متوسط مقالات عمومی

تاثیر مرج اتریوم بر NFT ها؛ آیا با آپدیت اتریوم توکن‌های بی‌همتا به خطر می‌افتند؟

حتما برای شما این سوال پیش آمده که پس از مرج (Merge) اتریوم، آیا NFTهای شما ایمن خواهند بود و تکلیف NFT‌های تکراری در زنجیره های فورک شده چه خواهد بود؟ همانطور که می‌دانید، در این آپدیت اتریوم، این شبکه از الگوریتم گواه اثبات کار (PoW) به گواه اثبات سهام (PoS) منتقل شده است. بنابراین این انتقال ممکن است برای بسیاری از دارایی‌ها از جمله توکن‌های بی‌همتا، تغییراتی به همراه داشته باشد. در این مقاله، به پاسخ چند تن از توسعه‌دهندگان و سازندگان به این سوالات درباره تاثیر مرج اتریوم بر NFT ها می‌پردازیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

تاثیر مرج اتریوم بر NFT ها چیست؟

تاثیر مرج اتریوم بر NFT ها چیست؟
منبع: coinswitch.co

Merge اتریوم سال‌ها در حال بررسی و توسعه بود؛ اما با نزدیک شدن به اواسط سپتامبر و کمی قبل از راه‌اندازی مرج روی شبکه اصلی اتریوم، بسیاری از کاربران به این فکر افتادند که چه اشتباهاتی ممکن است رخ دهد و آیا چیزی در رابطه با دارایی‌های متعلق به آنها تغییر خواهد کرد؟ این نگرانی‌ها درباره اجرایی شدن به روز رسانی ادغام اتریوم به ویژه در مورد NFTها صدق می‌کند؛ زیرا بلاک چین اتریوم با چندین میلیون توکن غیرمثلی، شبکه پیشرو در بازار برای NFTها است.

به صورت کلی می‌توانیم بگوییم که نگران نباشید؛ زیرا NFTهایتان همچنان در کیف پول شما خواهند بود. با این حال در نتیجه رویداد ادغام، برخی NFTهای تکراری ظاهر می‌شوند که به طور بالقوه منجر به سردرگمی و کلاهبرداری می‌شوند.

به‌روزرسانی مرج اتریوم باعث تغییر مکانیزم اجماع شبکه اتریوم از گواه اثبات کار به اثبات سهام شد. طبق گفته بنیاد اتریوم، انتظار می‌رود سیستم اجماع جدید بیش از ۹۹ درصد انرژی کمتری مصرف کند. این یک گام بزرگ رو به جلو برای اتریوم و به ویژه برای NFTها است، که به طور موثر یکی از بزرگ‌ترین انتقادات مرتبط با NFTها یعنی مصرف انرژی را نفی می‌کند.

همانطور که گفته شد، سال‌هاست که به‌روزرسانی Merge اجرایی شود و توسعه‌دهندگان اصلی اتریوم تمام فرآیندها را آزمایش کرده‌اند و مشکلات احتمالی را نیز بررسی کرده‌اند؛ با این حال هیچ تضمینی وجود ندارد که این اتفاق بدون مشکل رخ دهد.

اریک دیپ (Eric Diep) یکی از بنیان‌گذاران استارت‌آپ توکن‌های بی‌همتای منیفولد (Manifold)، طی مصاحبه‌ای با وب سایت Decrypt اظهار داشت:

اتریوم یک نرم‌افزار است و همه نرم‌افزارها از مشکل “سکته” رنج می‌برند؛ به عبارت دیگر، نمی‌توان با قطعیت تعیین کرد که آیا مشکلات فنی رخ خواهد داد یا خیر.

مشکل سکته یا Halting Problem در تئوری محاسبات، به معنی مشکل تصمیم‌گیری نرم‌افزار است. بدین معنی که نرم افزار می‌پرسد که با توجه به یک برنامه کامپیوتری و یک ورودی، آیا برنامه خاتمه می‌یابد یا برای همیشه اجرا می‌شود در واقع نرم‌افزار نمی‌تواند تشخیص دهد که آیا یک برنامه متوقف می‌شود یا برای همیشه اجرا می‌شود و این موضوع باعث ایجاد سکته در کارکرد نرم افزار می‌شود.

با این حال، اگر در آینده نیز همه چیز طبق برنامه پیش برود، NFTهای اتریوم باید در شبکه اصلی PoS به خوبی عمل کنند. آنها همچنان در کیف پول‌های شما نگهداری می‌شوند و طبق معمول در بازارها قابل خرید و فروش هستند و لازم نیست کار خاصی انجام دهید.

جانا پاول (Johnna Powell)، رئیس NFT در شرکت نرم‌افزاری ConsenSys، در این‌باره خاطر نشان کرد:

کاربران باید انتظار داشته باشند که NFT‌های آن‌ها به‌طور ایمن در زنجیره جدید اتریوم (با مکانیزم اثبات سهام) همراه با کوین‌های اتریوم مستقر شوند.

نگرانی‌های مرتبط با تاثیر Merge اتریوم بر NFTها

نگرانی‌های مرتبط با تاثیر Merge اتریوم بر NFTها
منبع: thecoinrepublic.com

در حالی که به نظر می‌رسد اکثر اعضای جامعه اتریوم با ادغام و مزایای بالقوه آن هم‌نظر هستند، این به‌روزرسانی مخالفان قابل توجهی هم دارد. برخی از حامیان اتریوم نمی‌خواهند این بلاک چین به جای اثبات کار، از مکانیزم اجماع اثبات سهام استفاده کند؛ در نتیجه، برخی سازندگان در کامیونیتی اتریوم فورک این بلاکچین را ترجیح می‌دهند.

آنها پیشنهاد کرده‌اند که یک زنجیره مجزا ایجاد شود که با سیستم اجماع فعلی یعنی اثبات کار به راه خود ادامه دهد. برجسته ترین نمونه تا به امروز فورک ETHPOW نام دارد که توسط ماینر معروف چینی Chandler Guo رهبری می‌شود. ETHPOW در واقع فورک اثبات کار اتریوم است. البته این فورک مشکلاتی نیز دارد که در خبر زیر می‌توانید آ

ETHPOW مشابه شبکه اصلی اتریوم عمل نمی‌کند و مشابه فورک اتریوم در سال ۲۰۱۶، در نتیجه هک The DAO است. در آن زمان، برخی از کاربران در زنجیره قبلی ماندند که با نام اتریوم کلاسیک با کوین ETC شناخته می‌شود.

همانطور که ETHPOW و هر فورک دیگری از شبکه اصلی اتریوم جدا می‌شوند، باعث ایجاد نسخه‌های تکراری NFT در شبکه اتریوم می‌شوند. توکن غیر مثلی به زبان ساده، یک توکن در بلاک چین است و می‌تواند به عنوان سند مالکیت اقلام دیجیتالی مانند آثار هنری و کلکسیونی عمل کند. بنابراین، یک زنجیره اتریوم  فورک شده دارای NFTهای تکراری است که مربوط به آثار هنری یکسان هستند.

برای درک بهتر این موضوع، تصور کنید که اگر یک بازار NFT هم از شبکه اصلی ادغام شده اتریوم و هم فورک اثبات کار مورد نظر پشتیبانی کند، شاید هر دو نسخه توکن تکراری را در لیست آن بازار مشاهده کنید. این اتفاق مطمئنا باعث سردرگمی می‌شود و ممکن است کلاهبردارانی وجود داشته باشند که بخواهند نسخه‌های تکراری NFT‌های گران‌قیمت مانند مجموعه میمون‌های کسل (Bored Apes) یا Beeples را به کاربران کم‌ تجربه بفروشند.

جانا پاول در این‌باره می‌گوید:

اگر فورک‌های اثبات کار موفقیت‌آمیز باشند و مارکت‌های NFT از آنها پشتیبانی کنند، مطمئنا سردرگمی و فرصت‌های آربیتراژی در بازار به‌وجود می‌آید که ما واقعا نمی‌توانیم آن را پیش‌بینی کنیم.

او اضافه کرد:

می‌توان معامله‌گران حرفه‌ای NFT را تصور کرد، که دارایی‌های باارزش را در زنجیره PoW با قیمت‌های مقرون‌به‌صرفه می‌خرند و در زنجیره اثبات سهام با قیمتی گران‌تر می‌فروشند تا به سود سریع دست یابند؛ در حالی که معامله‌گران جدید ممکن است تفاوت آنها را تشخیص ندهند.

خطر حمله اجرای مجدد (Replay Attack)

دریافت رمزارز شبکه فورک اتریوم How to get ethereum hardfork token

در آستانه رویداد ادغام بلاک چین اتریوم، صحبت‌هایی در مورد احتمال حمله مجدد یا Replay Attack به وجود آمده بود و البته همانطور که کمی بالاتر در خبر مربوطه مطالعه کردید، این اتفاق در زنجیره اثبات کار رخ داد؛ حمله اجرای مجدد بدین معنی است که یک تراکنش در فورک اثبات کار، می‌تواند بعدا در شبکه اثبات سهام نیز اجرای مجدد شود.

تصور کنید که مالک یکی از NFTهای مجموعه میمون‌های کسل، ممکن است نسخه تکراری آن را در زنجیره اثبات کار بفروشد؛ اما اگر همین تراکنش توسط یک کلاهبردار در شبکه اثبات سهام نیز انجام شده باشد (همان NFT را در زنجیره PoS فروخته باشد و حمله اجرای مجدد انجام داده باشد) مالک آن، نسخه اصلی و اورجینال این NFT را در آن زنجیره (PoW) از دست خواهد داد. این اتفاق می‌تواند ضرر قابل توجهی را به برخی از کلکسیونرهای NFT وارد کند.

ماریوس ون در ویدن (Marius Van Der Wijden) یکی از توسعه‌دهندگان اصلی شبکه اتریوم، به دیکریپت گفت:

حمله اجرای مجدد تنها زمانی امکان‌پذیر است که بلاکچین‌ها از Chain ID یا شناسه زنجیره‌ای یکسان استفاده کنند. با توجه به این‌که فورک ETHPOW شناسه زنجیره‌ای منحصربه‌فرد خود را خواهد داشت، با مشکل حمله اجرای مجدد رو به رو نخواهد شد.

با این حال ممکن است این ادعا در مورد سایر زنجیره‌های اثبات کار که از اتریوم جدا شده‌اند، صدق نکند. پاول توصیه‌های ساده‌ای برای دارندگان NFTها ارائه کرد تا از هر گونه مشکلی پیشگیری کنند؛ اما این به معنای از دست دادن پول نقد بالقوه ناشی از برگشت دارایی‌های تکراری است.

بهترین راه برای محافظت از دارایی در برابر حملات اجرای مجدد، این است که به هیچ وجه با زنجیره اثبات کار تعامل نداشته باشید. اگر با زنجیره PoW تعامل ندارید، نیازی به انجام کاری ندارید و نگران حملات اجرای مجدد نخواهید بود.

نظر شرکت‌ها و پلتفرم‌ها درباره شبکه‌های فورک شده چیست؟

در هر صورت، NFTهای تکراری به دلیل زنجیره ETHPOW و دیگر فورک های بالقوه وجود خواهند داشت و احتمالا منجر به برخی سردرگمی‌ها می‌شوند، مبنی بر این که کدام دارایی‌ها رسمی یا اورجینال هستند. ممکن است با رخ دادن چنین شرایطی، شاهد رشد فروش NFT در زنجیره اثبات کار باشیم و در این صورت، قیمت‌های NFT‌های زنجیره اثبات کار به سرعت کاهش می‌یابد. البته این ممکن است یک واقعه کوتاه‌مدت باشد؛ تعداد کمی در جامعه اتریوم معتقدند که هر فورک اثبات کار بلاک چین، یک تلاش طولانی‌مدت با پشتیبانی قابل توجه کاربر خواهد بود.

ما شاید شاهد فروش سریع NFTها در زنجیره PoW باشیم، اما احساسات اجتماعی کمی درباره ارزش این دارایی‌ها در این زنجیره وجود دارد؛ بنابراین تقاضا برای آنها نیز کم خواهد بود. قیمت‌ها برای دارایی‌های تکراری، احتمالا کسری از قیمت پروژه‌های محبوب است و حتی در این صورت، قیمت‌های NFT‌های زنجیره اثبات کار به سرعت کاهش می‌یابد.

اریک دیپ هم‌بنیانگذار منیفولد در این باره گفت:

احتمال زیادی وجود دارد که زنجیره اثبات کار، تنها به سایه‌ای از زنجیره جدید اثبات سهام منتج شود و مقدار ارزش قابل استخراج در طول زمان به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد.

با این حال سازندگان پروژه‌ها و بازارها می‌توانند فقط NFTهای شبکه اصلی اتریوم (PoS) را قانونی بدانند و کپی‌های فورک شده را غیررسمی در نظر بگیرند. به عنوان مثال یوگا لبز (Yuga Labs) خالق مجموعه Bored Ape Yacht Club (و اکنون مالک CryptoPunks)، در ۱۸ آگوست (۲۷ مرداد ۱۴۰۱) تایید کرد که تنها افرادی که NFTهای این مجموعه در زنجیره اثبات سهام را دارند، واجد شرایط مزایای این کامیونیتی خواهند بود. یعنی مجموعه میمون‌های کسل رسما اعلام کرده که NFTهای این مجموعه تنها در زنجیره Proof of Stake معتبر هستند.

توییت یوگالبز درباره فورک‌های اثبات کار اتریوم
منبع: twitter.com

استارتاپ Proof، سازنده پروژه NFT مون بردز (Moonbirds) نیز همین عقیده را دارد. آنگاراد “هری” توماس (Angharad “Harri” Thomas) مدیر محصول پروف، در تاریخ ۲ سپتامبر (۱۱ شهریور ۱۴۰۱) و قبل از مرج گفت: 

هنگامی که ادغام اتریوم با موفقیت انجام شد، پروف از جامعه گسترده‌تر اتریوم در شناخت زنجیره جدید اثبات سهام و NFT‌های آن پیروی خواهد کرد. هر گونه فورک با مکانیزم اثبات کار که پس از ادغام اتریوم ایجاد شود، به رسمیت شناخته نخواهد شد.

بازار پیشرو OpenSea که صاحب سهم مهمی از NFTهای شبکه اتریوم است، نیز گفت که تنها از زنجیره اثبات سهام پشتیبانی خواهد کرد. پلتفرم اوپن سی با امتناع از فهرست کردن دارایی‌های NFT در زنجیره‌های اثبات کار فورک شده اتریوم، ممکن است بتواند تعداد قابل توجهی از کلکسیونرها را از سردرگمی و کلاهبرداری در مورد NFT‌های کپی شده نجات دهد.

سخن پایانی

به صورت کلی می‌توان گفت که سازندگان اتریوم بر این باورند که NFTها پس از به‌روزرسانی مرج اتریوم به صورت عادی عمل خواهند کرد و هر اتفاقی درباره توکن‌های غیرمثلی در زنجیره‌های فورک شده رخ دهد، کوتاه‌مدت خواهد بود. بنابراین تاثیر مرج اتریوم بر NFT ها چندان مخرب نخواهد بود؛ با این حال هیچ تضمینی نیست که همه‌چیز طبق برنامه پیش برود. ممکن است مشکلات فنی در آپدیت ادغام، منجر به سردرگمی و کلاهبرداری شود. بهترین راهکار برای کلکسیونرهای NFT این است که فعلا از انجام تراکنش‌های پرریسک دوری کنند و منتظر بمانند تا مشکلات احتمالی برطرف شوند. به نظر شما، آیا NFTهای مینت شده روی زنجیره اثبات کار می‌توانند باعث کاهش قیمت آنها در زنجیره اصلی شوند؟ آیا شبکه‌های فورک شده دوام خواهند داشت؟

منبع
decrypt

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا