اخبار بیت کوین

این رویدادهای اقتصادی در هفته پیش‌رو می‌تواند بر قیمت بیت کوین اثرگذار باشد

بازار ارزهای دیجیتال به رهبری بیت کوین هفته گذشته روند نزولی را تجربه کرد. طی این روند، قیمت بیت کوین به ۲۸،۹۲۵ دلار سقوط کرد که پایین‌ترین سطح ۳۰ روز اخیر به شمار می‌رود. در همین حال، شاخص‌های بازار سهام همچنان به صعود ادامه می‌دهند؛ روندی که نشان‌دهنده واگرایی بین بازارهای مالی سنتی و بازار رمزارزهاست.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به نقل از بیت کوینیست، در حالی به هفته معاملاتی جدید وارد می‌شویم که چند فاکتور کلیدی، از داده‌های اقتصاد کلان گرفته تا عوامل تکنیکال می‌توانند بر روند بیت کوین و به تبع آن کل بازار ارزهای دیجیتال تاثیر بگذارند. در این مطلب، فاکتورهای مرتبط با اقتصاد کلان که ممکن است روند کلی بازار را دستخوش تغییر کند، بررسی کرده‌ایم.

رویدادهای اقتصادی مهم این هفته چه هستند؟

در هفته پیش‌رو این ۴ رویداد می‌تواند برای بازارهای مالی حاوی اطلاعات جدیدی برای تصمیم‌گیری باشد:

  • سه‌شنبه ۱۰ مرداد، شاخص فرصت شغلی و گردش کار (JOLTS)
  • پنجشنبه ۱۲ مرداد، آمار مدعیان بیکاری آمریکا
  • جمعه ۱۳ مرداد، انتشار نرخ بیکاری
  • در طول هفته، انتشار گزارش‌های درآمدی شرکت‌های مهم تکنولوژی

در روزهای آتی داده‌های اقتصادی مهمی منتشر خواهند شد که ممکن است بازار را دستخوش تغییر کنند. به عقیده تحلیگران مجله کوبیسی لتر (Kobeissi Letter)، این داده‌ها همچنان از اهمیت بالایی برخوردارند چرا که سیاست‌های فدرال رزرو در ماه سپتامبر (شهریور) را تعیین خواهند کرد.

نگاهی به داده‌های اقتصادی که این هفته منتشر می‌شوند
داده‌های اقتصادی که این هفته منتشر می‌شوند – منبع: توییتر KobeissiLetter

اول از همه، قرار است روز سه‌شنبه ۱ آگوست (۱۰ مرداد) شاخص فرصت شغلی و گردش کار (JOLTS) آمریکا منتشر شود. این شاخص، نتایج یک نظرسنجی است که توسط اداره آمار کار آمریکا (BLS) با هدف ارزیابی موقعیت‌های شغلی خالی انجام می‌شود و بینشی کلی از شرایط بازار کار ارائه می‌دهد. در صورتی که این شاخص بیش از حد انتظار اعلام شود، اعتماد به اقتصاد آمریکا را تقویت خواهد کرد. در سمت دیگر اما در صورتی که این شاخص کمتر از حد انتظار اعلام شود، با افزایش نگرانی در مورد اقتصاد، سرمایه‌گذاران دارایی‌های پرریسک خود را به فروش خواهند رساند که به تبع آن شاخص دلار (DXY) تقویت خواهد شد.

روز پنجشنبه ۳ آگوست (۱۲ مرداد)، آمار مدعیان بیمه بیکاری (Unemployment Claims) آمریکا منتشر خواهد شد. در صورتی که این آمار بیش از حد انتظار اعلام شود می‌توان گفت اقتصاد آمریکا با مشکل مواجه شده است. در سمت دیگر، کاهش این آمار نشان‌دهنده بهبود اقتصاد بوده و احتمالا باعث رونق بیشتر بازار سهام خواهد شد.

این هفته با انتشار نرخ بیکاری (Unemployment Rate) در روز جمعه ۴ آگوست (۱۳ مرداد) به پایان می‌رسد. نرخ بیکاری بالا ترس از رکود اقتصادی را بیشتر کرده و فشار نزولی بر بازار سهام و ارزهای دیجیتال وارد خواهد کرد. در سمت مقابل، نرخ بیکاری پایین با تقویت اعتماد به اقتصاد سنتی، می‌تواند به روند صعودی بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال منتشر شود.

علاوه بر آمار اقتصاد کلان، این هفته گزارش درآمد برخی از شرکت‌های بزرگ از جمله آمازون، اپل، پی‌پل، شاپیفای و کوین‌بیس منتشر خواهد شد و به طور غیرمستقیم بر بازار رمزارزها اثرگذار خواهند بود.

کم شدن همبستگی بیت کوین با بازار سهام آمریکا

در حالی که رویدادهای اقتصاد کلان، به ویژه تصمیم‌های فدرال رزرو برای نرخ بهره، عملکرد شاخص دلار آمریکا (DXY) و نرخ تورم از لحاظ تاریخی بر قیمت بیت کوین به میزان زیادی تاثیرگذار بوده‌اند، این همبستگی در هفته‌های اخیر کاملا محو شده است.

تاد باترفیلد (Todd Butterfield)، مدیرعامل شرکت وایکاف (Wyckoff) در این رابطه می‌گوید:

هفته گذشته قیمت بیت کوین مطابق با پیش‌بینی‌ها به زیر ۲۹،۰۰۰ دلار سقوط کرد و حجم معاملاتی نیز پایین است. ما در حال حاضر، منتظر فرصت خرید مطلوب‌تری برای بیت کوین هستیم. شاخص تکنومتر که احساسات بازار را اندازه‌گیری می‌کند در حال حاضر خنثی (۴۳.۳) است که نشان می‌دهد هیچ روند مشخصی در بازار وجود ندارد. از اینکه بیت کوین روند صعودی بازار سهام در هفته‌های اخیر را دنبال نکرد، خوش‌حال نیستیم.

بر اساس داده‌های پلتفرم کایکو، نوسانات ۹۰ روزه بیت کوین و اتریوم به پایین‌ترین سطح ۲ سال اخیر رسیده است. همچنین همبستگی میان بیت کوین و شاخص S&P 500 نیز تا ۳٪ کاهش یافته است. کایکو در این رابطه می‌گوید:

همبستگی میان بیت کوین و شاخص S&P 500 در ماه جولای به کاهش ادامه داده و به ۳٪ رسیده است. آخرین باری که این همبستگی در این سطوح قرار داشت به آگوست ۲۰۲۱ برمی‌گردد.

نمودار همبستگی بیت کوین و بازار سهام آمریکا - منبع: KaikoData
نمودار همبستگی بیت کوین و بازار سهام آمریکا – منبع: KaikoData

درست است که بازار کریپتو در هفته‌های اخیر هیچ واکنشی به داده‌های کلان، شاخص دلار آمریکا و صعود بازار سهام نداده است. با این حال، باید به این توجه داشت که این عدم همبستگی، همیشگی نخواهد بود و زمانی که نقدینگی به بازار برگردد، بار دیگر شاهد برقراری این همبستگی خواهیم بود.

اما پیش از برقراری دوباره این همبستگی، احتمالا یک اتفاق مثل مشخص شدن نتیجه درخواست راه‌اندازی ETF اسپات بیت کوین شرکت‌هایی مثل بلک راک و گری اسکیل در خود صنعت رمزارزها لازم است تا بیت کوین و آلت کوین‌ها را از خواب زمستانی بیدار کند.

احتمال ریزش شاخص دلار آمریکا

در همین حال، انتظار می‌رود شاخص دلار آمریکا (DXY) که پیش از افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو افزایش یافته بود، دوباره کاهش یابد. به گفته مایلز جوهال (Miles Johal)، تریدر و سرمایه‌گذار مطرح، در حال حاضر این شاخص در سطح ۱۰۲ با مقاومت مواجه شده است که می‌تواند به نفع بیت کوین و سایر دارایی‌های پرریسک باشد.

جوهال در این رابطه می‌گوید:

شاخص دلار آمریکا در سطح ۱۰۲ به مقاومت مهمی رسیده است. ممکن است یک کف جدید ثبت شود و یا خط روند به سمت بالا شکسته شود. در تایم فریم‌های طولانی‌مدت، تا زمانی که DXY به روند نزولی ادامه دهد به نفع بیت کوین و سایر دارایی‌های پرریسک خواهد بود.

شاخص دلار آمریکا
منبع: توییتر

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا