اخبار داخلی

محدودیت سرویس‌های گوگل برای کاربران ایرانی؛ گوگل آتنتیکیتور به مشکل می‌خورد؟

در روزهای اخیر برخی از کاربران در شبکه‌های اجتماعی گزارش داده‌اند گوگل تحریم‌های جدیدی اعمال کرده است و دسترسی آنها به برخی از سرویس‌های گوگل مسدود شده است. اکنون کاربران ارزهای دیجیتال در مورد نحوه استفاده از حساب‌های خود ابراز نگرانی کرده‌اند.

کاربران ایرانی اخیرا در دسترسی به سرویس‌های گوگل با برخی مشکلات روبرو شده‌اند و ارور ۴۰۳ می‌گیرند. آنها اظهار داشته‌اند که در استفاده از برخی سرویس‌های گوگل نظیر گوگل Analytics و کلود که قبلا با استفاده از VPN به آن دسترسی داشته‌اند با مشکل مواجه شده‌اند. این اخبار از طرف گوگل تایید نشده است.

ظاهرا گوگل در حال شناسایی IPهای ایرانی است و حتی با وجود استفاده از VPN نیز برخی کاربران را شناسایی کرده و دسترسی آنها را متوقف کرده است. به نظر می رسد استفاده از VPNهای رایگان و حتی مطرح موجب لو رفتن آی پی کاربران ایرانی شده است و در واقع دچار IP Leak شده‌‌اند. هنوز به طور دقیق مشخص نیست که علت این باشد. اما برخی VPNها به ویژه رایگان فقط آدرس IP را مخفی می کنند و مانع از نشت DNS و WebRTC نمی‌شوند.

پیشنهاد می‌شود برای جلوگیری از چنین اتفاقی از مرورگر حریم خصوصی بریو استفاده کنید و یا لوکیشن یا تایم زون خود را تغییر دهید. حتی با وجود این تغییرات گوگل می تواند از روش های متفاوتی کاربران را شناسایی کند. پس بهتر است اطلاعات زیادی از خود به گوگل ارائه ندهید و به هر سرویس گوگل اجازه دسترسی به داده‌های خود را ندهید.

کاربران به دنبال راه حل‌های محافظه کارانه برای حفظ اطلاعات خود هستند. پیشنهاد بسیاری بکاپ گرفتن از اطلاعات‌ از طریق لینک takeout.google.com است. ممکن است در زمان دانلود اطلاعات با خطای ۴۰۳ مواجه شوید که در این صورت بهتر است از ابزارهای تغییر آی‌پی استفاده کنید و دوباره امتحان کنید.

آیا گوگل آتنتیکیتور دچار مشکل می‌شود؟

گوگل آتنتیکیتور (Google Authenticator) یک برنامه کاربردی برای احراز هویت است که کدهای تایید دوعاملی را در اختیار کاربران قرار می دهد و بسیاری از کاربران حوزه کریپتو برای افزایش امنیت خود در صرافی خارجی از این اپلیکیشن استفاده می‌کنند. از آنجاییکه به دلیل تحریم ها نمی‌توان از شماره تلفن همراه برای احراز هویت استفاده کرد، گوگل آنتیکیتور تنها راه کاربران ایرانی برای افزایش امنیت حساب صرافی است. پس از انتشار این خبر برخی کاربران ابراز نگرانی در مورد محدودیت اپلیکیشن گوگل آتنتیکتور کرده‌اند. خوبی برنامه گوگل آتنتیکیتور این است که برای اجرای این اپلیکیشن نیازی نیست حتما آنلاین باشید و این برنامه آفلاین نیز کار می‌کند. امن‌ترین راه برای اینکه آی‌پی شما شناسایی نشود این است به هنگام استفاده از گوگل آتنتیکیتور آفلاین باشید. 

البته تا به امروز چنین گزارشی برای گوگل آتنتیکیتور (Google Authenticator) نشده و مورد تحریم قرار نگرفته است و نگرانی در خصوص آن وجود ندارد با این حال شرکت‌های متمرکز نظیر گوگل قابلیت این را دارند که دسترسی کاربران ر