متوسط ترید و تحلیل تکنیکال

چگونه از هش ریت شبکه برای تحلیل قیمت بیت کوین استفاده کنیم؟

ماینرهای بیت کوین شبکه بلاک چین این رمز ارز را زنده نگه می‌دارند. این ماینرها هستند که تراکنش‌ها را اعتبارسنجی می‌کنند و امنیت شبکه را از طریق قدرت پردازشی دستگاه‌های خود تأمین می‌کنند. آیا می‌توان با استفاده از هش ریت شبکه، رفتار قیمت بیت کوین را پیش بینی کرد؟

تاثیر هش ریت بر قیمت بیت کوین چیست؟

زمانی که هش ریت بیت کوین پایین می‌آید، می‌توان متوجه شد که ماینرها شبکه را ترک کرده‌اند. بر اساس تاریخچه قیمت بیت کوین، ماینرها سرمایه‌گذارانی مقاوم هستند و برای اینکه دست از کار بکشند یا کاپیتولاسیون ماینرها رخ دهد حتماً باید تحرکاتی منفی در بازار رخ داده باشد. با این حال استخراج بیت کوین صنعتی بی‌رحمانه است. در این مسیر سخت و طاقت‌فرسا و به‌خصوص بعد از هاوینگ بیت کوین تنها کارآمدترین شرکت‌های ماینینگ دوام می‌آوردند. تمایل این صنعت به جذب رقابت در کنار سادگی و زیبایی پروتکل بیت کوین، به ما روشی برای پیش‌بینی کف قیمت ارائه می‌دهد. هش ریت بیت کوین می‌تواند معیار مفیدی برای پیش‌بینی و بررسی کف قیمت بیت کوین و نقطه ورود برای خرید باشد. علاوه بر این، می‌توان برای بررسی نقاط ورود از معیارهای متعددی چون شاخص هش ریبون نیز استفاده کرد. پیش از پرداختن به موضوع اصلی مقاله، لازم است تا هاوینگ بیت کوین و اثرات آن بر کسب‌وکار ماینرها را بررسی کنیم.

هاوینگ بیت کوین چه تأثیری بر ماینرها می‌گذارد؟

شرکت استخراج بلاک‌ور سلوشنز (Blockware Solutions) سال گذشته گزارشی در رابطه با چگونگی تأثیر هاوینگ بر ماینرها و کاهش فشار فروش پس از هاوینگ منتشر کرد. بر اساس این گزارش، پس از هاوینگ، میزان فروش ماینرها بدون تغییر قیمت تا ۷۰ درصد کاهش می‌یابد. این مطلب احتمالاً کاتالیزور مهمی برای روند صعودی فعلی بوده است.

تاثیر هاوینگ بر قیمت بیت کوین

دقیقاً پس از هر هاوینگ، کاپیتولاسیون ماینرها (Miner Capitulation) اتفاق می‌افتد. کاپیتولاسیون ماینرها شرایطی است که طی آن ماینرها برای ادامه استخراج و به‌روزرسانی دستگاه‌های خود، مجبور به فروش بیت کوین‌هایی می‌شوند که از طریق استخراج به دست آورده‌اند. دلیل این کار واضح است؛ پاداش هر بلاک پس از هاوینگ نصف می‌شود. در حقیقت پس از هاوینگ پاداش هر بلاک تغییر می‌کند اما هزینه‌های عملیاتی شرکت‌های استخراج بدون تغییر باقی می‌ماند. بدون شک، برای تمامی مشاغل، نصف شدن درآمد درحالی‌که هزینه‌ها بدون تغییر باقی مانده مشکل‌ساز است و ماینرها از این قاعده مستثنی نیستند.

این وضعیت، ناکارآمدترین ماینرها را از شبکه حذف می‌کند. درنتیجه، سختی شبکه کاهش پیدا کرده و کارآمدترین ماینرها سود بیشتری کسب می‌کنند. کاپیتولاسیون در حقیقت ماینرهایی که برای تأمین مخارج خود مجبور به فروش بیت کوین هستند را حذف کرده و سود بیشتری به کارآمدترین ماینرها می‌رساند.

روند کاپیتولاسیون ماینرها تا زمانی رخ می‌دهد که فشار فروش به‌طور قابل‌توجهی کاهش یابد. با پایین آمدن قیمت، به دلیل حذف ماینرهای ناکارآمد از شبکه، فشار فروش به‌صورت ناگهانی ناپدید می‌شود.

هش ریت چه ارتباطی با قیمت بیت کوین دارد؟

قیمت بیت کوین با توجه به هش ریت و آدرس فعال

ماینرها تنها زمانی که ببینند قدرت پردازشی خود را می‌توانند در جای پرسودتری استفاده کنند از استخراج بیت کوین دست می‌کشند. این امر به دو دلیل رخ می‌دهد: کاهش قیمت بیت کوین و افزایش مخارج و هزینه‌ها.

به همین دلیل، قیمت بیت کوین و هش ریت به‌طور ذاتی با یکدیگر مرتبط هستند. در طول عمر ۱۲ ساله بیت کوین، هش ریت زمانی که قیمت به اوج خود می‌رسد، اوج می‌گیرد و با افت آن کاهش می‌یابد. اما مجدداً روند صعودی خود را از سر می‌گیرد.

همان‌طور که گفتیم، ماینرها نسبت به سرمایه‌گذاران معمولی بازار مقاوم‌ترند. در طول سه سقوط بزرگ بازار در سال‌های ۲۰۱۱، ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸، ماینرها دیرتر از سایر سرمایه‌گذاران از بیت کوین کنار کشیدند. تغییرات هش ریت نیز در این سال‌ها کمتر از تغییرات قیمت بوده است. از سال ۲۰۱۰، بیشترین افت در هش ریت ۵۳ درصد بوده است. این در حالی است که بیت کوین تابه‌حال سقوطی ۹۳ درصدی را تجربه کرده است. جالب است بدانید پس از هر سه سقوط بزرگ قیمت، بعد از رسیدن قیمت به کف، هش ریت به سرعت روند صعودی خود را بازپس گرفته است.

چه زمانی ماینرها بیت کوین خود را می‌فروشند؟

بارزترین شکل کاپیتولاسیون، پس از هاوینگ رخ می‌دهد. کاهش ۷۰ درصدی فشار فروش، همان‌طور که در گزارش Blockware Solutions به آن اشاره شده، به‌وضوح تأثیر زیادی بر قیمت بیت کوین گذاشته است. با این حال، روند حذف ماینرهای ناکارآمد از شبکه، به صورت طبیعی و با گذشت زمان به‌ویژه در حوالی افت قیمت‌ها رخ می‌دهد. ماینرهای پربازده جدید به‌صورت مداوم در حال ورود به شبکه هستند. این ماینرها دستگاه‌های ASIC بهتر، نرخ مصرف برق پایین‌تر و شرکت‌های مادر بزرگ‌تری دارند. هم‌زمان، با افزایش سختی شبکه، افزایش بهای برق و یا افت قیمت بیت کوین، ماینرهای ناکارآمد از شبکه حذف خواهند شد.

بیایید تا نمونه‌هایی از کاپیتولاسیون ماینرها را با هم بررسی کنیم.

نمونه‌هایی از کاپیتولاسیون ماینرها

اولین مثالی که بررسی می‌کنیم مربوط به سناریویی است که هش ریت بیت کوین در اوج خود قرار گرفته و بیت کوین با قیمت ۶۰ هزار دلار معامله می‌شود. به جدول زیر دقت کنید.

نمونه‌هایی از کاپیتولاسیون ماینرها جدول

بر اساس این جدول، ماینرهای فعال در شبکه به ۵ لایه مختلف تقسیم شده است. لایه اول، کارآمدترین لایه شبکه است و ۲۰ درصد شبکه را دربر می‌گیرد. این لایه احتمالاً شرکت‌های بزرگی چون $RIOT، $MARA و $HUTMF که به سرمایه نامحدود موجود در بازارهای عمومی دسترسی داشته و هیچ نیازی به فروش بیت کوین ندارند را در برمی‌گیرد.

لایه پنجم ناکارآمدترین لایه است و طبق سناریوی ما ۲۰ درصد از کل شبکه را به خود اختصاص داده است. با قیمت فعلی بیت کوین، هزینه عملیاتی این لایه تقریباً ۸۰ درصد از درآمد (میزان بیت کوین استخراج‌شده) آنهاست. این بدان معنی است که کسب‌وکار آنها نسبت به کاهش قیمت بیت کوین، افزایش قیمت برق، افزایش اجاره و افزایش سختی شبکه بسیار حساس است.

حالا بیایید به سراغ سناریو دوم برویم. در این سناریو، قیمت بیت کوین از ۶۰ هزار دلار به ۳۵ هزار دلار کاهش پیدا کرده و هش ریت نیز با افت ۲۰ درصدی مواجه شده است.

تاثیر هش ریت بر قیمت بیت کوین

به دلیل افت ناگهانی قیمت بیت کوین، هزینه‌های عملیاتی لایه پنجم (۴۱.۴ میلیون دلار) بیش از میزان بیت کوین استخراجی آنها (۳۷.۸ میلیون دلار) شده است. همین امر باعث شده تا این لایه از شبکه حذف شود. به دنبال آن با حذف این لایه، سایر لایه‌ها سهم بیشتری از هش ریت شبکه را به دست می‌آورند.

نکته جالب در این سناریو این است که فشار فروش وابسته به دلار آمریکا ۴۰ درصد کاهش یافته است.

به سراغ سناریو آخر می‌رویم. در این سناریو قیمت بیت کوین از ۶۰ هزار دلار به ۲۰ هزار دلار کاهش پیدا کرده و هش ریت نیز ۴۰ درصد افت را تجربه می‌کند.

نمونه‌هایی از کاپیتولاسیون ماینرها جدول

با این افت، لایه چهارم و پنجم از شبکه حذف شده‌اند. به دلیل افت ناگهانی قیمت بیت کوین، هزینه‌های عملیاتی هر دو لایه از میزان بیت کوینی که می‌توانند استخراج کنند فراتر رفته است. مطلبی که باعث شده تا این دو لایه به‌طور کامل از شبکه کنار بروند و سهم خود را به لایه‌های دیگر بدهند.

در این سناریو نیز فشار فروش وابسته به دلار آمریکا ۷۰ درصد کاهش یافته است.

استفاده از هش ریت برای یافتن نقطه ورود و خروج

رابطه ذاتی بین هش ریت و قیمت بیت کوین شاخص خوبی برای یافتن کف قیمت و فرصت خرید است. با این حال، از این استراتژی تنها زمانی می‌توان استفاده کرد که بحث در رابطه با «مرگ بیت کوین» دوباره شدت گرفته باشد. زمانی که قیمت در طول یک هفته حدود ده درصد تغییر کند و از اوج خود بین ۳۰ تا ۹۰ درصد فاصله گرفته باشد. در این زمان می‌توان از استراتژی زیر برای یافتن نقطه ورود استفاده کرد.

استفاده از هش ریت برای یافتن نقطه ورود و بررسی کف قیمت

با استفاده از میانگین متحرک ساده (SMA) می‌توان کف هش ریت را مشخص کرد. در نمودار بالا از میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه استفاده شده اما روند کار با سایر SMA ها نیز سازگار است. این استراتژی را به خاطر بسپارید:

یک فرصت خرید عالی زمانی مشخص می‌شود که هش ریت روزانه میانگین متحرک ساده را به سمت بالا بشکند و حداقل سه روز زیر آن بوده باشد.

شاخص هش ریبون چیست؟

شاخص هش ریبون (Hash ribbon) شاخصی است که به ما در اندازه‌گیری کاپیتولاسیون ماینرها کمک می‌کند. اگرچه این شاخص کامل نیست اما اگر نگاهی به تاریخ بیندازیم، این شاخص زمانی که فشار فروش به‌صورت ناگهانی از بین می‌رود را به ما نشان می‌دهد.

با پایان یافتن کاپیتولاسیون ماینرها و تثبیت قیمت، شاخص هش ریبون سیگنال خرید می‌دهد. در حقیقت، زمانی که فشار فروش بیت کوین به دلیل پویایی کاهش هش ریت بیت کوین به‌صورت ناگهانی از بین می‌رود، می‌توانیم از اینکه بیت کوین به کف قیمتی رسیده است اطمینان حاصل کنیم.

نکته جالب دیگر در رابطه با این شاخص این است که هیچ‌گاه در نزدیکی اوج قیمت، به صدا درنمی‌آید. با شروع افت قیمت پس از هر اوج، هش ریت همچنان افزایش می‌یابد. از آنجا که هش ریت همچنان با کاهش قیمت افزایش می‌یابد، فشار فروش احتمالاً در سراسر شبکه افزایش یافته تا زمانی که کاپیتولاسیون  ماینرها رخ دهد و کف قیمتی را در یک بازار نزولی به ما نشان دهد.

از آنجا که بیت کوین بهترین کالای پولی جهان است که تاکنون ایجاد شده و ما شاهد کسب درآمد به‌صورت جهانی از این ارز هستیم، خرید بیشتر بیت کوین درزمانی که قیمت در کف قرار دارد و شاخص هش ریبون نشان می‌دهد ایده بسیار خوبی است. اتفاقی که برای دوازدهمین بار در تاریخ در شرف رخ دادن است.

زمانی که قیمت دچار کاهش شد و فشار فروش به‌صورت تصاعدی کاهش یافت، از شاخص هش ریبون برای یافتن نقطه مناسبی برای ورود استفاده کنید.

جمع‌بندی

ماینرها سرمایه‌گذارانی جان‌سخت هستند و به این راحتی از بیت کوین دست نمی‌کشند. همین موضوع باعث شده تا بتوان از تحولات مرتبط با ماینرها همچون هش ریت در بررسی نقاط ورود و کف قیمت استفاده کرد.

قیمت بیت کوین و هش ریت کاملاً به یکدیگر مرتبط هستند. تاریخ 12 ساله بیت کوین نشان می‌دهد که زمانی که قیمت اوج می‌گیرد، هش ریت نیز افزایش می‌یابد.

استراتژی خرید با توجه به هش ریت زمانی جواب می‌دهد که دوباره بحث مرگ و پایان بیت کوین شروع شده باشد. این بحث زمانی شدت می‌گیرد که بیت کوین حدود ۳۰ تا ۹۰ درصد از اوج خود فاصله گرفته باشد. در صورت تحقق این مهم، می‌توان از هش ریت برای بررسی کف قیمت استفاده کرد. علاوه بر این، می‌توان برای شناخت نقاط ورود از شاخص هش ریبون نیز استفاده کرد. شاخصی که به ما در فهم کاپیتولاسیون ماینرها و از بین رفتن فشار فروش کمک می‌کند.

منبع
bitcoinmagazinemedium

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا