اخبار بیت کوینتحلیل اقتصادی

افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی اروپا؛ نرخ بهره ECB پس از ۶ سال از محدوده منفی خارج شد

بانک مرکزی اروپا (ECB) برای اولین بار از سال ۲۰۱۱ تا امروز نرخ بهره را افزایش داد. این افزایش ۴ ماه پس از شروع سیاست‌های انقباضی و افزایش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو انجام می‌شود و باعث افزایش فشار بر دارایی‌های پرریسک مانند سهام و رمزارزها شده است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین‌دسک، بانک مرکزی اروپا (ECB) روز پنج‌شنبه برای اولین بار از سال ۲۰۱۱ تاکنون، هزینه دریافت وام (نرخ بهره) را افزایش داد و به سیاست ۶ ساله نرخ بهره منفی خود پایان داد.

بانک مرکزی اروپا در روز پنج‌شنبه نرخ بهره را ۰.۵٪ افزایش داد و از منفی ۰.۵ به صفر رساند. این افزایش بیشتر از پیش‌بینی‌ اقتصاددانان بود که ۰.۲۵٪ افزایش را انتظار داشتند. ECB همچنین نشانه‌هایی بروز داد از اینکه این روند در ماه‌های آتی ادامه خواهد داشت.

بانک مرکزی اروپا اظهار داشت «شروع قوی برای خروج از نرخ بهره منفی به ECB امکان می‌دهد تا درباره افزایش یا کاهش نرخ بهره بتواند نشست به نشست تصمیم‌گیری کند و این تصمیمات بر اساس ارزیابی خطرات ناشی از تورم اتخاذ خواهد شد».

بانک مرکزی اروپا گفته است برنامه جدیدی برای خرید اوراق قرضه دارد تا خطر گسستگی اتحاد اقتصادی و نوسان غیرمعمول در سود اوراق قرضه در این منطقه را کاهش دهد. اخیرا بازار اوراق قرضه در کشورهای به شدت مقروض نظیر ایتالیا شاهد نوسان بسیار زیاد نسبت به بازار اوراق قرضه کشور آلمان بوده است. این موضوع، چنددستگی در اتحادیه اروپا را نشان می‌دهد.

افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی اروپا ۴ ماه پس از شروع چرخه سختگیرانه توسط فدرال رزرو بوده است. از آن زمان تاکنون، فدرال رزرو نرخ بهره را ۱.۵٪ افزایش داده و بازار دارایی‌های مختلف را تحت فشار قرار داده است.

خروج بانک مرکزی اروپا از NIRP (سیاست نرخ بهره منفی) بسیار مهم بوده، زیرا به عقیده اکثر تحلیل‌گران مخصوصا تحلیل‌گران بازار رمزارز، حفظ نرخ بهره کمتر از صفر که یک اقدام نامتعارف به شمار می‌آید، نشانه یک بیماری عمیق در سیاست‌های تامین مالی سنتی است.

قیمت بیت کوین به اعلام افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی اروپا واکنش چندانی نشان نداد و روی ۲۲,۷۰۰ دلار ثابت ماند. اما ارزش یورو که ارز مشترک ۱۹ کشور از ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا محسوب می‌شود، نسبت به ارزش دلار با ۰.۷٪ افزایش همراه بود و از ۱.۰۱۹۸ به ۱.۰۲۵۰ دلار رسید.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا