تحلیل آنچین

تحلیل اختصاصی بازار با استفاده از دیتای آن‌چین (28 بهمن تا 4 اسفند)سلام به علاقه‌مندان تحلیل آن‌چین بازار رمز ارزها

بیت کوین و بازار ارزهای دیجیتال در هفته گذشته تحت تاثیر اتفاقات ماکروی سیاسی-اقتصادی بود؛ با اعلام حمایت پوتین از استقلال مناطق مورد مناقشه در خاک اوکراین، نگرانی‌های فراوانی در مورد تنش‌هادر شرق اروپا وجود دارد. حتی در صورت عدم وقوع درگیری نظامی، تحریم‌های اقتصادی علیه روسیه و واکنش این کشور با سفت کردن شیر خط لوله انرژی اروپا، آرامش بازار را برهم زده است. از سوی دیگر وضعیت نرخ بهره در ایالات متحده آمریکا و وضعیت فرمان اجرایی بایدن در مورد رمزارزها، کلاف پیچیده بازار ارزهای دیجیتال را پیچیده‌تر کرده است. در ادامه این مطلب با بررسی بازار رمزارزها طی هفته گذشته همراه شما هستیم.

برای تحلیل قیمت بیت کوین و قیمت اتریوم و به طور کلی تحلیل روند کلی بازار رمز ارزها ابزارهای متنوعی وجود دارد. ما معتقدیم با بررسی مداوم اطلاعات آن‌چین یا درون زنجیره‌ای می‌توان وقایع و اتفاقات این بازار را عمیق‌تر و دقیق‌تر ارزیابی و تحلیل کرد. در همین راستا میهن بلاکچین قصد دارد تا با تمرکز بر اطلاعات و دیتای درون شبکه یا On-Chain، گزارشی از عملکرد بازار را به صورت هفتگی منتشر کند. هدف این گزارش‌های هفتگی، تحلیل رفتار سرمایه‌گذاران، احساسات معامله‌گران و تغییرات صورت گرفته در شبکه بیت کوین و اتریوم است. در این تحلیل‌های متریک‌های آنچین بیت کوین و اتریوم مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

سلب مسئولیت

گزارش پیش رو، تحلیل اختصاصی میهن بلاکچین بر اساس دیتاهای آن‌چین (روی زنجیره) در هفته گذشته است. اطلاعات و تحلیل‌های این مقاله به هیچ عنوان نباید به عنوان توصیه‌ای برای خرید و فروش یا سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شوند. فراموش نکنید که همیشه قبل از سرمایه‌گذاری، خودتان به طور کامل بازار را تحلیل و بررسی کنید.

توجه به نکات زیر به مطالعه بهتر این مقاله کمک خواهد کرد:

 • این گزارش به سه بخش کلی تقسیم‌ شده است؛ در بخش اول اطلاعات کلی از بازار در هفته گذشته را ارائه می‌کنیم و همینطور اطلاعات مهم پیرامون بیت کوین را مورد بررسی قرار خواهیم داد. در بخش دوم این گزارش نیز وضعیت شبکه اتریوم را بررسی خواهیم کرد. در انتها نیز به شکل جزیی به وضعیت استیبل‌کوین‌ها می‌پردازیم.
 • برای جلوگیری مداوم از بیان تاریخ‌ها، در این مقاله کلمه “بازه زمانی” به فاصله زمانی ۲۸ بهمن تا ۴ اسفند ماه اشاره دارد.
 • این نسخه، بیست و هشتمین گزارش از سری تحلیل‌های هفتگی آنچین میهن بلاکچین است. برای مطالعه گزارش پیشین، به مقاله زیر مراجعه کنید.

آنچه در این مطلب می‌خوانید

بخش اول – بیت کوین

نمودار قیمت بیت کوین

تصویر بالا قیمت بیت کوین را در تایم‌فریم روزانه نشان می‌دهد. بیت کوین این هفته نتوانست سطح ۴۰,۰۰۰ دلاری خود را حفظ کند و با ریزشی قابل توجه حدودا ۲۰ درصدی به محدوده ۳۶,۵۰۰ دلار رسید. دلایل عمده این ریزش را می‌توان به جنگ قریب‌الوقوع روسیه و اوکراین نسبت داد. این هفته ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه، احکامی را امضا کرد که استقلال جمهوری دونتسک و جمهوری لوهانسک را که در منطقه دونباس و در شرق اوکراین واقع شده‌اند، به رسمیت می‌شناسد. این موضوع می‌تواند نشانگر سرآغاز جنگی میان این دو کشور باشد و آثار آن بر بازار‌های مالی با سقوط این بازار‌ها، نمایانگر می‌شود. همچنین موضوع دیگری که می‌تواند تاثیر عمده‌ای بر قیمت رمز‌ارزها داشته باشد، فرمان اجرایی بایدن در رابطه با رمزارزها است. قرار است که طی روزهای آتی دستورات اجرایی بایدن در رابطه با ارزهای دیجیتال صادر شود، که مضمون این دستورات می‌تواند تاثیراتی جدی بر بازار رمز‌ارزها داشته باشد.

همچنین با بررسی تکنیکال بیت کوین می‌توان مشاهده کرد که بیت کوین خط روند صعودی که پس از ریزش آن به محدوه ۳۴,۰۰۰ دلار تشکیل شده بود و حمایت ۳۹,۵۰۰ دلار را از دست داده و اکنون در یک روند نزولی قرار گرفته است. باید منتظر ماند و دید که بیت کوین می‌تواند از محدوده ۴۰,۰۰۰ دلار که اکنون به یکی از سطوح مقاوتی برای أن تبدیل شده است، عبور کند یا خیر. در صورت عبور از این محدوده می‌توان گفت سیکل نزولی کوتاه مدت به پایان رسیده است و در غیر این صورت امکان ریزش آن تا محدوده ۳۵,۰۰۰ دلار محتمل خواهد بود.

تحلیل تکنیکال بیت کوین

در ادامه به بررسی برخی از داده‌های آنچین در یک هفته اخیر می‌پردازیم:

ارزش بازار رمز‌ارزها این هفته نیز با بالا گرفتن احتمال درگیری‌های بین روسیه و اوکراین دچار ریزشی تقریبا ۳۰۰ میلیارد دلاری شد. ارزش بازار رمزارزها به زیر ۲ تریلیون دلار سقوط کرد و اکنون با بهبود نسبی شرایط در محدوده ۱.۸ تریلیون دلار است.

ارزش بازار بیت کوین

این هفته همگام با ریزش کلی بازار و همانطور که انتظار می رفت، بیت کوین توانست سلطه خود در بازار رمز‌ارزها را تا حدود ۴۴ درصد افزایش دهد. پس از بهبود نسبی این اوضاع و در حال حاضر سلطه بیت کوین بر بازار ارزهای دیجیتال حدود ۴۰.۲۱ درصد و سلطه اتریوم نیز حدود ۱۷.۵۳ درصد است.

دامیننس بیت کوین و اتریوم

بررسی رفتار سرمایه‌گذاران بیت کوین

رفتار نهنگ‌ها در بازار ارز‌های دیجیتال یکی از فاکتورهای اصلی برای تشخیص روند قیمتی رمزارزها است. از این رو ابتدا به سراغ نهنگ‌های بیت کوین می‌رویم و رفتار آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

رفتار نهنگ‌ها
 • معرفی نمودار: در تصویر بالا نمودار رفتار کیف پول‌هایی که موجودی آن‌ها بین ۱۰۰ تا ۱۰,۰۰۰ بیت کوین است را با نمودار بنفش در کنار نمودار قیمت بیت کوین نشان می‌دهد. همچنین هیستوگرامی به شکل عمودی در گوشه تصویر مشاهده می‌‌کنید که نشان‌دهنده حجم و قیمت خرید کوین‌های فروخته شده طی هفته گذشته است.
 • تحلیل نمودار: همانطور که نمودار نشان می‌دهد، این هفته نهنگ‌ها همگام با ریزش بازار دست به فروش زده‌اند و می‌توان گفت رفتار این بازیگران مهم در رابطه با بیت کوین تغییر کرده است؛ البته الگوی رفتاری نهنگ‌ها در حال حاضر نشان از جابجایی بیت کوین در بین آن‌ها است و در فواصلی حتی در هنگام ریزش عده‌ای از آن‌ها اقدام به خرید می‌کنند. این هفته حدودا ۳۰۰ هزار واحد بیت کوین با قیمت حدودی ۳۸,۰۰۰ دلار انتقال داده و فروخته شد. این عدد بیانگر خروج دارایی‌های بسیاری از بازار کریپتو و انتقال آن به سایر بازار‌ها است.

بررسی رفتار هولدرها در برابر تریدرها

رفتار هولدرها در برابر تریدرها
 • معرفی نمودار: در تصویر بالا، قیمت بیت کوین با رنگ سبز، در کنار تفاوت سود محقق شده هولدرهای بلند مدت (یک ساله) و کوتاه مدت (۶۰ روزه) هستیم. شاخص MVRV Long/Short توانایی نسبتا قابل قبولی در تشخیص سقف و کف سیکل‌های خرسی و گاوی از خود نشان داده است.
 • تحلیل نمودار: همانطور که در نمودار مشخص است، درصد MVRV این هفته نیز زیر عدد صفر و همچنان منفی است. این موضوع نشان می‌دهد که هولدرهای بلند‌مدت همچنان نسبت به تریدرهایی که در یک ماه گذشته بیت کوین خریداری کرده‌اند، در ضرر بیشتری هستند.

بررسی وضعیت ماینرهای بیت کوین

بیش از ۱.۸۶ میلیون بیت کوین در کیف پول ماینرهای شبکه بیت کوین ذخیره شده‌ است. در نتیجه بررسی رفتار این بازیگران نیز در روند قیمتی بیت کوین موثر است. به تصویر زیر توجه کنید:

کیف پول ماینرهای بیت کوین
 • معرفی شاخص: نمودار بالا شاخص ورودی/خروجی خالص بیت کوین کیف پول ماینرها را در کنار قیمت بیت کوین با نمودار مشکی نشان می‌دهد.
 • تحلیل نمودار: ماینرها نیز در هفته گذشته همگام با بازار اقدام به فروش بیت کوین‌های خود کردند. هفته گذشته ماینرها حدودا نزدیک به ۱۰۰۰ واحد بیت کوین جابجت کرده‌اند، که حدودا ۸۰۰ واحد از آن‌ها از کیف پول آن‌ها خارج شده است.

بررسی وضعیت کیف پول صرافی‌ها

با توجه به حجم مبادلات در صرافی‌های متمرکز، آن‌ها به عنوان یکی از مراجع تعیین قیمت بیت کوین و یکی از مهمترین عوامل موثر در قیمت آن به شمار می‌روند. در حال حاضر بیش از ۲.۰۴ میلیون بیت کوین در کیف پول صرافی‌ها ذخیره شده است. به تصویر زیر توجه کنید:

وضعیت کیف پول صرافی‌ها
 • معرفی شاخص: در تصویر بالا، نرخ خالص ورود و خروج بیت کوین به صرافی‌های ارز دیجیتال را در کنار موجودی آن‌ها و قیمت بیت کوین را مشاهده می‌کنید.
 • تحلیل شاخص: همانطور که در نمودار مشاهده می‌کنید، این هفته نیز با ریزش قیمت بیت کوین شیب خارج شدن بیت کوین از صرافی‌ها روندی به مراتب قوی‌تر از هفته‌های گذشته داشته و همچنان افراد بیت کوین‌های خود را از این صرافی‌ها خارج کرده و به کیف پول‌های شخصی خود انتقال می‌دهند.

بررسی احساسات بازار

در این بخش به سراغ وضعیت میزان استفاده از شبکه بیت کوین می‌رویم:

شاخص active addresses

 • معرفی شاخص: شاخص آدرس‌‌های فعال شبکه نشان‌دهنده میزان استفاده کاربران از شبکه است. در سیکل‌های صعودی تعداد آدرس‌های فعال به شدت افزایش می‌یابد که می‌تواند نمودی از پویایی و میزان استفاده افراد از شبکه بیت کوین باشد. در تصویر بالا، میانگین متحرک هفت روزه این شاخص با رنگ صورتی در کنار قیمت بیت کوین با رنگ سبز و آدرس‌های فعال روزانه به صورت ستونی با رنگ زرد نمایش داده شده است.
 • تحلیل نمودار: در حال حاضر حدودا ۹۰۰ هزار آدرس فعال در شبکه بیت کوین وجود دارد. این میزان هفته گذشته ۹۶۹ هزار آدرس بوده که اختلاف آن نسبت به هفته گذشته نشان‌دهنده کاهش تعداد افراد فعال در شبکه هنگام کاهش قیمت است. همچنین تعداد آدرس‌های فعال پایین‌تر از میانگین متحرک هفت روزه است.

ابزار بررسی متریک‌های اجتماعی

هرچند این شاخص را نمی‌توان در دسته متریک‌های آنچین قرار داد با این حال ابزار خوبی برای بررسی رفتار و احساسات سرمایه‌گذاران بیت کوین است.

شاخص اجتماعی بیت کوین
 • معرفی شاخص: این شاخص وضعیت حجم فعالیت اجتماعی عبارت «قانون‌گذاری بیت کوین–Bitcoin Law» (رنگ آبی) و سلطه آن در قیاس با باقی ارزهای دیجیتال (رنگ زرد) را در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد. همچنین قیمت بیت کوین با رنگ سبز رسم شده است.
 • تحلیل شاخص: این هفته نیز قانون‌گذاری در مورد بازار رمز‌ارزها در ایالات متحده آمریکا یکی از اخباری بود که تاثیرات منفی خود را بر بازار اعمال کرد. قانون‌گذاری بیت کوین یکی از ترند‌های این هفته گوگل بود و طبق اطلاعاتی که نمودار نشان می‌دهد، با افزایش جستجوی کاربران و بالا گرفتن تب قانون‌گذاری بیت کوین، قیمت آن کاهش می‌یابد.

بخش دوم – اتریوم

نمودار قیمت اتریوم

چارت بالا نمودار قیمت اتریوم در تایم فریم روزانه را نشان می‌دهد؛ اتریوم همانند اکثر بازار ارزهای دیجیتال، هفته دشواری را پشت سر گذاشت. تنها سطح ۲۵۰۰ دلار توانست مانعی بر سر کاهش پنج روزه قیمت باشد. این کوین هم‌‌اکنون در محدوده ۲۷۰۰ دلار معامله می‌شود.

راهکارهای لایه دوم اتریوم متاثر از کاهش قیمت ارزهای دیجیتال با کاهش ارزش قفل شده روبرو شدند؛ هر چند این میزان – کاهش ۸ درصدی – بسیار کمتر از نزول متوسط بازار بود. بنابراین می‌توان ادعا کرد که این راهکارها و سرمایه قفل شده در آن، عملکردی بهتر از بازار در هفته گذشته از خود نشان داد.

راهکارهای لایه دو اتریوم

این هفته وضعیت درآمد بلاکچین‌های لایه یک را نیز بررسی می‌کنیم. اگرچه ساختار و میزان هزینه هر بلاک چین با دیگری قابل قیاس نیست و نمی‌توان مستقیم آن‌ها را مقایسه کرد، اما مقایسه تاریخی آمار یک شبکه با خودش در گذر زمان می‌تواند اطلاعات ذی‌قیمتی به دست دهد. نمودار زیر، میزان هزینه کارمزد پرداختی کاربران در شبکه‌های مشخص شده را در طول هفت روز گذشته نشان می‌دهد. توجه داشته باشید که نمودار لگاریتمی است و همه هزینه‌های پرداختی به ماینرها/اعتبارسنج‌ها و خزانه پروتکل‌ها واریز نمی‌شود و برخی ممکن است سوزانده شود.

کارمزد پرداختی شبکه‌های لایه یک در هفته گذشته

نکته جالب توجه میزان درآمد شبکه هلیوم است که تقریبا به اندازه نیمی از هزینه تراکنش‌های شبکه بیت کوین بوده است.

وضعیت استیکینگ اتریوم ۲

توزیع میزان اترهای قفل شده

میزان اتر قفل شده در قرارداد استیکینگ اتریوم ۲ به ۹.۴۵ میلیون اتر رسید. در نمودار بالا میزان اتر قفل شده هر ولیدیتور را به تفکیک می‌توانید مشاهده کنید. همان‌طور که شاید بدیهی به نظر برسد، اکثر ولیدیتورها در حدود ۳۲ اتر (و یا کمی بیشتر) قفل کرده‌اند به جز عده اندکی که احتمالا به اشتباه دو برابر این مقدار را استیک کردند و با توجه به قفل بودن و عدم دسترسی به انجام تغییر، باید تا مدت نامعلومی (احتمالا تا مهیا شدن شرایط، کمی بیش از دو سال از زمان قفل کردن خود)، به بهره‌وری نصف همتایان خود بر روی سرمایه قانع باشند.

بررسی حجم معاملات در صرافی‌های غیرمتمرکز

حجم معاملات صرافی‌های غیرمتمرکز

در نمودار بالا حجم معاملات روزانه صرافی‌های غیرمتمرکز (نمودار میله‌ای) را مشاهده می‌کنید. در سمت راست اسامی صرافی‌ها را به تفکیک می‌بینید. حجم معاملات صرافی‌های مطرح لایه یک، همچنان تغییر چشمگیری نداشت و با تنها یک درصد افزایش، در حدود ۱۷ میلیارد دلار باقی ماند.

معرفی شاخص: در نمودار فوق، میانگین هزینه تراکنش شبکه اتریوم با رنگ بنفش و قیمت اتر با نمودار شمعی به نمایش در آمده است.

تحلیل شاخص: میزان هزینه گس در شبکه اتریوم همواره یکی از نشانه‌های تشخیص سقف قیمتی اتر بوده است. میانگین هزینه گس همچنان فاصله زیادی با اوج خود دارد. علی‌رغم رونق دوباره بازار NFTها، شبکه همچنان در اکثر مواقع خلوت است. اتفاق بامزه امروز، خرج ۲۰۰ اتر توسط کاربری برای پرداخت هزینه گس مینت مجموعه بی‌همتای Tubby Cats بود. این کاربر علاوه بر ۲۰۰ اتر هزینه تراکنش، ۱۰۰ اتر نیز هزینه مینت ۱۰۰۰ NFT خود کرد.

صرافی‌ها

در این بخش وضعیت ورود و خروج اتر به کیف پول اتریوم صرافی‌ها را بررسی می‌کنیم. به تصویر زیر توجه کنید:

وضعیت صرافی‌ها در شبکه اتریوم
 • معرفی شاخص: نمودار بالا قیمت اتر (با رنگ سبز) را در کنار نرخ ورود و خروج اتر به صرافی‌ها (با رنگ نخودی) و موجودی صرافی‌ها (به رنگ صورتی) نشان می‌دهد.
 • تحلیل نمودار: میزان ورود اتر به صرافی‌ها برای نخستین بار پس از دسامبر دوباره مثبت شد هر چند این میزان طی ۲۴ ساعت گذشته کاهش معناداری داشته است. همچنین هیستوگرام اترهای جابجا شده خبر از فروش در زیان عموم کوین‌ها در طی هفته گذشته می‌دهد.

بخش سوم – استیبل کوین‌ها

وضعیت استیبل کوین‌ها در هفته گذشته به شرح زیر است:

حجم تراکنش استیبل کوین در هفته گذشته
 • معرفی شاخص: در نمودار بالا حجم تراکنش استیبل‌کوین‌های مهم بازار طی هفته گذشته را مشاهده می‌کنید. USDC بار دیگر با اختلاف نسبت به تتر در صدر ایستاده است. نکته جالب توجه بازار استیبل کوین‌ها طی هفته گذشته، خبر تشکیل صندوق یک میلیارد دلاری شبکه ترا برای حمایت از استیبل کوین UST بود. این استیبل کوین که پیشتر به شکل کاملا الگوریتمی و بدون پشتوانه عمل می‌کرد به سمت مدلی مشابه با استیبل کوین فرکس (FRAX) که نیمه پشتوانه‌دار (Partially Collaterized) است در حال حرکت است. تیمی از سرمایه‌گذاران در ازای دریافت حدود ۲۰ میلیون عدد از کوین لونا (LUNA)، معادل یک میلیارد دلار بیت کوین به این شبکه تزریق خواهند کرد. توکن‌های لونای سرمایه‌گذاران یک سال قابل برداشت نخواهد بود و پس از آن طی برنامه‌ای سه ساله آزاد خواهد شد.

سخن پایانی

ما در این سری مقالات به سراغ اطلاعات آن‌چین بازار می‌رویم و سعی داریم تا الگوهای تکرار شونده مشترک بین قیمت و اطلاعات On-Chain را شناسایی کرده و در اختیار شما قرار دهیم. در نتیجه این مقاله و تمامی مواردی که در آن اشاره شده، به هیچ عنوان نباید ملاک تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری قرار گیرد. سعی ما این است تا به جای تحلیل مستقیم قیمت، عوامل تاثیرگذار بر نوسانات قیمت رمز ارزها را بشناسیم تا تحلیل دقیقتری از بازار داشته باشیم. اگر در این زمینه تجربه‌ای دارید و یا اطلاعات آن چین مشخصی را پیدا کرده‌اید که بر قیمت رمز ارزها تاثیر دارد، با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
میهن بلاکچین

رضا پورمظفری

تو سال ۲۰۱۷ و زمانی که اولین بار اسم بیت کوین رو شنیدم و تا حدودی با نحوه کارش آشنا شدم، حس کردم تکنولوژی بلاکچین میتونه آینده دنیا رو تغییر بده. تو همون سال سرمایه‌گذاری‌های متعددی رو انواع توکن‌ها داشتم و هر روز حس می‌کردم که بیشتر باید این تکنولوژی و بازاری که پیرامونش ایجاد شده رو یاد بگیرم. در نهایت تو سال ۲۰۲۱ رشته عمران و کار ساختمون رو گذاشتم کنار و وارد حوزه آموزش بلاکچین شدم. در حال حاضر یکی از مهم‌ترین اهدافم اینه که بتونم مطالب حوزه بلاکچین رو به خوبی یاد بگیرم و به کاربرای این حوزه انتقال بدم.

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا