اخبار آلتکویناخبار عمومی

فدرال رزرو در گزارش جدید خود به خطرات استیبل کوین‌ها اشاره کرد

فدرال رزرو امروز گزارش تحقیقات جدیدی در خصوص استیبل کوین ها منتشر و به خطرات و پتانسیل این رمزارزها اشاره کرده است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از The Block، در این گزارش، محققان گوردون لیائو (Gordon Liao) و جان کارامایکل (John Caramichael) به بررسی اکوسیستم کنونی استیبل کوین ها و تاثیر آن‌ها بر مداخله اعتباری و ترازنامه بانک مرکزی پرداختند. در این گزارش، تهدیدات بالقوه برای ثبات سیاست پولی فدرال رزرو شناسایی شده و روش هایی که این تهدیدات را می‌توان کاهش داد بررسی شده است.

آنچه در این مطلب می‌خوانید

دارایی های ایمن

در این گزارش بیان شده است که استیبل کوین هایی با پشتوانه دلار در مقایسه با سایر رمزارزها دارای ویژگی های «دارایی های امن» هستند. قیمت استیبل کوین ها گاهی اوقات در شرایط نامساعد بازار بیشتر از پشتوانه های خود می‌شود و مطابقتی با آن ندارد. این موضوع باعث می‌شود که استیبل کوین ها در مقایسه با سایر رمزارزهایی که با کاهش قیمت مواجه می‌شوند، بیشتر صادر شوند. اساسا هنگامی که قیمت رمزارزهایی نظیر بیت کوین کاهش می‌یابد، معامله‌گران به دنبال امنیت موجود در استیبل کوین ها برمی‌آیند.

در این گزارش آمده است:

این رویدادها، پتانسیل استیبل کوین ها به عنوان یک دارایی امن دیجیتال طی سقوط بازار را نشان می‌دهند.

اما انتشار زیاد این دارایی های امن می‌تواند در بازارها اختلال ایجاد کند. نویسندگان این گزارش پیشنهاد حسابرسی و الزامات نقدینگی را مطرح کرده‌اند تا انتشار زیاد استیبل کوین ها کاهش یابد. تتر بزرگترین استیبل کوین بازار تاکنون از ارائه حسابرسی کامل اجتناب کرده است.

در این خصوص گفته شده است:

به نظر ما، این نوع از عدم ثبات با دستورالعمل های قانونی و سازمانی مناسب نظیر حسابرسی شفاف مالی و الزامات مناسب در خصوص نقدینگی و کیفیت ذخایر استیبل کوین، قابل رسیدگی و برطرف شدن است.

سیستم های ایجاد ثبات

در گزارش فدرال رزرو، میانجی‌گری اعتباری و اساسا اینکه پذیرش گسترده استیل کوین ها چگونه می‌توانند بر ترازنامه‌های سازمان مالی تاثیرگذار باشد و این موضوع چه تاثیری بر تعامل مشتریان و بانک‌ها می‌گذارد به طور دقیق بررسی شده است. در این گزارش، نحوه بانکداری محدود استیبل کوین‌ها که طی آن، پول فیزیکی به صورت توکن درمی‌آید و پشتوانه این توکن، ذخایر موجود در بانک مرکزی است، با میانجی‌گری دوسطحی که طی آن، پشتوانه استیبل کوین‌ها همان سپرده‌هایی است که صادرکنندگان در بانک‌ها نگهداری می‌کنند مقایسه شده است.

در این گزارش آمده است:

در بین سناریوهای مختلف، سیستم بانکداری دوگانه (two-tiered banking) می‌تواند از صدور استیبل کوین ها و حفظ شکل سنتی ایجاد اعتبار پشتیبانی کند. در مقابل، چارچوب بانکداری محدود (narrow banking) استیبل کوین ها می‌تواند بیشترین ثبات را به همراه داشته باشد اما ممکن است به بهای حذف و خروج اعتبار باشد.

محققان دریافته‌اند که سیستم بانکداری دوگانه، ریسک کمتری برای ثبات مالی آمریکا به همراه دارد. رویکرد بانکداری محدود این موضوع را تضمین می‌کند که پشتوانه استیبل کوین بدون تغییر باقی بماند، اما فشارهای مالی ممکن است شرایطی ایجاد کند که طی آن، طیف گسترده‌ای از مردم، سرمایه خود را از سپرده های بانکی به سمت استیبل کوین های ایمن انتقال دهند. این موضوع، سیستم مالی را در معرض خطر قرار می‌دهد.

در این گزارش گفته شده است:

اگرچه این اثر اختلال اعتباری را می‌توان با محدودسازی دارایی های استیبل کوین و نرخ بهره متغیر کاهش داد، اما ساختار کلی رویکرد بانکداری محدود برای ذخایر استیبل کوین ها، پتانسیل عدم ثبات سیستم بانکداری را به همراه دارد. به علاوه، رویکرد بانکداری محدود می‌تواند به بسط ترازنامه بانک مرکزی منجر شود تا متناسب با تقاضا برای موجودی ذخیره‌شده از جانب صادرکنندگان استیبل کوین ها باشد.

در گزارش فدرال رزرو خاطرنشان شده است که استیبل کوین‌ها در آینده می‌توانند کاربردهای بیشتری به غیر از انجام معاملات داشته باشند.

در این گزارش آمده است:

در پایان می‌توان گفت که کاربرد کنونی استیبل کوین ها عمدتا در معاملات رمزارزها، پرداخت های محدود همتا به همتا و حوزه دیفای است. استیبل کوین ها در آینده با تسهیل پرداخت ها و سیستم های مالی، می‌توانند رشد بیشتری داشته باشند.

چند روز پس از آنکه مجلس نمایندگان آمریکا، قانونگذاری استیبل کوین‌ها را مورد بررسی قرار داد، مجلس سنا نیز به این مسأله رسیدگی کرده است.

کمیته بانکداری سنا، برگزاری جلسه‌ای در تاریخ ۱۵ فوریه (۲۵ بهمن) با عنوان «بررسی گزارش کارگروه بازارهای مالی رییس جمهور در خصوص استیبل کوین‌ها» برنامه‌ریزی کرده است. این تاریخ، یک هفته پس از برگزاری جلسه کمیته سرویس مالی مجلس با عنوان «رمزارزها و آینده امور مالی: گزارش کارگروه بازارهای مالی رییس جمهور در خصوص استیبل کوین‌ها» است.

فهرست شاهدان برای جلسه مجلس نمایندگان شامل مدیران عامل چند شرکت برجسته کریپتو نظیر جرمی آلیر (Jeremy Allaire) از شرکت سرکل (Circle)، سم بنکمن فراید از صرافی FTX، آلسیا جین هاس (Alesia Jeanne Haas) از کوین‌بیس و برایان بروکز از بیت‌فیوری است. فهرست شاهدان جلسه سنا هنوز اعلام نشده است.

هر دو جلسه وعده داده‌اند که به بررسی گزارش کارگروه بازارهای مالی رییس جمهور در خصوص استیبل کوین‌ها می‌پردازند. این گزارش در ماه نوامبر سال گذشته منتشر شده است. در این گزارش، کارگروه مذکور، کنگره آمریکا را ملزم به محدود کردن صدور استیبل کوین‌ها به سازمان‌های معتبر کرده است. در این بین، شورای نظارت بر ثبات مالی، استیبل کوین‌ها را خطری سیستمی خوانده است.

منبع
theblockcrypto

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا