آموزشیکریپ‌طنز

رضا رشیدپور، «حالا خورشید» و حالا بلاکچین! +ویدئو

چند روز قبل، برنامه تلویزیونی حالا خورشید، مهمانی داشت و موضوع برنامه بلاکچین و ارزهای دیجیتالی بود. این موضوع که برنامه چقدر تاثیر گذار بود و ذهنیت هایی در بین مردم عزیزمان ایجاد کرد، باعث شد که ما در قالب این مقاله، بررسی‌ در مورد نظرات کارشناس دعوت شده به این برنامه دکتر ابوذر عرب سرخی داشته باشیم.

آگاه سازی مردم و استفاده از ارزهای دیجیتالی

ضمن اینکه باید از تولید این برنامه ها حمایت شود، باید توجه داشته باشیم که هر چقدر آگاهی مردم نسبت به تکنولوژی بلاکچین و ارزهای رمزنگاری شده بیشتر شود، بهره برداری و استفاده از این تکنولوژی آسان تر شده و همچنین ریسک های استفاده پایین تر خواهد آمد. ریسک هایی که بعضی از کشورها مثل ژاپن، فیلیپین، سوئیس و ونزوئلا آن را قبول کردند. کشوری مثل ژاپن اجازه داد که ارزهای دیجیتالی به صورت قانونی در این کشور در مراودات مالی و بسیاری جنبه های دیگر استفاده شود تا بتواند راحت تر نسبت به قانون گذاری آن و بهره برداری صحیح و درست از تکنولوژی بلاکچین قدم بردارد.

کاربران گرامی میهن بلاکچین، در صورتی که ویدیوی این مطلب برای شما به‌نمایش درنمی‌آید، VPN خود را خاموش کرده و سپس صفحه را رفرش کنید. بعضی ویدیوهای سایت آپارات برای IPهای خارج از ایران به نمایش درنمی‌آیند.

شاید امروز راحت بتوان گفت که کشور ژاپن به عنوان پیشتاز در مقوله قانون گذاری ارزهای دیجیتال شناخته می شود ولی نباید فراموش کنیم که این اتفاق زمانی میسر شد که این کشور اجازه داد، مردم به صورت قانونی از ارزهای دیجیتال استفاده کنند.

دکتر ابوذر عرب سرخی اشاره کردند که استفاده از این تکنولوژی و قانون گذاری برای آن، در اولویت قرار دارد. شاید انتظار زیادی باشد که تصمیمی مثل کشور ژاپن در ایران، علی رغم ریسک های زیاد آن گرفته شود. ولی این که انتظار داشته باشیم دولت، نهاد های نظارتی و تصمیم گیران، نسبت به قانونی یا غیر قانونی اعلام کردن آن تامل بیشتری داشته باشند، انتظار زیادی نیست.

این که بسیاری از استارت آپ های ایرانی در حال حاضر از ارزهای دیجیتال برای مراودات مالی خود استفاده می کنند، برای خیلی از علاقمندان به تکنولوژی اتفاق خوش یمنی است. ولی این که استفاده از ارزهای دیجیتالی برای مردم عزیزمان غیر قانونی اعلام شود و در عین حال سازمان ها، استارت آپ ها و نهادهای دولتی از مزیت های آن استفاده کنند، با یکدیگر در تناقض هستند.

با توجه به شرایط فعلی کشور و تحریم هایی که روز به روز بیشتر می شوند که کارشناس برنامه به آن ها اشاره کرد، استفاده از ارزهای دیجیتالی به عنوان راهی جایگزین و به منظور دور زدن تحریم ها شناخته می شود. درست است که تقریبا همه کارشناس های این حوزه در این رابطه هم عقیده هستند، ولی آیا با ممنوع اعلام کردن آن، دور زدن تحریم امکان پذیر است ؟

البته شاید هم این اتفاق بیفتد و این ممنوعیت فقط شامل حال مردم کشور باشد، ولی با توجه به حکمی که توسط کارشناس برنامه اعلام شد، استفاده از بیت کوین ممنوع است. پس اگر قرار باشد، استارت آپ ها، سازمان ها و نهادهای دولتی از آن استفاده کنند، کار غیر قانونی انجام داده اند. آیا خود این مسئله، ترویج کننده فساد یا آغاز کننده تخلفات دیگر نیست؟ البته قبول داریم که در شرایط فعلی راه های دیگر موجود برای مراودات مالی، سخت بوده و یا طوری شده که از لحاظ اقتصادی به صرفه نیست.

استفاده از پتانسیل های موجود در کشور

همانطور که کارشناس برنامه اعلام کرد، این تکنولوژی مثل تیغه دو لبه است، هم می توانیم از آن طوری استفاده کنیم که منافع زیادی نصیبمان شود و هم به گونه ای دیگر باشد و در استفاده از آن پشیمان شویم. ولی آیا با توجه به وجود کارشناس های فنی، نمی توان سیاستی در پیش گرفت که ریسک های استفاده از ارزهای دیجیتالی به حداقل ممکن برسد؟

این که در رسانه ملی برنامه هایی در راستای آگاه سازی مردم تولید شود، خوب و پسندیده است. تاثیر این برنامه ها زمانی بیشتر خواهد شد که اجازه دهیم کارشناس هایی که به طور مستقل از نهادهای دولتی فعالیت می کنند، در برنامه حضور داشته باشند  و نقطه نظرات خود را اعلام کنند.

با توجه به اینکه شبکه بلاکچین به کاربران خود اجازه می دهد که به صورت مستقیم و بدون دخالت شخص ثالث با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، مسلما این شبکه منجر به حذف بسیاری از نهادهای واسط مانند بانک ها و سازمان های دولتی خواهد شد. همین مسئله نیاز حضور کارشناسی که به صورت مستقل فعالیت می کند و وابسته به نهادهای دولتی نیست را دو چندان می کند.

نتیجه گیری

پیدا کردن نگاهی تکنولوژیک به مسائل تکنولوژیک، اولین قدم برای پیشرفت در این حوزه است. یافتن الگوهای مناسب (مانند رفتار کشورهای فوق پیشرفته) و بومی سازی و سازگار کردن آن با چارچوب ملی، شاید راهکار اساسی در این زمینه باشد.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا