هفته نامه

تحلیل اختصاصی آن‌چین (۲۹ تیر)؛ تاثیر اخبار مرج اتریوم بر روند بازار چیست؟

در هفته‌ای که گذشت به روزرسانی مرج اتریوم که مدت‌ها انتظار آن کشیده می‌شد و بارها اجرای آن به تعویق افتاده بود، سرانجام یک تاریخ مشخص پیدا کرد. تیم بیکو، از توسعه‌دهندگان اصلی اتریوم پنچ‌شنبه گذشته، تاریخ ۱۹ سپتامبر (۲۸ شهریور) را به عنوان تاریخ احتمالی به‌روزرسانی مرج اعلام کرد. بازار به انتشار این خبر واکنش بسیار مثبتی نشان داد و از تاریخ اعلام خبر تا امروز قیمت اتر حدود ۴۰٪ رشد داشته است و می‌توان گفت عامل اصلی روند افزایشی قیمت بیت کوین و بازگشت آن به بالای میانگین متحرک ۲۰۰ هفته‌ای و سطح قیمت تحقق یافته، مومنتم حاصل از اخبار مرج بوده است.

همچنین هفته گذشته و هم‌زمان با اعلام شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) در ایالات متحده بازار ریزش سنگینی را تجربه کرد. نرخ تورم سالانه در ایالات متحده ۹.۱ درصد اعلام شد. مقدار اعلام شده برای این شاخص بالاتر از انتظار کارشناسان بود و این موضوع به ریزش بیشتر بازار سهام و بازار رمزارزها منجر شد. همچنین بسیاری از کارشناسان معتقدند با توجه به اینکه بیش از ۸۰ درصد از دلارهای موجود در جهان از سال ۲۰۱۹ چاپ شده‌اند، تورم اعلام شده در ایالات متحده اعدادی به مراتب بالاتر از نرخ اعلام شده توسط این کشور است. نرخ تورم بالا در آمریکا می‌تواند منجر به افزایش بیشتر نرخ بهره شود که این موضوع می‌تواند ریزش بیشتری را برای بازارهای مالی به همراه داشته باشد.

برای تحلیل قیمت بیت کوین و قیمت اتریوم و به طور کلی تحلیل روند کلی بازار رمز ارزها ابزارهای متنوعی وجود دارد. ما معتقدیم با بررسی مداوم اطلاعات آن‌چین یا درون زنجیره‌ای می‌توان وقایع و اتفاقات این بازار را عمیق‌تر و دقیق‌تر ارزیابی و تحلیل کرد. در همین راستا میهن بلاکچین قصد دارد تا با تمرکز بر اطلاعات و دیتای درون شبکه یا On-Chain، گزارشی از عملکرد بازار را به صورت هفتگی منتشر کند. هدف این گزارش‌های هفتگی، تحلیل رفتار سرمایه‌گذاران، احساسات معامله‌گران و تغییرات صورت گرفته در شبکه بیت کوین و اتریوم است. در این تحلیل‌ها متریک‌های آنچین بیت کوین و اتریوم مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

سلب مسئولیت

گزارش پیش رو، تحلیل اختصاصی میهن بلاکچین بر اساس دیتاهای آن‌چین (روی زنجیره) در هفته گذشته است. اطلاعات و تحلیل‌های این مقاله به هیچ عنوان نباید به عنوان توصیه‌ای برای خرید و فروش یا سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شوند. فراموش نکنید که همیشه قبل از سرمایه‌گذاری، خودتان به طور کامل بازار را تحلیل و بررسی کنید.

توجه به نکات زیر به مطالعه بهتر این مقاله کمک خواهد کرد:

 • این گزارش به دو بخش کلی تقسیم‌ شده است؛ در بخش اول اطلاعات کلی از بازار در هفته گذشته را ارائه می‌کنیم و همینطور اطلاعات مهم پیرامون بیت کوین را مورد بررسی قرار خواهیم داد. در بخش دوم این گزارش نیز وضعیت شبکه اتریوم را بررسی خواهیم کرد.
 • برای جلوگیری مداوم از بیان تاریخ‌ها، در این مقاله کلمه «بازه زمانی» به فاصله زمانی ۲۳ تا ۲۹ تیر ماه اشاره دارد.
 • این نسخه، چهل و هفتمین گزارش از سری تحلیل‌های هفتگی آنچین میهن بلاکچین است. برای مطالعه گزارش پیشین، به مقاله زیر مراجعه کنید.

بخش اول – بیت کوین

قیمت بیت کوین
منبع: santiment

همانطور که در نمودار مشخص است، قیمت بیت کوین این هفته افزایش قابل توجهی یافته است. در حالی که شاخص S&P500 و طلا ریزش شدیدی را تجربه می‌کنند، قیمت بیت کوین از هفته گذشته بیش از ۲۰ درصد افزایش یافته و به بیش از ۲۳,۶۰۰ دلار رسیده است. نکته قابل توجه این است که قیمت بیت کوین زمانی که همبستگی کمی با سایر بازارهای مالی دارد، با سرعت بسیار بالایی رشد می‌کند. پس از اعلام شاخص CPI در حالی که طلا و شاخص S&P500 افت شدیدی را تجربه می‌کنند، بازار رمزارز‌ها در حال رشد است؛ اگر همبستگی بیت کوین با سایر شاخص‌ها در همین حالت باقی بماند، می‌توان انتظار افزایش قیمت بیشتری را برای آن متصور شد.

در ادامه به بررسی برخی از داده‌های آنچین در یک هفته اخیر می‌پردازیم:

این هفته ارزش کل بازار رمزارزها بالاخره از یک تریلیون دلار عبور کرد. هفته گذشته ارزش کل بازار رمزارزها ۸۵۰ میلیارد دلار بود که این هفته با بیش از ۲۲ درصد رشد، به ۱.۰۴ تریلیون دلار رسید.

ارزش بازار رمزارازه
منبع: coinmarketcap.com

همانطور که در نمودار زیر مشخص است، حتی با وجود افزایش ۲۰ درصدی قیمت بیت کوین، دامیننس آن تغییر چندانی نسبت به هفته گذشته نداشته است؛ اما با انتشار اخبار تاریخ مرج اتریوم، دامیننس این رمزارز ۳.۴ درصد افزایش یافت و به ۱۸.۲ درصد رسید.

دامیننس بیت کوین
منبع: coinmarketcap.com

بررسی رفتار سرمایه‌گذاران بیت کوین

نهنگ‌ها یکی از اصلی‌ترین بازیگران در بازار رمزارزها محسوب می‌شوند و تحرکات آنها در بازار می‌تواند تصویر دقیقی از اتفاقات آینده را پیش روی سرمایه‌گذاران قرار دهد. از این رو ابتدا به سراغ نهنگ‌های بیت کوین می‌رویم و رفتار آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

رفتار سرمایه‌گذاران بیت کوین
منبع: santiment
 • معرفی نمودار: در تصویر بالا نمودار تعداد نهنگ‌هایی که خریدهایی با ارزش بیش از یک میلیون دلار داشته‌اند، در تایم فریم ۱۵ دقیقه‌ای به صورت ستونی با رنگ قرمز در مقابل قیمت بیت کوین با رنگ سبز نشان داده شده است.
 • تحلیل نمودار: هفته گذشته مقدار تراکنش‌های بیت کوین با ارزش بیش از یک میلیون دلار به بالاترین میزان خود در یک ماه گذشته رسیده است. حرکت نهنگ‌ها برای خرید بیت کوین آغاز شده است که می‌تواند نشان‌دهنده آمادگی بیت کوین برای تغییر روند قیمتی باشد.

بررسی شاخص نسبت سود خروجی مصرف شده (SOPR)

شاخص SOPR معیاری برای این است که جابجایی بیت کوین‌ها با سود یا زیان انجام می‌شود. مقادیر بیش از ۱ در این شاخص به این معنی است که عمده جابجایی‌ها با سود انجام شده است و برعکس.

شاخص نسبت سود خروجی مصرف شده
منبع: whalemap
 • معرفی نمودار: در تصویر بالا، قیمت بیت کوین با نمودار سفید و شاخص SOPR برای جابه‌جایی بیت کوین توسط نهنگ‌ها به صورت ستونی نشان داده شده است. زمانی که این شاخص اعداد بالاتر از یک را نمایش می‌دهد، نشانگر جابجایی بیت کوین با سود است.
 • تحلیل نمودار: همانطور که در نموادر مشخص است، بیش از دو ماه است که عمده جابجایی بیت کوین توسط نهنگ‌ها با ضرر انجام شده است. در حال حاضر شاخص SOPR برای فعالیت نهنگ‌ها به عدد ۱ نزدیک شده است که می‌تواند نشانگر اتمام دوران نزولی بازار باشد.

بررسی فاندینگ ریت بیت کوین

فاندینگ ریت بیت کوین
منبع: santiment
 • معرفی شاخص: در تصویر بالا خط سبز نماینده قیمت بیت کوین و میله‌های قرمز نشان‌دهنده فاندینگ ریت صرافی‌های متمرکز است.
 • تحلیل نمودار: فاندینگ ریت بیت کوین در حال حاضر مثبت است که نشان می‌دهد معامله‌گران در حال تغییر رویکرد خود هستند. همچنین تغییر نسبت بین پوزیشن‌های لانگ و شورت در معاملات بیت کوین به بیشترین میزان خود از اوایل ماه می رسیده است.

بررسی وضعیت کیف پول صرافی‌ها

با توجه به حجم مبادلات در صرافی‌های متمرکز، آن‌ها به عنوان یکی از مراجع تعیین قیمت بیت کوین و یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت آن به شمار می‌روند. در حال حاضر حدودا ۱.۸ میلیون بیت کوین در کیف پول صرافی‌ها ذخیره شده است. به تصویر زیر توجه کنید:

وضعیت کیف پول صرافی‌ها
منبع: santiment
 • معرفی شاخص: در تصویر بالا، نمودار قرمز رنگ نرخ خالص ورود و خروج بیت کوین به صرافی‌های متمرکز رمزارزها را در کنار موجودی آن‌ها و قیمت بیت کوین نشان می‌دهد.
 • تحلیل شاخص: همانطور که در نمودار مشخص است، با افزایش قیمت بیت کوین حجم بیت کوین کیف پول صرافی‌ها نیز افزایش یافته است. این مساله نشان می‌دهد با افزایش قیمت بیت کوین بسیاری از معامله‌گران از فرصت پیش رو برای فروش دارایی‌های خود استفاده می‌کنند.

بررسی احساسات بازار

در این بخش به سراغ وضعیت میزان استفاده از شبکه بیت کوین می‌رویم:

منبع: santiment
 • معرفی شاخص: این شاخص وضعیت حجم فعالیت اجتماعی عبارت «به سمت ماه–lambo and moon» (رنگ آبی) و سلطه آن در قیاس با باقی ارزهای دیجیتال (رنگ زرد) را در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد. همچنین قیمت بیت کوین با رنگ سبز رسم شده است.
 • تحلیل شاخص: افزایش قیمت بیت کوین در این ماه باعث شده است تا دوباره معامله‌گران بازار رمزارزها عبارت lambo & moon را جستجو کنند. این اتفاق معمولا زمانی می‌افتد که معامله‌گران به اوضاع بازار خوش‌بین می‌شوند. جستجوی این عبارت به بیشترین میزان خود در دو ماه گذشته رسیده است.

بخش دوم – اتریوم

قیمت اتر
قیمت اتر – تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ‌ویو

نمودار بالا قیمت اتریوم را در تایم فریم روزانه نشان می‌دهد. مشخص شدن تاریخ به‌روزرسانی مرج اتریوم، که توسط تیم بیکو، از توسعه‌دهندگان اصلی آن، ۱۹ سپتامبر (۲۸ شهریور) اعلام شد، به انتظارها پایان داد و باعث‌ شد این به‌روزرسانی که بارها به تعویق افتاده است و مدت‌ها برای آن انتظار کشیده شده است، برای اولین بار تاریخی هرچند تقریبی داشته باشد. بازار به انتشار این خبر و مشخص شدن اینکه با بروزرسانی مرج فاصله زیادی نداریم، واکنش بسیار مثبتی نشان داد و از تاریخ اعلام این خبر (۱۴ جولای یا ۲۳ تیر) تا امروز قیمت اتر نزدیک به ۵۰۰ دلار رشد داشته است و می‌توان گفت عامل اصلی روند افزایشی قیمت بیت کوین و بازگشت آن به بالای میانگین محرک ۲۰۰ هفته‌ای و سطح قیمت تحقق یافته، مومنتم حاصل از اخبار مرج بوده است.

با انجام بروزرسانی مرج، دوره‌ای که در آن حدود ۴۱٪ از عرضه در گردش اتریوم از طریق ماینینگ ایجاد شد، به اتمام می‌رسد و این شبکه به طور کامل به الگوریتم اثبات سهام منتقل می‌شود. در زمان پیدایش اتریوم در سال ۲۰۱۴ یک بیت کوین با حدود ۲٬۰۰۰ اتر قابل تعویض بود، اما این نسبت در حال حاضر به کمتر از ۱۵ رسیده است. همچنین حدود ۹۲٪ اکانت‌های شکل گرفته در زمان پیدایش ETH اتریوم خود را منتقل کرده‌اند و جالب اینجاست که ۶۹۳ عدد از اکانت‌های شرکت‌کننده در ICO اتریوم، ETH دریافت شده در این ICO تاریخی را جابجا نکرده‌اند. همچنین آدرس‌های زمان پیدایش اتریوم در حال حاضر تنها ۲٪ از عرضه در گردش آن‌ را در اختیار دارند که نشان می‌دهد این رمزارز از حلقه اولیه دارندگان خود بسیار فراتر رفته است.

نهنگ‌های اتریوم (آدرس‌های با موجودی ۱۰۰۰ تا ۱۰۰٬۰۰۰ ETH) به انتشار اخبار مرج واکنش جالبی نشان دادند. تعداد این نهنگ‌ها از زمان اعلام اخبار مرج تا امروز اندکی کم شده است، اما در نگاه کلی تعداد این دسته از نهنگ‎‌ها از ابتدای می تا امروز رو به افزایش بوده است.

نهنگ‌های اتر
رفتار نهنگ‌های اتر؛ منبع: سنتیمنت

وضعیت استیکینگ اتریوم ۲

تعداد اتر ارسال شده به قرارداد استیکینگ
تعداد اترهای ارسال شده به قرارداد استیکینگ؛ منبع: گلس‌نود

نمودار بالا تعداد اتر ارسال شده به قرارداد استیکینگ اتریوم ۲ را نشان می‌دهد. با اعلام تاریخ به روز‌رسانی مرج در ۱۴ جولای (۲۳ تیر)، تعداد اترهای جدید ارسال شده به قرارداد استیکینگ بیکن‌چین رشد چشمگیری داشت و ۶۳٬۱۸۵ اتر از سوی ۱۹۷۹ موجودیت (Entity) به این قرارداد ارسال شد. همچنین سهم لیدو از اترهای استیک شده در بیکن چین پس از مدت‌ها وارد روندی افزایشی شد. به نظر می‌رسد خوش‌بینی حاصل از اعلام تاریخ مرج تمام بخش‌های اکوسیستم اتریوم را تحت تاثیر قرار داده است.

همچنین لیدو در هفته گذشته اعلام کرد برنامه استیکینگ شناور خود را به شبکه‌های لایه ۲ اتریوم گسترش خواهد داد. در حال حاضر کاربرانی که اتریوم خود را در پلتفرم لیدو استیک می‌کنند توکنی به نام اتر استیک شده یا Staked ETH (با نماد stETH) دریافت می‌کنند. لیدو در تاریخ ۱۸ جولای (۲۷ تیر) اعلام کرد که قصد دارد stETH رپ شده (wstETH) را به شبکه‌های لایه ۲ بیاورد. لیدو روند ادغام لایه‌ ۲ ها را از کاربران zkSync آغاز کرده است که اکنون می‌توانند با استفاده از کیف پول آرجنت (Argent)، wstETH را بر روی شبکه‌های لایه ۲ پشتیبانی شده پل بزنند و سپرده‌گذاری کنند.

بررسی حجم معاملات در صرافی‌های غیرمتمرکز

حجم معاملات دکس‌های اتریوم
حجم روزانه معاملات در دکس‌های اتریوم؛ منبع: Dune

در نمودار بالا حجم معاملات روزانه صرافی‌های غیرمتمرکز به صورت نمودار میله‌ای نشان داده شده و در سمت راست اسامی صرافی‌ها به تفکیک آورده شده است. حجم معاملات صرافی‌های مطرح لایه یک در این هفته حدود ۱۶ میلیارد دلار بود که نسبت به هفته گذشته ۷۷٪ افزایش نشان می‌دهد. دیروز ۱۹ جولای (۲۸ تیر) حجم معاملات صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ به بیش از ۲ میلیارد دلار رسید.

جالب توجه است که مطابق آمار ارائه شده توسط پلتفرم کایکو (Kaiko) از ابتدای سال میلادی جاری سهم صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ از حجم معاملات روزانه، رشد چشمگیری داشته است و تا جایی که در هفته گذشته حجم معاملات در این صرافی غیر متمرکز تقریبا با حجم معاملات صرافی متمرکز و معتبر کوین بیس برابر شده است.

حجم یونی سواپ در مقایسه با کوین بیس
حجم روزانه یونی سواپ در مقایسه با کوین بیس؛ منبع: کایکو

البته این موضوع علاوه بر موفقیت چشمگیر یونی سواپ بخاطر کاهش کارمزد گس و حجم بالای نقدینگی در سواپ استیبل کوین‌ها و استخرهای نقدینگی قدرتمند برای بیت کوین رپد شده (WBTC) و اتریوم استیک شده (stETH)، به کاهش حجم معاملات در صرافی کوین بیس هم ارتباط دارد. اگر حجم معاملات تمام صرافی‌های غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم (که ۸۰-۹۰٪ آن مربوط به یونی‌سواپ است) را در مقایسه با سه صرافی متمرکز برتر یعنی بایننس، FTX و کوین‌بیس در نظر بگیریم، مشاهده می‌شود که سهم این DEXها از حجم معاملات در ماه ژوئن (خرداد) حدود ۸٪ بوده است.

سهم دکس‌های اتریوم در مقایسه با صرافی‌های متمرکز
سهم دکس‌های اتریوم در مقایسه با صرافی‌های متمرکز؛ منبع: کایکو

وضعیت ورود و خروج اتر به کیف پول اتریوم صرافی‌ها

در این بخش وضعیت ورود و خروج اتر به کیف پول اتریوم صرافی‌ها را بررسی می‌کنیم. به تصویر زیر توجه کنید:

موجودی اتر صرافی‌ها
بالانس اتریوم در صرافی‌ها؛ منبع: سنتیمنت
 • معرفی شاخص: نمودار بالا قیمت اتر (با رنگ سبز) را در کنار جریان خالص اتر به صرافی‌ها (ورودی منهای خروجی، با رنگ آبی) و موجودی اتر در صرافی‌ها (بر حسب درصد از عرضه در گردش اتر، به رنگ صورتی) نشان می‌دهد.
 • تحلیل نمودار: مشاهده می‌شود که در هفته اخیر موجودی اتر در صرافی‌ها برای اولین بار از انتهای فروردین به طرز معنی‌داری نزولی شده است. همچنین میزان جریان خالص اتر به صرافی‌ها (ورودی منهای خروجی) در تاریخ ۱۹ جولای به پایین‌ترین سطح از ۲۰ آپریل رسید. این روند منعکس‌کننده افزایش تقاضای خرید برای اتر است که با افزایش قیمت قابل توجه ETH در هفته اخیر مطابقت دارد.
لیکوییدیشن‌های اتر
لیکوییدیشن‌های اتر؛ منبع: گلس‌نود

همچنین داده‌های گلس‌نود نشان می‌دهد که در تاریخ ۱۶ جولای (۲۵ تیر) با ۱۲.۵٪ رشد قیمت ETH و رسیدن قیمت به بالای ۱۳۰۰ دلار، حدود ۹۸ میلیون دلار قرارداد فروش استقراضی اتر در عرض یک ساعت لیکویید شده است. همچنین بنابر داده‌های کوین گلس، مجموع معاملات شورت (فروش استقراضی) لیکویید شده اتر در تاریخ ۱۶ جولای، حدود ۲۰۰ میلیون دلار و تقریبا ۳ برابر حجم معاملات لانگ (خرید استقراضی) لیکویید شده بود. به این ترتیب به نظر می‌رسد افزایش قیمت اتر در اثر اعلام تاریخ به‌روزرسانی Merge بسیاری از تریدرها را غافل‌گیر کرده است.

سخن پایانی

ما در این سری مقالات به سراغ اطلاعات آن‌چین بازار می‌رویم و سعی داریم تا الگوهای تکرار شونده مشترک بین قیمت و اطلاعات On-Chain را شناسایی کرده و در اختیار شما قرار دهیم. در نتیجه این مقاله و تمامی مواردی که در آن اشاره شده، به هیچ عنوان نباید ملاک تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری قرار گیرد. سعی ما این است تا به جای تحلیل مستقیم قیمت، عوامل تاثیرگذار بر نوسانات قیمت رمزارزها را بشناسیم تا تحلیل دقیق‌تری از بازار داشته باشیم. اگر در این زمینه تجربه‌ای دارید و یا اطلاعات آن چین مشخصی را پیدا کرده‌اید که بر قیمت رمزارزها تاثیر دارد، آنها را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا