متوسط مقالات

اتریوم در مرکز توجه پروژه‌ها و پروتکل‌های دیفای قرار گرفته است

کمتر کسی پیش‌بینی می‌کرد که دیفای امسال به این اندازه سریع رشد کند. ارزش بازار امور مالی غیر متمرکز امسال بسیار افزایش پیدا کرد و به حدود ۱۱ میلیارد دلار رسید. این رشد سریع DeFi باعث شده که دارایی‌های تحت مدیریت سازمان‌های خودمختار غیر متمرکز (DAOs) نیز به رکورد‌های تازه‌ای دست یابند و موانع قبلی را کنار بزنند. اتریوم در این میان به عنوان بستر این سازمان‌ها و دیفای، لازم است که پیشرفت کند و جوابگوی وضعیت حال حاضر باشد. همزمان با رشد Defi ، سرعت تراکنش‌ها در شبکه اتریوم کاهش یافته است و کارمزد تراکنش‌ها نیز به صورت غیر معمولی بالا رفته است. در حال حاضر، تنها پروتکل‌های دارای نقدینگی و اتصال بالا می‌توانند در این شبکه در امان بمانند و جوابگوی افزایش تقاضا باشند.

جذابیت اتریوم و جذب پروژه‌های مختلف حوزه دیفای

اتریوم و دیفای

زمانی که ارز دیجیتال آراگون (Aragon) رای‌گیری روی زنجیره خود را راه‌اندازی کرد، اتریوم کمی و به ارزش چند سنت برای رای‌گیری لازم بود. اما اینک که تراکم شبکه اتریوم به دلیل رشد حوزه دیفای بالا رفته است، برای این رای‌گیری باید حدود ۳۰ دلار خرج کرد. این افزایش تراکم شبکه بزرگترین آلتکوین جهان باعث شد که جامعه آراگون و Balancer Labs به فکر ایجاد راه‌حلی بیافتند. این راه‌حل ارائه رای‌گیری خارج از زنجیره با اجرای روی زنجیره بود که این کار با استفاده از ابزار مدیریتی Snapchat DAO انجام می‌گیرد. ظهور این راه‌حل اختیاری نبود و در واقع ضرورتی برای جوامع مذکور بود. قبل از اینکه نسخه مقیاس‌پذیر اتریوم ۲ از راه برسد، بسیاری از مبتکران اجتماعی، سازمان‌های خودمختار غیر متمرکز و پروتکل‌های دیفای باید از سیستم‌های خارج از زنجیره برای مرتفع کردن نیاز‌های خود استفاده کنند.

راه‌اندازی یک قرارداد هوشمند و یک پروژه دیفای بر روی اتریوم مانند اجاره کردن یک خانه در مرکز شهر است. شما در مرکز شهر باید اجاره زیادی بپردازید، ولی در عوض به مراکز مالی و مراکز فعالیت نزدیک هستید و نیاز چندانی به رفت و آمد ندارید. اگر این فضا برای شما کوچک باشد، مجبورید که در حاشیه شهر فضای بزرگتری را اجاره کنید که هزینه کمتری دارد اما مجبور به رفت و آمد خواهید بود و از مراکز فعالیت فاصله خواهید داشت.

اتریوم اینک به مرکز فعالیت برنامه‌های غیر متمرکز و دیفای تبدیل شده است و پروژه‌های زیادی را به سمت خود جلب کرده است. بسیاری از این پروژه‌ها این اتصال را دوست دارند و برای آن هزینه نیز می‌پردازند اما برخی دیگر به چنین اتصالی نیاز ندارند و این هزینه برای آنها اهمیت دارد. به همین دلیل است که راه‌حل‌هایی مانند اتریوم ۲ در این دوره خاص بسیار اهمیت دارد و بسیاری از پروژه‌ها مشتاقانه منتظر آن هستند.

پروتکل‌های دیفای ، بازار‌های پیش‌بینی و صرافی‌های غیر متمرکز از برجسته‌ترین کاربران امروزه این آلتکوین بزرگ هستند. همه اینها این اتصال را دوست دارند و می‌خواهند در مرکز فعالیت باقی بمانند و از محصولات دیگران استفاده کنند. این اتصال وسیع، موقعیت‌هایی عالی را برای پروژه‌های مختلف ایجاد می‌کند.

عملکرد بر روی شبکه اتریوم برای بسیاری از پروتکل‌های دیفای مفید است و این پروتکل‌ها نیازی به یک لایه عملکردی اضافی برای مقیاس‌پذیری نخواهند داشت. اما این قضیه در مورد سازمان‌های خودمختار غیر متمرکز صدق نمی‌کند. تعداد این سازمان‌ها در حال افزایش است و ساختار حال حاضر با نیاز‌های مدیریتی و مقاصد دراز مدت آنها همخوانی ندارد. این سازمان‌ها نیازمند فضای کافی برای رشد و شکوفایی خود هستند و پیشرفت فناوری‌های خارج از زنجیره و لایه دوم برای آنها حیاتی است.

این راه‌حل‌ها باعث می‌شوند که سازمان‌های مذکور بتوانند تراکنش‌هایی سریع و با هزینه کم داشته باشند. توسعه و بیرون دادن کامل اتریوم ۲ زمان می‌برد و در این میان نباید راه‌حل‌های دیگری مانند Cosmos SDK و Polkadot را از یاد برد. این راه‌حل‌ها به کاربران پروژه‌های مختلف دیفای کمک می‌کنند که از تراکم زیاد شبکه اتریوم نجات پیدا کنند و بد نیست که در حالی که در انتظار اتریوم ۲ هستیم، از این راه‌حل‌ها نیز استفاده کنیم.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا