اخبار عمومی

احتمال فروش ۳.۴ میلیارد دلار دارایی‌ صرافی FTX؛ شایعه یا واقعیت؟

صرافی FTX احتمالا اجازه فروش ۳.۴ میلیارد دلار از دارایی‌های خود را تا ۲ روز دیگر از دادگاه دریافت می‌کند، اما در هر صورت نمی‌تواند همه آن‌ها را به صورت یک جا به فروش برساند. به نظر می‌ٰرسد تلاش‌های مدیران جدید این صرافی برای بازیابی دارایی‌های آن همچنان ادامه دارد و این پلتفرم در جدیدترین اقدام خود از لیر زیرو لبز (LayerZero Labs)، توسعه‌دهنده پروتکل LayerZero شکایت کرده است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به نقل از بی‌این کریپتو، اخیرا شایعات زیادی درباره صرافی FTX و احتمال فروش رمزارزهای آن منتشر شده است. ارزش دارایی‌های این صرافی به ۳.۴ میلیارد دلار می‌رسد و ممکن است در ۱۳ سپتامبر (۲۲ شهریور) تاییدیه دادگاه را برای این کار دریافت کند. همان طور که پیش از این گزارش دادیم، کیف پول‌ مرتبط با صرافی FTX چند روز قبل فعال شده‌ و حدود ۱۰ میلیون دلار از آلت کوین‌های مختلف را جابه‌جا کرده بود.

با این حال، تحلیلگری به اسم «Hitesh.eth» تاکید کرده است حتی اگر FTX تاییدیه مذکور را در این تاریخ دریافت کند، فروش دارایی‌های آن ممکن است بلافاصله شروع نشود. او در پلتفرم ایکس (توییتر سابق) گفته است:

برخی اطلاعات درباره فروش رمزارزهای FTX:
FTX احتمالا اجازه فروش دارایی‌هایش را در ۱۳ سپتامبر (۲۲ شهریور) دریافت می‌کند اما این امر باعث نمی‌شود که سریعا آن‌ها را به فروش برساند. آن‌ها در حال حاضر اجازه ندارند هیچ چیزی را بفروشند.

توییت Hitesh.eth – منبع: پلتفرم ایکس

گفتنی است طبق اسناد دادگاه، FTX قصد دارد ۱۰۰ میلیون دلار دارایی دیجیتال را در هر هفته به فروش برساند و این سقف ممکن است تحت شرایط خاصی تا ۲۰۰ میلیون دلار نیز افزایش یابد.

واکنش بازار آلت کوین‌ها به این خبر

این اخبار باعث شده است که سرمایه‌گذاران مخصوصا نسبت به آینده آلت کوین‌های موجود در سبد دارایی‌های FTX نگران شوند. همان طور که در تصویر زیر نشان داده شده، بزرگ‌ترین دارایی موجود در سبد دارایی‌های FTX سولانا (SOL) است که ارزش کل آن به حدود ۶۸۵ میلیون دلار می‌رسد. گفتنی است، روز گذشته قیمت سولانا در واکنش به این خبر حدود ۸٪ کاهش یافت.

دارایی‌های صرافی FTX – منبع: TheDeFi Investor

علاوه بر این، FTX حدود ۵۲۹ میلیون دلار توکن FTT هم دارد که توکن بومی این صرافی محسوب می‌شود و احتمالا در آینده آن‌ها را به فروش می‌رساند. گفتنی است سرمایه‌گذاران FTT به خاطر نقدینگی محدود و عمق بازار کم آن به شدت نگران این مسئله هستند.

همان طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، در سبد دارایی‌های FTX رمزارزهای مهم دیگری مانند بیت کوین (BTC)، اتریوم (ETH)، دوج کوین (DOGE)، آپتوس (APT) و پالیگان (MATIC) نیز وجود دارند.

شکایت FTX از لیر زیرو

به نظر می‌رسد مدیران جدید FTX در بحبوحه مشکلات مالی آن بی‌وقفه به دنبال بازیابی دارایی‌های این صرافی هستند. به نقل از دبلاک، صرافی FTX از لیر زیرو لبز به خاطر تلاش آن برای خنثی کردن یک معامله ۴۵ میلیون دلاری شکایت کرده است. منظور FTX معامله‌ای است که بین کارولین الیسون (Caroline Ellison)، مدیر عامل سابق آلامدا ریسرچ (Alameda Research) و لیر زیرو لبز در ۷ نوامبر ۲۰۲۲ (۱۶ آبان ۱۴۰۱) منعقد شده است. گفتنی است این معامله دقیقا چهار روز قبل از ورشکسته شدن صرافی FTX انجام شده است.

به عنوان بخشی از این معامله، آلامدا ریسرچ موافقت کرده بود که ۵٪ سهام خود در لیر زیرو (به ارزش ۱۵۰ میلیون دلار با ارزش فعلی لیر زیرو) را به آن بفروشد و در مقابل لیر زیرو نیز وام ۴۵ میلیون دلاری را که به این شرکت داده بود، ببخشد.

علاوه بر این، FTX می‌خواهد برداشت‌های لیر زیرو و مدیرعامل سابق آن، یعنی اری لیتان (Ari Litan) در ۹۰ روز قبل از تشکیل پرونده ورشستگی آن را برگرداند. این برداشت‌ها در شعبه‌های بین‌المللی و آمریکایی FTX انجام شده و ارزش آن‌ها به حدود ۲۱ میلیون دلار می‌رسد.

با این حال، گزارش‌های بعدی دبلاک نشان می‌دهند برایان پلگرینو (Bryan Pellegrino)، هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل لیر زیرو لبز، شدیدا به این شکایت واکنش نشان داده و اعلام کرده است:

درباره شکایت FTX باید بگویم که کل این شکایت پر از ادعاهایی است که هیچ مدرکی برای اثبات آن‌ها وجود ندارد. ما حدود ۱ سال است که با مسئولان تصفیه FTX در ارتباط هستیم و مدام تلاش کردیم مشکلات مربوط به مالکیت سهام مذکور را حل کنیم، اما به نتیجه نرسیدیم.

توییت برایان پلگرینو – منبع: پلتفرم ایکس

به نقل از دبلاک، اسناد جدید صرافی FTX نشان می‌دهند این پلتفرم میلیون‌ها دلار به ورزشکاران مشهوری مثل شکیل اونیل (Shaquille O’Neal)، نائومی اوزاکا (Naomi Osaka)، دیوید اورتیز (David Ortiz) و ترور لارنس (David Ortiz) و سازمان‌هایی مانند MLB، میامی هیت (Miami Heat) و گلدن استیت وریرز (Golden State Warriors) داده است.

علاوه بر این، FTX برای تبلیغ صرافی خود پول زیادی را به سازمان‌ها و افراد مشهور دیگری همچون کوین اولری (Kevin O’Leary)، گیم‌استاپ (Gamestop) و کوچلا (Coachella) پرداخت کرده است.

گفتنی است FTX در تلاش است تا بخشی از این پرداخت‌ها را پس بگیرد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا