اخبار خارجی

۲ میلیون اتر از گردش خارج شده است؛ آماده‌سازی اتریوم برای به‌روز رسانی مرج

پروپوزال EIP-1559 یا همان پروپوزال سوزاندن کارمزد اتریوم که در ماه آگوست ۲۰۲۱ عرضه شده است، تاکنون ۲ میلیون اتر را از موجودی در گردش خارج کرده است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کریپتو بریفینگ، پروپوزال EIP-1559 تاکنون ۲ میلیون اتر سوزانده است. طبق اطلاعات ultrasound.money، شبکه اتریوم امروز توانست از مرز سوزاندن ۲ میلیون اتر عبور کند. از زمان عرضه هاردفورک لندن در ماه آگوست ۲۰۲۱ تاکنون، موجودی اتر از طریق پروپوزال سوزاندن کارمزد یا همان EIP-1559 با فشار ضدتورمی مواجه بوده است.

پروپوزال EIP-1559 که می‌توان آن را محبوب‌ترین به‌روزرسانی اتریوم خواند، مکانیزمی معرفی کرده است که طی آن، بخشی از کارمزد گس موجود در هر تراکنش اتریوم سوزانده می‌شود. EIP-1559 به منظور تنظیم بازار کارمزد اتریوم معرفی شده است، زیرا کارمزدهای گس اتریوم از سیستم مزایده‌ای استفاده می‌کردند و بدین ترتیب، هزینه تراکنش‌ها غیرقابل پیش‌بینی خواهد بود. با وجود EIP-1559، کاربران اتریوم برای هر تراکنش‌، حداقل کارمزد را پرداخت می‌کنند که به آن، کارمزد مبنا گفته می‌شود.

کاربران می‌توانند به انتخاب خود، به ماینرها انعام پرداخت کنند تا تراکنش آنها در مواقع ازدحام شبکه، سریعتر انجام شود. پروپوزال EIP-1559 هم‌چنین فشار ضدتورمی بر اتر اعمال می‌کند و موجودی آن را به تدریج کاهش می‌دهد.

طبق گزارش ultrasound.money، در حال حاضر شبکه اتریوم در هر دقیقه بیش از ۶ اتر می‌سوزاند. بخش قابل توجهی از این مقدار کارمزد در بازار توکن‌های NFT اپن‌سی به وجود می‌آید. اگرچه صرافی غیر متمرکز یونی‌سواپ بزرگترین مصرف‌کننده کارمزد در شبکه اتریوم بوده است، اما رشد انفجاری بازار NFT باعث شد که اپن‌سی در رتبه اول مصرف کارمزد اتر قرار بگیرد.

آماده‌سازی اتریوم برای به‌روزرسانی مرج

پس از هاردفورک لندن، به‌روزرسانی مهم بعدی اتریوم، انتقال مورد انتظار از گواه اثبات کار به مکانیزم اجماع گواه اثبات سهام است. این به‌روزرسانی که به آن مرج (The Merge) گفته می‌شود باعث می‌شود که لایه اجماع بلاک چین (یا همان بیکن چین) با لایه اجرایی (شبکه اصلی اتریوم) ادغام شود.

انتظار برای به‌روزرسانی مرج افزایش یافته است، زیرا شبکه اتریوم توانسته است آزمایشات شبکه آزمایشی Kiln را با موفقیت پشت‌سر بگذارد. هرچند، طرفدارن شبکه برتر قراردادهای هوشمند قبل از هفته جاری منتظر به‌روزرسانی مرج بوده‌اند. انتظار می‌رود انتقال به گواه اثبات سهام یکی از بزرگترین و مهم‌ترین رویدادها در تاریخ بلاک چین باشد. علاوه بر معرفی تغییرات مهم پروتکل و پرداخت پاداش به سهام‌گذاران به جای ماینرها، انتظار می‌رود که شبکه اتریوم تا ۹۹.۹۵٪ انرژی کمتری مصرف کند. این موضوع با استقبال جامعه کریپتو مواجه شده است.

نکته مهم این است که پس از فعالسازی به‌روزرسانی مرج، توزیع اتر به شدت کاهش خواهد یافت. در حال حاضر، عرضه اتر تقریبا ۴.۵٪ افزایش یافته است تا پاداش ماینرها پرداخت شود. اما با وجود مکانیزم اجماع گواه اثبات سهام، انتظار می‌رود توزیع سالانه اتر به ۱٪ برسد. از آنجایی که طی پروپوزال EIP-1559، شبکه اتر در هر دقیقه ۶ اتر می‌سوزاند، تخمین زده می‌شود که میزان سوزاندن اتر از مقدار صدور آن پیشی بگیرد. در این صورت، اتر به یک رمزارز ضدتورمی تبدیل خواهد شد.

اگرچه تاریخ عرضه به‌روزرسانی مرج تایید نشده است، اما احتمالا برای عرضه در ماه ژوئن ۲۰۲۲ (اواسط خرداد تا تیر ماه) برنامه‌ریزی شده است.

منبع
cryptobriefing

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا