مقالات عمومیویدیو

هر هفته با آنتونی؛ تفاوت بین کیف پول‌ های موبایلی و کیف پول‌ های وب چیست؟

در مقاله های هر هفته با آنتونی، سعی می‌کنیم ویدیوهایی از آندرس آنتونوپولوس (Andreas Antonopoulos) را منتشر کنیم تا دانش و آگاهی افراد را در مورد بیت کوین و حوزه ارزهای دیجیتال بالا ببریم. این هفته ویدئویی در ارتباط با تفاوت‌های بین کیف پول‌ های (Wallet) موبایلی و کیف پول‌ های وب در نظر گرفته شده است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

 

کاربران عادی و افراد حرفه‌ای زیادی که در حوزه ارزهای دیجیتال به فعالیت می‌پردازند، با آنتونی در ارتباط هستند و سوالات مهمی را با او مطرح می‌کنند. او که می‌توان گفت یکی از مسلط‌ترین افراد حوزه ارزهای دیجیتال است، با دقت به این سوالات پاسخ می‌دهد و اطلاعات مفیدی در اختیار کابران سرتاسر جهان قرار می‌دهد.

تفاوت بین کیف پول‌ های موبایل و کیف پول‌ های وب که از اپلیکیشن موبایل استفاده می‌کنند چیست؟

یکی از کاربران از آنتونی سوال بالا را می‌پرسد و می‌گوید که اگر این دو شبیه به هم هستند، پس چرا در دو شاخه جداگانه دسته بندی می‌شوند؟

آنتونی پاسخ می‌دهد: مهم‌ترین ویژگی این سوال این است که بدانید چه کسی کلیدها را کنترل می‌کند. در برخی کیف پول‌ ها، کنترل کلیدهای کیف پول با شماست و چگونگی فهمیدن این موضوع، زمانی است که می‌خواهید یک کیف پول ایجاد کنید. اولین چیزی که کیف پول از شما می‌خواهد، این است که ۱۲ تا ۲۴ کلمه به عنوان یادآور و پشتیبانی انتخاب کنید. به این ترتیب، کنترل کلیدها با خودتان است و این کلیدها به صورت اختصاصی برای موبایل شما ساخته شده‌اند.

این کلیدها با هیچ سروری در ارتباط نیستند و توسط شخص دیگری مثل صرافی، که شما آن را در موبایل خود دارید، ذخیره نمی‌شود.

شما باید از کلیدهای کیف پول خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنید. اگر این کار را نکنید، زمانی که موبایلتان گم شد یا پین کد کیف پول را فراموش کردید یا هر اتفاق دیگری، کسی نمی‌تواند به شما کمک کند. کنترل داشتن بر روی کلیدها در ارزهای دیجیتال ، بسیار مهم است. در حدی که:

اگر کلید نداشته باشید، کوین هم ندارید

یادتان باشد که کلیدها و کوین‌های شما، اصلی‌ترین اساس کنترل و مالکیت شما در اقتصاد غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال است.

پس موضوع اصلی، موبایل در برابر وب نیست؛ بلکه این است که کلیدها در کجا ذخیره می‌شوند. اگر کلیدهای شما در یک سرویس کنترل از راه دور ذخیره می‌شوند، حتی اگر شما آن را رمزنگاری کرده‌اید و این سیستم هیچ کنترلی بر روی کلیدهای شما ندارد، ریسک این وجود دارد که این سیستم از طریق انتقال شما به نسخه تقلبی سایت و وادار کردن شما به ورود کلیدها یا پسوردتان، از شما کلاهبرداری کرده و پول شما را بدزدد.

به همین دلیل است که کیف پول موبایلی که به صورت اختصاصی کلیدها را می‌سازد و شما می‌توانید یادآور خود را بازیابی کنید و از آن پشتیبان تهیه کنید، امن‌ترین روش است.

نسخه پشتیبان یادآور را در چه جاهایی نگهداری نکنیم؟

  • هرگز یادآور را در اپلیکیشن کیف پول موبایلی که از طراحی درست، محبوبیت، امنیت و نقد مثبت آن مطمئن نیستید، وارد نکنید.
  • آن را در وب سایت‌ها و سایت‌های تست وارد نکنید.
  • یادآور را در اسناد آنلاین تا زمانی که از آن اسکرین شات نگرفته‌اید، وارد نکنید.
  • آنها را در گوگل درایو (Google Drive) و دراپ باکس (Drop Box) وارد نکنید.

یادآور خود را با خودکار بر روی یک تکه کاغذ بنویسید و در یک جای امن مثل گاوصندوق نسوز یا کمد قفل‌دار نگهداری کنید

کیف پول‌ های وب یعنی این که یک نفر کنترل کلیدهایتان را در اختیار دارد. بنابراین باید از کیف پول‌ های وب تا حد امکان اجتناب کرد.

مبادلات همیشه باید تحت نظر خودمان باشد و اگر کلیدهای ما تحت کنترل شخص دیگری باشند، یعنی این که آنها سرمایه ما را نیز در اختیار دارند. بنابراین شما نباید پولتان را در داخل صرافی‌ها نگهداری کنید؛ چون در این صورت پولتان دیگر مال شما نیست.

سعی کنید وقتی که از صرافی استفاده می‌کنید، ارز دیجیتال یا پول فیات خود را به آن منتقل کنید، معاملاتتان را انجام دهید و سپس پول خود را از صرافی خارج کنید. همیشه این خطر وجود دارد که سر و کله یک سرویس واسطه که کلیدهای شما را در اختیار می‌گیرد، پیدا شود. خودتان از کیف پول‌ های سخت افزاری استفاده کنید و مردم را نیز به این کار تشویق کنید.

شما می‌توانید این ریسک را با انجام معاملات کوچک و رها نکردن موجودی در صرافی، تا حد زیادی کاهش دهید. یادتان باشد:

صرافی‌ها کیف پول نیستند! | صرافی‌ها کیف پول نیستند! | صرافی‌ها کیف پول نیستند!

منبع
wikipedia

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا