مبتدی مقالات عمومی

آیا دوج کوین به عنوان یک روش پرداخت پذیرفته می‌شود؟

همانطور که کارشناسان خبره گروه‌های مختلف را به عنوان پیشتاز دوج کوین مشخص می‌کنند، به نظر می‌رسد پایه بالقوه Dogecoin یک اتحاد گسترده باشد. اما با وجود پامپ و دامپ‌های شدید این رمز ارز، آیا این اتحاد می‌تواند باعث پذیرش دوج کوین به عنوان یک روش پرداخت شود؟

دوج کوین به عنوان یک روش پرداخت

دوج کوین به عنوان یک روش پرداخت

ارزش دوج کوین خیلی سریع افزایش یافته است و بازدهی آن حتی از بیت کوین و اتریوم و همچنین موسسات مالی بزرگ پیشی گرفته است.

برای ارز رمزنگاری شده‌ای که در ابتدا به عنوان یک شوخی ایجاد شده بود، DOGE بیش از حدِ انتظار بوده است. اما اواخر ژانویه سال جاری (۲۰۲۱)، دوج کوین نسبت به امروز در قیمت بسیار پایینی معامله می‌شد. در ماه فوریه (بهمن ۹۹)، قیمت به طور قابل توجهی افزایش یافت و به بیش از ۰.۰۵ دلار رسید. با این حال، این کوین واقعا در ماه آپریل (فروردین ۱۴۰۰) رونق گرفت و ارزش آن قبل از اصلاح قیمتی، هشت برابر شد و به ۰.۴ دلار رسید. سپس تبلیغ این ارز توسط طرفداران سرسختی همچون مارک کوبان و ایلان ماسک باعث افزایش قیمت دیگری شد. تاکنون، دوج کوین در تاریخ ۹ می (۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰) به بیش از ۰.۷۳ دلار رسیده است.

طی هفته‌های اخیر، دشوار بود که روزی خبری درباره ارز Dogecoin نظرها را به خود جلب نکند؛ این ارز شاهد افزایش چشمگیر قیمت خود طی سری حمایت‌های افراد مشهور از جمله مارک کوبان، جین سایمونز و نماد سرگرمی Snoop Dogg، رپر معروف بوده است.

با ایده‌های کارگاهی ایلان ماسک که خود را پدر دوج کوین می‌نامد، قبل از برنامه زنده میزبانی شنبه شب خود در ۸ می (۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰)، می‌توان اتفاقاتی که پیرامون DOGE در جریان است، را به راحتی درک کرد.

با این حال، این بار چیزی که قبلا هرگز دیده نشده اتفاق می‌افتد: استفاده از دوج کوین به عنوان یک روش پرداخت و به دنبال آن افزایش قیمت DOGE. علاوه بر انجمن ملی بسکتبال Dallas Mavericks (تیمی که متعلق به مارک کوبان طرفدار دوج کوین است)، امتیازات اصلی لیگ برتر بیسبال نیز در حال ورود به بازی DOGE است. اما آیا رشد پرداخت‌های DOGE خارج از چرخه‌های هیاهوی خبری نیز پایدار است؟

تقاضای انفجاری برای Dogecoin

فقط در هفته گذشته، ارزش این کوین تقریبا دو برابر شده است. پیش از این BIC گزارش داده بود که ارزش بازار دوج ۴۹.۸ میلیارد دلار ارزیابی شده است؛ به این معنی که ارزش آن بالاتر از شرکت فورد موتور (۴۵.۲ میلیارد دلار) و غول رسانه‌های اجتماعی، توییتر (۴۴.۱ میلیارد دلار) است.

  • تقاضا برای دوج کوین بسیار ظالمانه است؛ به طوری که گفته می‌شود حتی چندین صرافی را مختل کرده است. در تاریخ ۱۶ آپریل (۲۷ فروردین ۱۴۰۰)، پلتفرم رابین هود درست زمانی که حجم معاملات دوج کوین افزایش یافت، دچار مشکل شد. بزرگ‌ترین صرافی رمزارزها در هند نیز برای همگام سازی تقاضای Dogecoin، با مشکل رو به رو شد.

سیستم‌های WazirX دسترسی بسیاری از کاربران را رد کرده است؛ زیرا آنها به غلط میزان افزایش را به عنوان یک حمله سایبری تشخیص داده‌اند. در همین حال، صرافی‌های دیگر مانند پلتفرم معاملاتی eToro و صرافی Gemini نیز برای ارائه خدمات مناسب در تلاش هستند.

برتری دوج کوین بر بیت کوین در میزان بازدهی

دوج کوین به عنوان یک روش پرداخت

با صعود سریع قیمت ارز دوج، اکنون شاهد آن هستیم که بازدهی این ارز از سود سایر ارزهای دیجیتال برتر و حتی شرکت‌ها پیشی می‌گیرد. به عنوان مثال، در سال گذشته قیمت بیت کوین بیش از ۵۰۰ درصد افزایش یافته، که حتی با افزایش ۱۶۰۰ درصدی اتریوم، بیشتر از بیتکوین بازدهی داشته است. در همین حال، طبق گفته وبسایت CoinGecko، دوج کوین هر دو ارز برتر را با اختلاف زیاد از نظر درصد بازدهی شکست داده است.

این دستاوردهای مقایسه‌ای توسط توییت اخیر وبلاگ نویس مالی شخصی Nick Maggiulli مورد توجه قرار گرفت. او در توییتر نوشت:

از نظر ارزش، سرمایه گذاری هر سه بسته حمایتی آمریکا در دوج کوین، بیش از ۵۰۰،۰۰۰ دلار می‌شود.

برعکس، اگر گیرندگان بسته حمایتی، پول خود را در بیت کوین سرمایه گذاری می‌کردند، ارزش آن حدود ۱۵،۰۰۰ دلار می‌شود. اخیرا یک نظرسنجی نشان داده که ممکن است حدود ۱۰ درصد از صندوق‌های بسته حمایتی برای خرید رمزارزها و سهام استفاده شده باشد؛ این مبلغ تقریبا ۴۰ میلیارد دلار از ۳۸۰ میلیارد دلار سپرده بسته حمایتی مستقیم است.

دوست داشتنی‌ترین روش پرداخت

پول می‌تواند ابزاری برای هماهنگی فعالیت‌های انسانی باشد. برای به عهده گرفتن این نقش، دارایی مورد استفاده به عنوان وسیله مبادله، باید احساسات مثبت مخاطبان را کنترل کند. این نگرش مطلوب می‌تواند از یک قرارداد بلندمدت (مانند فیات)، سلامت فناوری (مانند توکن طراحی شده برای تسهیل معاملات پولی در بلاک چین) ناشی شود، و یا این واقعیت باشد که مردم آن را دوست دارند یا فکر می‌کنند آسان است و خنده دار.

دوج کوین فاقد مقاومت تکنولوژیکی است و طی سال‌های متمادی شاهد بروزرسانی قابل توجه نرم افزاری نبوده است. تا همین اواخر، استفاده عملی از این دارایی عمدتا محدود به جلب نظر افراد در مجامع برای اظهارات شوخی گونه بوده است.

با این حال، تصور این که ترکیب قدرت رسانه‌ای دوج کوین (چیزی که چندین بار در گذشته نشان داده است)، به علاوه مرزهای نامشخص بین احساسات جمعی و اقدامات جمعی، برای تصویب به عنوان یک ابزار پرداخت بیشتر از یک شهرت سالم یا برتری تکنولوژیکی معنی دارد.

مسلما انگیزه اصلی مشاغل برای شروع پذیرش پرداخت‌های DOGE در این زمان، احتمالا فقط با هدف ایجاد هیاهوی خبری است که انجام چنین حرکتی موجب افزایش قیمت آن می‌شود. علاوه بر شهرت، می‌تواند از حمایت یک مارک تجاری پر جنب و جوش که علاقه‌مند به رونق کسب و کار خود و کسب شهرت هستند، بهره مند شود؛ اما این حدس است که چه اتفاقی خواهد افتاد وقتی یک گروه مهم از مشاغل تصمیم بگیرند این مسیر را طی کنند.

دوج کوین زیر ذربین

تحلیلگران اغلب از محبوبیت دوج کوین در میان کاربران جوان اینترنت به عنوان سوخت موشکی یاد می‌کنند، که در نهایت می‌تواند آن را به سطوح قیمتی باورنکردنی برساند. در مصاحبه اخیر، ران نئونر (Ran Neuner) بنیانگذار و مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری بلاکچین Onchain Capital، پیشنهاد کرد که کاربران جوان تیک تاک، می‌توانند اثرات شبکه کافی ایجاد کنند تا DOGE را به ابزاری مناسب برای معاملات آنلاین تبدیل کند.

ارزیابی میزان محبوبیت Dogecoin در بین نوجوانان و جوانان دشوار است. در واقع، این ایده قانع کننده‌ای است که ارزی که به عنوان یک شوخی آغاز شد، اکنون دارای ارزش بازار ۷۷ میلیارد دلاری است. همچنین این مسئله درست است که پامپ قیمت در تابستان گذشته از TikTok آغاز شد.

با این حال، وقتی صحبت از این سوال می‌شود که با چه تعداد پامپ قیمت، اعضای نسل جدید از DOGE استفاده می‌کنند، صادقانه‌ترین پاسخ این است که راهی برای دانستن وجود ندارد. طبق آخرین اطلاعات به دست آمده از نظرسنجی یک بانک سرمایه گذاری، ۹ درصد از نوجوانان در ایالات متحده گزارش کرده‌اند که ارزهای دیجیتال را معامله می‌کنند.

نظرسنجی دیگری که اخیرا توسط گروه مالی Charles Schwab انجام شده است، رفتار تجارت این ارز رمزنگاری شده را در میان جوانان در انگلستان اندازه گیری کرده است. این تحقیق نشان داد که بیش از نیمی از سرمایه گذاران انگلیسی بین ۱۸ تا ۳۷ سال در مقایسه با ۲۵ درصد از کسانی که سهام خریداری کرده‌اند، ارزهای دیجیتال معامله یا نگهداری می‌کنند. باز هم، جزئیاتی در مورد استفاده از ارزهای خاص برای پاسخ دهندگان وجود ندارد.

طبق نقل قولی از نئونر در سایت کوین تلگراف:

افرادی که دوست ندارند از قوانین پیروی کنند، به دوج کوین مراجعه می‌کنند تا نشان دهند که می‌توانند هر کاری را انجام دهند. من این را بارها گفتم: من فکر می‌کنم که همیشه ۲۰ درصد در مورد فناوری و ۸۰ در مورد پذیرش و محبوبیت است که در این مرحله، دوج پذیرفته می‌شود.

ارز بسیار جذاب

دوج کوین به عنوان یک روش پرداخت

دوج کوین به طور بالقوه مورد توجه طیف وسیعی از کاربران قرار می‌گیرد. علاوه بر جوانان و معامله‌گران، می‌تواند یک راه ورود آسان و دوستانه برای مبتدیان در دنیای دارایی‌های دیجیتال باشد.

فارغ از تظاهر به یک دارایی پیچیده از نظر فنی، Dogecoin دارای موقعیت خوبی است و به عنوان اولین ارز دیجیتال برای تازه واردانی که دارای تجربه کمتری هستند، مناسب است.

علاوه بر این، حس غیر جدی بودن این ارز، می‌تواند کاربران را به یاد بیت کوین بیندازد که چیزی جز یک پول دیجیتالی بی ارزش نبود و این موضوع باعث جذابیت بیشتر دوج کوین می‌شود. دوج می‌تواند آخرین سنگر دنیای رمز ارزهای قدیمی باشد که نهنگ‌های مالی سنتی می‌خواهند با آن کنار بیایند.

همانطور که انتظار می‌رود، بسیاری از کارشناسان رمزنگاری هیچ یک از این موارد را ندارند. وقتی جاشوا فرانک (Joshua Frank) مدیرعامل شرکت تجزیه و تحلیل داده‌های رمزارزهای The TIE، در پاسخ به این که آیا دوج کوین آینده‌ای به عنوان وسیله مبادله دارد، به کوین تلگراف پاسخ داد:

خیر! این یک الگوی رفتاری خنده دار است و به شدت مورد توجه عموم قرار گرفته است، اما من آینده‌ای را پیش بینی نمی‌کنم که دوج کوین به عنوان یک روش پرداخت در اینترنت باشد.

سخن پایانی

هنوز هم با ترکیب درست احساسات اجتماعی، توییت‌های افراد مشهور و تبلیغات تجاری توسط برندهای بزرگ، غیر ممکن به نظر نمی‌رسد که دوج کوین به عنوان یک روش پرداخت ، بتواند محبوبیت گسترده‌ای در برخی از گوشه‌های قابل توجه اقتصاد آنلاین پیدا کند.

اما حدس و گمان قیمت همچنان یک نگرانی بزرگ باقی خواهد ماند؛ زیرا تا زمانی که نهنگ‌ها به اندازه کافی به اثر شبکه دست پیدا نکنند، می‌توانند قیمت این ارز را دستکاری کنند.

منبع
cointelegraphbeincrypto

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا