اخبار عمومی

نهاد نظارتی هنگ کنگ از بانک‌ها خواست تا به صرافی‌های رمزارز خدمات ارائه دهند

بر اساس گزارش‌های جدید، اداره نظارت بر امور مالی هنگ کنگ (HKMA) در حال فشار آوردن بر ۳ بانک اچ‌اس‌بی‌سی (HSBC)، استندرد چارترد (Standard Chartered) و بنک آف چاینا (Bank of China) برای ارائه خدمات به صرافی‌های ارز دیجیتال است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش کوین دسک و به نقل از فایننشال تایمز، اداره نظارت بر امور مالی هنگ کنگ در تاریخ ۲۷ آوریل (۷ اردیبهشت) در نامه‌ای از بانک‌ها خواسته است که روند بررسی مشتریان رمزارز خود را آسان‌تر کنند تا مشتریان احتمالی که می‌خواهند کسب‌وکار خود را در هنگ کنگ راه‌اندازی و از فرصت‌های تجاری آن استفاده کنند، با فشار غیرضروری روبه‌رو نشوند.

اقدامات اخیر مقامات هنگ‌ کنگ نشان می‌دهد که آن‌ها قصد دارند این منطقه را به قطب صنعت رمزارزها در جهان تبدیل کنند. همان طور که پیش از این گزارش دادیم، کمیسیون اوراق بهادار و آتی (SFC) هنگ‌ کنگ از ابتدای ماه ژوئن (خرداد) پذیرش درخواست برای اخذ مجوز پلتفرم‌های معاملاتی ارزهای دیجیتال را آغاز کرده است.

یکی از مقامات هنگ‌ کنگ نیز اخیرا در واکنش به جدال حقوقی صرافی کوین بیس و کمیسیون بورس آمریکا، از این صرافی خواست تا دفتر اصلی خود را به این منطقه منتقل کند. ظاهرا جاه‌طلبی‌های هنگ کنگ با اقدامات قانونی دولت آمریکا علیه بزرگ‌ترین صرافی‌های جهان، یعنی بایننس و کوین بیس هم‌زمان شده است.

یکی از سخن‌گویان اداره نظارت بر امور مالی هنگ کنگ در ایمیلی به کوین دسک نوشت:

ما هر از چند گاهی با سهامداران مختلف در رابطه با موضوعات مختلف گفت‌وگو می‌کنیم. رویه عمومی ما این است که هیچ‌کدام از این جلسات را تایید یا تکذیب نکنیم و در رابطه با آن‌ها نظر ندهیم.

بنابر گزارش فایننشال تایمز، اداره نظارت بر امور مالی هنگ کنگ طی جلسه‌ای در ماه گذشته از بانک‌های اچ‌اس‌بی‌سی، استندرد چارترد و بنک آف چاینا دلیل عدم ارائه خدمات به صرافی‌های ارز دیجیتال و نپذیرفتن آن‌ها به‌عنوان مشتری را جویا شده است. این سه بانک از بزرگ‌ترین بانک‌های جهان هستند و بنک آف چاینا هم یکی از بانک‌های دولتی چین محسوب می‌شود.

فایننشال تایمز به نقل از یکی از افراد آگاه با این موضوع می‌گوید:

HKMA از بانک‌ها خواسته است که ترسی نداشته باشند. مقاومت خاصی در بخش بانکداری سنتی نسبت به این مسئله وجود دارد. ما شاهد مقاومت از سوی برخی مدیران ارشد بانک‌های سنتی هستیم.

به گفته سخنگوی اداره نظارت بر امور مالی هنگ کنگ، با اجرای قوانین جدید، بانک‌های این منطقه باید برای برطرف ساختن نیاز تجاری «ارائه‌دهندگان خدمات دارایی‌های مجازی قانونی» تلاش کنند و خدمات بانکی مورد نیاز آن‌ها را ارائه دهند.

سخنگوی HKMA ضمن بیان اینکه بخشنامه‌ای در ماه آوریل (فروردین) برای ارائه راهنمایی‌های بیشتر به بانک‌ها ارسال شده است، گفت:

اداره نظارت بر امور مالی هنگ کنگ به طور مداوم اهمیت رویکرد مبتنی بر ریسک برای مدیریت بهتر مشتریان را به بانک‌ها گوشزد کرده است.

بانک‌ها و موسسات تسهیل‌کننده پرداختی در سراسر جهان روابط خوبی با شرکت‌های فعال در بازار رمزارزها ندارند. سال گذشته، برخی از این موسسات ارائه خدمات به صرافی‌های هندی را متوقف کردند. اخیرا نیز گزارشاتی مبنی بر توقف ارائه خدمات توسط بانک‌های استرالیایی به صرافی‌ها منتشر شده است. به نظر می‌رسد که هرچند در هنگ کنگ هیچ ممنوعیتی برای ارائه خدمات به مشتریان فعال در صنعت رمزارزها وجود ندارد، بانک‌ها به خاطر ترس از چالش‌های قانونی در صورت کلاهبرداری، تمایلی به تعامل با آن‌ها ندارند.

یکی از سخنگویان بانک اچ‌اس‌بی‌سی در گفت‌وگویی در این رابطه گفت:

ما در مورد موضوعات مختلفی مثل افتتاح حساب با شرکت‌های ارائه‌دهنده دارایی‌های مجازی صحبت کرده‌ایم. همچنان درگیر سیاست‌ها و تحولاتِ این صنعتِ نوظهور در هنگ کنگ هستیم.

سخنگوی بانک استندرد چارترد هم خاطرنشان کرد که به طور منظم، در رابطه با موضوعات مختلف با قانون‌گذاران گفت‌وگو می‌کند. بنک آف چاینا هنوز در این رابطه اظهار نظر نکرده است.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا