متوسط مقالات عمومیویدیو

هر هفته با آنتونی؛ بزرگ‌ترین تهدید برای بیت کوین در سال ۲۰۲۰ چیست؟

در مقاله‌های هر هفته با آنتونی، سعی می‌کنیم ویدیوهایی از آندرس آنتونوپولوس (Andreas Antonopoulos) را منتشر کنیم. در ویدیو این هفته، آنتونی سعی دارد به بزرگ‌ترین تهدیدی که برای بیت کوین (Bitcoin) در سال ۲۰۲۰ وجود دارد را برای تمامی افراد علاقمند توضیح دهد.

 

کاربران عادی و افراد حرفه‌ای زیادی که در حوزه ارزهای دیجیتال به فعالیت می‌پردازند، با آنتونی در ارتباط هستند و سوالات مهمی را با او مطرح می‌کنند. او که می‌توان گفت یکی از مسلط‌ترین افراد حوزه ارزهای دیجیتال است، با دقت به این سوالات پاسخ می‌دهد و اطلاعات مفیدی در اختیار کابران سرتاسر جهان قرار می‌دهد.

بزرگ‌ترین ریسک برای بیت کوین چیست؟

تهدیدات زیادی برای بیت کوین و شبکه آن وجود دارد؛ حملات ۵۱ درصد، پاندمیک، کاهش هش به صورت فاجعه آمیز، دستکاری بازار توسط نهنگ‌ها، سخت‌گیری دولت‌ها، بحران مالی و غیره.

بسیاری از کسانی که تازه با بیت‌کوین آشنا شده‌اند، در مقالات و رسانه‌های مختلف، مطالبی مبنی بر از بین رفتن قریب الوقوع بیت کوین (بدون دلیل منطقی و قانع کننده) را می‌خوانند. این رسانه‌ها سعی می‌کنند اکوسیستم بیت کوین را شکننده و بی‌مصرف نشان دهند.

آنتونی می‌گوید که بیت‌کوین شکننده نیست؛ بلکه بسیار قدرتمند است. زمانی که صرافی Mt. Gox در سال ۲۰۱۴ هک شد، بسیاری از افراد از جمله آنتونی، فکر کردند که بیت کوین نابود شده است. اما بیت کوین نه تنها نابود نشد، بلکه بسیار قوی‌تر از قبل به مسیر خود ادامه داد.

حمله ۵۱ درصد

به نظر آنتونی، اجرای حمله ۵۱ درصد بسیار بعید است. زیرا این حملات بسیار هزینه‌بر هستند، نیازمند همکاری بسیار زیادی هستند، سود بسیار کمی دارند و به راحتی قابل خنثی شدن هستند.

پس با وجود هزینه سنگین، سود کم و چنین ریسک بزرگی، بعید است که ما در آینده شاهد حمله ۵۱ درصد باشیم.

دلیل دیگری که وجود دارد، این است که اگر شما حمله ۵۱ درصد اجرا کنید، کار زیادی از دست شما بر نمی‌آید؛ نمی‌توانید پول دیگران را بدزدید، نمی‌توانید قوانین اجماع را تغییر دهید و نمی‌توانید تراکنش‌های نامعتبر را به تراکنش‌های معتبر تبدیل کنید.

اجماع در بیت کوین از میان چندین مشارکت کننده عبور می‌کند و غیرمتمرکز است. فقط ماینرها نیستند که تراکنش‌ها را تایید می‌کنند؛ بلکه نودها نیز این کار را انجام می‌دهند.

از کار افتادن برق

از کار افتادن برق می‌تواند به بیت کوین صدمه بزند؛ اما به سیستم‌های مالی و بانکی سنتی، ضربه بسیار بسیار سنگین‌تری وارد می‌کند و ادامه کار سیستم اقتصادی سنتی را به طور کامل فلج می‌کند.

آنتونی فکر می‌کند که اگر برق به طور گسترده از کار بیافتد و یا بلایای طبیعی نازل شود، در حدی که به زیرساخت‌هایی مثل اینترنت یا شبکه برق آسیب بزند، بیت‌کوین جزو اولین چیزهایی خواهد بود که به مسیر خود بر می‌گردد. دلیل این قضیه هم این است که نه تنها بیت کوین یک سیستم مالی خودکفاست، بلکه به خاطر غیرمتمرکز بودن کاربران، نودها و ماینرها، که انگیزه‌های بسیار زیادی برای بازسازی این زیرساخت دارند.

بیت کوین برای تراکنش‌ها و بلاک‌ها نیاز به اینترنت ندارد؛ بیت‌کوین تنها به یک محیط برای انتقال پیام نیاز دارد. امروزه کانال‌های ماهواره‌ای وجود دارند که برای این منظور استفاده می‌شوند. این ماهواره‌ها دارای برق اضافی هستند و مقاومت بالایی در برابر بلایای طبیعی دارند. این نوع سیستم‌ها همچنان در دسترس خواهند بود و تنها با یک دیش ساده ماهواره، می‌توانید تراکنش‌ها و بلاک‌ها را از طریق این ماهواره‌ها دریافت کنید.

همچنین برای ترمیم زیرساخت بیت کوین ، می‌توان از سیستم‌های انتقال پیام دیگر، مثل رادیوی موج کوتاه، رادیوی FM، رادیوی جیبی و یا خطوط تلفن استفاده کرد.

حمله دولت‌ها

بزرگ‌ترین نگرانی آنتونی، حملات موذیانه دولت‌هاست. چیزهایی مثل تغییر وضعیت مالیات برای رمز ارزها به منظور از بین بردن آنها.

این حملات می‌توانند تعداد زیادی از کاربران طبقه متوسط و سرمایه گذاران اصلی بیت‌کوین را از دور خارج کنند؛ یعنی کسانی که به منظور استفاده از بیت کوین ، ریسک مخالفت با حکومت را نمی‌پذیرند.

آنتونی می‌گوید که در طی ۸ سال و نیم تجربه‌ای که در بیت کوین دارد، مقاومت بیشتری در برابر شکست و از بین رفتن بیت کوین دیده است و به اطمینان بیشتری در امنیت و قابل اعتماد بودن بیت کوین رسیده است.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا