اخبار عمومی

اولین جلسه رسمی دادگاه سم بنکمن فرید امروز برگزار می‌شود + ۶ نکته مهم در مورد این پرونده جنجالی

در حالی که کمتر از یک سال از ورشکستگی صرافی FTX می‌گذرد، دیروز (۱۱ مهر) سلسله جلسات دادگاه سم بنکمن فرید (Sam Bankman-Fried)، مدیرعامل سابق این صرافی با انتخاب هیئت ژوری کلید خورد.

به نقل از کوین تلگراف، دادگاه بنکمن فرید قرار است تا ۹ نوامبر (۱۸ آبان) به مدت ۲۱ روز ادامه داشته باشد. وی از ۱۱ آگوست (۲۰ مرداد) در بازداشتگاه متروپولیتن در شهر نیویورک در بازداشت موقت به سر می‌برد و لوییس کاپلان (Lewis Kaplan)، قاضی پرونده تاکنون بارها با اشاره به اتهاماتی که بنکمن فرید با آنها مواجه است و مدت زمانی که در صورت محکومیت می‌تواند پشت میله‌های زندان سپری کند، با درخواست آزادی موقت او مخالفت کرده است. در این مطلب، ۶ نکته کلیدی را در رابطه با این پرونده مهم بررسی می‌کنیم.

۱- بر FTX چه گذشت؟

FTX که روزی یکی از محبوب‌ترین صرافی‌های ارز دیجیتال به شمار می‌رفت، در سال ۲۰۱۹ توسط بنکمن فرید و گری وانگ (Gary Wang) راه‌اندازی و به دلیل وجود اسپانسرها و کمپین‌های پرمخاطب خود خیلی زود مشهور شد.

طی سه سال، این صرافی در مجموعه‌ای از دورهای تامین سرمایه‌، پول زیادی جمع‌آوری کرد. به عنوان مثال، FTX در جولای ۲۰۲۱ (تیر ۱۴۰۰) حدود ۹۰۰ میلیون دلار و در اکتبر همان سال (مهر ۱۴۰۰) ۴۲۰ میلیون دلار دیگر نیز جمع‌آوری کرد. این روند در سال ۲۰۲۲ نیز ادامه داشت؛ به طوری که FTX در دور تامین سرمایه‌ای که با رهبری شرکت‌هایی از جمله سافت‌بنک (SoftBank) و تمسک (Temasek) برگزار شد، ۴۰۰ میلیون دلار دیگر جمع‌آوری کرد و ارزش این صرافی ارز دیجیتال به ۳۲ میلیارد دلار افزایش یافت.

در طول این دو سال، FTX چند قرارداد اسپانسرینگ از جمله قراردادی با تیم فرمول یک مرسدس AMG پتروناس امضا کرد. همچنین بعدها این صرافی با قراردادی ۱۳۵ میلیون دلاری نام ورزشگاه شهر میامی را به FTX آرنا تغییر داد.

وضعیت صرافی FTX تا قبل از فروپاشی اکوسیستم ترا خوب بود؛ اما به دنبال این اتفاق برخی از شرکت‌های وام‌دهی ارز دیجیتال بزرگ در آستانه ورشکستگی قرار گرفتند. در ادامه، FTX پیشنهادی ۲۴۰ میلیون دلاری برای خرید پلتفرم بلاک‌فای (BlockFi) و یک پیشنهاد دیگر برای خرید پلتفرم وویجر دیجیتال (Voyager Digital) ارسال کرد که با پیشنهاد دوم مخالفت شد.

اما روزهای بد FTX از نوامبر سال ۲۰۲۲ (آبان ۱۴۰۱) آغاز شد. در این زمان بود که شایعاتی مبنی بر استفاده از وجوه مشتریان این صرافی در شرکت آلامدا ریسرچ (Alameda Research) که توسط خود بنکمن فرید اداره می‌شد و همچنین وابستگی این شرکت به توکن FTT منتشر شد.

در ادامه، چانگ پنگ ژائو، مدیرعامل صرافی بایننس اعلام کرد با توجه به شواهد موجود، تمام توکن‌های FTT خود را به فروش می‌رساند؛ اتفاقی که بحران نقدینگی FTX را شعله‌ور‌تر کرد و به ورشکستگی این صرافی منجر شد.

توییت ژائو
منبع: توییتر

در نهایت، در تاریخ ۱۱ نوامبر سال ۲۰۲۲، صرافی آمریکایی FTX و شرکت آلامدا ریسرچ اعلام ورشکستگی کردند و بنکمن فرید نیز از سمت مدیرعاملی استعفا داد و جان ری سوم (John Ray III) جایگزین او شد.

توییت sbf
منبع: توییتر

۲- بنکمن فرید با ۷ اتهام روبه‌روست

مدیرعامل سابق صرافی FTX در حال حاضر به ۷ فقره دسیسه و کلاهبرداری در رابطه با فروپاشی این صرافی ارز دیجیتال متهم است. البته وزارت دادگستری آمریکا در ابتدا در ماه دسامبر ۲۰۲۲ (آذر ۱۴۰۱) یک کیفرخواست شامل هشت اتهام از جمله کلاهبرداری، پولشویی، کمک مالی به کمپین‌های انتخاباتی، دو فقره دسیسه برای کلاهبرداری سیمی، دو فقره کلاهبرداری سیمی و یک فقره دسیسه برای ارتکاب پولشویی ارائه کرده بود.

گزیده‌ای از کیفرخواست وزارت دادگستری علیه بنکمن فرید - منبع: DOJ
گزیده‌ای از کیفرخواست وزارت دادگستری علیه بنکمن فرید – منبع: DOJ

علاوه بر اتهامات فوق، بنکمن فرید به دسیسه برای کلاهبرداری در حوزه کالا و اوراق بهادار و همچنین دسیسه برای فریب ایالات متحده آمریکا نیز متهم شده است. البته، وزارت دادگستری در ماه جولای سال جاری، اتهام کمک مالی به کمپین‌های انتخاباتی مدیرعامل سابق FTX را کنار گذاشت.

۳- چه کسانی به عنوان شاهد حاضر خواهند شد؟

وزارت دادگستری به قاضی کاپلان گفته است چندین شاهد از جمله مشتریان سابق FTX، سرمایه‌گذاران و همچنین کارکنان این صرافی ورشکسته را برای حضور در دادگاه دعوت کرده است.

وزارت دادگستری انتظار دارد مشتریان FTX که دارایی خود را به این صرافی واریز کرده بودند، در رابطه با انتظارات و درک خود از سیاست واریز به این صرافی و قابلیت برداشت آنی دارایی‌شان شهادت دهند.

همچنین سرمایه‌گذارانی که سهام FTX را خریداری کرده‌اند نیز احتمالا در رابطه با انتظارات خود از این شرکت برای حضانت از دارایی کاربران و مسئولیت آن در زمینه حفاظت از آنها صحبت خواهند کرد.

در نهایت، وزارت دادگستری آمریکا انتظار دارد برخی از کارکنان FTX که به مشارکت در دسیسه برای ارتکاب کلاهبرداری در کنار بنکمن فرید متهم شده‌اند، در مورد روابط خود با مدیرعامل سابق این صرافی و اظهارات و اقدامات وی در ماه‌های منتهی به ورشکستگی شهادت دهند. احتمالا وانگ، نیشاد سینگ (Nishad Singh) مدیر مهندسی سابق FTX و کارولین الیسون (Caroline Ellison)، مدیرعامل سابق آلامدا ریسرچ به عنوان شاهد در دادگاه حاضر خواهند شد.

دادگاه همچنین در حکمی بنکمن فرید را از مقصر دانستن وکلای خود در اتهاماتش منع کرده است:

دادستان عمومی با این کار مخالف است و به دنبال آن است تا متهم را از «تمرکز بی‌رویه بر دخالت وکلا» در اتهامات خود و همچنین بیان جملاتی از جمله «وکلا وام‌ها، اسناد بانکی یا حذف پیام‌ها را تایید کرده بودند» باز دارد.

به گفته قاضی پرونده، بنکمن فرید می‌تواند هرگونه شواهد یا استدلال‌های خود مبنی بر دخالت وکلایش را در جلساتی که هیئت ژوری حضور ندارند، به دادگاه ارائه دهد.

۴- چند سال زندان پیش روی بنکمن فرید است؟

به گفته وزارت دادگستری، اتهامات بنکمن فرید می‌تواند او را برای سال‌های زیادی پشت میله‌های زندان نگه دارد.

اتهامات مربوط به دسیسه برای کلاهبرداری سیمی، کلاهبرداری سیمی و پولشویی هرکدام حداکثر ۲۰ سال حبس دارند. همچنین اتهامات دسیسه برای ارتکاب کلاهبرداری در حوزه کالاها، دسیسه برای ارتکاب کلاهبرداری در حوزه اوراق بهادار و دسیسه برای کلاهبرداری از آمریکا حداکثر ۵ سال حبس را به همراه خواهند داشت.

بر اساس گزارش سی‌ان‌ان، در صورت ثابت شدن اتهامات، بنکمن فرید ۳۰ ساله ممکن است با بیش از ۱۰۰ سال زندان مواجه شود.

۵- آیا این بزرگترین پرونده کلاهبرداری در تاریخ آمریکاست؟

کارشناسان حقوقی معتقدند دادگاه بنکمن فرید یکی از مهم‌ترین پرونده‌های کلاهبرداری در تاریخ آمریکا به شمار می‌رود. به دنبال ورشکستگی صرافی FTX، حدود ۸.۹ میلیارد دلار از سپرده‌های مشتریان و سرمایه‌گذاران از بین رفت، با این حال تخمین زده می‌شود حدود ۷.۳ میلیارد دلار از طریق فرآیندهای مرتبط با ورشکستگی بازیابی شده است.

کلاهبرداری ۱۹ میلیارد دلاری برنی مدوف (Bernie Madoff) همچنان بزرگترین پرونده کلاهبرداری در تاریخ آمریکاست. اگرچه ممکن است بنکمن فرید به اندازه مدوف آسیب مالی وارد نکرده باشد، اما فعالیت او در حوزه رمزارزها و برند FTX دوباره خاطرات مدوف را زنده کرده است.

علاوه بر تمام اتهامات، ظاهرا بنکمن فرید به دنبال آن بوده تا در سیاست هم نفوذ داشته باشد؛ به طوری که در سال ۲۰۲۲ بیش از ۴۰ میلیون دلار به کمیته‌ها و نامزدهای حزب دموکرات اهدا کرده است. همچنین ظاهرا وی تصمیم داشته است تا در ازای کناره‌گیری از انتخابات، ۵ میلیارد دلار به دونالد ترامپ پرداخت کند.

علیرغم تمامی اتهامات، بنکمن فرید همچنان خود را بی‌گناه می‌داند و تمام اتهامات وارده را رد کرده است.

۶- در جلسه انتخاب هیئت ژوری چه گذشت؟

همان‌طور که در ابتدا اشاره شد، دیروز (‍‍۱۱ مهر) نخستین جلسه از سلسله جلسات محاکمه سمن بنکمن فرید با انتخاب هیئت ژوری برگزار شد. خبرنگارانی که در این جلسه حاضر بودند، به چند نکته در خصوص روز اول محاکمه اشاره کرده‌اند. مهم‌ترین مسئله‌ای که در رسانه‌ها بازتاب داشت، تغییر ظاهر سمن بنکمن فرید بود. او در این جلسه با موهایی کوتاه (برخلاف همیشه) ظاهر شد. خبرنگاران این جلسه را مراسمی با انبوهی از شرکت‌کنندگانی از رسانه‌ها، اینفلوئنسرهای رمزارزی و حتی افراد شکاک به این حوزه توصیف کردند. در پایان اعلام شد که ۱۸ نفر از میان ۵۰ شخص باصلاحیت به‌عنوان اعضای هیئت ژوری انتخاب خواهند شد. این گروه شامل ۱۲ عضو هیئت ژوری و ۶ نفر به عنوان جانشین آنها هستند.

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا