اخبار خارجی

ارزیابی قیمت روز بیت کوین توسط فیدیلیتی؛ آیا الان زمان سرمایه‌گذاری است؟

یورین تیمر، یکی از مدیران شرکت سرمایه‌گذاری فیدیلیتی یادداشتی را منتشر کرد و در آن به بررسی قیمت بیت کوین پرداخت. او در این گزارش بیت کوین را مطابق با شاخص‌های فیدیلیتی برای سرمایه‌گذاری در یک دارایی مورد آنالیز قرار داد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کریپتو گلوب، تیمر گزارش تحقیقاتی ۱۲ صفحه‌ای با عنوان «درک بیت کوین: آیا بیت کوین ارزش تخصیص سرمایه دارد؟» را منتشر کرد و در آن به بررسی ارزش بیت کوین برای سرمایه‌گذاری پرداخت.

در تاریخ ۱۶ می (۲۶ اردیبهشت)، تیمر در توییتی به بررسی قیمت کنونی بیت کوین پس از ریزش اخیر بازار پرداخت. وی در توییت خود به موارد زیر اشاره کرد و شاخص‌های فیدیلیتی برای سرمایه‌گذاری در یک دارایی را بررسی کرد:

مقایسه قیمت بیت کوین و طلا

در درجه اول به نسبت بیت کوین و طلا می‌پردازیم. به عقیده من این نسبت معیاری برای سنجش عملکرد بیت کوین نسبت به طلا است. نسبت بیت کوین و طلا در حال حاضر در ناحیه حمایت مهم خود قرار دارد که با اوج سال ۲۰۱۷ و پایین‌ترین حد سال ۲۰۲۱ منطبق است. همزمان، اندیکاتور باندهای بولینگر نشان می‌دهد که این نسبت اکنون پایین‌تر از روند خود قرار دارد.

نسبت بیت کوین و طلا
نسبت بیت کوین و طلا منبع: فیدیلیتی

سرمایه‌گذاران بیت کوین در چه وضعیتی قرار دارند؟

معیار بعدی که بررسی می‌کنیم، جریان نهفتگی (dormancy flow) است که وضعیت سرمایه‌گذاران را بررسی می‌کند. بر اساس نمودار گلاسنود، جریان نهفتگی موجودیت تعدیل شده در پایین‌ترین سطوح سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ قرار گرفته است.

جریان نهفتگی موجودیت تعدیل شده، نسبتی از ارزش فعلی بازار و ارزش نهفتگی سالانه (به دلار) است.

شاخص dormancy flow بیت کوین
شاخص dormancy flow بیت کوین منبع: فیدیلیتی

بررسی روند پذیرش تکنولوژی‌های نوظهور

معیار بعدی، ارزش بیت کوین است. با کاهش فعلی قیمت BTC به سمت ۲۵،۰۰۰ دلار، مطابق مدل پیش‌بینی منحنی S، تعداد آدرس‌های بیت کوین با موجودی بیش از ۱ دلار (خط نارنجی) به زیر میزان اتفاق افتاده در سیر جذب کاربران اینترنت و تلفن‌های همراه (از لحاظ تعداد کاربر جذب شده) رسیده است. بنابرین با توجه به این اتفاق و عرضه محدود بیت کوین (۲۱ میلیون واحد) برای افزایش این شاخص نیاز است تا قیمت بیت کوین افزایش یابد و افراد با موجودی کم بیت کوین ارزش دارایی بیش از ۱ دلار را پیدا کنند. تیمر در واقع در این نمودار روند پذیرش بیت کوین (تعداد آدرس‌های بیت کوین) را با روند پذیرش پدیده‌هایی مثل تلفن همراه و اینترنت (از لحاظ تعداد کاربران جذب شده) مقایسه کرده است.

منحنی تقاضای بیت کوین
منحنی تقاضای بیت کوین منبع: فیدیلیتی

تیمر در این گزارش نوشت قصد دارد تا سخنانش بسیار ساده بیان شوند. با این حال وی خاطرنشان کرد ارزش بیت کوین در تخصیص سرمایه به آن را به خوبی بررسی خواهد کرد.

تیمر در این گزارش در رابطه با تخصیص سرمایه به طلا و دارایی‌هایی که مشابه با طلا هستند نوشت:

اگر طلا در حال حاضر با اوراق قرضه رقابت می‌کند و بازدهی این اوراق نزدیک به صفر و یا منفی است، شاید منطقی باشد که بخشی از دارایی خود را به طلا و یا دارایی‌هایی که مشابه با طلا هستند اختصاص دهیم.

وی در پایان در رابطه با ارزش بیت کوین گفت:

اگر بپذیریم که بیت کوین یک مخزن ارزش منطقی است، از طلا کمیاب‌تر است و با تقاضای احتمالی تصاعدی خود کامل می‌شود، آیا ارزش ندارد تا در سبد سرمایه‌گذاری خود (با احتیاط و در کنار سایر دارایی‌های دیگر مانند املاک، اوراق بهادار و …) گنجانده شود؟

وی در پاسخ به سوال بالا ادامه داد:

علی‌رغم خطرات زیاد از جمله نوسانات، رقبا، مداخله‌های سیاسی و ..، پاسخ برای برخی از سرمایه‌گذاران (حداقل برای ۴۰٪ از سرمایه آن‌ها) مثبت است. برای این دسته از سرمایه‌گذاران تنها سوالی که مطرح است، قیمت بیت کوین در آینده است و نگران این ارز نیستند.

در انتهای این گزارش تیمر به نتایج زیر رسید:

  • بیت کوین به جریان اصلی تبدیل شده است و توسط سرمایه‌گذاران مختلف به عنوان کلاس دارایی قانونی پذیرفته شده است.
  • بیت کوین هم پویایی عرضه (مطابق مدل انباشت به جریان) و هم پویایی تقاضا (بر اساس قانون متکالف در اثر شبکه) را دارد.
  • اعتبار بیت کوین به عنوان نسخه دیجیتالی طلا در حال افزایش است. این ارز با گذشت زمان سهم بیشتری از بازار را از طلا خواهد گرفت.

وی در آخر نوشت:

همه موارد فوق به من می‌گوید که بیت کوین نه تنها از حمایت قوی برخوردار است، بلکه ارزش فعلی آن بسیار جذاب برای سرمایه‌گذاری است. با این حال، ارزش سهام‌های مرتبط با بیت کوین متشکل از شرکت‌هایی که این رمزارز را نگهداری می‌کنند یا از استخراج و مبادله آن سود می‌برند، باید هرگونه بازیابی قیمت را تایید کنند.

منبع
cryptoglobe

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا