مقالات عمومی

در محیط اینترنت کمربند ایمنی خود را ببندید؛ ۵ مرورگر اینترنتی محبوب جهت حفظ امنیت!

اطلاعات شخصی شما به یکی از با ارزش ترین منابع جهان تبدیل شده است. این اطلاعات، برای شرکت های حوزه فناوری نظیر گوگل و فیسبوک و هم چنین اشخاص ثالثی که اطلاعات شما را دریافت می‌کنند (بخصوص مرورگرهای اینترنتی) و از آنها برای اهداف مختلف استفاده می‌کنند ارزش بسیار زیادی ایجاد کرده است.

برای مثال شرکت کمبریج آنالیتیکا (Cambridge Analytica) را در نظر بگیرید که با استفاده از اطلاعات کاربران فیسبوک در زمینه های تبلیغات هدفدار، پیام های انبوه و حتی کمک به دونالد ترامپ برای ورود به کاخ سفید و کسب ریاست جمهوری سود برده اند. مثال ذکر شده کاملا صحیح است اما بسیاری از مرورگرها نیز فعالیت های شما را به شکل کوکی ها و سایر نرم افزارها رصد می‌کنند.

برای مثال گوگل کروم به هزاران کوکی رصد کننده امکان می‌دهد تا بر روی فعالیت های شما نظارت کنند. این نکته که مرورگرها می‌توانند فعالیت های شما را رصد کنند باعث می‌شود که بتوانند این اطلاعات را به اشخاص ثالث بفروشند تا شما را هدف تبلیغات خود قرار دهند. هرچند مرورگرهایی با امنیت بیشتر وجود دارند که حریم خصوصی نسبت به اطلاعات شما از اولویت بالاتری برخوردار است.

در ادامه این مقاله به پنج مرورگر اینترنت محبوب می‌پردازیم که سوء استفاده از اطلاعات شما را به حداقل رسانده اند. این مرورگرها به منظور افزایش امنیت، بر روی شبکه های مجازی خصوصی سرمایه گذاری کرده اند که اطلاعات شما را محرمانه حفظ خواهند کرد.

۵- سافاری (Safari)

احتمالا با سافاری، مرورگر اینترنت شرکت اپل آشنا هستید، اما نکته ای که ممکن است ندانید این است که در زمینه حفظ حریم خصوصی، عملکرد به مراتب بهتری نسبت به رقبای خود نظیر گوگل کروم دارد. سافاری چندین ویژگی دارد که برای حفظ حریم خصوصی در فضای آنلاین سودمند می‌باشد. ویژگی محافظت پیشرفته در خصوص فعالیت های کاربران، رصد کردن شما از طریق فعالیت های مرورگر را برای تبلیغات کنندگان دشوار می‌کند. این ویژگی، از قرار دادن اطلاعات وبسایت های شخص ثالث در کش مرورگر جلوگیری می‌کند. سافاری هم چنین دارای ویژگی ورود با حساب کاربری اپل می‌باشد که در تابستان جاری وارد مرحله آزمایشی بتا خواهد شد. در این ویژگی اگر بخواهید ایمیل خود را پنهان کنید، آدرس ایمیل تصادفی برای شما تولید می‌کند که تمام ایمیل هایی که اشخاص ثالث برای شما ارسال می‌کنند به این ایمیل تصادفی فوروارد می‌شوند.

۴- بریو (Brave)

بریو مرورگر جدید و متن باز است که توسط برندان آیک موسس جاوااسکریپت ایجاد شده و توسط شرکت نرم افزاری بریو توسعه یافته است. این مرورگر مبتنی بر حریم خصوصی است و تمام تبلیغات و گزینه های ردیابی کاربران را مسدود می‌کند. سرورهای این مرورگر هیچکدام از اطلاعات وبگردی شما را مشاهده و ذخیره نمی‌کند و هم چنین می‌توانید تنظیمات حریم خصوصی را خودتان مشخص کنید. این مرورگر هم چنین به شما امکان می‌دهد که متوجه شوید چه مقدار تبلیغات و برنامه های رصد کننده به طور روزانه مسدود شده اند. حتی اگر با تبلیغات مشکلی هم نداشته باشید، این موضوع که بدانید کی، کجا و چطور تبلیغات برای شما نمایش داده می‌شوند می‌تواند جالب باشد. در این مرورگر پلاگین یا افزونه ها که خطرات امنیتی آنها ثابت شده است به طور پیش فرض غیرفعال می‌باشند. بحث های زیادی در خصوص برنامه تبلیغاتی آنها وجود دارد که در ازای مشاهده تبلیغات، به کاربران پرداخت هایی انجام می‌شود، اما این ویژگی کاملا اختیاری است.

بریو

۳- اپیک (Epic)

اپیک مرورگر مبتنی بر حریم خصوصی بسیار خوبی است اما به دلیل دشوار بودن استفاده از آن در رده سوم قرار می‌گیرد. این مرورگر رویکرد بسیار قاطعی در خصوص حریم خصوصی دارد و محصولی از شرکت نرم افزاری هیدن رفلکس (Hidden Reflex) است. این مرورگر ردیابی نوار آدرس و را حذف می‌کند و از پروکسی رمزنگاری شده با استفاده از تنها یک کلیک بهره می‌برد که آدرس IP شما را پنهان می‌کند و وبگردی شما را کدگذاری می‌کند تا هیچکس نتواند این موضوع را مشاهده کند. هم چنین برای هر وبسایتی که مشاهده می‌کنید درخواستی مبنی بر عدم رصد شما ارسال می‌کند. این ویژگی صرفا شامل یک درخواست است و در بین سایر مرورگرها نیز رایج است اما در مرورگرهای دیگر باید این ویژگی را فعال کنید. اپیک نه تنها از سایت ها درخواست می‌کنند که شما را رصد نکنند، بلکه از این کار جلوگیری نیز می‌کنند. این مرورگر هم چنین از ویژگی auto-suggest یا تکمیل خودکار عبارت جستجوی شما استفاده نمی‌کند و هم چنین رمز عبورها و هیستوری یا همان سوابق وبگردی شما را ذخیره نمی‌کند. این ویژگی ها باعث می‌شود که آپیک نسبت به سایر مرورگرها خصوصی تر شود اما کار کردن با آن را دشوار می‌کند.

۲- تور (Tor)

تور مرورگری است که در سال ۲۰۰۲ توسط پروژه غیرانتفاعی تور و بر بستر فایرفاکس توسعه یافت. این مرورگر با گذراندن اطلاعات شما از سه لایه امنیتی و گذراندن از شبکه تور، از هویت و فعالیت های آنلاین شما محافظت می‌کند. هنگامی که وبگردی شما به اتمام رسید، تمام کوکی ها و هیستوری به طور خودکار پاک می‌شوند و این امر، رصد شما و فعالیت هایتان را دشوار می‌کند. تور هم چنین به شما امکان می‌دهد تا به دارک وب نیز دسترسی داشته باشید. نکته ای که قابل ذکر می‌باشد این است که نهادهای قانونی و ISP ها حتی اگر نتوانند فعالیت های شما را مشاهده کنند، اما می‌توانند متوجه شوند که از مرورگر تور استفاده می‌کنید.

۱- فایرفاکس (Firefox)

هنگامی که صحبت از حریم خصوصی و استفاده همگانی می‌شود، فایرفاکس در رتبه اول قرار می‌گیرد. این مرورگر توسط شرکت غیرانتفاعی موزیلا توسعه یافته است که در تجارت فروش غیرمجاز اطلاعات شما حضور ندارد. فایرفاکس دارای ویژگی مسدودسازی محتوا است تا کاربران بتوانند تمام مکانیزم های ردیابی و رصد را مسدود کنند. فایرفاکس برخلاف رقبای خود، مجموعه بسیار بزرگی از افزونه ها ارائه می‌دهد که برای بهبود حریم خصوصی می‌توانید از آنها استفاده کنید. در آخر می‌توان گفت که یکی از نکات کلیدی فایرفاکس آن است که این مرورگر تنها مرورگر رایجی است که متن باز است، در نتیجه می‌توانید وارد کد منبع آن شوید و اطمینان حاصل کنید که هیچگونه اسکریپت ردیابی در معماری آن نوشته نشده است.

بنابراین هنگامی که صحبت از محافظت از حریم خصوصی خود در فضای آنلاین می‌شود، می‌توانید از فایرفاکس استفاده کنید که ویژگی های محافظتی و رابط کاربری مناسب را همزمان ارائه می‌دهد، هنگامی که اصلا نمی‌خواهید شناسایی شوید می‌توانید از تور و اپیک استفاده کنید، هنگامی که رابط کاربری ساده با ویژگی های خوب مرتبط با حریم خصوصی می‌خواهید می‌توانید از بریو استفاده کنید و اگر می‌خواهید از مرورگر رایج استفاده کنید اما ویژگی های محافظتی تا حدی برای شما مهم است به شما سافاری را پیشنهاد می‌دهیم.

منبع
inverse

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا