ایردراپکیف پول

هارد فورک های اتریوم و نکاتی درباره ایردراپ ها؛ مراقب کلید خصوصیتان باشید!

اخیرا در خلال خبر فورک رسمی اتریوم به نام کنستانتینوپول، فورک های دیگری نیز انجام خواهد شد که قصد ایردراپ به حساب های کاربران اتریوم را دارند. به همین جهت ضمن توضیح این فورکها و ایردراپ ها، لازم دیدیم نکاتی را در رابطه با شرکت در این ایردراپ ها در قالب زیر ذره بین میهن بلاکچین ارائه دهیم و نکات امنیتی را گوشزد کنیم.

طبق گفته تیم توسعه کیف پول گاردا (Guarda)، آلتکوین های اتریوم نووا (ETN) و اتریوم کلاسیک ویژن (ETCV) کلیدهای خصوصی افراد را برای خود بر می دارند.

طبق وبسایت رسمی اتریوم نووا، کاربران برای دریافت ETN ابتدا باید به یک آدرس، اتر ارسال کنند و سپس کلید خصوصی را دریافت و با استفاده از ابزار آنلاین، ارز دیجیتال را برداشت کنند. تیم کیف پول گاردا (Guarda) بیان کردند اتریوم نووا روشی برای دزدی اطلاعات شخصی و دسترسی به کیف پول شماست زیرا کلیدهای خصوصی به سرور دیگری ارسال می شود و امکان پردازش کلیدهای خصوصی با ابزار نیز وجود دارد.

کاربری در مرورگر اتراسکن نیز در خصوص آدرس مذکور هشدار داد که این آدرس یک فورک یا ایردراپ کلاهبرداری شده است و به این آدرس کریپتو ارسال نکنید. این ابزار شبیه سازی از کیف پول مای اتر والت (MyEtherWallet) است و حتی لوگو، اسم سایت و پیج های مشابه را کپی کرده است. تفاوت اصلی بین سایت جعلی و سایت اصلی مای اتر والت این است که در سایت جعلی تمام راه های دسترسی به کیف پول حذف شده است و به جای آن فقط امکان کپی کردن کلید خصوصی وجود دارد.

هارد فورک اتریوم کلاسیک ویژن نیز در وبسایت خود لینک هایی برای دانلود کیف پول های نسخه ویندوز و لینوکس ارائه داده است. این وبسایت در این خصوص گفت ETCV رایگان شما در ابتدا به کیف پول اتریوم کلاسیک ویژن Ethereum Classic Vision ارسال می شود. ما در حال مذاکره با تعدادی از کیف پول محبوب هستیم، اما در هنگام فورک نمی توانیم ETCV را به کیف پول هایی که تفاوت های خاصی در الگوریتم های مورد استفاده وجود دارند ارسال کنیم.

تیم کیف پول گاردا (Guarda) همچنین در این خصوص متوجه شده که تیم ETCV نیز کلیدهای خصوصی را برای خود بر می دارد و کلیدهای خصوصی افراد را به سرورهای اتریوم کلاسیک ویژن می فرستد.


زیر ذره بین میهن بلاکچین


از آنجا که خیلی از کاربران عزیز به دنبال کسب توکن های رایگان از طریق ایردراپ ها هستند لازم دیدیم نکاتی را در این باره مطرح کنیم. اول از همه باید گفت که ایردراپ به صورت رایگان انجام می شود، بنابراین قرار نیست برای دریافت توکن های رایگان هزینه ای پرداخت کنید. بعضا دیده شده که برخی از ایردراپ ها برای ارسال توکن هایشان به کاربران، از آنها درخواست واریز مقداری اتر یا ارز دیجیتال دیگری کرده اند که چنین کاری درست نیست و مشکوک به کلاهبرداری است. اگر در ایردراپ ها از شما کلید خصوصیتان را برای دریافت ایردراپ درخواست کردند، قطعا سپردن کلید خصوصیتان به هر فرد یا شرکتی عاقلانه نیست و عواقب آن به عهده خودتان است. لازم به ذکر است اگر تمایل زیادی دارید که در این چنین ایردراپ ها شرکت کنید، اولین قدم امنیتی این است که آدرس کیف پولی را به وبسایت مورد نظر بدهید که خالی باشد و پولی داخل آن نگه نمیدارید و اگر ایردراپ انجام شد و پول برای شما واریز شد، حتما آن را به کیف پول دیگری منتقل کرده و از آن کیف پول برای نگهداری سرمایه خود استفاده نکنید.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا