اخبار عمومی

آخرین تحولات دادگاه FTX؛ چهارمین مدیر ارشد این صرافی به جرائم خود اعتراف کرد

رایان سلامه (Ryan Salame)، یکی از مدیران سابق صرافی ورشکسته FTX، روز پنجشنبه هفته گذشته به جرائم خود شامل مشارکت غیرقانونی در کمپین‌های سیاسی و توطئه برای اداره یک کسب‌وکار غیرقانونی اعتراف کرد و به پرداخت جریمه محکوم شد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به نقل از دبلاک و کوین‌دسک، سلامه چهارمین مدیر عالی رتبه FTX است که به اتهامات خود اعتراف کرده است. این در حالی است که سم بنکمن فرید (Sam Bankman-Fried)، مدیرعامل این پلتفرم، همچنان منتظر برگزاری دادگاه خود در ماه آینده است.

سلامه به توطئه برای مشارکت غیرقانونی در کمیپن‌های سیاسی و همچنین توطئه برای اداره یک کسب‌وکار غیرقانونی در زمینه نقل‌وانتقال پول اعتراف کرده است. او به قاضی لوئیس کاپلان (Lewis Kaplan) از دادگاه منطقه‌ای ناحیه جنوبی نیویورک گفته است به اسم خود ۱۰ میلیون دلار کمک سیاسی را تحت عنوان وام به افرادی که دیگران معرفی کرده بودند، پرداخت کرده و با داشتن حمایت سم بنکمن فرید می‌دانسته که قرار نیست آن‌ها را پس بگیرد.

بلومبرگ چندی پیش گزارش داده بود که سلامه می‌خواهد به اتهامات جنایی خود اعتراف کند. او در حال حاضر با ارائه یک وثیقه ۱ میلیون دلاری آزاد شده و قبل از صدور حکم خود در مارس ۲۰۲۴ (اسفند ۱۴۰۲) باید ۶ میلیون دلار پرداخت کند. علاوه بر این، وی باید یک خودروی پورشه، دو ملک و شرکت خود را در اختیار دولت آمریکا قرار داده و ممکن است به ۱۰ سال زندان محکوم شود.

اگر سلامه این جریمه‌ها را پرداخت نکند یا معلوم شود که در سوگندنامه خود دروغ گفته است، وزارت دادگستری آمریکا می‌تواند تمام ۱.۵ میلیارد دلار دارایی‌ وی را تحت تعقیب قرار دهد. دامیان ویلیامز (Damian Williams)، دادستان ایالات متحده، در بیانیه‌ای اعلام کرده است:

رایان سلامه اعتراف کرده که صرافی FTX، شرکت آلامدا ریسرچ (Alameda Research) و همدستانشان با حمایت از یک کمپین سیاسی و کسب‌وکار غیرقانونی نفع برده‌ و به توسعه غیرقانونی و سریع FTX کمک کرده‌اند.

دادستان‌های این پرونده گفته‌اند که سلامه و همدستانش بیش از ۳۰۰ کمک مالی به ارزش ده‌ها میلیون دلار انجام داده‌اند که همگی غیرقانونی بوده و با استفاده از سرمایه کاربران انجام شده است.

علاوه بر این، سلامه به پرداخت بیش از ۵.۵ میلیون دلار به عنوان غرامت به بدهکاران FTX محکوم شد.

چهار مدیر اجرایی FTX به جرائم خود اعتراف کرده‌اند

علاوه بر سلامه، کارولین الیسون (Caroline Ellison)، مدیرعامل سابق آلامدا ریسرچ و گری وانگ (Gary Wang)، هم‌بنیان‌گذار FTX و نیشاد سینگ (Nishad Singh)، مدیر بخش مهندسی FTX، هم در چند ماه گذشته به جرائم خود اعتراف کرده‌اند.

سلامه در ماه جولای (تیر) به خاطر نقض احتمالی قوانین کمپین آمریکا مورد بازجویی قرار گرفته و دادستان‌های فدرال نیز فرآیند تحقیق درمورد دخالت او در رقابت‌های انتخاباتی نامزدش، یعنی میشل باند (Michelle Bond) را آغاز کرده بودند.

سلامه اعلام کرده است قصد ندارد در دادگاه سم بنکمن فرید شهادت بدهد. همان طور که پیش از این گزارش دادیم، بنکمن فرید مجددا بازداشت شده و منتظر برگزاری دادگاه خود در اوایل اکتبر (مهر) است. دادستان‌ها بنکمن فرید را به دستکاری شواهد موجود متهم کرده‌اند؛ چراکه او دفتر خاطرات خصوصی کارولین الیسون را در اختیار نیویورک تایمز قرار داده و از یک اپلیکیشن رمزگذاری‌شده برای برقراری ارتباط با شاهدان احتمالی استفاده کرده است.

وکلای سم بنکمن فرید به شدت نسبت به حضور او در زندان اعتراض و اعلام کرده‌اند که او به اندازه کافی به یک رایانه دسترسی ندارد؛ به دلیل سرعت پایین اینترنت امکان بررسی اسناد برایش فراهم نیست و با وجود محدودیت‌های موجود نمی‌تواند برای دادگاه خود آماده شود. با این حال، تلاش‌های آن‌ها فایده‌ای نداشته و بنکمن فرید همچنان در زندان است.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا