاربرد تکنولوژی بلاک چین به جایگاهی می‌رسد که هیچ چیز قادر به جلوگیری کردن از ورود آن به مشاغل مالی و راه باز کردن به سیستم‌های پرداختی مثل ویزا و مستر کارت نیست. او همچنین در طول سخنرانی خود اعلام کرد که با وجود هجوم پراز ازدحام افراد به حوزه بلاک چین، هنوز هم اکثر برنامه‌های مدرنی که از این تکنولوژی بهره می‌گیرند به خوبی توسعه نیافته‌اند و به مرحله انتشار عمومی و گسترده نرسیده‌اند. با این حال او امیدوار بود که طی مدت دو سال و یا حتی زودتر از این زمان،  کاربرد تکنولوژی‌های مربوط به حوزه بلاک چین مثل اتریوم که خیلی از افراد از آن تعریف می‌کردند به اندازه کافی توسعه پیدا کنند و قادر به رقابت کردن با راه حل‌های سنتی در سراسر دنیا باشند و حتی آنها را کنار بزنند. در سال ۲۰۱۸، Pavel Durov، ایده پروژه شبکه متن باز تلگرام را مطرح کرد و از بیت کوین و اتریوم به دلیل ناتوانی در رقابت کردن با ویزا و مستر کارت انتقاد کرد. کل این انتقاد و نقطه نظر او در زمینه این ناتوانی کاملا جزء عقاید شخصی او به حساب می‌آیند.

در حال حاضر شبکه‌های موجود بلاک چین مثل بیت کوین و اتر، نقش بسیار مهمی را در اکوسیستم کلی این فضا بازی می‌کنند اما آنها قادر به جایگزین کردن و کنار زدن ویزا و مستر کارت نیستند. در پیکربندی فعلی این شبکه‌ها، بیت کوین محدود به انجام رساندن ۷ معامله در ثانیه بوده و اتر قادر است ۱۵ معامله در ثانیه به انجام برساند. این امر به معنای سرعت پردازش بسیار پایین و هزینه بالای روند معاملات است. با ترکیب کردن دو اصل اساسی کمترین زمان مورد نیاز برای به انجام رساندن معاملات و حداکثر میزان امنیت، TON می‌تواند جایگزین مناسبی برای ویزا و مستر کارت در مسیر یک اقتصاد نوین غیرمتمرکز باشد.

سپس Durov به صراحت اعلام کرد که  کاربرد پروژه TON (که در نهایت پایان چندان خوبی نداشت) غول‌های هر یک از عرصه‌های مرتبط با بلاک چین را برکنار و از پایه‌های قدرت دنج خود کنار می‌زند. با این حال، اخبار اخیر در این رابطه نشان می‌دهند که این ایده‌ها و ادعاهای شجاعانه هم‌اکنون در قبرستان کاربرد های بلاک چین در حال استراحت کردن هستند.

عناوین امیدوارکننده‌ای که هیچ حرکت مثبتی انجام نمی‌دهند

برخلاف تمام ادعاهای بزرگ و غول آسا و وعده‌هایی که تا کنون در مورد کاربرد بلاک چین مطرح شده‌اند، نه اتریوم، نه TON و نه هیچ یک از پروژه‌های بلاک چین قادر به رقابت کردن با سیستم‌های پرداخت مالی جهانی تاسیس شده، نبوده‌اند. اتریوم در حال آماده سازی‌های طولانی مدت برای روند به روزرسانی به تاخیر افتاده خود بوده و Pavel Durov نیز پروژه TON را پس از تصمیم سرنوشت ساز SEC در طی همین زمان تعطیل کرد و بسیاری از اسامی دیگر این حیطه نیز با گذر زمان، کم کم در تاریخچه بلاک چین کمرنگ و محو شدند. از قضا، در سال ۲۰۱۹ نیز بانک مرکزی آمریکا در مورد بی‌عرضه بودن و بی‌فایده بودن تکنولوژی‌های بلاک چین و کاربرد های آن صحبت کرد و در همین حین از بسیاری از رقبای خود که در حال ارائه کردن راه حل‌های غیرمتمرکز در این حوزه بودند پیشی گرفت.

دلالیل شکست پروژه‌های TON و اتریوم ریشه در مسائل و زمینه‌های مختلفی دارد اما سقوط چنین پروژه‌هایی به این معنی نیست که کاربرد تمام تکنولوژی‌های بلاک چین مربوط به بخش مالی ناکارآمد و بی‌فایده هستند. اندیشیدن در مورد جایگزین کردن غول‌هایی مثل ویزا کارت و مستر کارت به تنهایی نیازمند راه اندازی و استقرار یک زیرساخت کامل و عملیاتی مستقل است.

در وضعیتی که اتریوم در حال پرداختن به کد برنامه نویسی خود و گرفتن ایرادات آن برای راه اندازی الگوریتم PoS یا همان گواه اثبات سهام است و بیت کوین نیز در باتلاق مشکلات خود دست و پا می‌زند، پروژه Dash تحت عنوان یک فورک از BTC، در حال کار کردن بر روی نقص‌های کاربرد تکنولوژی بلاک چین و برنامه‌های متعلق به آن است. انتقادات و نتیجه‌گیری‌های ارائه شده توسط منتقدان و متخصصان بیشماری در پروژه Dash به کار گرفته شده‌اند و در حال حاضر در تلاش هستند تا در راستای ساختن چیزی واقعا قابل اجرا و کاربرد ی، به چنین داده‌هایی توجه ویژه اختصاص دهند.

Dash در حال رهبری کردن رقابت اصلی برای کنار زدن ویزا و مستر کارت است

با وجود این حقیقت که بسیاری از ادعاهای مختلف مبتنی بر سیستم‌های پرداخت متکی بر کاربرد بلاک چین بی‌عرضه و ناکارآمد بودند و می‌توان گفت تنها باد هوا به حساب می‌آیند اما راه حل‌هایی نیز در دامنه ارزهای دیجیتال مثل Dash یا همان شبکه DASH وجود دارند که پیشرفت‌های قابل توجهی در طول چند سال گذشته تا به امروز در حوزه استقرار سیستم‌های پرداخت و ابزارهای کمکی در زمینه کاربرد های موثر این حوزه مورد نیاز داشته‌اند.

Dash برای مشاغل و کسب و کارهای مختلف و شرکت‌هایی که کالا و خدمات ارائه می‌دهند، مزایای مشخصی را مبنی بر راه حل‌های پرداخت سنتی و قدیمی ارائه می‌کند و به بازرگانان در این حوزه این امکان را می‌دهد تا بتوانند میزان کاربرد خود را افزایش دهند و دلیل این امر این است که معاملات Dash هزینه‌ها یا در اصطلاح فی نزدیک به صفر دارند و علاوه بر تسویه فوری، بدون بازگشت هزینه هستند.

این جایگزین جدید برای پرداخت‌های سنتی با تقاضای بسیار زیادی در بین کاربران و خرده فروشان در سراسر جهان مواجه شد. در سه ماه اول سال ۲۰۲۰، بیش از ۱۰۰,۰۰۰ کاربر برنامه کیف پول Dash را بر روی گوشی‌های موبایل خود نصب کردند. ارزش این شبکه به ۲۱۴ درصد بیشتر از سال گذشته و ۲۱ درصد بیشتر از سه ماه قبل رسیده است. به طور متوسط، هر روز ۸۱,۰۰۰ نفر از Dash برای مقاصد مختلف استفاده می‌کنند و این آمار ۱۰ درصد بیشتر از سال گذشته است.

مدیر عامل شرکت Dash Core Group، جناب Ryan Taylor، اظهار کرد:

همواره هدف ما این بوده که Dash را به کاربر محورترین سیستم پرداختی مبتنی بر بلاک چین در جهان تبدیل کنیم. علاوه بر اینکه ما در حال تقویت امنیت شبکه خود از طریق ChainLockها هستیم، در حال توسعه و بهبود شبکه خود و تبدیل آن به اولین شبکه گواه اثبات کار بلاک چین برای از بین بردن خطر احتمالی حملات ۵۱ درصدی نیز هستیم. معرفی رسمی حدنصاب‌های طولانی مدت مسترنود، دنیای جدیدی از کاربردها و پتانسیل‌های بالقوه را به روی ما می‌گشاید و موارد استفاده‌ای بسیار فراتر از پرداخت های جهانی به فضای Dash اضافه می‌کند.

در سال ۲۰۲۰، Dash به فعالیت خود در راستای گسترش کاربرد این تکنولوژی در مقیاس جهانی در کشورهای در حال توسعه آمریکای جنوبی، جنوب آفریقا و آسیا ادامه داد. تا به امروز، این شبکه بلاک چین برای حمایت مشتریان و بازرگانان و ارائه خدمات خود به زبان‌های مختلف دنیا فعالیت داشته است. سرویس خدمات رسمی شبکه بلاک چین Dash به پنج زبان مختلف در حال کار کردن است و این شرکت دارای دفاتر نمایندگی زیادی در کشورهای سراسر دنیاست که توسط جامعه فعال در این حوزه در کشورهای مختلف تاسیس شده‌اند و کاربرد زیادی برای کاربران خود فراهم کرده است.

شبکه Dash از قابلیت پاسخ دهی آنی برای تایید معاملات برخوردار است و این ویژگی در مقایسه با BTC، ETH و سایر ارزهای دیجیتال که همگی دارای چهارچوب‌های زمانی تایید معاملات هستند، یک روش مناسب و ابزاری راحت برای پرداخت‌ها به حساب می‌آید.

بیت کوین کش از کاربران در برابر پرداخت‌های اشتباه و کلاهبرداران محافظت می‌کند

بلاک چین

یکی دیگر از مثال‌های موفق در این حیطه، که نشان دهنده توانایی ارزهای دیجیتال برای تبدیل شدن به ابزاری مناسب برای پرداخت هستند، شبکه بلاک چین بیت کوین کش (BCH) است. تنها ظرف مدت چند سال، این پلتفرم موفق به مستقر کردن یک زیرساخت پرداختی کامل با حدود ۵,۰۰۰ بازرگان در سراسر جهان شد که همگی این افراد این پلتفرم را مورد پذیرش قرار داده‌اند. امروزه، فروشگاه‌های آنلاین و تولید کنندگان مختلف به دلیل هزینه یا همان فی پایین، سرعت بالای معاملات و سهولت ادغام فرایندها و کاربرد بالای این شبکه بلاک چین در فعالیت‌های مالی خود بیت کوین کش را برای پرداخت‌ها انتخاب می‌کنند. طبق اعلامیه‌های این پلتفرم، کارمزد معاملات بیت کوین کش معمولا کمتر از یک سنت بوده و بر خلاف سیستم‌های پرداختی سنتی، یک کاربر BCH در برابر نتایج کسر خودکار، ورودی‌های اشتباه پرداخت، بازپرداخت‌ها و سایر اتفاقات غیر منتظره محافظت می‌شود. از دیگر کاربرد های این شبکه بلاک چین می‌توان به محافظت کاربران در برابر کلاهبرداران اشاره کرد که از پیش در این سیستم در نظر گرفته شده و بابت این سرویس هزینه بیشتری را از کاربران نمی‌گیرد.

دارایی‌های نویدبخش و دارای کاربرد مفید در حوزه بلاک چین

روند انتقال به بستر پرداخت‌ها از طریق ارز دیجیتال علاوه بر هزینه پایین و سرعت بسیار بالای پردازش معاملات، به بازرگانان سراسر جهان این امکان را می‌دهد تا بتوانند مخاطبان خود را افزایش دهند و مشتریان جدیدی را جذب کنند و از رقبای خود پیشی بگیرند و تا حدی از موسسات سنتی مبتنی بر بانک‌ها مستقل شوند. رقابت سرسختانه بین کاربرد تکنولوژی‌های مربوط به حوزه مالی در حال تبدیل شدن به یک فضای بسیار شلوغ شده است. بنابراین، ارزهای دیجیتال و پروژه‌های بلاک چین بهتر است با الگوبرداری و بررسی نمونه‌های موفق در این زمینه برای توسعه و گسترش کار خود و بالا بردن کاربرد در گستره جهانی اقدام کنند. موفقیت در زمینه IT یا همان فناوری اطلاعات به معنای استقرار زیرساخت‌ها و کار با کاربران نهایی است و نه فقط برنامه نویسانی که در این حوزه فعال هستند.

Christopher Owen

من یک طرفدار مشتاق و پرشور در حوزه بیت کوین از کالیفرنیا هستم. من ابزارهای مورد استفاده خودم را پس از سقوط Mt.Gox برای پیش بینی تغییرات قیمت بیت کوین توسعه دادم. من افراد حاضر در این سیستم که وظیفه بررسی رویکردهای مختلف را بر عهده دارند دوست دارم و مایلم در این کار سهیم باشم. من در راستای اهداف آزمایشی برخی از سهام و ارزهای دیجیتال را معامله می‌کنم و جالب توجه‌ترین تکنولوژی‌های پیشرفته را که کاربرد سرمایه گذاری و مالی دارند مورد بررسی قرار می‌دهم.

منبع
dailyhodl

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا