اخبار بیت کوینتحلیل تکنیکال

انقضای ۵ میلیارد دلار قرارداد آپشن در روز جمعه؛ آیا بیت‌کوین سطح ۲۶٬۰۰۰ دلار را حفظ خواهد کرد؟

روز جمعه ۲۹ سپتامبر (۷ مهر) در مجموع ۱.۲۱۷ میلیون قرارداد آپشن (اختیار معامله) بیت کوین و اتریوم به ارزش ۴.۸ میلیارد دلار در ساعت ۱۱:۳۰ به وقت تهران در صرافی ارز دیجیتال دریبیت (Deribit) منقضی خواهد شد. انقضای این قراردادها برای فعالان بازار از اهمیت بالایی برخوردار است و می‌تواند نوساناتی را ایجاد کند.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

حدود ۳ میلیارد دلار قرارداد آپشن بیت کوین و ۱.۸ میلیارد دلار قرارداد آپشن اتر در روز جمعه ۷ مهر منقضی می‌شوند. این تاریخ به ویژه قابل توجه است، زیرا هم پایان ماه و هم سه ماهه سال است. یکی از شباهت‌های بین بازار ارزهای دیجیتال و بازارهای سنتی این است که با نزدیک شدن به تاریخ انقضای آپشن‌ها، به‌ویژه انقضای سه ماهه، می‌تواند منجر به حجم معاملات و نوسانات زیادی شود.

همچنین، حجم معاملات نقدی بیت کوین به دلیل نگرانی‌ها در مورد چشم‌انداز اقتصاد کلان به پایین‌ترین حد در ۵ سال گذشته رسیده است. این کاهش حجم معاملات می‌تواند منجر به نوسانات غیرمنتظره شود که در صورت عدم وجود مشارکت‌کنندگان فعال، می‌تواند به بازار آسیب وارد کند.

علاوه بر این، جی پی مورگان چیس (JPMorgan Chase) نقل و انتقالات مربوط به دارایی‌های دیجیتال را در بخش خرده‌فروشی خود، Chase، ممنوع کرده است. دلیل بیان شده، محافظت در برابر دخالت احتمالی در فعالیت‌های کلاهبرداری است.

به علاوه، شاخص قدرت دلار (DXY)، معیاری برای سنجش قدرت دلار در برابر سایر ارزها، روز گذشته در ۲۶ سپتامبر (۴ مهر) به ۱۰۶ رسید که بالاترین سطح در ۱۰ ماه گذشته است.

شاخص قدرت دلار آمریکا (DXY) در تایم فریم روزانه
شاخص قدرت دلار آمریکا (DXY) در تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ ویو

در نتیجه، این احتمال وجود دارد که با نزدیک شدن به انقضای آپشن‌ها، قیمت بیت کوین دوباره به زیر سطح حمایت ۲۶٬۰۰۰ دلار سقوط کند، مگر اینکه اخبار مهم یا رویدادی صعودی وجود داشته باشد.

مکس پین (Max Pain) قراردادهای آپشن بیت کوین و اتریوم چقدر است؟

حداکثر درد (Max Pain) برای قراردادهای آپشن بیت کوین و اتر به ترتیب، ۲۶٬۵۰۰ دلار و ۱٬۶۵۰ دلار است. حداکثر نقطه درد سطح قیمتی است که بیشترین ضرر را برای خریداران آپشن و بیشترین سود را برای فروشندگان آپشن به همراه دارد.

در واقع، فروشندگان آپشن‌ها به دنبال این هستند که با نزدیک شدن به تاریخ انقضای قراردادها قیمت‌ها را نزدیک به Max Pain نگه دارند تا حداکثر درد را به خریداران تحمیل کنند. آنها این کار را با خرید و فروش دارایی مربوطه در بازارهای اسپات/فیوچرز انجام داده و قیمت را به سمتی پیش می‌برند که بیشترین تعداد قراردادهای باز آپشن‌ها منقضی شوند. این موضوع حداکثر ضرر را برای خریداران آپشن‌ها ایجاد می‌کند که به آن نقطه حداکثر درد (Max Pain) می‌گویند.

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که اهمیت انقضای فصلی قراردادهای آپشن را افزایش می‌دهد، فعالیت‌های پوشش ریسک (هج کردن) بازارسازها (مارکت میکرها) یا نهادهایی است که وظیفه ایجاد نقدینگی در دفتر سفارش را دارند. معمولا تحرکات بازارساز می‌تواند منجر به افزایش نوسانات بازار، به ویژه در طول زمان منتهی به انقضای قراردادهای آپشن شود.

لازم به ذکر است، بازارسازها معمولا قیمت را در نزدیکی تاریخ انقضای آپشن‌ها به سمت Max Pain سوق می‌دهند. از این رو، به گفته کارشناسان، قیمت انقضای سه ماهه قراردادهای آپشن در روز جمعه به احتمال زیاد برای بیت کوین ۲۶٬۰۰۰ الی ۲۷۰۰۰ دلار و برای اتریوم ۱٬۵۰۰ دلار الی ۱٬۷۰۰ دلار خواهد بود.

آیا گاوهای بیت کوین بیش از حد خوشبین هستند؟

سود باز (Open Interest) برای انقضای آپشن‌ها در روز جمعه در حال حاضر ۳ میلیارد دلار است. با این حال، انتظار می‌رود تا رسیدن به زمان انقضای آپشن‌ها مقدار نهایی این عدد کمتر از این عدد باشد.

نسبت قراردادهای فروش به خرید (Put-to-Call) بیت کوین
نسبت قراردادهای فروش به خرید (Put-to-Call) بیت کوین؛ منبع: Deribit

نسبت قراردادهای فروش به خرید (Put-to-Call) ۰.۵۸ منعکس‌کننده عدم تعادل بین ۱.۹ میلیارد دلار سود باز قراردادهای خرید (Call) و ۱.۱ میلیارد دلار قراردادهای فروش (Put) است.

همان طور که در نمودار بالا مشخص است، تعداد قراردادهای کال بیشتر است که نشان‌دهنده خوش‌بینی گاوها نسبت به صعود است. با این حال باید دید خرس‌ها تا تاریخ انقضای قراردادها چه در سر دارند.

خرس‌های بیت کوین برای کسب حداکثر سود به سطوح زیر ۲۶٬۰۰۰ دلار چشم دوخته‌اند

در اینجا ۴ سناریوی محتمل بر اساس عملکرد قیمت بیت کوین آورده شده است. تعداد قراردادهای آپشن خرید (Call) و فروش (Put) که در روز جمعه در دسترس هستند، بسته به قیمت انقضا ممکن است متفاوت باشد. عدم تعادل به نفع هر طرف، باعث کسب سود خواهد شد.

  • اگر قیمت بیت کوین ۲۵٬۲۰۰ الی ۲۶٬۰۰۰ دلار باشد: ۱۴۰۰ قرارداد کال در مقابل ۱۹٬۳۰۰ قرارداد پوت. نتیجه خالص ۴۳۰ میلیون دلار به نفع قراردادهای پوت یعنی خرس‌ها است.
  • اگر قیمت بیت کوین بین ۲۶٬۰۰۰ تا ۲۷۲۰۰۰ دلار باشد: ۶٬۲۰۰ قرارداد کال در مقابل ۱۲٬۶۰۰ قرارداد پوت. نتیجه خالص ۱۷۰ میلیون دلار به نفع قراردادهای پوت و خرس‌ها است.
  • اگر قیمت بیت کوین بین ۲۷٬۰۰۰ تا ۲۷٬۵۰۰ دلار باشد: ۹٬۹۰۰ قرارداد کال در مقابل ۱۰٬۱۰۰ قرارداد پوت. نتیجه بین گاوها و خرس‌ها برابر است.
  • اگر قیمت بیت کوین بین ۲۷٬۵۰۰ تا ۲۸٬۰۰۰ دلار باشد: ۱۲٬۰۰۰ قرارداد کال در مقابل ۸٬۹۰۰ قرارداد پوت. نتیجه خالص ۸۵ میلیون دلار به نفع قراردادهای کال یعنی گاوها است.

شایان ذکر است برای اینکه گاوها قبل از انقضای ماهانه با خرس‌ها به تساوی برسند، باید قیمت فعلی بیت کوین (۲۶٬۲۵۰ دلار) حدود ۳٪ افزایش یابد. در مقابل، خرس‌ها فقط به ۱٪ اصلاح قیمت به زیر ۲۶٬۰۰۰ دلار نیاز دارند تا در ۲۹ سپتامبر به سود ۴۳۰ میلیون دلاری برسند.

با توجه به اینکه بیت کوین بین ۱ تا ۱۱ سپتامبر (۱۰ تا ۲۰ شهریور) زیر سطح حمایت ۲۶٬۰۰۰ دلار معامله شد، تعجب‌آور نیست که با نزدیک شدن به انقضای آپشن‌ها، این سطح دوباره شکسته شود. علاوه بر این، احساسات سرمایه‌گذاران به طور فزاینده‌ای ریسک‌گریز شده است، همانطور که شاخص S&P 500 نیز به پایین‌ترین سطح خود از ماه ژوئن نزول کرده است.

در نتیجه، تا زمانی که اخبار مهم یا رویدادی وجود نداشته باشد که به شدت به نفع گاوهای بیت کوین باشد، احتمال شکست قیمت بیت کوین به زیر ۲۶٬۰۰۰ دلار تا ۲۹ سپتامبر همچنان بالاست.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا