اطلاعیه صرافی

کاربران صرافی FTX تا اواسط سال آینده دارایی خود را دریافت خواهند کرد

صرافی FTX در جدیدترین طرح خود اعلام کرده است بیش از ۹۰٪ از دارایی‌های مشتریان شعبه بین‌المللی و آمریکایی خود را تا پایان سه‌ماهه دوم سال ۲۰۲۴ بین آن‌ها توزیع خواهد کرد. البته این اتفاق در صورتی رخ می‌دهد که طلبکاران و بدهکاران FTX در مورد این طرح به توافق رسیده و دادگاه نیز این طرح را تایید کند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به نقل از کوین تلگراف، صرافی FTX در ۱۷ اکتبر (۲۵ مهر) اعلام کرد بعد از بحث‌های گسترده با کمیته بستانکاران (کمیته‌ای از مشتریان غیرآمریکایی و شاکیان گروهی) به نقطه عطف مهمی رسیده‌اند. FTX در ۱۶ اکتبر (۲۴ مهر) طرح جدید خود برای تسویه حساب مشتریان این صرافی را به دادگاه آمریکا ارائه کرد. با این حال، باید تا ۱۶ دسامبر (۲۵ آذر) یک پرونده رسمی ارائه شود تا تاییدیه آن از دادگاه اخذ شود.

بخشی از این طرح شامل «مطالبات قابل بازیابی (Shortfall Claim)» است که در آن FTX تخمین زده‌ است ۹۰٪ از دارایی‌های موجود بین مشتریان شعبه بین‌المللی و آمریکایی آن توزیع می‌شود. طبق داده‌های این طرح، ارزش دارایی‌های شعبه بین‌المللی FTX به ۸.۹ میلیارد دلار می‌رسد و ارزش دارایی‌های شعبه آمریکایی آن هم حدود ۱۶۶ میلیون دلار برآورد شده است. جان ری سوم (John Ray III)، مدیر عامل و مدیر ارشد بازاریابی FTX، با ابراز خوشنودی نسبت به این طرح اعلام کرده است:

FTX چالش‌برانگیزترین فاجعه مالی بود که تاکنون دیده‌ام اما بدهکاران و طلبکاران آن ارزش عظیمی را از موقعیتی ایجاد کردند که به راحتی می‌توانست تمام دارایی‌های مشتریان این پلتفرم را از بین ببرد.

در طرح اصلاح‌شده FTX دارایی‌های موجود به سه قسمت تقسیم می‌شوند: دارایی‌های تفکیک‌شده به نفع مشتریان شعبه بین‌المللی FTX، دارایی‌های تفکیک‌شده به نفع مشتریان آمریکایی و دارایی‌های دیگر. با این حال، در بخش «مطالبات قابل بازیابی» فقط دو گروه اول در نظر گرفته شده‌اند. پلتفرم FTX در واکنش به این طرح اعلام کرد:

اعضای کمیته، بدهکاران، کمیته ویژه مشتریان و بقیه نمایندگان با موضوعات زیادی که در این طرح بررسی شده، موافق بودند. این طرح بین حقوق طلبکاران مشتری و غیرمشتری آمریکایی و بدهکاران خارجی تعادل برقرار می‌کند.

توییت FTX – منبع: پلتفرم اکس

البته احتمالا مشتریانی که هم در شعبه آمریکایی و هم بین‌المللی دارایی داشته‌اند، امکان تسویه کامل حساب بین‌المللی آن‌ها میسر نیست.

قوانین طرح پیشنهادی صرافی FTX

بر اساس این طرح مشتریانی که ارزش تسویه آن‌ها به کم‌تر از ۲۵۰,۰۰۰ دلار می‌رسد، می‌توانند تسویه حساب خود را به طور کامل انجام دهند. با این حال، FTX اعلام کرده کاربرانی که تا ۹ روز بعد از ورشکستگی آن بیشتر از ۲۵۰,۰۰۰ دلار را از این پلتفرم برداشت کرده‌اند یا باید ۱۵٪ از آن را بازگردانند و یا ازمطالباتشان کسر خواهد شد. FTX اعلام کرده است:

مشتریان واجد شرایطی که تا ۹ روز بعد از ورشکستگی FTX برداشت بیش از ۲۵۰ هزار دلار از صرافی نداشته‌اند، می‌توانند به طور کامل مطالباتشان را طبق این طرح دریافت کنند.

به علاوه، تسویه حساب FTX ممکن است تحت تاثیر عوامل مختلفی مثل مالیات، مطالبات دولت و نوسانات قیمت رمزارزها آسیب ببیند. FTX حتی می‌تواند اشخاص داخلی، وابسته و مشتریانی را از این طرح خارج کند که از کارهای غیرقانونی آن در گذشته اطلاع داشتند. علاوه بر این، FTX می‌تواند افرادی را از طرح مذکور خارج کند که اطلاعات مربوط به هویت خود (KYC) را بعد از توقف برداشت‌های FTX (با هدف تسهیل برداشت‌ها) تغییر داده‌اند.

همان طور که پیش از این گزارش دادیم، دادگاه سم بنکمن فرید، مدیرعامل سابق FTX، از حدود دو هفته پیش آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا