تحلیل اقتصادیاخبار بیت کوین

ارزش بازار بیت کوین در مقایسه با طلا تا کجا جای رشد دارد؟

رابطه بین بیت کوین و طلا به زمان اختراع این ارز دیجیتال برمی‌گردد. در حالی که در وایت پیپر بیت کوین اسمی از طلا برده نشده است، ساتوشی ناکاموتو، خالق ناشناس بیت کوین در زمان معرفی اولین ورژن این ارز دیجیتال در انجمن اینترنتی بیت کوین تاک (Bitcointalk)، برای تاکید بر اهمیت عرضه محدود ۲۱ میلیون دلاری BTC، به کمیاب بودن طلا اشاره کرد. از آن زمان، دائما بیت کوین با طلا مقایسه می‌شود به طوری که برخی آن را طلای دیجیتال می‌نامند.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

مارکت کپ (ارزش بازار) بیت کوین اغلب با مارکت کپ ۱۲.۸ تریلیون دلاری طلا مقایسه می‌شود. بسیاری از تحلیلگران کریپتو معتقدند راه‌اندازی صندوق قابل معامله در بورس طلا (ETF) در سال ۲۰۰۴ نقش مهمی در افزایش چشمگیر قیمت طلا در سال‌های اخیر داشته و ممکن است با راه‌اندازی ETF اسپات بیت کوین، این روند برای بزرگترین ارز دیجیتال بازار تکرار شود.

در حال حاضر بیت کوین با مقاومت ۳۰،۰۰۰ دلاری مواجه است و دلیل ناتوانی آن در شکستن این مقاومت می‌تواند در تفاوت دیدگاه سرمایه‌گذاران سازمانی به طلا و بیت کوین به عنوان مخزن ارزش نهفته باشد.

در زمان نگارش این مطلب، مارکت کپ بیت کوین چیزی حدود ۵۷۰ میلیارد دلار است که از ارزش شرکت‌های بزرگی مثل ویزا و بانک‌هایی مثل جی‌پی مورگان بیشتر است. با این حال، مارکت کپ بیت کوین همچنان ۵۵٪ کمتر از نقره و به طور قابل توجهی پایین‌تر از طلاست.

مقایسه بیت کوین و طلا یک سوال مهم را در ذهن ایجاد می‌کند: قیمت این دو دارایی چقدر به هم مرتبط است؟ به زبانی ساده‌تر، آیا روند تغییرات قیمت طلا و بیت کوین واقعا با یکدیگر ارتباط دارد؟

نمودار همبستگی قیمت طلا و بیت کوین
نمودار همبستگی قیمت طلا و بیت کوین – منبع: TradingView

پاسخ این سوال در نوسانات بالای بیت کوین نهفته است. شاخص همبستگی ۳۰ روزه بیت کوین و طلا با توجه به نوسانات بیت کوین دائما از مثبت به منفی تغییر می‌کند و نمی‌توان ارتباط مشخصی را بین روند تغییرات این دو دارایی متصور شد. دلیل این همبستگی پایین احتمالا پذیرش نسبتا متوسط بیت کوین و بی‌اعتمادی عموم به کاربردهای این ارز است.

در حال حاضر، بحث در مورد اینکه آیا ماهیت غیرمتمرکز بیت کوین و عرضه محدود آن این ارز را به یک ابزار برای ذخیره ارزش پول تبدیل می‌کند، میان سرمایه‌گذاران و تحلیلگران ادامه دارد. علاوه بر این، بسیاری معتقدند نوسانات بالای قیمت بیت کوین باعث می‌شود نتوان آن را برای پرداخت‌ها استفاده کرد. با این حال، علیرغم انتقاد منتقدین، همچنان می‌توان مارکت کپ بیت کوین را به عنوان یک کلاس دارایی با سایر دارایی‌ها از جمله طلا و سهام مقایسه کرد.

مقایسه مارکت کپ بیت کوین و طلا - منبع: TradingView
نمودار نسبت نرمالایز شده مارکت کپ بیت کوین و طلا – منبع: TradingView

در صورتی که مارکت کپ بیت کوین را با طلا مقایسه کنیم به روند جالبی برمی‌خوریم. بر این اساس، در سطوح ۱۰ و ۴.۵ درصدی مقاومت‌های بزرگی وجود دارد که می‌تواند رکود کنونی بیت کوین در حوالی ۳۰،۰۰۰ دلار را توضیح دهد.

سرمایه‌گذاران سازمانی طلا را ترجیح می‌دهند

بر اساس گزارش کریپتوکامپر، در ماه جولای در مجموع ۲۴ میلیارد دلار به محصولات سرمایه‌گذاری بیت کوین از جمله صندوق بیت کوین گری اسکیل وارد شده است که تنها ۴.۲٪ از مارکت کپ ۵۷۰ میلیارد دلاری آن را تشکیل می‌دهد. حتی با درنظر گرفتن ۱.۶۶ میلیون واحد بیت کوینی که در اختیار سرمایه‌گذاران سازمانی قرار دارد، این رقم تنها ۸.۵٪ از کل مارکت کپ این ارز را تشکیل می‌دهد.

حالا به سراغ طلا می‌رویم. در ماه ژوئن در مجموع ۲۱۵ میلیارد دلار سرمایه به محصولات ETF با پشتوانه طلا وارد شده است که این رقم تنها ۱.۷٪ از مارکت کپ طلا را تشکیل می‌دهد. با این حال، برای مقایسه بهتر طلا با بیت کوین باید ذخایر طلای در اختیار دولت‌ها و بانک‌ها را هم در نظر گرفت.

در حال حاضر، ۴۶،۶۰۳ تن طلا با ارزشی بالغ بر ۲.۸۴ تریلیون دلار در اختیار بانک‌های مرکزی و صندوق بین‌المللی پول است. علاوه بر این، حجم سرمایه‌گذاری‌های خصوصی در شمش‌ها و سکه‌های طلا، در حال حاضر بیش از ۴۵،۰۰۰ تن و معادل ۲.۷۴ تریلیون دلار است. این یعنی در مجموع ۵.۸ تریلیون دلار طلا در اختیار سرمایه‌گذاران است که ۴۵.۲٪ از مارکت کپ این فلز زردرنگ را تشکیل می‌دهد.

با توجه به این مقایسه، می‌توان گفت پذیرش بیت کوین به عنوان ابزار ذخیره ارزش پول در میان سرمایه‌گذاران سازمانی، تقریبا ۸۱٪ کمتر است. این تا حدی اختلاف ۹۵.۵ درصدی مارکت کپ طلای دیجیتال و طلای فیزیکی را مشخص می‌کند.

بیت کوین بدون سرمایه‌گذاران سازمانی هم موفق خواهد شد

مارکت کپ بیت کوین می‌تواند حتی بدون پذیرش به عنوان مخزن ارزش توسط سرمایه‌گذاران سازمانی، ۵ برابر شده و به ۲.۹ تریلیون دلار برسد. با توجه به محدودیت‌های سیستم‌های مالی سنتی، روز به روز تقاضا برای تراکنش‌های دیجیتال و غیرمتمرکز افزایش می‌یابد و نام بیت کوین به عنوان ابزاری برای انتقال پول و مقاوم در برابر سانسور دولت‌ها برجسته‌تر می‌شود.

علاوه بر این، استفاده از بیت کوین در تجارت الکترونیک و بازارهای اینترنتی می‌تواند حجم معاملات این ارز دیجیتال را بالاتر ببرد. از آنجایی که افراد به دنبال روش‌های جایگزینی برای پرداخت به شیوه‌های سنتی هستند، محدود بودن عرضه و کاربردهای بیت کوین می‌تواند به طور مداوم به افزایش بهای آن کمک کند. بنابراین، می‌توان گفت افزایش قیمت بیت کوین، صرفا به پذیرش سازمانی وابسته نخواهد بود.

مقایسه مارکت کپ بیت کوین و سایر دارایی‌ها

در زمان نگارش این مطلب، مارکت کپ کلی بازار رمزارزها به ۱.۱۵ تریلیون دلار رسیده و بیت کوین، ۴۹٪ آن معادل ۰.۵۶ تریلیون دلار را تشکیل می‌دهد. با توجه به افزایش پذیرش بیت کوین در سال‌های اخیر و سرمایه‌گذاری برخی شرکت‌های بزرگ از جمله مایکرواستراتژی در این ارز، بد نیست مارکت کپ BTC را با برخی از دارایی‌های کلاس ۱ دیگر از جمله طلا، نقره، بازار املاک و بازار سهام مقایسه کنیم.

به جدول زیر نگاه کنید:

نام بازارارزش کل بازار (تریلیون دلار)نسبت ارزش بازار رمزارزها به این بازار
بیت کوین۰.۵۶۲۰۵٪
طلا۱۲.۷۷۹٪
نقره۱.۲۸۸۹٪
بازار املاک (Real State)۳۸۸۰.۳٪
بازار سهام (جهانی)۱۰۸.۶۱٪
مجموع تولیدات ناخالص داخلی کشورها۱۰۰.۵۱.۱٪
شرکت اپل۲.۷۷۴۱٪
بودجه سالانه آمریکا۵.۹۱۹٪
بازار اوراق قرضه (کل بدهی تسویه نشده)۸۲.۲۱.۳٪

همانطور که بالاتر گفتیم، مارکت کپ بیت کوین ۹۵.۵٪ از مارکت کپ طلا پایین‌تر است. طلا از قدیم الایام به عنوان یک دارایی امن درنظر گرفته شده و سال‌هاست توسط سرمایه‌گذاران به عنوان محافظی در برابر تورم ستایش می‌شود. بنابراین، جای تعجب ندارد مارکت کپ دارایی تازه شکل گرفته‌ای مثل بیت کوین که کمتر از ۱۴ سال از آن می‌گذرد فاصله زیادی با طلا داشته باشد.

برای مقایسه درست بیت کوین با هردارایی، بهتر است عمر بازار هرکدام را هم دخیل کرد. بر اساس داده‌های ویکی پدیا، قدمت طلا به بیش از ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد. بنابراین، هزاران هزار سال است مردم به ارزشمند بودن طلا اعتماد دارند و آن را معامله می‌کنند. پذیرش بیشتر طلا و سایر دارایی‌ها نسبت به بیت کوین دلیل اختلاف مارکت کپ آنهاست.

در حال حاضر، مارکت کپ کلی بازار رمزارزها تنها معادل ۰.۳٪ از بازار جهانی املاک است و ۱۹٪ از بودجه سالانه آمریکا را تشکیل می‌دهد.

نمودار پایین این مقایسه را بهتر به تصویر کشیده است:

مقایسه ارزش بازارهای جهانی

در حال حاضر بر اساس داده‌های کامپنیزمارکت کپ، بیت کوین ۱۲ امین دارایی بزرگ جهان است. رتبه اول در اختیار طلاست و پس از آن شرکت اپل، مایکروسافت، شرکت نفت آرامکو، هولدینگ آلفابت (گوگل)، آمازون و فلز نقره قرار دارد.

رتبه‌بندی ارزشمندترین دارایی‌ها و شرکت‌های جهان - منبع: companiesmarketcap
رتبه‌بندی ارزشمندترین دارایی‌ها و شرکت‌های جهان – منبع: CompaniesMarketCap

بدون شک با افزایش پذیرش خرد و سازمانی بیت کوین و بالاتر رفتن اعتماد عمومی به این ارز، قیمت آن بیشتر شده و مارکت کپ آن رشد بیشتری را تجربه خواهد کرد. در حال حاضر، نسبت مارکت کپ بیت کوین به مارکت کپ نقره ۴۳٪ است. برای رسیدن به طلا بیت کوین اول باید از نقره عبور کند که با مارکت کپ ۱.۲۸ تریلیون دلاری این فلز، چندان دور از ذهن نیست.

ارزش بازار بیت کوین تا کجا جای رشد دارد؟

برای پاسخ به این سوال به ابتدای همین مطلب برمی‌گردیم. یعنی راه‌اندازی صندوق قابل معامله در بورس طلا (ETF) در سال ۲۰۰۴ نقش مهمی در افزایش چشمگیر قیمت طلا در سال‌های اخیر داشته و ممکن است با راه‌اندازی ETF اسپات بیت کوین، این روند برای بزرگترین ارز دیجیتال بازار تکرار شود.

نمودار زیر قیمت طلا در مقایسه با شاخص DJIA داوجونز را از همان زمان نشان می‌دهد. مبدا قیمت را آغاز معاملات ETF طلا گذاشته‌ایم و محور عمودی درصد رشد هرکدام از این ۲ شاخص از آن زمان را نشان می‌دهد که خط نارنجی مربوط به طلا و خط آبی مربوط به داو جونز است.

مقایسه رشد قیمت طلا در مقایسه با داو جونز از زمان راه‌اندازی ETF طلا منبع: ماکرو ترندز
مقایسه رشد قیمت طلا در مقایسه با داو جونز از زمان راه‌اندازی ETF طلا منبع: ماکرو ترندز

همان‌طور که مشخص است قیمت طلا (به دلار) از آن زمان حدود ۲.۲ برابر بیشتر از یک شاخص بورسی مانند DJIA رشد کرده است. پس اگر مبنا را همین ضریب ۲.۲ در نظر بگیریم، تا حدی اثر تورم را از بین برده‌ایم و این ۲۲۰٪ رشد را می‌توان به حساب ارزشمندتر شدن طلا گذاشت.

اکنون حدود ۱۹ سال از این اتفاق گذشته است. در صورتی که فرض کنیم BTC نیز در سال ۲۰۲۴ مجوز ETF اسپات را دریافت کند، می‌توان انتظار داشت تا سال ۲۰۴۳ بدون در نظر گرفتن تورم، ارزش بیت کوین نیز (بدون در نظر گرفتن تورم) بیش از ۲ برابر شود. بنابراین درصد افزایش نرخ تورم در این مدت باید در ۲ و سپس در قیمت فعلی بیت کوین ضرب شود تا به قیمت تقریبی بیت کوین در آن زمان دست پیدا کنیم.

اما اگر به صورت مستقیم مقایسه کنیم و شرایط اقتصادی در ۱۹ سال آینده را مشابه با ۱۹ سال گذشته بدانیم، به دلیل شباهت عرضه بیت کوین و طلا می‌توانیم انتظار داشته باشیم که در سال ۲۰۴۳ بیت کوین بیش از ۱۰۰,۰۰۰ دلاری داشته باشیم. در آن صورت مارکت کپ آن بیش از ۲ تریلیون دلار خواهد بود که هنوز زیر مارکت کپ نقره (در آن زمان) قرار خواهد گرفت که بسیار محتمل است.

اما حد بالایی نمی‌توان از حالا برای قیمت BTC قائل شد زیرا کاملا وابسته به دیدگاه افراد در مورد آن به عنوان یک وسیله ذخیره ارزش خواهد بود. جالب است بدانید اگر همین الان دیدگاهی متعادل بین طلا و بیت کوین وجود داشته باشد و ارزش بازار آن‌ها یکسان شود، قیمت بیت کوین می‌تواند به بیش از ۶۰۰,۰۰۰ هزار دلار برسد.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا