با ۱۰ پروژه جدید و جذاب اتریوم آشنا شوید !

در این مقاله تصمیم داریم به بررسی ۱۰ پروژه جدید اتریوم بپردازیم. پیشنهاد می‌شود آن‌ها را زیر نظر داشته باشید و درباره آن‌ها بیشتر بخوانید. همه آن‌ها این قابلیت را دارند که در آینده نزدیک به حقیقت بپیوندند.

در سال‌های اخیر به وضوح شاهد شکوفایی شبکه اتریوم در بسیاری از زمینه‌ها بوده‌ایم. از عوامل مهمی که در پیشرفت پلتفرم قرارداد هوشمند اتریوم موثر بودند می‌توان دیفای (DeFi)، اکسچنج‌های غیرمتمرکز، استیبل کوین‌ها، راه‌حل‌های مقایس‌پذیری لایه 2 بلاک چین، توکن‌های تعویض‌ناپذیر (non-fungible tokens) و خیلی موارد دیگر را نام برد.

این پیشرفت‌ها به نوعی باعث جلب توجه بیشتر به اتریوم شد و در نتیجه تعداد پروژه‌ها برای استفاده از قابلیت‌های جدید این بلاک چین افزایش یافت.

با توجه به این مطلب و افزایش سرعت تعداد پروژه‌های امیدوارکننده در بستر اتریوم، این فضا به شدت رقابتی شده و بعضی وقت‌ها هم کمی گیج‌کننده به نظر می‌رسد. می‌خواهید در این باره بیشتر بدانید؟ پس بهتر است با ۱۰ تا از پروژه‌های جدید و جذاب اتریوم که به زودی شاهد راه‌اندازی‌شان خواهیم بود،‌ آشنا شویم.

۱. پروژه mStable اتریوم

 پروژه mStable اتریوم

mStable یک پروتکل دارایی‌های متا (meta-assets) بر اساس استیبل کوین‌ها است که در اواخر ماه می ۲۰۲۰ معرفی شد. این سیستم در خصوص تبدیل به تکه تکه شدن و جبران بازده بومی مناسب در حوزه استیبل کوین‌ها طراحی شده است.

در نسخه اولیه این پروژه که mUSD نام داشت، یک متا استیبل کوین (meta-stablecoin) وجود داشت که توسط استیبل کوین‌های دیگری مثل DAI و USDC و TUSD و USDT پشتیبانی می‌شد. به این معنی که شما می‌توانید یک عدد mUSD را در ازای یک عدد از استیبل‌های تشکیل‌دهنده (یا پشتیبانش) مبادله کنید. علاوه بر این، mUSD می‌تواند از طریق کارمزد mStable در وام دادن دارایی‌های باارزش در بستر Aave و یا کامپوند (Compound) ‌سود ایجاد کند.

۲. پروژه Balancer

پروژه Balancer اتریوم

با عملیاتی شدن این پروژه روی شبکه اصلی اتریوم در ابتدای امسال، Balancer را می‌توان یک پروتکل ساخت بازار به صورت اتوماتیک (AMM)‌ دانست که به کاربران اجازه می‌دهد استخرهای نقدینگی شخصی‌سازی شده داشته باشند. پروتکل AMM در حال حاضر فقط استخرهای دو توکنی (two-token pools) را با نسبت ارزش یک به یک پشتیبانی می‌کند؛ درحالی که استخرهای Balancer می‌توانند تا ۸ توکن را با هر ارزش دلخواه پشتیبانی کنند.

این مدل به فراهم‌کنندگان نقدینگی قابلیت انعطاف‌پذیری بیشتری در نحوه دریافت کارمزد می‌دهد و آن‌ها اختیار بیشتری در نحوه استفاده از توکن خود بر پایه شبکه اتریوم خواهند داشت. Balancer علاوه بر این، یک کمپین استخراج نقدینگی هم معرفی کرده که به کاربرانش در ازای راه‌اندازی این پروتکل، توکن BAL پاداش می‌دهد.

۳. پروژه Loopring Pay

پروژه Loopring Pay اتریوم

با بیشتر شدن محبوبیت شبکه اتریوم، این پلتفرم برای پاسخ به حجم تقاضای موجود، بیش از هر زمان دیگری نیاز به راه‌حل‌های مقایس‌پذیری لایه 2 دارد. اینجاست که Loopring Pay وارد عمل می‌شود.

این پروژه توسط تیم Loopring ساخته شده و کاربران با استفاده از آن می‌توانند به طور رایگان، اتر و سایر تراکنش‌های ERC20 را به صورت لحظه‌ای ارسال کنند و هم اکنون هم در دسترس کاربران قرار دارد. این سرویس بر پایه تکنولوژی zkRollups که یک ابزار مقیاس‌پذیری لایه ۲ است ساخته شده که اطلاعات را روی زنجیره اصلی ذخیره می‌کند؛ اما محاسبات را خارج از زنجیره به صورت ناشناش و ایمن انجام می‌دهد. این مراحل جزء امیداورکننده‌ترین راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری اتریوم هستند و Loopring Pay قابلیت‌های واقعی آن‌ها را نشان می‌دهد.

۴. پروژه Matchaپروژه Matcha اتریوم

 

Matcha یک اکسچنج غیرمتمرکز است که توسط سازندگان پروتکل 0x ساخته شده و با زیرساخت تجمع نقدینگی 0x پشتیبانی می‌شود.

این پروژه در ماه ژوئن ۲۰۲۰ راه‌اندازی شد. در این برنامه تمرکز زیادی روی ارتباط مناسب با کاربر صورت گرفته که باعث شده دارای یک طراحی معقول و زیبا باشد. علاوه بر این، DEX از ترکیب تکنولوژی 0x Mesh و سایر منابع نقدینگی مثل شبکه Kyber و Uniswap استفاده می‌کند تا بتواند معاملاتی بهینه با بهترین قیمت را ارائه دهد. بخش DEX‌ تاکنون یکی از بزرگترین دستاوردهای شبکه اتریوم بوده و پلتفرم‌های کاربرپسندی مثل Matcha این قابلیت را دارند تا در آینده هم پیشتاز این عرصه بمانند.

۵. پروژه UMA’s Synths

هدف پروتکل UMA ایجاد بازار مالی جهانی غیرمتمرکز با استفاده از دارایی‌های ترکیبی است. تیم UMA امسال اولین دارایی ترکیبی خود یعنی توکن گران‌بهای ETHBTC را که نشانگر نسبت ETH/BTC است را راه‌اندازی کرد. این توکن بدون قیمت است چون قرارداد هوشمند آن هیچ وابستگی به کارمزهای یک زنجیره خاص در اوراکل ندارد و فقط به یک شاخص مرجع وابسته است.

به تازگی یک رابط کاربری استخراج توکن UMA معرفی شده که کاربران با استفاده از آن می‌توانند توکن ترکیبی خود را بسازند، واریز و برداشت وثیقه انجام دهند، توکن‌ها را بازخرید کنند و درباره دارایی‌های ترکیبی موجود اطلاعات بدست آوردند. این دارایی‌های ترکیبی انواع جدیدی از قابلیت‌های معاملات را در شبکه اتریوم معرفی می‌کنند.

۶. پروژه renBTCپروژه renBTC اتریوم

تلاش برای توکنایز کردن بیت کوین در بستر شبکه اتریوم رو به افزایش است، اما بخش ERC20 BTC مدت‌هاست که توسط پروژه‌هایی مثل WBTC به طور متمرکز کار می‌کند و سرمایه‌های اساسی بیت کوین در اختیار BitGo است.

تعداد درخواست‌ها برای پروژه‌های توکنایز کردن بیت کوین بسیار زیاد شده که قابل اعتماد نیستند و تیم Ren‌ توانسته با renBTC آن‌ها را پاسخ دهد. کاربران با استفاده از شبکه RenVM می‌توانند توکن renBTC را با نسبت یک به یک با بیت کوین واقعی، بدست آورند. جنبه مثبت پروژه این است که از این بیت کوین توکنایز شده می‌توان در پروژه‌های دیفای مثل ارائه‌دهنده نقدینگی Uniswap استفاده کرد.

۷. پروژه Omen

پروژه Omen اتریوم

Omen یک پلتفرم غیرمتمرکز بازار پیش‌بینی است که توسط گروه Gnosis’s DXdao طراحی شده است. هر شخصی با کمک این dApp (یا همان اپلیکیشن غیرمتمرکز) می‌تواند با استفاده از پارامترهای شخصی‌سازی شده، بازار پیش‌بینی دلخواه خود را بسازد.

در حالیکه سایر پروژه‌های پیش‌بینی بلاک چینی بر اساس وضعیت دفتر سفارش (orderbook) کار می‌کنند، Omen با استفاده از یک سیستم بازارساز خودکار (AMM) که معاملات را با Uniswap یکسان سازی می‌کند، جریان نقدینگی راحت‌تری می‌دهد. علاوه بر این، سازندگان Omen در طراحی خود، تاکید زیادی روی ماژولار و متن‌باز بودن این پروژه داشتند تا در آینده به راحتی قابلیت گسترش داشته باشد. از تفاوت‌های این پروژه نسبت به رقیب خود Augur، وابستگی به اوراکل‌های خارجی است، در حالی که Augur روی یک اوراکل داخلی مخصوص به خود توسعه یافته است.

۸. پروژه DeversiFi

 پروژه DeversiFi اتریوم

در ماه گذشته تیم DeversiFi توانست اکسچنج مستقل (self-custodial) پرسرعت و را با نام DeversiFi 2.0 راه‌اندازی کند که می‌تواند با حفظ حریم خصوصی کاربران، به راحتی بیش از ۹ هزار تراکنش اتریوم در ثانیه را پشتیبانی کند.

این اکسچنج از یک تکنولوژی مقیاس‌پذیری لایه ۲ با نام tarkWare’s Validium استفاده می‌کند که ذخیره داده‌ها را در خارج از زنجیره انجام می‌دهد و کلیه محاسبات در آن بصورت ایمن و ناشناس صورت می‌گیرند. Validium به تکنولوژی‌های پیشرفته مقیاس‌پذیری اتریوم مثل zkRollups و Optimistic Rollups و Plasma پیوست و DeversiFi آن را به عنوان جدیدترین تکنولوژی برای استفاده کاربران انتخاب کرد. اگر DeversiFi 2.0 مورد استقبال قرار گیرد، باید منتظر پروژه‌های بیشتری باشیم که علاقه‌مند استفاده از Validium هستند.

۹. پروژه InfiNFT

InfiNFT در حقیقت یک پلتفرم استخراج توکن است که به کاربران اجازه می‌دهد توکن NFT که متادیتای آن کاملا درون زنجیره نگهداری می‌شود را استخراج کنند. منظور از درون زنجیره، قابل تایید و ایمن و شفاف است.

بخش NFT به تازگی تکمیل شده و اهمیت آن برای نقشی که در نگهداری توکن‌های NFT برای آیندگان دارد، به سرعت رو به افزایش است. InfiNFT این موضوع را با ترکیبی از دو تکنولوژی شبکه اتریوم به نام‌های بلاک چین Arweave و راه‌حل ذخیره‌سازی غیرمتمرکز IPFS حل کرده است. این سه تکنولوژی باعث می‌شوند ماینرها با خیال راحت و در ایمنی کامل بتوانند توکن NFT را استخراج کنند بدون اینکه نیاز باشد به صورت دستی فایل‌ها را در IPFS قرار دهند.

۱۰. پروژه NFTfi

پروژه NFTfi اتریوم

با پیشرفت بخش NFT‌، پروژه NFTfi که یک بازار ساده وام‌دهی است که از NFT استفاده می‌کند معرفی شده که از پروژه‌هایی مثل CryptoKitties و دیگر پروژه‌ها برای وثیقه آن می‌توان استفاده کرد .این امر به جمع‌کنندگان NFT اجازه می‌دهد که نقدینگی لازم را برای وام‌گیرندگان آن فراهم کنند و به عنوان پاداش از سرویس‌های اساسی NFT که به صورت پیش‌فرض در نظر گرفته شده است استفاده کنند. در نهایت اینکه NFTfi یک پروژه جذاب جدید در محل تلاقی DeFi و NFT است و قابلیت جلب توجه و فعالیت بیشتری دارد و به ارزشمندی NFT نیز کمک خواهد کرد.

نتیجه گیری

۲۰۲۰ برای اتریوم یک سال بسیار پرتکاپو بوده و علت اصلی آن پروژه‌های آینده‌داری هستند که در بستر اتریوم پیاده‌سازی شده‌اند که در ماه‌های آینده حتما شاهد بیرون آمدن آن‌ها خواهیم بود.

تا اینجای کار مسیر آینده تقریبا مشخص است. تاثیر شبکه اتریوم بیشتر شده و با این نوع پروژه‌ها، تقریبا می‌توان گفت که شبکه اتریوم با فاصله زیادی از رقیبان پیشی گرفته است.

سوال اساسی که در اینجا مطرح می‌شود این است که آیا این مسیر ادامه خواهد داشت و آیا سرعت توسعه پروژه‌ها و فعالیت‌ها در شبکه اتریوم همچنان زیاد خواهد ماند؟ اگر چنین باشد، پس اتریوم در ابتدای مسیرش به سوی ستارگان است.


54321
امتیاز 5 از 8 رای

منبع blockonomi
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر