تحلیل اقتصادی

شرایط اقتصادی کشورهای بزرگ جهان؛ بررسی رشد اقتصادی، بحران و تورم جهانی

در هفته جاری رویدادهایی در انتظار بازار است که می‌تواند بر قیمت بیت کوین تأثیر بگذارد، از میان آنها می‌توان به انتشار صورت جلسه آخرین نشست کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) و اعلام شاخص هزینه‌های مصرف شخصی (PCE) که معیار ترجیحی فدرال رزرو برای اندازه‌گیری تورم است، اشاره کرد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش کریپتو اسلیت، بانک‌های ایالات متحده علیرغم بحران نکول بدهی دولت در حال رونق هستند، ژاپن با بدترین تورم خود در ۴۰ سال اخیر مواجه است و بانک مرکزی بریتانیا با تورم و افزایش شدید دستمزدها دست‌وپنجه نرم می‌کند.

بانک‌های آمریکا و بحران سقف بدهی

در هفته‌ای پر فراز و نشیب که دولت آمریکا با «بحران سقف بدهی» خود دست‌وپنجه نرم می‌کرد، بانک‌های کوچک این کشور عملکرد خوبی از خود به نمایش گذاشتند. اما پس اندازهای دولت ایالات متحده در فدرال رزرو ضربه بزرگی خورد و در روز دوشنبه با کاهش ۵۳ میلیارد دلاری به تنها ۸۷ میلیارد دلار رسید که بسیار نزدیک به پایین‌ترین سطح خود (قبل از پرداخت مالیات در آوریل) بود.

اما این پایان ماجرا نبود و پول موجود در حساب دولت در ۱۹ می (۲۹ اردیبهشت) ۱۱ میلیارد دلار دیگر کاهش پیدا کرد و به ۵۷ میلیارد دلار رسید.

حساب عمومی خزانه‌داری
حساب عمومی خزانه‌داری آمریکا (منبع: FRED)

با این حال، ظاهرا اعتماد مردم به بخش بانکی در حال حاضر در حال افزایش است. برای مثال، یک صندوق بانکی محبوب در بازار سهام به نام KRE ETF بیش از ۵٪ در هفته رشد کرد و شاهد افزایش ۲ میلیارد دلاری سپرده‌ها در بانک Western Alliance بود.

مشکلات تورمی ژاپن

در همین حین، جو بایدن، رییس جمهور آمریکا، به نشست جی ۷ در ژاپن رفت، نشستی که رهبران ارشد در آن مذاکرات سختی با یکدیگر داشتند. آنها در تلاش‌اند تا بدون خطر نکول بدهی دولت ایالات متحده راهی برای حل این مشکل پولی پیدا کنند. بایدن در سخنرانی خود در اجلاس سران گروه هفت در مورد مذاکرات مربوط به بودجه، در رابطه با ارزهای دیجیتال نیز صحبت کرد که می‌توانید گزارش آن را در اینجا مطالعه کنید.

در همین حین، ژاپن با تورمی دست‌وپنجه نرم می‌کند که اکنون بیش از ۴٪ است و بالاترین نرخ در ۴۰ سال گذشته این کشور به شمار می‌رود.

نمودار نرخ تورم ژاپن. (منبع: بلومبرگ)
نمودار نرخ تورم ژاپن (منبع: بلومبرگ)

سردرگمی بانک مرکزی بریتانیا

در آن سوی جهان، بیلی، رییس بانک انگلستان (Bank of England)، در حال تلاش برای مدیریت تورم و مهار افزایش قیمت‌ها در بریتانیا است. او همچنان بر روی نگه داشتن تورم روی ۲٪ تمرکز دارد، اما می‌گوید اکنون در شرایط غیرعادی به سر می‌بریم و به همین دلیل است که تورم در حال حاضر دو رقمی است.

بیلی معتقد است به محض اینکه هزینه‌های انرژی شروع به کاهش کند، تورم نیز کاهش پیدا خواهد کرد. افرادی که بازارها را دنبال می‌کنند با عدم قطعیت مواجه هستند و یک الی دو افزایش کوچک دیگر در نرخ بهره را در سال جاری پیش‌بینی می‌کنند.

از طرفی، حقوق‌ها در بریتانیا همچنان در حال افزایش است، با اینکه شرکت‌ها آنقدر نیرو استخدام نمی‌کنند. افرادی که برای دولت کار می‌کنند شاهد افزایش ۵.۶٪ دستمزدشان بوده‌اند، که رقم بالایی در ۲۰ سال گذشته محسوب می‌شود، در حالی که کارکنان شرکت‌های خصوصی نیز شاهد افزایش ۷٪ حقوق خود بوده‌اند. بیکاری نیز کمی افزایش یافت و به ۳.۹٪ رسید، اما افراد بیشتری به دنبال شغل هستند. از طرف دیگر، اکنون فرصت‌های شغلی کمتری در این کشور وجود دارد.

نرخ بیکاری در انگلستان: (منبع: Trading Economics)
نرخ بیکاری در انگلستان: (منبع: Trading Economics)


آرام شدن بازار مسکن در ایالات متحده

داده‌ها نشان می‌دهد که در ایالات متحده، خانه‌های جدید بیشتر به فروش می‌رسند، اما فروش خانه‌های قدیمی کمتر است. افرادی که وام مسکن ۳۰ ساله با نرخ سود ۳٪ دارند، تصمیم به حفظ خانه‌های خود می‌گیرند. بنابراین، خانه‌های قدیمی کمتری برای فروش وجود دارد، در حالی که خانه‌های جدید با وام مسکن و تخفیف‌های ارزان‌تر فروخته می‌شوند. ضمن اینکه بر اساس گزارش MacroScope تعداد متقاضیان وام مسکن برای خرید خانه نسبت به سال گذشته ۲۶٪ کاهش یافته است.

وضعیت ضد و نقیض اقتصادی چین

در چین، رشد اقتصادی در ماه آوریل کمتر از حد انتظار بود. تولید کارخانجات در مقایسه با سال گذشته برخلاف پیشبینی ۱۰.۹٪ تنها ۵.۶٪ رشد کرد. به طور مشابه، خرده‌فروشی و سرمایه‌گذاری در بازارهایی مانند ساخت و ساز و زیرساخت‌ها نیز کمتر از پیش‌بینی‌ها بود. با این حال، نرخ بیکاری به ۵.۲٪ کاهش یافت و خانه‌های بیشتری نسبت به مدت مشابه سال گذشته به فروش رسیده است.

با گسترش بحران اقتصادی در سراسر جهان، تاب‌آوری مالی و سازگاری استراتژیک خصوصیات اصلی بازارهای پویا هستند. از بانک‌های آمریکایی گرفته تا بانک مرکزی انگلیس در قاره اروپا و اقتصادهای آسیایی، می‌توان اینطور گفت که آینده بازارها، هم در جزییات ظریف و هم در فعالیت‌های اقتصادی بزرگ در ابعاد جهانی نهفته است.

در این شرایط توصیه می‌کنم که در مواجهه با اخبار اقتصادی از کشورهای مختلف، درگیر احساسات نشوید و هیجانی رفتار نکنید. زیرا بسیاری از این اخبار ممکن است از قبل در بازارها جذب شده باشند یا آنچنان که در رسانه‌ها جلوه می‌کنند تاثیری در واقعیت نباشد. توصیه می‌کنم پیش از سرمایه‌گذاری ابعاد مختلف را بسنجید و از منابع مختلف، اخبار و تحلیل‌های جامع را دنبال کنید.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا