مبتدی مقالات

دیفای می‌تواند صنعت فیلم‌سازی را متحول کند !

پس از شیوع ویروس کرونا، جریان فیلم و فیلم‌سازی به یک جریان اصلی در جهان تبدیل شد. علاوه بر این، در حاضر حدود ۴۰ میلیارد دلار در پروتکل‌ها‌ی امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای قفل شده است و به نظر می‌رسد که زمان آن فرا رسیده باشد که دیفای و صنعت فیلم‌سازی با هم ادغام شوند.

سیستم تأمین مالی فیلم‌ها و پروژه‌های سینمایی در حال حاضر سیستمی بسیار دست و پا گیر و ناکارآمد است. سرمایه‌گذاران در حقیقت اولین افرادی هستند که پول خود را وارد می‌کنند ولی آخر از همه سود می‌برند. علاوه بر این، در سیستم فعلی هیچ شفافیتی در رابطه با نحوه تقسیم بودجه و یا نحوه توزیع سود پس از پایان پروژه وجود ندارد.

در حال حاضر اینکه سرمایه‌گذاران بخواهند بر پروژه‌ای سرمایه‌گذاری کنند بر اساس داده‌های بسیار کمی در مورد آنچه مردم دوست دارند تماشا کنند انجام می‌شود و شانس موفقیت یک فیلم تا زمان اکران آن آنچنان مشخص نیست.


دیفای چیست؟ همه چیز درباره امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) به زبان ساده


اما فناوری دیفای و بلاکچین می‌تواند با تشکیل حوزه جدیدی از تامین مالی فیلم‌ها به صورت غیرمتمرکز که DeFiFi نامیده می‌شود، بسیاری از این مشکلات را حل کند و با به کارگیری دیفای در صنعت فیلم‌سازی دوران طلایی جدیدی را شروع کند.

DeFiFi چیست؟ اکوسیستم دیفای در صنعت فیلم‌سازی

 

تصور کنید یک صندوق مالی غیرمتمرکز برای صنعت فیلم‌سازی درست شود که در آن همه سرمایه‌گذاران در موفقیت فیلم‌هایی که توسط این پلتفرم تولید می‌شوند سهیم هستند.

با بهره‌وری از فناوری بلاکچین و ویژگی تمرکززدایی آن، سازندگان فیلم‌ها می‌توانند پروژه‌های خود را به کاربران ارائه دهند و آن‌ها در رابطه با اینکه کدام پروژه باید بودجه دریافت کند رای می‌دهند. با این راهکار، پروژه‌های منتخب، بودجه مورد نیاز را دریافت خواهند کرد.

اما فرایند تولید فیلم‌ها خارج از فضای بلاکچین اتفاق می‌افتد، بنابراین لازم است تا اعضای این صندوق مالی غیرمتمرکز از استفاده مناسب بودجه برای پروژه‌ها اطمینان حاصل کنند و بر آن نظارت داشته باشند.


بررسی عملکرد انواع پروژه های دیفای در سال ۲۰۲۰


پس از پایان پروژه، فیلم ساخته شده در این پلتفرم غیرمتمرکز بین کاربرانی که به آن رای داده بودند توزیع می‌شود. فرآیندهای مالی و حسابرسی نیز کاملاً شفاف خواهد بود. ارز رایج این پلتفرم که برای دیدن هر فیلم پرداخت می‌شود، به صندوق DeFiFi واریز شده و پس از آن میان طرفین قرارداد توزیع می‌شود و از آنجا که کلیه تراکنش‌ها در دفتر کل ثبت می‌شوند، هیچ سردرگمی در مورد نحوه توزیع و استفاده از سود به‌ دست‌ آمده وجود نخواهد داشت.

این سطح از شفافیت در فرایندهای تامین مالی تا به حال در صنعت سینما مشاهده نشده است. در اکوسیستم DeFiFi، به سازندگانی که به صورت عادی به بودجه و منابع مالی دسترسی ندارند، فرصت رونمایی از ایده‌هایشان داده می‌شود. علاوه بر این، کاربران عادی نیز می‌توانند در این اکوسیستم در مورد اینکه چه فیلمی تولید می‌شود نقش داشته باشند و دیگر صرفاً یک بیننده فیلم‌های هالیوودی نخواهند بود. سرمایه‌گذاران نیز می‌توانند بر اساس علایق مردم، تصمیم هوشمندانه‌تری برای انتخاب پروژه‌ها بگیرند.

هر فیلم در این پلتفرم مخاطبانی دارد که پس از منتشر شدن فیلم از آن تبلیغ خواهند کرد. علاوه بر این، شفافیت بی‌سابقه در نحوه استفاده از بودجه و توزیع سود حاصل از پروژه می‌تواند تعداد افراد مایل به سرمایه‌گذاری در این پروژه‌ها را به صورت چشمگیری افزایش دهد و دوره طلایی جدیدی را برای سینما و صنعت فیلم سازی در بستر دیفای و بلاکچین رقم بزند.

عصر طلایی فیلم غیرمتمرکز

تقاطع طلایی میانگین متحرک

با تسهیل روند سرمایه‌گذاری برای ساخت فیلم‌ها و شفافیت مراحل آن، به نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاران بیشتری تمایل به شرکت در این پروژه‌ها پیدا کنند. هر چه سرمایه بیشتری برای تولید فیلم در دسترس قرار بگیرد، فیلم‌های بیشتری تولید و از فیلمسازان با ایده‌های جالب حمایت خواهد شد و در نهایت محتوای به مراتب عالی‌تری به طرفداران سینما در سراسر جهان ارائه می‌شود. به نظر می‌رسد که ما در آستانه طلوع دوران جدیدی در صنعت سینما و فیلم‌سازی قرار داشته باشیم.

پیگیری حقوق دیجیتال یکی دیگر از موارد استفاده از دیفای و فناوری بلاکچین برای توسعه اکوسیستم فیلم‌سازی و حمایت بیشتر از سازندگان فیلم است.

در حال حاضر، برای گرفتن حق سازندگانی که از ایده‌هایشان بدون پرداخت هیچ گونه پولی استفاده شده این است که به دادگاه مراجعه کنند که بسیار هزینه‌بر خواهد بود. یک سیستم مدیریت حقوق دیجیتال می‌تواند این مشکل را حل کند. سیستمی که به هنرمندان این امکان را خواهد داد تا ایده‌های خود را در هر مرحله‌ای که هست، از مفهوم و پرورش ایده گرفته تا فیلمنامه و نسخه نهایی فیلم به ثبت برسانند.

تمامی ایده‌ها در دفتر کل ثبت می‌شوند و این می‌تواند اهرم فشاری را در اختیار هر سازنده‌ای که ایده یا کارش بدون جبران خسارت به سرقت رفته باشد قرار دهد.

علاوه بر این، طرفداران فیلم‌ها و سایر شرکت‌کنندگان در این اکوسیستم نیز می‌توانند به پاس مشارکت در ساختن یک جامعه فیلم موفق، پاداش دریافت کنند. این درست بر خلاف روندی است که در رسانه‌های اجتماعی امروز اتفاق می‌افتد. جایی که کاربران دلیل اصلی سود میلیاردی این پلتفرم‌های اجتماعی هستند اما هیچ پاداشی برای سهم‌شان در رشد چشمگیر این غول‌های فناوری دریافت نمی‌کنند.

به نظر می‌رسد زمان اینکه کاربران کنترل داده‌های خود را به دست خود بگیرند. در اکوسیستم DeFiFi، کاربران می‌توانند برای مشارکتشان در تولید محتوا، به اشتراک گذاشتن پست‌ها یا انجام وظایفی برای نگهداری از شبکه غیرمتمرکز مانند راه‌اندازی نودها یا تایید و اعتبارسنجی تراکنش‌ها پاداش دریافت کنند.

این تازه شروع دیفای است

دیفای، سهم بسزایی در رشد صنعت ارزهای دیجیتال داشته و همچنان نقشی محوری در جذب کاربران به این فضا ایفا خواهد کرد. هنوز بسیاری از خدمات تأثیرگذار DeFi به طور کامل مشخص نشده است بنابراین پیشرفتی که در سال ۲۰۲۱ مشاهده خواهیم کرد از رونق سال ۲۰۲۰ به مراتب بیشتر خواهد بود.

فرصت‌های بیشماری برای استفاده از دیفای در صنعت فیلم‌سازی وجود خواهد داشت که جذب سرمایه، اعطای حق نشر، خزانه‌داری و مدیریت صندوق های تامین مالی بخش کوچکی از آن خواهد بود.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا