اخبار خارجی

پیشنهاد دلار دیجیتال به کنگره آمریکا؛ راهکاری برای نجات مردم!

در حال حاضر دلار دیجیتال صرفا یک ایده ابتدایی است و در حال رقابت با روش های قدیمی اما ثابت شده دریافت محرک های پولی توسط شهروندان آمریکا است.

این خلاصه ای از جلسه کمیته خدمات مالی (FSC) در پنج شنبه بود که طی آن، حاضرین راهکارهای مختلفی را برای این مشکل ارائه دادند.

پیشنهاد دلار الکترونیکی از جانب کریستوفر جیانکارلو (Christopher Giancarlo) رییس سابق کمیسیون CFTC و رییس کنونی پروژه دلار دیجیتال بوده است.

وی اذعان داشته است که توکنی کردن، روشی برای محافظت از دلار در سال های آینده است. سایر کشورها نظیر چین، بر روی دیجیتالی کردن ارزهای خود کار می‌کنند. اگر آمریکا می‌خواهد تا نقش پیشگام خود در سیستم اقتصاد جهانی را حفظ کند، باید این وظیفه را به عهده بگیرد.

اگرچه جیانکارلو قبل از این نیز بیان کرده بود که دلار دیجیتال نباید به طور شتاب زده در دوران بحران ایجاد شود، اما در این جلسه گفت که فراهم سازی زیرساخت ها باید بخشی از واکنش به روند نزولی اقتصاد ناشی از شیوع ویروس کرونا باشد.

وی گفت:

هیچ چیزی محدودیت های سیستم مالی مبتنی بر حساب ما را بیشتر از شیوع ویروس کرونا نشان نداده است که طی این بحران، چندین میلیون شهروند آمریکایی یک ماه یا بیشتر است که منتظر هستند تا پرداخت های نقدی خود را دریافت کنند.

جیانکارلو افزود:

ما باید بررسی سطح جدیدی از فناوری را شانه به شانه فناوری های مبتنی بر حساب های سنتی موجود آغاز کنیم تا نه تنها از تکرار در سیستم اقتصادی اجتناب کنیم، بلکه انتخاب ها و ابزار بیشتری در اختیار داشته باشیم تا در بحران های این چنینی از آنها استفاده کنیم.

اما سایر حضار بر روی ضرورت پرداخت سریع تر محرک های مالی به افراد نیازمند معطوف بودند. یک دوره کمک مالی به افرادی که مالیات دو سال گذشته خود را پرداخت کرده بودند اهدا شد، اما بسیاری از افراد هم چنان منتظر هستند.

جودی کلی (Jodie Kelley) مدیرعامل Electronic Transactions Association گفت:

دلیلی که می‌خواستم به خانه ام بروم این است که هم چنان در میانه بحران قرار داریم و همانطور که سایر افراد گفتند، مردم تحت فشار قرار دارند.

جایگزین های ساده تر

کلی اذعان داشت موفقیت کارت های اعتباری و برنامه های همتا به همتا نظیر پی‌پال (PayPal) و ونمو (Venmo) نشان می‌دهد که می‌توان از این ابزارها برای توزیع سریعتر کمک های مالی به افراد نیازمند استفاده کرد.

وی پس از جلسه به کوین دسک گفت:

کارت های اعتباری روش های محبوب تری برای پرداخت به افراد کم درآمد است. استفاده از کارت های اعتباری ساده است و به گوشی تلفن همراه نیاز ندارند.

مهرسا برادران استاد حقوق در دانشگاه کالیفرنیا نیز در خصوص استفاده از بلاک چین گفت، بحث در خصوص استفاده از این فناوری هنوز در مراحل اولیه قرار دارد.

برادران استراتژی محتمل تر دیگری را بیان کرده است که استفاده از خدمات پستی آمریکا برای ایجاد شعبه های بانک محلی با همکاری فدرال رزرو است.

وی در این خصوص گفت:

ما ابتدا باید این فاصله و جداسازی پول نقد و دیجیتال را از بین ببریم.

مورگان ریکز (Morgan Ricks) استاد حقوق دانشگاه واندربیلت گفت دلار دیجیتال غیرتوکنی شده را نیز می‌توان به آسانی ایجاد کرد. ریکز مدت ها است که مفهوم FedAccount را بیان می‌کند. این مفهوم به معنای حساب بانکی است که توسط فدرال رزرو برای مشتریانی که دسترسی مستقیم دارند ارائه می‌شود.

ایجاد FedAccount باید بسیار آسان و ساده باشد. وی به قانونگذاران گفت:

فدرال رزرو هم اکنون نیز در حال ارائه این خدمات به بانک ها، موسسات مالی بزرگ و نهادهای دولتی است.

ریکز گفت:

فدرال رزرو از طریق سیستم FedWire چندین دهه است که در حال پردازش پرداخت های آنی است.

قدم گذاشتن در مسیر تازه

بخش عمده ای از این جلسه بر روی مفهوم دلار توکنی شده معطوف شده بود، به طوری که پاتریک مک هنری (Patrick McHenry) عضو حزب جمهوریخواه از جیانکارلو خواست تا دقیقا به او توضیح دهد که این موضوع چگونه می‌تواند به توزیع کمک های مالی کمک کند.

جیانکارلو اذعان داشت دلار توکنی شده می‌تواند روشی برای ارائه خدمات بانکی به کسانی باشد که دسترسی به این خدمات ندارند. وی گفت در این خصوص، دسترسی به پهنای باند دیجیتال، بزرگترین مسأله ای است که باید به آن پرداخته شود.

عدم دسترسی به خدمات بانکی مسأله قابل برطرف کردنی است، به شرطی که افراد فاقد دسترسی به خدمات بانکی دارای دسترسی به اینترنت داشته باشند.

وی افزود دلار دیجیتال در آستانه ورود به سیستم های مالی و ساده و در دسترس کردن این سیستم ها است. اگرچه او تایید کرد که دسترسی به گوشی های تلفن همراه، مانع دیگری است اما برطرف کردن این مشکل، دسترسی به خدمات مالی را آسانتر می‌کند.

تمرکز بر ارائه دسترسی به تلفن های همراه و دلار توکنی شده به حتی گسترش خدمات بانکی کنونی می‌تواند افراد بیشتری را به سمت این سیستم حدید بکشاند.

قبل از تشکیل این جلسه، دیوید تریت (David Treat) مدیر شرکت Accenture و رییس پروژه دلار دیجیتال به کوین دسک گفته بود که مشتاق صحبت کردن در خصوص این پروژه است.

وی گفت انتظار دارد که بعضی از ذینفعان و سهامداران، تغییرات اساسی در سیستم مالی را بپذیرند.

وی گفت:

به نظرم ما در نقطه ای قرار داریم که در حال شروع مسیر مدرنیزه کردن پول برای دنیای دیجیتال خود هستیم  و فکر می‌کنم اگر به این باور برسیم که مسیر پیش رو دارای چندین موج نوآوری است، همگی از این شرایط منفعت خواهیم برد.

 

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا