تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت اتریوم، یونی سواپ، فایل کوین و گراف؛ ۷ اسفند ۱۴۰۳

تحلیل تکنیکال نشان می‌‌دهد که قیمت بیت کوین (BTC) وارد فاز تثبیت شده و آلت کوین‌ها با جذب خریداران بیشتر، می‌توانند به رشد خوبی دست یابند.

به نقل از کوین تلگراف، بیت کوین در روزهای گذشته موقعیت خود در نزدیکی محدوده ۵۲٬۰۰۰ دلار را حفظ کرد. خرس‌ها در تلاش هستند اصلاح جدیدی را شروع کنند اما به نظر می‌رسد گاوها خسته نشده‌اند. رشد بازار سهام، هاوینگ ماه آوریل (فروردین ۱۴۰۳) و جریان ورود سرمایه قوی ETFهای اسپات هم می‌تواند حرکت نزولی BTC را محدوده کند.

تحلیلگران با دقت جریان ورود و خروج سرمایه ETFهای اسپات بیت کوین را تحت نظر گرفته‌اند. داده‌های پلتفرم بیت‌مکس (BitMEX) هم نشان می‌دهد که جریان خروج سرمایه صندوق GBTC شرکت گری‌اسکیل (Grayscale) در ۲۴ فوریه (۵ اسفند) به کف خود در محدوده ۴۴ میلیون دلار رسیده است.

عملکرد بازار کریپتو در روز گذشته
عملکرد بازار کریپتو در روز گذشته – منبع: TradingView

اگر بیت کوین بتواند موقعیت خود در بالای مرز ۵۰٬۰۰۰ دلار را حفظ کند، احساسات صعودی معامله‌گران تغییر تقویت می‌شود. با تثبیت BTC در این محدوده، معامله‌گران احتمالا وارد بازار آلت کوین‌هایی می‌شوند که قدرت خوبی دارند. با توجه به این مسئله، در ادامه تحلیل تکنیکال قیمت اتریوم، یونی سواپ، فایل کوین و گراف را بررسی خواهیم کرد.

تحلیل تکنیکال قیمت اتریوم

قیمت اتریوم (ETH) در چند روز گذشته صعودی بود. خرس‌ها سعی کردند حرکت صعودی آن را در نزدیکی محدوده ۳٬۰۰۰ دلار متوقف کنند اما روند ETH نشان داد که گاوها تمایلی به تسلیم شدن ندارند.

نمودار روزانه قیمت اتریوم
نمودار روزانه قیمت اتریوم – منبع: TradingView

میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۲٬۷۸۴ دلار) و شاخص قدرت نسبی (RSI) اتریوم در محدوده اشباع خرید نشان می‌دهد که گاوها کنترل بازار را در دست دارند. اگر کندل روزانه اتریوم در بالای ۳٬۰۰۰ دلار بسته شود، این ارز دیجیتال می‌تواند مرحله بعدی رالی خود را آغاز کند. در این صورت قیمت ETH ممکن است ابتدا به ۳٬۳۰۰ دلار برسد و سپس تا محدوده ۳٬۶۵۰ دلار رشد کند.

اولین حمایت ETH در محدوده ۲٬۸۵۰ دلار قرار دارد. میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه هم حمایت بعدی آن را تشکیل می‌دهد. اگر قیمت اتریوم به زیر این محدوده برسد، نشان می‌دهد که گاوها ممکن است با عجله برداشت سود خود را آغاز کنند. در این صورت قیمت ETH ممکن است تا ۲٬۷۱۷ دلار کاهش یابد و سپس هم ممکن است تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه خود (موج قرمز رنگ، ۲٬۵۲۷ دلار) سقوط کند.

نمودار ۴ ساعته اتریوم
نمودار ۴ ساعته قیمت اتریوم – منبع: TradingView

یکی از سیگنال‌های مثبت اتریوم در تایم فریم ۴ ساعته این است که گاوها اجازه نداده‌اند قیمت آن به زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای (موج قرمز رنگ، ۲٬۹۳۰ دلار) برسد. شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای (موج آبی رنگ، ۲٬۹۸۶ دلار) صعودی شده و RSI اتریوم در محدوده مثبت قرار دارد. این امر نشان می‌دهد که در مسیر صعودی ETH مقاومت زیادی وجود ندارد. به طور کلی اگر موقعیت اتریوم در بالای محدوده ۳٬۰۰۰ دلار حفظ شود، این ارز دیجیتال در ادامه می‌تواند روند صعودی‌اش را از سر بگیرد.

اولین سیگنال نزولی اتریوم این است که قیمت آن به زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای برسد و کندل آن هم در این محدوده بسته شود. اگر گاوها نتوانند از این سطح دفاع کنند، قیمت ETH ممکن است در ادامه تا ۲٬۸۵۰ دلار کاهش یابد و سپس هم به ۲٬۷۱۷ دلار برسد.

تحلیل تکنیکال قیمت یونی سواپ

قیمت یونی سواپ (UNI) در ۲۳ فوریه (۴ اسفند) به بالای مقاومت ۷.۷۹ دلار رسید و نشان داد که گاوها کنترل بازار آن را در دست گرفته‌اند.

نمودار روزانه قیمت یونی سواپ
نمودار روزانه قیمت یونی سواپ – منبع: TradingView

دنباله بلند کندل یونی سواپ در ۲۴ فوریه (۵ اسفند) نشان داد که هولدرهای آن در محدوده ۱۲.۸۵ دلار برداشت سود خود را شروع کرده‌اند. این امر باعث شد که UNI با اصلاح جدیدی مواجه شود. در هر صورت حمایت بعدی یونی سواپ احتمالا در ناحیه ۵۰٪ فیبوناچی اصلاحی (در روند صعودی رسم‌شده از کف ۶.۹۰ دلار تا سقف ۱۲.۸۵ دلار) قرار دارد.

اگر قیمت یونی سواپ افزایش یابد، گاوها احتمالا سعی می‌کنند UNI را ابتدا به محدوده ۱۱.۶۳ دلار و سپس هم به ۱۲.۸۵ دلار برسانند. یونی سواپ با عبور از مقاومت ۱۲.۸۵ دلار هم می‌تواند به رالی خود تا محدوده ۱۷ دلار ادامه دهد.

با این حال اگر قیمت یونی سواپ به زیر ۹.۹۱ دلار سقوط کند، احتمالا در ادامه تا ناحیه ۶۱.۸٪ فیبوناچی اصلاحی در ۹.۲۱ دلار کاهش می‌یابد. علاوه بر این اگر قیمت UNI به زیر ناحیه ۶۱.۸٪ فیبوناچی اصلاحی برسد، نشان می‌دهد که روند صعودی آن احتمالا به پایان رسیده است.

نمودار ۴ ساعته یونی سواپ
نمودار ۴ ساعته قیمت یونی سواپ – منبع: TradingView

در تایم فریم ۴ ساعته، گاوها در تلاش هستند موقعیت UNI در بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای (موج آبی رنگ، ۱۰.۰۹ دلار) را حفظ کنند. اگر آن‌ها موفق شوند و قیمت یونی سواپ رشد کند، این ارز دیجیتال دوباره باید با مقاومت ۱۱.۶۳ دلار دست‌وپنجه نرم کند. اگر گاوها به حرکت صعودی خود ادامه دهند، یونی سواپ می‌تواند دوباره به ۱۲.۸۵ دلار برسد.

برعکس اگر قیمت UNI کاهش یابد و به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای برسد، نشان می‌دهد که خرس‌ها در تلاش هستند دوباره کنترل بازار را در دست بگیرند. در این صورت قیمت UNI ممکن است تا ۹.۲۱ دلار کاهش یابد. قیمت یونی سواپ در ادامه هم ممکن است تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۸.۴ دلار) سقوط کند. هرچه سقوط UNI شدیدتر باشد، این ارز دیجیتال برای شروع کردنِ مرحله بعدی رالی خود به زمان بیشتری نیاز دارد.

تحلیل تکنیکال قیمت فایل کوین

گاوها در چند روز گذشته نتوانستند موقعیت فایل کوین (FIL) در بالای مقاومت ۸.۱۲ دلار را حفظ کنند اما هنوز به طور کامل کنترل بازار را از دست نداده‌اند.

نمودار روزانه قیمت فایل کوین
نمودار روزانه قیمت فایل کوین – منبع: TradingView

گاوها در ۲۵ فوریه (۶ اسفند) هم تلاش کردند از مقاومت سربار بین ۸.۱۲ دلار و ۸.۵۷ دلار عبور کنند. با این حال آن‌ها موفق نشدند و FIL نتوانست روند صعودی خود را از سر بگیرد. با این حال اگر آن‌ها به تلاش خود ادامه دهند، قیمت فایل کوین ممکن است به مقاومت ۱۰ دلار برسد اما در این محدوده احتمالا با دفاع شدید خرس‌ها مواجه می‌شود.

به طور کلی اگر قیمت FIL کاهش یابد و به زیر ۷.۷۰ دلار برسد، نشان می‌دهد که خرس‌ها به شدت از مقاومت سربار مذکور دفاع می‌کنند. در این صورت قیمت فایل کوین ممکن است تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۶.۸ دلار) کاهش یابد. این محدوده احتمالا به عنوان یک حمایت قوی عمل می‌کند.

نمودار ۴ ساعته فایل کوین
نمودار ۴ ساعته فایل کوین – منبع: TradingView

فایل کوین در تایم فریم ۴ ساعته بعد از برخورد به میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای (موج آبی رنگ، ۸ دلار) رشد کرد و نشان داد که احساسات معامله‌گران همچنان مثبت است و آن‌‌ها از هر اصلاحی به عنوان فرصت خرید استفاده می‌کنند. اگر گاوها موقعیت FIL در بالای مقاومت سربار ۸.۵۷ دلار را حفظ کنند، این ارز دیجیتال می‌تواند تا ۹ دلار رشد کند.

افزایش میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای و میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای (موج قرمز رنگ، ۷.۵ دلار) به نفع گاوها است اما به نظر می‌رسد شاخص RSI با واگرایی منفی مواجه شده است. این امر نشان می‌دهد که حرکت صعودی فایل کوین ممکن است ضعیف شود. با این حال خرس‌ها باید موقعیت FIL در پایین میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای را حفظ کنند تا بتوانند اصلاح جدیدی را آغاز کرده و قیمت آن را به میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای برسانند.

تحلیل تکنیکال قیمت گراف

قیمت گراف (GRT) در ۱۸ فوریه (۲۹ بهمن) به بالای مقاومت سربار ۰.۲۳ دلار رسید و نشان داد که روند صعودی آن از سر گرفته شده است.

نمودار روزانه قیمت گراف
نمودار روزانه قیمت گراف – منبع: TradingView

خرس‌ها در تلاش هستند تا حرکت صعودی گراف را در نزدیکی ۰.۳۰ دلار متوقف کنند، اما گاوها اجازه نداده‌اند این ارز دیجیتال به زیر سطح شکست (Breakout) خود در ۰.۲۳ دلار برگردد. این امر نشان می‌دهد که فشار خرید گراف با کاهش قیمت آن افزایش می‌یابد.

اگر قیمت GRT در بالای محدوده ۰.۳۰ دلار باقی بماند، در ادامه می‌تواند تا محدوده ۰.۳۷ دلار رشد کند. با این حال RSI گراف در ناحیه اشباع خرید قرار دارد و نشان می‌دهد که GRT در کوتاه‌مدت ممکن است با اصلاح یا تثبیت جدیدی مواجه شود. اگر قیمت گراف به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۰.۲۲ دلار) برسد، قدرت خرس‌ها بیشتر می‌شود.

نمودار ۴ ساعته قیمت گراف
نمودار ۴ ساعته قیمت گراف – منبع: TradingView

گراف در تایم فریم ۴ ساعته حمایت محکمی در میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای (موج آبی رنگ، ۰.۲۷ دلار) دارد. این حمایت سیگنال مثبی صادر کرده اما به نظر می‌رسد که RSI گراف در آستانه یک واگرایی منفی قرار دارد. این امر نشان می‌دهد که حرکت صعودی GRT ضعیف شده است. اگر قیمت گراف باز هم کاهش یابد و به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای برسد، فشار فروش آن افزایش می‌یابد و قیمت آن ممکن است تا ۰.۲۳ دلار سقوط کند.

برعکس اگر قیمت GRT رشد کند یا به بالای میانگین متحرک ۲۰ دوره‌ای برسد، نشان می‌دهد که روند صعودی آن تغییر نکرده است. در این صورت گاوها احتمالا سعی می‌کنند از مقاومت ۰.۳۰ دلار عبور کرده و مرحله بعدی روند صعودی GRT را آغاز کنند.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا