مبتدی مقالات

نشانه‌هایی که از آینده‌ای روشن برای فایل کوین و توکن FIL خبر می‌دهد!

فایل کوین یکی از معروف‌ترین کوین‌ها در بخش ذخیره سازی کریپتوکارنسی‌هاست. قیمت و ارزش بازار FIL در ماه گذشته به اوج جدیدی رسید. در اول آوریل (۱۲ فروردین) این کوین با قیمت ۲۳۳.۶۵ دلار به جمع ۱۰ ارز دیجیتال برتر از نظر ارزش بازار رسید.

فایل کوین در اصل یک شبکه غیرمتمرکز ذخیره سازی داده مبتنی بر فضای ابری است که به کاربرانش امکان می‌دهد با فروش فضای اضافی ذخیره سازی خود در یک پلتفرم متن باز پاداش دریافت کنند. این توکن توسط کمپانی Protocol Labs ساخته شده است.

گفتنی است با اینکه FIL مدت کوتاهی در لیست ۱۰ ارز برتر قرار داشت، اما ارزش بازار فایل کوین (با در نظر گرفتن کل عرضه) به بیش از ۴۵۰ میلیارد دلار رسیده که تقریبا نیمی از محدوده ۱ تریلیون دلاری است که چندی پیش بیت کوین ۱۰ روز متوالی در آنجا قرار داشت.

عملکرد قیمت فایل کوین

فایل کوین در یک ماه گذشته سود بی سابقه ۴۴۰ درصدی را به ثبت رساند. قیمت این رمز ارز از محدوده ۴۲ دلار تا محدوده ۱۸۴ دلار رشد قیمتی را ثبت کرده است. حتی اگر قیمت از اول آوریل حدود ۲۰ درصد افت داشته باشد، باز هم رشد این ارز دیجیتال بیش از ۳ برابر بوده که برای آن عملکرد خوبی است.

نمودار قیمت فایل کوین

جایگاه توکن FIL در ۱۷ مارس (۲۷ اسفند) بار دیگر در بازار تغییر کرد. شرکت سرمایه گذاری گری اسکیل (Grayscale) که معیار علاقه سازمانی به ارزهای دیجیتال است، صندوق‌های جدیدی برای سرمایه گذاری در پنج ارز دیجیتال معرفی کرد. این توکن‌ها چین لینک (LINK)، فایل کوین، LPT ، BAT و دیسنترالند(MANA) هستند. پس از این معرفی قیمت FIL در ۴۸ ساعت حدود ۴۰ درصد افزایش یافت که نشان دهنده واکنش مثبت جامعه و بازار به این پیشرفت است.

ماری تاتیبو (Marie Tatibouet) مدیر ارشد بازاریابی صرافی ارزدیجیتال Gate.io، در مورد دلایل اینکه چرا فایل کوین علاقه سازمانی را به خود جلب می‌کند، گفت که امروزه داده‌ها با ارزش‌ترین کالا هستند و یک رقابت برای روش‌های ارزان‌تر و کارآمدتر برای ذخیره سازی داده‌ها وجود دارد. مارتین گاسپار (Martin Gaspar) تحلیلگر صرافی دارایی دیجیتال CrossTower در مورد تاثیر این معرفی در بازارها به Cointelegraph گفت:

طبق داده‌های گری اسکیل تا ۵ آوریل ۲۰۲۱ (۱۶ فروردین)، فایل کوین تنها ۸.۱ میلیون دلار دارایی داشت. این مبلغ نسبت به بیش از یک میلیارد دلار حجم معاملات ۲۴ ساعته در CoinGecko بسیار ناچیز است و نشان می‌دهد عوامل اصلی دیگری نیز در افزایش قیمت دخیل هستند.

کامرون وینکلووس (Cameron Winklevoss) بنیانگذار صرافی Gemini می‌گوید که از افزایش شدید قیمت توکن متعجب نشده است. وی دلایل اصلی پیشرفت پروژه فایل کوین را مقدار قدرت ذخیره سازی شبکه ذکر کرد. در ادامه تاتیبو در این باره گفت:

بیت وایز و گری اسکیل هر دو FIL را اضافه کرده‌اند و The9 Limited و New Universal روی ماینینگ این توکن سرمایه گذاری‌های چند میلیون دلاری انجام داده‌اند.

با این حال عوامل مختلفی در اینجا دخیل هستند که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

نقش تعیین کننده بازار چین

شبکه فایل کوین

وو بلاکچین (Wu Blockchain) یک روزنامه نگار کریپتویی چینی در توییتر خود اشاره کرد که در روزی که FIL به بالاترین قیمت خود رسید، حجم معاملات ۲۴ ساعته این ارز درصرافی هیوبی به ۲۴.۲ میلیارد دلار رسیده است. که تقریبا سه برابر حجم معاملات اتر (ETH) و بیت کوین (BTC) دریک روز بود. گاسپار در ادامه اشاره کرد:

فایل کوین در چین محبوب است و ماینرهای چینی علاقه زیادی به آن دارند. آنها متعهد هستند تا FIL را به عنوان وثیقه دریافت کنند که این کار باعث افزایش تقاضای توکن می‌شود. علاوه بر این به نظر می‌رسد ماینینگ فایل کوین با توجه به کمبود ریگ‌های ماینینگ BTC و ETH گزینه جذابی برای ماینرها باشد

طبق داده های CoinGecko، از ۹ آوریل (۲۰ فروردین) نزدیک به ۴۰ درصد از حجم معاملات ۲۴ ساعته فایل کوین متعلق به صرافی هیوبی است. این داده‌ها می‌گویند که عمدتا خرده سرمایه‌گذاران و ماینرهای مستقر در چین به فایل کوین علاقه دارند. هیاهوی پیرامون این توکن در چین به حدی است که گفته می‌شود حتی پوسترهای تبلیغاتی آن نیز وجود دارد. مشابه این اتفاق پوسترهای بیت کوین در لندن است، با این تفاوت که پوسترهای فایل کوین به وضوح تبلیغاتی برای سوق دادن خرده سرمایه‌گذاران به خرید این توکن است.

رابی لیو(Robbie Liu) تحلیلگر بازار در OKEx Insights، تیم تحقیققات صرافی ارز دیجیتال OKEx به Cointelegraph گفت:

پیشرفت بازار فایل کوین در چین بسیار زیاد بوده است و ماینرهای چینی بیش از ۹۵ درصد از نودهای فایل کوین را تشکیل می‌دهند. با توجه به اینکه چین قطب ماینینگ کریپتوکارنسی‌ها در جهان است، کاملا طبیعی است که بازار نسبت به اقتصاد ماینینگ بسیار حساس باشد.

تاتیبو نیز اظهار داشت که دلیل تقاضای زیاد این است که ماینینگ FIL بسیار مقرون به صرفه‌تر از ماینینگ بیت کوین و اتریوم است. در آگوست سال ۲۰۲۰ (مرداد ۹۹) دولت چین از طرح جدید زیرساخت اینترنت خود را که بر گسترش نوآوری در 5G، هوش مصنوعی و اینترنت اشیا تمرکز دارد، رونمایی کرد. این طرح می تواند به طور بالقوه بر اکوسیستم فایل کوین تأثیر بگذارد، زیرا ذخیره سازی غیرمتمرکز ابری در دستور کار قرار می‌گیرد.

همچنین گزارش‌های تأیید نشده‌ای وجود دارد مبنی بر اینکه مقامات دولت چین به طور رسمی ماینینگ فایل کوین را تشویق می‌کنند زیرا راهکار غیرمتمرکز ذخیره سازی ابری کاملا مطابق با چشم انداز چین برای زیرساخت‌های اینترنت داخلی است.

آینده فایل کوین

شبکه فایل کوین

دلیل دیگر افزایش تقاضای فایل کوین کاهش تولید است که طبق برنامه ریزی در ۱۵ آوریل (۲۶ فروردین) اتفاق می‌افتد. لیو در مورد تغییر در اقتصاد عرضه و تقاضای FIL اظهار داشت:

افزایش قیمت عمدتاً نتیجه گمانه زنی ها قبل از کاهش تولید در ۱۵ آوریل است. در حال حاضر این پروتکل ۶۴۸,۰۰۰ توکن Fil در روز منتشر می‌کند اما پس از ۱۵ آوریل تولید به ۳۶۵,۰۰۰ FIL در روز کاهش می‌یابد.

یکی دیگر از ویژگی های جالب اقتصاد توکنی FIL این است یک ساز و کار داخلی دارد و در آن ماینرها برای ماینینگ ارز دیجیتال بیشتر که به عنوان توکن حاکمیتی و یک ابزار سودمند برای اکوسیستم فایل کوین عمل می‌کند، باید توکن‌های FIL بیشتری خریداری کنند. این مکانیسم با تشویق دارندگان توکن به ارائه توان ماینینگ بیشتر، از دامپ شدن توکن FIL در بازار آزاد جلوگیری می‌کند.

ماهیت ارائه محصولات فایل کوین آن را در رقابت مستقیم با غول‌های فناوری مانند گوگل، آمازون و علی بابا قرار می‌دهد. از آنجا که فایل کوین یک شبکه باز مبتنی بر بلاک چین است، ذخیره سازی داده‌ها غیر قابل تغییر (non-tamperable) است و میزان ذخیره سازی که این شبکه به آن دسترسی دارد از نظر تئوری بی‌نهایت است.

با این حال باید به این نکته توجه داشت که سرویس‌های آمازون، گوگل و سایر غول‌های فناوری کاملاً تثبیت شده‌اند و از ابتدای مطرح شدن ذخیره سازی و محاسبات ابری به عنوان یک سرویس، نیازهای سرمایه گذاران سازمانی و خرده را تأمین می‌کنند. لیو معتقد است که برای گفتن اینکه فایل کوین می‌تواند با غول‌های فناوری رقابت کند، زود است. وی افزود:

علیرغم چشم اندا‌زهای مثبت، راه‌کارهای درجه سازمانی به چیزهایی بیش از فضای ذخیره سازی متکی هستند. برای میزبانی کامل خدمات آنها در فضای ابری، به مدیریت عملیاتی و پشتیبانی فنی نیاز است.

گاسپار عواملی را توضیح داد که تیم فایل کوین باید قبل از شروع رقابت با رهبران صنعت در این فضا مورد توجه قرار دهد: فایل کوین باید از آنلاین ماندن شبکه خود، از اینکه فایل‌ها به صورت ایمن ذخیره شده و قابل دسترسی هستند و ریسک‌ها و هزینه‌‌های ذخیره داده‌ها روی آن کمتر از راهکارهای ذخیره سازی متمرکز است، اطمینان حاصل کند.

سخن پایانی

برای دیدن اینکه چگونه تقاضای توکن‌های FIL پس از کاهش تولید تقویت می‌شود، باید منتظر ماند. واضح است که به دلیل موارد استفاده فایل کوین در دنیای واقعی، افزایش قیمت و ارزش بازار با دوره رشد پروژه و چیزهایی که ارائه می‌دهد، رابطه دارد. آن هم برای رقابت در بازاری که توسط شرکت‌هایی که منابع نامحدودی دارند، هدایت می‌شود.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا