متوسط مقالات

رشد بی‌سابقه پروژه‌های دیفای ؛ اتریوم قوی‌‌تر از همیشه است!

در حالیکه این روزها شاهد نشانه‌های یک حرکت صعودی در بازار بیت کوین هستیم، اتریوم هم به دنبال بیت کوین در حرکت است و نشانه‌های بازار صعودی در آن مشاهده می‌شود. شبکه اتریوم نه فقط بخاطر جایگاهش در حجم معاملات بازار، بلکه بخاطر گسترش دادن قابلیت‌های این حوزه، باعث قدرتمندتر شدن دنیای کریپتو شده است.

داده‌های شبکه اتریوم نشان می‌دهد که برای ۷ روز متوالی، تعداد آدرس‌های فعال اتر بیش از ۵۰۰ هزار عدد بوده است. تاریخچه اتریوم نشان می‌دهد که این حرکتی در جهت شکل‌گیری یک بازار قدرتمند است. این اتفاق آخرین بار در ژانویه ۲۰۱۸ رخ داد که قیمت اتر به بالاترین حد تاریخی خود یعنی ۱۴۰۰ دلار رسید. با وجود اینکه این افزایش در تعداد آدرس‌های کیف پول اتر به علت افزایش قیمت نبوده است، اما با این حال شبکه اتریوم به خاطر رشد پروژه‌های دیفای (DeFi) و استیبل کوین‌های بستر اتریوم، پیشروی سریعی دارد.

تاثیر تعداد آدرس‌های فعال در حجم فعالیت شبکه اتریوم

نمودار تعداد آدرسهای استیبل کوینهای اتریوم

از یک توکن ERC-20 می‌توان به عنوان یک نماینده برای اندازه‌گیری حجم فعالیت‌های شبکه اتریوم و همچنین روند استفاده از کل شبکه استفاده کرد. از ماه مارس که استیبل کوین‌های USDT_ETH و USD Coin یا همان USDC و Paxos (با نماد PAX) به وجود آمدند، تعداد آدرس‌های فعال در این شبکه به شدت افزایش داشته است. از بین این استیبل کوین‌ها، USDT_ETH با اختلاف زیادی بیشترین تعداد را دارد.

تعداد آدرس‌های مربوط به USDT_ETH در ماه ژوئن به بطور موقت افزایش داشت و بعد کاهش یافت. چنین روندی در آدرس‌های Paxos هم مشاهده شد ولی در مورد آدرس‌های USDC شاهد یک رشد مداوم بودیم تا اینکه از ماه مارس به بعد تا الان به بیشترین مقدار خود رسیده‌اند.

این نتایج به طور مشابه برای ۳ تا از توکن‌های مرتبط با پروژه‌های برجسته دیفای به نام‌های ZRX (در شبکه 0x) و MKR (در شبکه Maker) و KNC (در شبکه Kyber) هم دیده شده است و شاهد پیشرفت و توسعه آن‌ها در این اکوسیستم بودیم. از بین این‌ها، به نظر می‌رسد KNC رشد بهتری داشته و در نمودار زیر می‌بینیم که در ماه جولای توانسته بیشترین تعداد آدرس‌های فعال خود برسد. بر اساس اطلاعات وبسایت CoinMetrics، این افزایش شدید در اثر آپدیت KyberDAO و معرفی پاداش‌های جدید استیکینگ در این شبکه بوده است.

نمودار تعداد آدرسهای استیبل کوین‌های دیفای

در همین بازه زمانی، مشاهده می‌شود که تعداد آدرس‌های فعال ZRX ابتدا در ماه می و سپس در ماه جولای افزایش قابل توجهی داشته است. و در نهایت اینکه تعداد آدرس‌های فعال MKR بعد از افزایش در اوایل ماه ژوئن، رو به کاهش است. هرچند این کاهش خیلی شدید نبوده و نمودار همچنان سطح خود را حفظ کرده است.

منبع
ambcrypto

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا