ترید

اوراق مشتقه کریپتویی چطور به رونق ترید در سال ۲۰۲۰ کمک می‌کنند؟

بازار اوراق مشتقه (derivatives) ارز دیجیتال در سال ۲۰۱۹ توسعه‌های زیادی را به خود دید و شرکت‌هایی مانند بیتمکس (BitMex) دارای حجم عظیمی از معاملات در سراسر سال بودند؛ اما صرافی‌های جدیدی برای ترید اوراق مشتقه در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ ظاهر شدند که این صرافی‌ها با مشکلاتی مانند انحلال ناگهانی مواجه بودند.

در این صرافی‌های جدید که محدوده وثیقه مارجین به طور قابل ملاحظه‌ای کوچکتر از صرافی‌های اصلی است، نوسان کوچکی در این بازار پرتلاطم کافی است تا منجر به انحلال پوزیشن یک تریدر شود.

مکانیسم‌های تشخیص قیمت و نقدینگی همواره بازار را آزار می‌دهند؛ زیرا بخش قابل ملاحظه‌ای از قیمت شاخص یک صرافی ممکن است بر اساس پلتفرمی دیگر باشد. اگر تفاوت نقدینگی زیادی بین این دو سرویس وجود داشته باشد، هر گونه اختلاف ترید در یک پلتفرم می‌تواند منجر به موجی از انحلال پوزیشن‌ها در پلتفرم دیگر شود. به عنوان مثال، این قضیه در مورد ریپل (XRP) در بیتمکس روی داد و سبب خشم تعداد زیادی از تریدر‌ها شد.

محدوده لوریج (leverage) برای ترید اوراق مشتقه کریپتویی با واکنش‌های مختلفی در حوزه‌های قانون‌گذاری مختلف مواجه شده است. مثلا در بریتانیا این نوع ترید‌ها ممنوع شده است و از ریسک زیاد آنها برای سرمایه‌گذاران خرد سخن به میان آمده است.

با توجه به فرایند هاوینگ پیش رو در سال ۲۰۲۰، بسیاری از کارشناسان بر این باورند که حجم ترید هم در بازار‌های عادی کریپتو و هم در بازار اوراق مشتقه کریپتویی افزایش پیدا خواهد کرد. تحلیلگران همچنین به ظهور ترید اختیارات کریپتو هم اشاره کرده‌اند و معتقدند که این ترید نیز جان دوباره‌ای به بازار خواهد داد.

۲۰۲۰ را می‌توان سال اوراق مشتقه کریپتویی نامید

ترید اوراق مشتقه کریپتویی در سال ۲۰۱۹ بسیار رونق یافت و حجم این بازار به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش پیدا کرد. حجم این بازار قبلا حدود ۱۰ درصد حجم بازار اصلی کریپتو بود که در سال ۲۰۱۹ این رقم به ۲۰ درصد رسید. حدود ۸۵ درصد از حجم ترید این بازار در صرافی‌های بیتمکس، هیوبی دی ام (Huobi DM) و OKEx بود.

گزارش‌ها حاکی از این هستند که می‌توان انتظار چنین رشدی را در این بازار برای سال ۲۰۲۰ نیز داشت. کارشناسان زیادی بر این باورند که بازار اوراق مشتقه کریپتویی در سال ۲۰۲۰ نقش مرکزی به خود خواهد گرفت و حتی از بازار اصلی کریپتو نیز پیشی خواهد گرفت.

ارزیابی صرافی‌ها

اوراق مشتقه

تریدر‌ها باید در انتخاب صرافی برای ترید اوراق مشتقه کریپتویی بسیار دقت کنند. با توجه به رونق این نوع ترید، صرافی‌های زیادی وارد این فضا شده‌اند که هنوز به خوبی قانون‌گذاری نشده است و بنابراین احتمال اقدامات ناصادقانه از جانب این صرافی‌ها است.

کارمزد ترید یکی از گزینه‌های اصلی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. بعضی از صرافی‌ها در مورد کارمزد ترید خود به صورت شفاف سخن نمی‌گویند و هزینه‌هایی پنهان را برای کاربران ایجاد خواهند کرد. تریدر‌ها باید در جستجوی صرافی‌هایی باشند که اسپرد (spread) و کارمزد را به وضوح به نمایش گذاشته‌اند.

چیز دیگری که باید مورد توجه تریدر‌ها قرار بگیرد، مقدار اطلاعاتی است که توسط صرافی‌ها در مورد ابزار‌های آنها و نحوه ارتباط آنها با بازار بیان شده است. طبیعتا در این بازار پر تلاطم، داشتن مکانیسم حد ضرر برای هر صرافی یک ضرورت است.

شروع آسان مکانیسم‌های استاپ (stop) هم باید مورد توجه قرار بگیرد و از صرافی‌هایی استفاده کنید که در این زمینه مانند صرافی‌های سنتی عمل می‌کنند. محدوده کمی در سفارش‌های تکی هم باید مورد توجه قرار گرفته باشد و راه سوء‌استفاده بر تریدر‌های بزرگ گرفته شده باشد.

با توجه به این که واریز و برداشت در این صرافی‌ها با ارز‌های دیجیتال مانند بیت کوین صورت می‌گیرد، پس باید جزئیات زیادی برای فرآیند شناخت مشتری در صرافی‌های اوراق مشتقه کریپتویی لازم نباشد. تقاضای صرافی از افراد برای فراهم نمودن جزئیات زیاد در این زمینه می‌تواند زنگ خطر باشد و نشانگر به خطر افتادن حریم خصوصی افراد باشد.

گزینه‌های مختلفی برای ترید سالم باید در صرافی‌ها موجود باشند

توانایی خرید و فروش هر ابزار اوراق مشتقه و حضور مارجین سالم از جمله عامل‌های دیگری است که باید در انتخاب صرافی‌ها مورد توجه قرار بگیرد. صرافی‌هایی که گزینه‌های زیادی برای خرید و فروش ندارند، احتمالا قابل اعتماد نیستند و در جهت عکس منافع مشتریان خود عمل می‌کنند. این گونه اقدامات منجر به انحلال گسترده پوزیشن‌های مشتریان خواهد شد.

در مورد محدوده لوریج برای ترید اوراق مشتقه کریپتویی نیز مباحث زیادی مطرح شده است و بعضی معتقدند که وجود لوریج بالا در صرافی‌ها منجر به ضرر‌های سنگین برای تریدر‌های بی‌تجربه خواهد شد.

صرافی‌های خوب و مسئولیت‌پذیر مدیریت ریسک را در این زمینه برای مشتریان فراهم می‌آورند و اطلاعات کافی را در اختیار آنان قرار می‌دهند. صرافی‌های اوراق مشتقه کریپتویی باید محدوده‌های ریسک را ارائه دهند تا از ایجاد رویداد‌های ناگوار برای تریدر‌ها جلوگیری به عمل آید.

همان طور که گفته شد، انتظار می‌رود که در سال ۲۰۲۰ ترید اوراق مشتقه ارز‌های دیجیتال بسیار توسعه یابد و با در نظر گرفتن نکات ذکر شده در این مقاله باید اقدام به انتخاب یک پلتفرم مناسب کرد تا از موقعیت موجود نهایت استفاده را برد. نظر شما چیست؟ چه اقداماتی می‌توان برای کاهش ریسک این نوع معاملات انجام داد؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
nasdaq

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا