اخبار داخلی

هشدار: از صرافی داخلی به صورت مستقیم به صرافی خارجی واریز و برداشت نکنید

با توجه به رصد تراکنش‌های ورودی و خروجی کاربران در صرافی‌های خارجی، برخی از اکسچنج‌های بین‌المللی تراکنش‌هایی را که از مبدا یا به مقصد صرافی‌های ایرانی ارسال می‌شوند را شناسایی کرده و به این دسته از کاربران هشدارهایی را صادر کرده‌اند.

براساس گزارش میهن بلاکچین برخی از کاربرانی که به صورت مستقیم از صرافی‌های داخلی به اکسچنج‌های خارجی مانند Ftx رمزارز انتقال داده‌اند، از دریافت پیام‌هایی مشابه نمونه زیر خبر داده‌اند. در این پیام آمده است:

با بررسی حساب کاربری شما، متوجه شده‌ایم که رمزارز واریز شده به حساب شما، از مبدا یک صرافی با ریسک بالا ارسال شده است.

این دسته از منابع، از نظر ما جزو منابع ممنوعه قرار دارند. لطفا در واریزهای بعدی خود، نسبت به ارسال از کیف پول‌هایی که با صرافی‌های با ریسک بالا در ارتباط هستند پرهیز کنید. تکرار اینگونه فعالیت‌ها، به قطع شدن حساب کاربری شما منجر می‌شود.

هشدار صرافی ftx در خصوص واریز مستقیم از صرافی ایرانی

این دسته از هشدارها را باید جدی گرفت. کاربران می‌بایست نسبت به واریز رمزارز به حساب خود در صرافی‌های بین المللی هشیار باشند. همانگونه که قبلا در میهن بلاکچین مطالعه کرده‌اید، چینالیسیس درباره دور زدن تحریم‌ها توسط صرافی‌های ایرانی گزارشی تهیه کرده است و در آن برخی آمارهای مرتبط با صرافی های ایرانی را منتشر کرده است.

شناسایی آدرس‌های کیف پول صرافی‌ها به راحتی توسط شرکت‌های تجزیه و تحلیل داده انجام می‌شود و در گزارش‌های خود آمار و اطلاعات این صرافی‌ها را منتشر می‌کنند. اکسچنج‌های بزرگ دنیا نیز یا از این اطلاعات استفاده می‌کنند یا با استفاده از سرویس‌های داخلی خود، نسبت به شناسایی آدرس‌هایی که ممکن است در کشورهای تحت تحریم فعالیت می‌کنند اقدام کنند.

از این رو به کاربران ایرانی توصیه می‌شود در انتقال رمزارزهای خود از چند کیف پول به عنوان واسطه استفاده کنند و در صورت دریافت هشدارهای مشابه، در صورت نیاز به برداشت دارایی خود، آنها را به کیف پول شخصی خود منتقل کنند. ممکن است صرافی خارجی در زمان برداشت به مقصد صرافی ایرانی، (چنانکه قبلا هشدار آن را صادر کرده است) نسبت به مسدود کردن دارایی کاربران اقدام نماید.

اخیرا انجمن بلاکچین ایران، بیانیه‌ای را نیز در این خصوص صادر کرده که در آن در خصوص به خطر افتادن دارایی‌های کاربران ایرانی توصیه‌های لازم صورت گرفته است. در این بیانیه آمده است اخیرا مواردی از برچسب زنی روی دارایی‌های کاربران، حتی در پلتفرم های تبادل غیر متمرکز مانند 1inch نیز مشاهده شده است که با گزارش برچسب دارایی کاربران کشور های تحت تحریم، منجر به اعمال بلاک کردن دارایی در سکوهای پذیرنده ای مانند Binance شده است. متن کامل بیانیه را در اینجا مطالعه نمایید.

  • آیا صرافی خارجی می‌تواند دارایی من را مسدود کند؟

بله، با توجه به اینکه کلید خصوصی کیف پول‌های صرافی‌ها تنها در اختیار خود آنها قرار دارد، می‌توانند به راحتی حساب کاربر را مسدود کرده و درخواست‌های برداشت او را رد کنند.

  • آیا امکان شناسایی کاربران ایرانی توسط صرافی‌های غیرمتمرکز نیز وجود دارد؟

بله. تمام صرافی‌ها می‌توانند با استفاده از شناسایی آی‌پی کاربران در مرحله اول، و سپس شناسایی آدرس‌های متعلق به صرافی‌ها، در خصوص غیر مجاز بودن استفاده کاربر از خدمات آنها تصمیم بگیرند. بر اساس گزارش پیشین میهن بلاکچین، دکس یونی سواپ، نسبت به مسدود کردن آدرس‌های کیف پول‌های مشکوک به شرکت در فعالیت‌های غیرقانونی اقدام می‌کند. البته این دسته از صرافی‌ها تنها می‌توانند دسترسی به سایت خود را محدود کنند و چون دارایی هر کاربر، در کیف پول شخصی او قرار دارد، امکان مسدود کردن دارایی او را نخواهند داشت. مگر آنکه کدهای قرارداد هوشمند خود را بتوانند تغییر دهند؛ برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید «آیا کاربران ایرانی همچنان می‌توانند از پنکیک سواپ استفاده کنند؟» را مطالعه کنید.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

9 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا