اخبار بیت کوین

قیمت بیت کوین از ۴۴٬۰۰۰ دلار عبور کرد؛ رالی صعودی تا کجا ادامه دارد؟

رشد سریع قیمت بیت کوین (BTC) در روز گذشته، باعث شد قیمت آن برای اولین بار از آوریل ۲۰۲۲ (فروردین ۱۴۰۱) در برخی از صرافی‌ها (از جمله کوین بیس) به بالای ۴۴٬۰۰۰ دلار برسد. طبق گفته‌های تحلیلگران، احتمال تایید صندوق‌های قابل‌معامله در بورس (ETF) اسپات و احتمال کاهش نرخ بهره آمریکا از مهم‌ترین عوامل شکل‌گیری روند صعودی BTC است. اما سوال این جا است که آیا این روند ادامه دارد یا به زودی متوقف خواهد شد؟

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین دسک، داده‌های وب سایت گلسنود (Glassnode) نشان می‌دهد حرکت صعودی بیت کوین در شب گذشته ۷۳ میلیون دلار از معاملات اهرمی آن را که اکثرا معامله شورت بودند، لیکویید کرده است. جوئل کروگر (Joel Kruger)، استراتژیست بازار شرکت «LMAX Group»، اعلام کرده است:

رالی بیت کوین با افزایش فعالیت سرمایه‌گذاران سازمانی، احتمال تایید ETFهای اسپات بیت کوین در آمریکا و بهبود دسترسی سرمایه‌گذاران سنتی به این دارایی به وجود آمده است. حرکت صعودی قیمت بیت کوین تا منطقه بین ۴۸٬۰۰۰ تا ۵۳٬۰۰۰ دلار که حوالی سقفِ مارس ۲۰۲۲ (اسفند ۱۴۰۰) و سپتامبر ۲۰۲۱ (شهریور ۱۴۰۰) است با مقاومت زیادی مواجه نمی‌شود.

روند بیت کوین از سال ۲۰۲۱
روند بیت کوین از سال ۲۰۲۱ – منبع: Joel Kruger

شایعه سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیارد دلاری قطر

شایعاتی مطرح شده است مبنی بر اینکه صندوق سرمایه‌گذاری مستقل قطر در حال آماده شدن برای سرمایه‌گذاری نیم تریلیون دلاری در بیت کوین (BTC) است. این خبر تایید نشده پس از عبور بیت کوین از مرز ۴۲٬۰۰۰ دلار در روز دوشنبه منتشر شد. به گفته مکس کیزر (Max Keiser)، ماکسیمالیست بیت کوین، صندوق ثروت مستقل قطر (QSWF) که مسئولیت مدیریت ثروت عظیم تولید شده از نفت و گاز این کشور را بر عهده دارد، به دنبال سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیارد دلاری در بیت کوین است. کایزر معتقد است سرمایه گذاری عظیم QSWF قیمت بیت کوین را به ۱۰۰٬۰۰۰ دلار خواهد رساند.

البته کارشناسان ارزهای دیجیتال معتقدند این خبر صرفا یک شایعه است؛ چرا که صندوق سرمایه‌گذاری مستقل قطر در حال حاضر ۴۷۵ میلیارد دلار دارد و بعید است که ۱۰۰٪ آن را در بیت کوین سرمایه‌گذاری کند.

پیشنهادهای خرید بیت کوین ارگانیک نیستند

به نقل از کوین تلگراف، بیت کوین در شب گذشته توانست رکورد جدیدی را در ۱۹ ماه گذشته به ثبت برساند و با وجود روندهای اصلاحی کوتاه‌مدت خود، هیجان آن ادامه دارد. با این حال، پلتفرم «Material Indicators» با تاکید بر رفتار نهنگ‌ها اعلام کرده است طبق نقدینگی دفترچه سفارش، به نظر می‌رسد این دسته از معامله‌گران عمدا آنقدر قیمت‌ را بالا می‌برند تا با کم‌ترین لغزش سودشان را برداشت کنند. این پلتفرم با تاکید بر اینکه با افزایش نقدینگی بیت کوین فروش آن راحت‌تر می‌شود، خاطرنشان کرد:

در هفته‌های قبل دقیقا خریدهای ۵۰ میلیون دلاری در قیمت ۳۵٬۰۰۰ را دلار دیدیم. سپس خریدارهای ۵۰ میلیون دلاری در قیمت ۳۸٬۵۰۰ دلار را تجربه کردیم که به صورت استراتژیک طراحی شده‌اند. بعید است که بیت کوین به ۳۸٬۵۰۰ دلار برگردد اما بلاک‌های خرید محدوده ۴۱٬۵۰۰ دلار ارگانیک نبودند. با حرکت استراتژیک نقدینگی بیت کوین، احتمالا شاهد گسترش رالی آن خواهیم بود. خوش‌بینی معامله‌گران در مورد تصمیمات فدرال رزرو در دسامبر (آذر) و احتمال تایید ETFها در ژانویه ۲۰۲۴ (دی) می‌تواند قیمت بیت کوین را افزایش دهد. حتما خودتان را برای آنچه بعد از آن اتفاق می‌افتد، آماده کنید.

دفتر سفارش بیت کوین
دفتر سفارش بیت کوین – منبع: Material Indicators

قیمت بیت کوین ممکن است به ۴۸٬۰۰۰ دلار برسد

معامله‌گر مشهوری به اسم دن کریپتو تریدز (Daan Crypto Trades) با انتشار نمودار زیر اظهار داشته است:

انباشت بیت کوین ادامه دارد و اوپن اینترست (Open Interest) آن رو به کاهش است. احتمالا بعضی از سرمایه‌گذارهای بلندمدت سعی می‌کنند سودشان را برداشت کنند.

مقدار قابل‌توجهی سفارش خرید در محدوده ۴۱٬۰۰۰ دلار وجود دارد که از کاهش بیشتر قیمت آن جلوگیری می‌کند.

نمودار بیت کوین
نمودار بیت کوین و اوپن اینترست آن – منبع: توییت دن کریپتو تریدز

معامله‌گر دیگری به اسم اسکات ملکر (Scott Melker) با بررسی نمودار چهار ساعته بیت کوین گفته است:

بیت کوین از سقف کانال صعودی خود که یک الگوی نزولی است، عبور کرده و حالا آن را به عنوان حمایت خود آزمایش می‌کند.

نمودار چهار ساعته بیت کوین
نمودار چهار ساعته بیت کوین – منبع: Scott Melker

تحلیلر مشهور دیگری به اسم «Mustache» با بررسی روند بلندمدت بیت کوین خاطرنشان کرده است:

رسیدن بیت کوین به ۴۸٬۰۰۰ دلار اجتناب‌ناپذیر است. اگر این محدوده شکسته شود، به نظر من BTC حتی ممکن است به ۶۰٬۰۰۰ دلار برسد. در گذشته، BTC همیشه به موج (B) بازگشته است. چرا این بار باید متفاوت باشد؟

نمودار بلندمدت بیت کوین
نمودار بلندمدت بیت کوین – منبع: Moustache

بیت کوین فشار بیشتری به خرس‌ها وارد می‌کند

به نقل از کوین تلگراف، همان طور که توسط معامله‌گر و تحلیلگر مشهوری به اسم رکت کپیتال (Rekt Capital) گفته شده، محدوده ۴۴٬۰۰۰ دلار سقف رنجی را تشکیل می‌دهد که از اوایل سال ۲۰۲۱ چندین بار آزمایش شده است. او در رابطه با این مسئله اظهار داشته است:

بیت کوین با موفقیت مقاومت ۴۳٬۹۰۰ دلار را آزمایش کرد. BTC قبلا هم به این محدوده رسیده بود و احتمال این وجود دارد که به ۴۰٬۰۰۰ دلار برگردد. باید این محدوده را تحت نظر داشته باشید.

نمودار هفتگی بیت کوین
نمودار هفتگی بیت کوین – منبع: توییت رکت کپیتال

شایان ذکر است طبق داده‌های وب سایت کوین گلس (CoinGlass)، بیش از ۱۰۰ میلیون دلار از معاملات شورت تاکنون لیکویید شده است.

معاملات لیکوییدشده بازار کریپتو
معاملات لیکوییدشده بازار کریپتو – منبع: کوین گلس

علاوه بر این، داده‌های کوین گلس نیز نشان می‌دهد معاملات لیکوییدشده صرافی بایننس به شدت افزایش یافته است.

معاملات لیکوییدشده در صرافی بایننس
معاملات لیکوییدشده در صرافی بایننس – منبع: کوین گلس

احتمال سقوط بیت کوین تا محدوده ۳۰٬۰۰۰ دلار خیلی پایین است

پیش از این، بعضی از تحلیلگران هشدار داده بودند که قیمت بیت کوین ممکن است پس از مدتی دوباره اصلاح کند. با این حال، مایکل فن ده پپه (Michaël van de Poppe)، بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت ایت (Eight)، تاکید کرده است:

بیت کوین در راه رسیدن به هدف ۴۸٬۵۰۰ تا ۵۰٬۵۰۰ دلاری تا قبل از هاوینگ است. همیشه این کار را در چرخه‌های قبلی انجام داده است و به نظر می‌رسد دوباره آن را انجام می‌دهد. تا زمانی که بالای ۳۹٬۰۰۰ دلار بماند، شرایط خوبی دارد. احتمال رسیدن بیت کوین به ۳۰٬۰۰۰ دلار خیلی کم شده است.

نمودار روزانه قیمت بیت کوین – منبع: توییت مایکل فن ده پپه

تحلیلگر دیگری به اسم متیو هیلند (Matthew Hyland) هم با اشاره به شاخص قدرت نسبی (RSI) اظهار داشته است که احتمال ادامه روند صعودی وجود دارد:

بیت کوین باید با مقاومت RSI خود روبه‌رو شود. اگر کندل بزرگ و سبز BTC به وجود بیاید یا بیت کوین به رشد خود ادامه دهد، احتمالا روی RSI و قیمت آن تاثیر مثبتی می‌گذارد و بعد از تثبیت طولانیِ این ماه راه را برای قیمت‌های بیشتر باز می‌کند. در این صورت از واگرایی نزولی خارج خواهیم شد.


قیمت بیت کوین و شاخص RSI
قیمت بیت کوین و شاخص RSI – منبع: توییت متیو هیلند

شایان ذکر است RSI روزانه بیت کوین در زمان نگارش این مطلب در محدوده ۸۰ یا اشباع خرید قرار داشت.

نمودار روزانه بیت کوین و شاخص RSI آن
نمودار روزانه بیت کوین و شاخص RSI آن – منبع: TradingView

خرید دوباره نهنگ‌ها با وجود احتمال اصلاح قیمت بیت کوین

به نقل از کوین گیپ، پلتفرم سنتیمنت (Santiment) در جدیدترین گزارش خود نشان داده است تعداد کیف پول‌های حاوی ۱۰۰ بیت کوین یا بیشتر در ۴ هفته افزایش یافته و ۴۸ آدرس جدید به آن اضافه شده است.

آدرس‌های حاوی ۱۰۰ بیت کوین یا بیشتر
آدرس‌های حاوی ۱۰۰ بیت کوین یا بیشتر – منبع: سنتیمنت

با این حال تحلیلگر مشهوری به اسم علی (ALI) اعلام کرده است:

اصلاح قیمت بیت کوین در راه است اما سوال این جا است که چه زمانی شروع می‌شود؟ شاخص TD Sequential نشان می‌دهد بر اساس نمودارهای روزانه و سه روزه، یک اصلاح احتمالی قیمت BTC می‌تواند طی ۷ تا ۴۸ ساعت آینده آغاز شود.

روند بیت کوین همراه با شاخص TD Sequential
روند بیت کوین همراه با شاخص TD Sequential – منبع: توییت علی

سوخت رالی بیت کوین توسط بازیگران سازمانی تامین شده است

داده‌ها نشان می‌دهند سرمایه‌گذاران خرد هنوز به اندازه آخرین قله بیت کوین وارد این بازار نشده‌اند. و داده ها به این موضوع اشاره می کنند. شاید به نظر برسد که که حجم معاملات افزایش یافته است، اما فقط اندکی! میانگین متحرک هفت روزه حجم مبادلات روزانه در ۴ دسامبر (۱۳ آذر) به ۲۷ میلیارد دلار رسید که کمتر از بالاترین رقم سال یعنی ۴۷ میلیارد دلار است. این در حالی است که بیت کوین ۱۵۳٪ رشد داشته است.

به نظر می رسد بخش عمده ای از این رالی اخیر توسط بازیگران سازمانی تقویت شده است؛ همانطور که سود باز معاملات آتی بیت کوین در صرافی CME به اوج خود رسیده است.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا