اخبار عمومیاخبار بیت کوین

گلدمن ساکس: روند افزایش نرخ بهره از ماه سپتامبر متوقف و از سال ۲۰۲۴ کاهشی می‌شود

اقتصاددان‌های بانک گلدمن ساکس معتقدند در ادامه نبرد فدرال رزرو با تورم، روند افزایشی نرخ بهره در ماه سپتامبر (شهریور) متوقف شده و پس از آن احتمالا در سال ۲۰۲۴ به مرور کاهش خواهد یافت. به نحوی که هر ۳ ماه ۰.۲۵٪ از آن کاسته شود.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

به گزارش نیوزبی‌تی‌سی، از ابتدای سال ۲۰۲۳ تا به الان، روند کلی بازار سهام و بازار رمزارزها صعودی بوده است به طوری که شاخص نزدک کامپوزیت در این بازه ۳۱٪ و قیمت بیت کوین نزدیک به ۷۷٪ افزایش یافته است. در صورت تحقق پیش‌بینی اقتصاددانان گلدمن ساکس و به پایان رسیدن سیاست‌های انقباضی فدرال رزرو،‌ می‌توان انتظار داشت رشد دارایی‌های پرریسک ادامه داشته باشد.

بر اساس گزارشی که توسط یان هاتزیوس (Jan Hatzius) و دیوید مریکل (David Mericle)، اقتصاددانان مشهور بانک گلدمن ساکس نوشته شده است، فدرال رزرو در ماه سپتامبر نرخ بهره را افزایش نداده و از سه ماهه دوم سال ۲۰۲۴، این نرخ را کاهش خواهد داد.

در این گزارش آمده است:

کاهش نرخ بهره‌ای که در این تحلیل پیش‌بینی کردیم ناشی از تمایل فدرال رزرو به بازگرداندن نرخ بهره به سطوح نرمال خود پس از نزدیک‌تر شدن نرخ تورم به هدف مشخص‌شده است.

این گزارش نشان می‌دهد بانک گلدمن ساکس معتقد است موضع کنونی فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره به منظور کاهش تورم، ممکن است بسیار محدود‌کننده باشد و با توجه به بهبود وضعیت تورم، باید تغییر کند.

اقتصاددانان گلدمن ساکس معتقدند علیرغم پیش‌بینی کاهش نرخ بهره، ممکن است فدرال رزرو تصمیم دیگری بگیرد و به جای کاهش، این نرخ را در محدوده فعلی حفظ کند:

انگیزه فوری برای کاهش نرخ بهره و بازگشتن آن به سطوح نرمال وجود ندارد و به همین دلیل، ممکن است کمیته بازار آزاد فدرال تصمیم بگیرد آن را ثابت نگه دارد.

همانطور که گزارش دادیم، نرخ تورم در ماه جولای پایین‌تر از پیش‌بینی‌ها و برابر با ۳.۲٪ اعلام شد و شاخص قیمت مصرف‌کننده مرکزی نیز به ۴.۷٪ رسید. در حال حاضر، نرخ بهره بین ۵.۲۵ تا ۵.۵٪ است و اقتصاددانان بانک گلدمن ساکس انتظار دارند این نرخ در ماه‌های آتی کاهش یابد و در حوالی ۳ تا ۳.۲۵٪ تثبیت شود.

کاهش نرخ بهره چه پیامدی برای بیت کوین دارد؟

با توجه به ابزار فدواچ (FedWatch) گروه CME، پیش‌بینی بانک گلدمن ساکس از کاهش نرخ بهره مطابق با انتظارات بازار است. در حال حاضر، ۶۸٪ در بازار انتظار دارند نرخ بهره در ماه می ۲۰۲۴ (اردیبهشت ۱۴۰۳) حداقل ۲۵ واحد پایه کاهش یابد.

پیش‌بینی نرخ بهره در ماه‌های آتی توسط ابزار فدواچ - منبع: CME Group
پیش‌بینی نرخ بهره در ماه‌های آتی توسط ابزار فدواچ – منبع: CME Group

در ماه‌های اخیر، همبستگی بیت کوین با رویدادهای کلان به طور کامل از بین رفته و علیرغم صعود گسترده بازار سهام، بزرگترین ارز دیجیتال بازار در حوالی ۳۰،۰۰۰ بی‌حرکت مانده است. حالا باید دید آیا با کاهش نرخ بهره، همبستگی بیت کوین با رویدادهای کلان دوباره آغاز می‌شود یا اینکه رکود فعلی همچنان ادامه خواهد داشت.

اما نکته جالب اینجاست که سال آینده اتفاقات مهمی برای بیت کوین رخ خواهد داد. هاوینگ بیت کوین در ماه آوریل سال آتی انجام می‌شود و از طرف دیگر، کمیسیون بورس باید تا ۱۵ مارس ۲۰۲۴ (۲۵ اسفند ۱۴۰۲) نتیجه نهایی درخواست راه‌اندازی ETF شرکت‌های بلک راک (BlackRock)، فیدیلیتی (Fidelity)، اینوسکو (Investco)، ون‌اک (VanEck) و ویزدم تری (WisdomTree)‌ را اعلام کند. بنابراین، در صورتی که فدرال رزرو سال آینده نرخ بهره را کاهش دهد، ممکن است شاهد رشد بیت کوین باشیم.

در زمان نگارش این خبر هر واحد بیت کوین با قیمت ۲۹،۳۳۶ دلار معامله می‌شود.

تحلیل نویسنده: در صورتی که کمیته بازار آزاد فدرال افزایش نرخ بهره را متوقف کند و به تدریج آن را کاهش دهد، احتمالا شاهد رشد دارایی‌های پرریسک مثل بیت کوین خواهیم بود. پایان سیاست‌های پولی انقباضی فدرال رزرو و اتخاذ رویکردی انبساطی، تمایل افراد به سرمایه‌گذاری در دارایی‌های پرریسکی مثل بیت کوین و سهام را افزایش می‌دهد و می‌تواند با افزایش تقاضا، به جهش قیمت آنها منجر شود. البته باید توجه داشت که بیت کوین و نرخ بهره آمریکا رابطه پیچیده‌ای با هم دارند و عوامل مختلفی از جمله قانون‌گذاری‌ها و اتفاقات خاص بازار رمزارزها می‌تواند بر قیمت بیت کوین و روند آن تاثیر بگذارد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا