مقالات عمومیویدیو

هر هفته با آنتونی؛ آیا تعداد کل بیت کوین ها از ۲۱ میلیون بیشتر خواهد شد؟

آیا ممکن است تعداد کل بیت کوین ها از ۲۱ میلیون واحد بیشتر شود؟ اگر این اتفاق بیفتد، چه سرنوشتی در انتظار پادشاه رمزازرها خواهد بود؟ یکی از اولین ویژگی‌های BTC که کاربران با آن آشنا می‌شوند،‌ محدود بودن تعداد نهایی بیت‌کوین‌ها است که سقف آن ۲۱ میلیون واحد درنظر گرفته شده است. وقتی این ویژگی را در کنار چاپ بی‌رویه ارزهای فیات می‌گذاریم،‌ بیت کوین برایمان جذاب می‌شود. نگرانی‌هایی وجود دارد که وقتی به ۲۱ میلیون واحد رسیدیم،‌ امنیت شبکه دیگر تامین نشود و تعداد نهایی از این سقف فراتر رود. آندرس آنتونوپولوس یکی از متخصصان قدیمی ارز دیجیتال، به سوال یکی از کاربران درباره امکان افزایش تعداد بیت کوین‌ها در ویدیوی زیر پاسخ داده است. با میهن بلاکچین همراه باشید.

کاربران گرامی میهن بلاکچین، در صورتی که ویدیوی این مطلب برای شما به‌نمایش درنمی‌آید، VPN خود را خاموش کرده و سپس صفحه را رفرش کنید. بعضی ویدیوهای سایت آپارات برای IPهای خارج از ایران به نمایش درنمی‌آیند.

تعداد کل بیت‌کوین ها چطور به ۲۱ میلیون می‌رسد؟

تعداد کل بیت کوین ها
منبع: bitcoin.com

همانطور که می‌دانید بیت کوین از مکانیزم اجماع گواه اثبات کار (POW) استفاده می‌کند که در آن‌، ماینرها در ازای به اشتراک‌گذاشتن منابع محاسباتی خود با شبکه، پاداش دریافت می‌کنند. بیت‌کوین‌های جدید با تایید و ایجاد هر بلاک به وجود می‌آیند و برای جبران هزینه‌ای که ماینر آن بلاک متقبل شده است، به او تعلق می‌گیرند. به عبارت دیگر می‌توان گفت که استخراج‌کنندگان با سخت‌افزارها و توان محاسباتیشان،‌ امنیت شبکه را تامین می‌کنند و در ازای این کار پاداش دریافت می‌کنند.

پاداش ماینرها از دو طریق تامین می‌شود، یک بخش شامل کارمزد تراکنش‌های داخل بلاک می‌شود و بخش دیگر بیت‌کوین‌های جدیدی است که تولید شده و به آن‌ها می‌رسد. در طی این سال‌ها ارزش پاداش بلاک (بیت کوین‌های تولید شده) بسیار بیشتر از کارمزد تراکنش‌ها بوده و کارمزد تراکنش‌ها به تنهایی برای استخراج‌کنندگان انگیزه ایجاد نمی‌کند.

قانونی در پروتکل بیت کوین به نام هاوینگ (Halving) وجود دارد که طبق آن، پاداش بلاک هر ۲۱۰ هزار بلاک (با زمان ۱۰ دقیقه‌ای برای هربلاک تقریبا هر ۴ سال یکبار) نصف خواهد شد. پاداش ماین بیتکوین در ابتدا ۵۰ BTC برای هر بلاک بود،‌ سپس این مقدار به ۲۵ و بعد ۱۲.۵ و در حال حاضر به ۶.۲۵ BTC رسیده است و این روند همین‌طور ادامه پیدا خواهد کرد. با ادامه این روند پیش‌بینی می‌شود که تا سال ۲۱۴۱ تعداد بیت‌کوین‌ها به ۲۱ میلیون واحد رسیده و از آن به بعد پاداش ماینرها فقط از کارمزد تراکنش‌ها تامین خواهد شد.

چرا نگرانی برای افزایش تعداد بیت کوین‌ها وجود دارد؟

عده‌ای معتقدند که کارمزد تراکنش‌ها به تنهایی نمی‌تواند ماینرها را به ماندن در شبکه و تامین امنیت ترغیب کند، در نتیجه یا باید تعداد بیتکوین‌ها افزایش یابد یا شبکه بیت کوین به مشکل خواهد خورد. آنتونی معتقد است که تعداد بیت کوین‌ها افزایش نخواهد یافت،‌ زیرا در این صورت باید یک فورک اتفاق بیفتد و آن‌چیزی که حاصل می‌شود دیگر بیت کوین نیست؛ زیرا یکی از ویژگی‌های اصلی خودش را از دست داده است.

اگر قرار باشد فورکی رخ دهد،‌ دو ارز دیجیتال خواهیم داشت. یکی همان بیت کوین با ویژگی‌های قبلی است و دیگری رمزارز جدیدی است که تعداد کل آن محدودیتی ندارد. به اعتقاد آنتونی و بیتکوینرها، آن ارز دیجیتال جدید یک شت‌کوین است.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
6 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا