مبتدی مقالات عمومی

پیامد های خرید توییتر توسط ایلان ماسک برای کریپتو و این شبکه اجتماعی چیست؟

احتمالا شنیده‌اید که ایلان ماسک با پرداخت ۲.۹ میلیارد دلار و خرید ۹.۲ درصد از شرکت توییتر، به بزرگترین سهامدار این شرکت تبدیل شد. بعد از این او برای خرید توییتر به قیمت ۴۳ میلیارد دلار، با ۳۸ درصد صرف سهام (مبلغی مازاد بر ارزش اسمی سهام که شرکت در زمان فروش سهام عادی دریافت کرده است) یک پیشنهاد رسمی به کمیسیون بورس و اوراق بهادار یا SEC ارائه کرد. جالب است بدانید که ارزش فعلی بازار توییتر حدود ۳۴ میلیارد دلار است. از آن‌جایی که ماسک کارآفرینی رویاپرداز است و دستی هم بر بازار کریپتو دارد، این امر تاثیرات بسیار گسترده‌ای برای ارزهای دیجیتال دارد. با میهن بلاکچین همراه باشید تا پیامد خرید توییتر توسط ایلان ماسک را بررسی کنیم.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی
این مقاله در ۵ تیر ۱۴۰۱ به‌روزرسانی شده است.

چرا ایلان ماسک می‌خواهد توییتر را بخرد؟

 چرا ایلان ماسک می‌خواهد توییتر را بخرد

توجه داشته باشید که مواردی که در ادامه می‌آید سناریوهای فرضی هستند و چیزی جز حدس و گمان نیستند. آنطور که از شواهد پیداست، ایلان ماسک احتمالا این کار را به عنوان یک سرمایه‌گذاری تجاری انجام نمی‌دهد. همانطور که از پرونده‌های کمیسیون بورس و اوراق بهادار می‌توان دید، توییتر سودآور نیست. به این ترتیب، سرمایه‌گذاری‌های مالی بهتری برای ایلان ماسک وجود دارد که می‌تواند انجام دهد. لذا پیشنهاد او برای خرید توییتر با بهای اضافه و گزاف، شاید بیشتر یک اقدام ایدئولوژیک باشد.

بسیاری از طرفداران کریپتو بر این باورند که ایلان ماسک به طور بالقوه می‌تواند المان‌های غیرمتمرکز کریپتو را به پلتفرم متمرکز توییتر بیاورد. توییتر در درجه اول به عنوان بستری برای انتشار اطلاعات و نظرات استفاده می‌شود. با این حال، از آنجایی که توییتر توسط یک شرکت متمرکز تحت کنترل دولت اداره می‌شود، افرادی بر محتوای توییتر نظارت دارند. به این ترتیب، نوع اطلاعات و نحوه توزیع اطلاعات در توییتر توسط شرکت کنترل می‌شود. با این حال این رویداد می‌تواند تغییرات مثبت یا منفی بدنبال داشته باشد. اما تاثیرات و پیامد های خرید توییتر توسط ایلان ماسک بر کریپتو و این شبکه اجتماعی چیست؟

پیامد ادغام ارزهای دیجیتال با توییتر

پیامد ادغام ارزهای دیجیتال با توییتر

با ادغام ارزهای دیجیتال در یک پلتفرم محبوب مانند توییتر، این امر هم به نفع توییتر و هم به طور کلی ارزهای دیجیتال خواهد بود. با ادغام ارزهای رمزنگاری شده در توییتر (مثلا به عنوان روشی برای پرداخت یا پاداش‌دهی با کریپتو)، صنعت کریپتو شاهد افزایش زیادی در حجم معاملات خواهد بود. توجه داشته باشید، توییتر ۳۳۰ میلیون کاربر فعال ماهانه دارد که این عدد بیشتر از تعداد کل کاربران ارزهای دیجیتال تخمین زده‌ شده‌است (بر اساس داده‌های Crypto.com حدود ۲۹۵ میلیون نفر کاربر ارز دیجیتال هستند). به این ترتیب، اگر ارزهای رمزنگاری‌شده مانند بیت کوین، اتریوم یا حتی دوج کوین (ارز مورد علاقه ایلان) به طور فزاینده‌ای در این پلتفرم ادغام شوند، حجم عظیمی کاربر وارد صنعت کریپتو خواهد‌ شد.

همچنین توییتر یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌های رسانه های اجتماعی و یکی از بزرگترین پلتفرم‌ها برای اشتراک‌گذاری اخبار و نظرات است. اگر توییتر متن باز شود، هرکسی می‌تواند تغییراتی را در الگوریتم آن پیشنهاد دهد و در صورت تایید شدن پیشنهاد توسط جامعه، می‌تواند اجرا شود. این امر به توییتر اجازه می‌دهد تا کاربر محورتر شود و جامعه می‌تواند بر نحوه توزیع اخبار بین کاربران کنترل داشته‌باشد. این امر به طور بالقوه می‌تواند توسعه اکوسیستم توییتر را تسریع کند، زیرا افراد باهوش در سراسر جهان خواهند توانست تغییرات مثبتی در توییتر ایجاد کنند.

تاثیر بر آزادی بیان، بحث داغ‌تری است. برخی بر این باورند که اگر توییتر تحت تاثیر شرکت‌های سود محور و ارگان‌های دولتی با برنامه‌های سیاسی نباشد، اطلاعات توزیع شده در توییتر دوباره جامعه محور می‌شود. اخبار و نظرات بی‌طرفانه و بی‌تأثیر از برنامه‌های سیاسی توییتر منعکس می‌شوند و به کاربران اجازه می‌دهند نظرات شخصی خود را بیان کنند. این خاصیت ضد سانسوری که برای ارزهای دیجیتال حیاتی است، می‌تواند به طور بالقوه افرادی را با عقاید و برنامه‌های مختلف جذب کند و آزادی بیان بیشتری را به توییتر بیاورد.

این امر مزیت‌هایی را به دنبال خواهد داشت. در حال حاضر، تصمیم‌گیری برای تنظیم اطلاعات توییتر توسط هیئت مدیره و کارمندان آن انجام می‌شود. در واقع گروه کوچکی از افراد تصمیم می‌گیرند که کدام اطلاعات باید حذف شوند و کدام اطلاعات باید در توییتر منتشر شوند. همانطور که بن شاپیرو ( Ben Shapiro)، به‌عنوان یک مفسر سیاسی محافظه‌کار اشاره کرد، این تصمیمات پشت پرده که از جامعه پنهان است، امکان سانسور اطلاعات را فراهم می‌کند و ممکن است منجر به توطئه شود. در عوض، جامعه باید این حق را داشته باشد که این اقدامات را ببیند و در تصمیم‌گیری درباره اینکه چه اطلاعاتی باید وجود داشته‌باشند و چه اطلاعاتی باید حذف شوند، مشارکت کند.

همچنین برخی از اشکال اطلاعات، خوانندگان را ملزم می‌کنند تا برای درک کامل، از مفاهیم و ظرایف فرهنگی آگاه باشند. این اشکال اطلاعات ممکن است به راحتی توسط تنظیم کننده‌های توییتر یا الگوریتم‌های رایانه‌ای که موارد نقض آیین نامه رفتاری توییتر را شناسایی می‌کنند، اشتباه درک شوند. به عنوان مثال، اگر کسی با کلمه “کشتن” شوخی کند، احتمالا این توییت توسط الگوریتم توییتر که در تشخیص ظرایف و مفاهیم فرهنگی درکی ندارد، سو برداشت شود. برعکس برخی اطلاعات هستند که در نگاه اول به نظر نمی‌رسد قوانین رفتاری توییتر را نقض کنند، اما در واقع دارای مفاهیمی هستند که گروه‌های مختلف مردم را هدف قرار داده و به آنها آسیب می‌رساند. در این موارد چه می‌شود؟ اگر این اطلاعات توسط توییتر نادیده گرفته شود، توییتر به بستری مجزا برای انتشار اطلاعات خطرناک تبدیل خواهد شد.

از سوی دیگر، از آنجایی که جامعه کاربری توییتر شامل افراد مختلف از همه اقشار جامعه است، منطقی است که هر جامعه منحصربه‌فرد در توییتر برای مدیریت اطلاعات مربوط به آن جامعه مجهزتر است. شناخت و درک زمینه‌ها و تفاوت‌های سنتی نیاز به سال‌ها آشنایی با فرهنگ‌ها دارد، که ممکن است برای گروه نظارت‌گر توییتر صادق نباشد. بنابراین، خوب است که جامعه در نظارت بر توییتر مشارکت کند.
از تعلیق‌های مورد توجه در توییتر می‌توان به تعلیق موقت حساب توییتر نیکی میناژ (خواننده آمریکایی) به دلیل انتشار اطلاعات نادرست در مورد واکسن‌های کووید-۱۹ اشاره کرد. البته خیلی‌ها موافق و خیلی‌ها مخالف این تعلیق‌ها هستند. اما چه کسی حق دارد چنین تصمیمی بگیرد؟ گروه کوچکی از افراد که ممکن است مغرضانه و منفعت‌طلبانه رفتار کنند یا جامعه کاربرانی که از این پلتفرم استفاده می‌کنند؟ بنابراین، این عدم شفافیت و کنترل جامعه در زیرساخت فعلی توییتر را می‌توان با تصاحب توییتر توسط ماسک تغییر داد.

پیامدهای منفی خرید توییتر توسط ماسک

با این حال، مهم است که بیش از حد خوشبین نباشید و باریک‌بین‌تر باشید. در بسیاری از موارد، تنظیم محتوای با کیفیت نه تنها برای آزادی بیان مفید است، بلکه ضروری است و احتمالا توییتر تیمی از متخصصان آموزش‌دیده را برای انجام این کار در اختیار دارد. در اصل، ممکن است مقررات مستقیما مانع آزادی بیان نشوند و در عوض نقشی غیرقابل انکار در جلوگیری از تداوم گفتارهای «خطرناک» مانند نژادپرستی، آزار و اذیت، دیدگاه‌های افراطی و موارد بسیار دیگری ایفا کنند.

علاوه بر این، این مقررات به کاربران اجازه می‌دهد هنگام ابراز نظرات خود احساس امنیت و مصونیت کنند. در حال حاضر، توییتر به میزان قابل توجهی به آزادی بیان اهمیت می‌دهد و مانع آن نمی‌شود. بنابراین یک توییتر غیرمتمرکز که در آن جامعه تصمیم می‌گیرد چه چیزی «ایمن» و چه چیزی «ناامن» است، چقدر می‌تواند به ایجاد زیرساخت برای یک محیط امن و سالم برای آزادی بیان ادامه دهد؟

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
  • خرید توییتر توسط ایلان ماسک با چه قیمتی انجام شد؟
    ایلان ماسک برای خرید توییتر، ارزش هر سهم این شرکت را ۵۴.۲ دلار پیشنهاد داد که در مجموع، این خرید با رقم ۴۴ میلیارد دلار اتفاق افتاد.
  • آيا خرید توییتر توسط ایلان ماسک قطعی شده است؟
    در ۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ بود که پیشنهاد ۴۴ میلیارد دلاری ایلان ماسک مورد پذیرش توییتر واقع شد. اما در ۲۳ اردیبهشت خبرگزاری‌ها اعلام کردند که فعلا این معامله متوقف شده است. ظاهرا دلیل این موضوع پی‌بردن آقای ماسک به وجود حساب‌های جعلی و ربات‌ها در این شبکه اجتماعی است.
  • پیامد خرید توییتر توسط ایلان ماسک برای دوج‌کوین چه بود؟
    پس از انتشار خبر خررید توییتر، قیمت دوج کوین طی ۲۴ ساعت، ۲۳ درصد رشد کرد.

سخن پایانی

غیرقابل انکار است که تلاش ایلان ماسک برای خصوصی کردن توییتر، یکی از بزرگترین پلتفرم‌های اخبار و بیان نظرات در سراسر جهان، می‌تواند تاثیرات بزرگی بر توییتر و ارزهای دیجیتال داشته‌باشد. برخی پیامدهیا خرید توییتر توسط ایلان ماسک بدون شک برای صنعت رمزنگاری و توییتر مفید خواهند بود، در حالی که برخی دیگر ممکن است آن‌طور که بسیاری انتظار داشتند مثبت نباشند. صرف نظر از این، این رویداد نشان‌دهنده‌ رشد سریع صنعت ارزهای دیجیتال است و این واقعیت را نشان می دهد که صنعت رمزارزها آنقدر بزرگ شده‌ که نمی‌توان آن را نادیده گرفت.

به نظر شما دیگر پیامد خرید توییتر توسط ایلان ماسک بر این پلتفرم و ارزهای دیجیتال چه خواهد بود؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
medium

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا