۵ نکته مهم که باید قبل از سرمایه گذاری در شرکت های بلاک چینی بدانید

با افزایش علاقه به بلاک چین، اهمیت آموزش به سرمایه گذاران بیش از پیش احساس می‌شود. هر هفته صدها پروژه جدید ایجاد می‌شود. تمایز قائل شدن بین پروژه های خوب از بد کار بسیار سختی است. تمام پروژه ها نمی‌توانند موفقیت آمیز باشند. مساله زمانی پیچیده تر می‌شود که بعضی از پروژه ها برای افزایش سرمایه خود از توکن ارز دیجیتال استفاده می‌کنند.

چگونه قبل از سرمایه گذاری از سرمایه خود محافظت کنیم؟

آموزش، آموزش و باز هم آموزش. همواره تحقیقات تیم هایی که قصد ورود به این صنعت را دارند، دنبال کنید و شرایط و قوانین اولیه (وایت پیپر) آن ها را به دقت مطالعه کنید. چیزی که از این تیم ها یاد می‌گیریم این است که داشتن ایده بسیار خوب است اما اجرای ایده ها باعث موفقیت می‌شود. چیزی که روی کاغذ و به صورت تئوری خوب به نظر می‎رسد لزوما به این معنا نیست که در عمل هم خوب می‌باشد.

به یاد داشته باشید هر زمانی که فردی در انجام معامله سود می‌برد، فرد دیگری ضرر می‌کند. به طور خلاصه می‌توان گفت که هیچ فردی گوی جادویی ندارد تا پروژه های موفق را پیش بینی کند. اما قبل از سرمایه گذاری، چند سوال اساسی وجود دارد که باید به آن ها پاسخ دهید. در این مقاله نگاهی به این موضوع می‌اندازیم که چگونه می‌توانید مانند افراد حرفه ای، ارزش هر پروژه را تشخیص دهید.

آیا بلاک چین توکن جایزه می‌دهد؟

ماینرها و سرویس دهنده های شبکه، خون جاری در رگ های هر بلاک چین می‌باشند. آن ها تراکنش ها را نوشته و گره ها را کنترل می‌کنند. به ازای این اقدامات، آنها باید جایزه دریافت کنند. ماینرها را به عنوان حسابدار در نظر بگیرید. واضح است که حسابدارها رایگان کار نمی‌کنند.

اگر پروژه مد نظر شما به ماینرها توکن جایزه نمی‌دهد، چرا ماینرها باید وقت و قدرت محاسباتی خود را صرف خدمت رسانی به بلاک چین شما کنند؟ اگر افراد تنها بتوانند از طریق اکسچنج ها و ایردراپ ها توکن کسب کند چه کسی کارهای لازم را انجام می‌دهد؟ بدون حضور سرویس دهنده های شبکه، استفاده و پذیرش این فناوری به شکست خواهد انجامید. ارزش واقعی پروژه اینجا مشخص می‌شود.

داده ها چگونه وارد بلاک چین می‌شوند؟

اگر پروژه‌ای با سیستم های قدیمی در صدد ورود به این صنعت باشد، کسب و کارها چگونه اطلاعات خود را به بلاک چین منتقل می‌کنند؟ هر بلاک‌چین دارای حجم بلاک متفاوت می‌باشند. در نظر گیرید در هر بلاک چه مقدار داده می‌تواند قرار گیرد، چه داده ای بهتر است در بلاک‌ چین ذخیره شود و کسب و ‌کارها چگونه داده های خود را به بلاک‌چین منتقل کنند؟ آیا نیاز است که تمام داده ها یا فقط قسمت مهمی از آن در زنجیره آفلاین ذخیره شود؟

این موضوع شاید کسل کننده باشد، اما سال ۲۰۰۰ را به یاد بیاورید که نگرانی خاصی برای انتقال حجم عظیم داده ها وجود داشت. در آن زمان چند فرد با انجام این کار پول زیادی به دست آوردند و این بار هم شرایط یکسان می‌باشد.

آیا برای استفاده از آن نیاز به کنسرسیوم می‌باشد؟

این مورد غیر قابل اجتناب می‌باشد و موضوعی است که همواره قبل از سرمایه گذاری باید آن را در نظر داشته باشید. اگر هدف پروژه ای، ورود به صنعت خاصی باشد باید تمام شرکت های موجود در آن صنعت را در نظر بگیرید که از این تکنولوژی و استانداردهای آن استفاده خواهند کرد.

برای مثال، چند پروژه در صدد ورود به صنعت زنجیره تامین می‌باشند. اما در زنجیره تامین، عوامل و شرکت های بسیار زیادی وجود دارند که ممکن است به کارگیری بلاک چین را تحت تاثیر قرار دهند. این شرکت ها شامل تامین کنندگان، تولید کنندگان، حمل کنندگان، خرده فروشان و بسیاری موارد دیگر می‌باشد. ورود به صنایع توسعه یافته زمان بر می‌باشد. برای به ثمر نشستن چشم انداز بلاک چین، زمان و تعداد افراد خریدار اهمیت دارند.

داده ها چگونه بررسی و استفاده می‌شوند؟

اکنون که داده ها را بر بستر بلاک چین داریم قدم بعدی چیست؟ به نحوه استفاده داده ها و مزایای آن برای تجارت مورد نظر فکر کنید. صرفا ذخیره داده ها بر روی بلاک چین و بازخوانی آن در زمان مورد نیاز، ارزشی در تجارت ایجاد نمی‌کند. بنابراین مزایای خاصی که یک شرکت یا صنعت از ذخیره داده ها بر روی بلاک چین به دست می‌آورد را در نظر بگیرید. یکی از موارد جالب استفاده از آن، مشاهده افرادی است که به داده ها دسترسی دارند.

برای شفاف سازی فرودگاه ها را مثال می‌زنیم. تمام فرودگاه های ملی در ایالات متحده از یک بلاک چین خاص برای ذخیره اطلاعات پرواز بهره می‌برند. با استفاده از این روش می‌توان تعداد مسافران هر فرودگاه را بررسی کرد، از کارهای انجام شده توسط مسافران آگاه شد، زمان صرف شده توسط مسافران در هر قسمت از فرودگاه را محاسبه کرد. این سطح از شفافیت منحصر به فناوری بلاک چین می‌باشد و قبل از آن امکان پذیر نبوده است.

آیا بلاک چین به تجارت سرعت می‌بخشد؟

بلاک چین در اصل “اینترنت تراکنش ها” می‌باشد. تراکنش در ثانیه یا TPS عاملی بسیار مهم در استفاده بلند مدت و به کارگیری فناوری بلاک چین توسط شرکت ها و مصرف کنندگان می‌باشد.

از یک بلاک چین نمی‌توان برای تمام اهداف استفاده کرد. برخی برای تراکنش های مالی و بعضی دیگر برای تراکنش‌های مربوط به روند انجام کار، بهتر می‌باشند.

اگر شبکه ای بسیار کند عمل کند، علیرغم مزایای دیگری که دارد، کسب و کارها نمی‌توانند از آن استفاده کنند. کریپتو کیتیز (Kitties) مثال این مورد می‌باشد که روی شبکه اتریوم کار می‌کند. بازیکن های بسیار زیاد کریپتو کیتیز، شبکه را با مشکل کندی سرعت و از کار افتادن مواجه کرده است و زمان و هزینه تراکنش ها به شدت افزایش داده است.

اکنون شرکت های بزرگ بین المللی و تعداد افرادی که به طور همزمان از یک بلاک چین استفاده می‌کنند را تصور کنید. اگر شبکه قادر به کنترل حجم بالای ترافیک و استفاده از شبکه نباشد، شرکت های بزرگی که نیاز به دسترسی سریع به داده ها دارند از آن استفاده نخواهد کرد.

اگر قبل از سرمایه گذاری توانستید با اطمینان به این سوالات پاسخ دهید، نه تنها قادر به تشخیص پروژه های با ارزش می‌شوید بلکه درک بهتری از اکوسیستم بلاک چین خواهید داشت. ارزش واقعی بلاک چین از صحبت های پر زرق و برق افراد، برنامه های توسعه تئوری یا اعلامیه‌ی مکرر حاصل نمی‌شود، بلکه از اجرا و به کارگیری آن بلاک‌چین به دست می‌آید.


54321
امتیاز 5 از 1 رای

منبع ccn
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر